Závesy sa dajú dať na okná aj na dvere

Závesy na okno
zdroj: gettyimages.com

Existuje mnoho druhov záclon a závesov. Okrem látky a veľkosti sa odlišujú predovšetkým rôznymi spôsobmi uchytenia. Mäkké pútka, moderné očká či trendy posuvné a nitkové záclony vnesú medzi vaše štyri steny osobitý rozmer. Ukážeme vám, čo vám tieto rôznorodé  možnosti ponúkajú a aké rozmery by ste mali dodržať pri finálnej úprave.

Zorientujte sa vo svete záclon a závesov

Záclony s pútkami či očkami Ak majú okná pôsobiť nenúteným a decentným dojmom, používajú sa často závesy s pútkami či s očkami. Záclony na pútka resp. stóry s pútkami sa našitými pútkami jednoducho nasunú na záclonovú tyč alebo na lanko. Ak sa rozhodnete pre dlhú záclonu s pútkami, mali by ste mať na pamäti, že ju kvôli pútkam nemožno jednoducho rozhrnúť, ako závesy či záclony s klzákmi či s očkami. Ak si chcete dlhú záclonu s pútkami ušiť sami alebo si ju chcete nechať ušiť, štandardne sa na bežný meter šírky látky dáva päť pútok (5 cm širokých a 10 cm vysokých). Pritom tiež započítajte prídavky na výšku – tie sa pripočítavajú ku konečnej výške.

 • Záclona s oloveným pásikom: + 20 cm
 • Stóra so záložkou (jednoduchá záložka, 20 cm): + 45 cm
 • Stóra so záložkou (dvojitá záložka, 20 cm): + 65 cm

Luxusnou a modernou variantou upevnenia závesov sú očká. Takzvané závesy s očkami, resp. stóry s očkami zaujmú vsadenými menšími či väčšími očkami, cez ktoré sa umiestnia na závesovú tyč. Očká sú dostupné v rôznych prevedeniach a priemeroch a jednoducho sa s nimi manipuluje. Pri závesoch s očkami sa spracováva celková šírka látky (cca 140 – 150 cm), prídavok na výšku je 35 cm (dbajte na vzájomný pomer v prípade vzorovaných látok). Pre zaistenie stabilnej opory očiek sa na vonkajší okraj zapracováva 9,5 cm široká zosilňovacia vložka. A pre zaistenie rovnakého odstupu zľava aj sprava sa pri výrobe používa vždy párny počet háčikov.

Panelové závesy Panelové závesy, čiže tiež posuvné japonské steny, sú moderné a nadčasové. Ponúkajú rozmanité možnosti naaranžovania a kombinovateľnosti. Jednotlivé látkové panely možno flexibilne posúvať, chrániť sa tak pred pohľadmi zvedavcov a tlmiť slnečný svit. Vo svojej plnej kráse sa vynímajú na veľkých oknách či ako deliace priečky v miestnostiach. Posuvné závesy sa umiestňujú buď do radu alebo cez seba, v rovnakých či rôznych dĺžkach. Veľké množstvo priehľadných a nepriehľadných látok v rôznych farbách a s rozličnými štruktúrami vytvára kreatívny voľný priestor pre modernú, funkčnú a zároveň dekoratívnu tvorbu vášho interiéru. Keďže pruhy látky nesplývajú voľne z okna, ale nepoddajne visia, dáva sa prednosť pevným látkam ako voálu, organze či batistu.

Pozrite si ďalšie závesy v týchto e-shopoch:

Výhody panelových závesov

 • možné kombinovať rôzne druhy látok v rámci jedného systému
 • dostupné vo veľkom množstve farieb a vzorov
 • na výber sú priehľadné aj nepriehľadné látky
 • dostupné aj s dekoratívnym dreveným latovaním

Použitie posuvných závesov

Oblasti použitia Upevnenie
 • okno
 • dvere
 • ako deliaca priečka
 • montáž na strop
 • montáž na stenu

Plošné záclony sa hodia napr. do obývacej izby – predovšetkým na veľké balkónové či terasové okná. Tlmia priame slnečné žiarenie, možno ich pred oknom flexibilne posúvať a chrániť sa tak pred pohľadmi zvedavcov. Flexibilnú pohľadovú ochranu pred oknom možno použiť aj ako deliacu priečku v miestnosti, napr. pre oddelenie šatne od spálne. Pokiaľ do izby svieti slnko, nemusí sa ihneď zakrývať celé okno, posuvnú záclonu je možné posunúť tam, kam treba. Priehľadné posuvné záclony ponúkajú pohľadovú ochranu a pritom do izby prepúšťajú svetlo. Potlačené posuvné záclony dodajú miestnosti mimoriadny charakter. Ak skombinujete rôzne farby a látky, vytvorí sa na okne vždy iný obraz.

Dverové závesy Závesy na dvere a nitkové závesy sú praktickými spoločníkmi práve v letných mesiacoch. Dvere tak môžete nechať otvorené celé hodiny bez toho, aby hrozilo, že sa vám doma uhniezdia mušky, včely a podobný hmyz. Namontujú sa rýchlo a jednoducho, potrebujú málo miesta a navyše ešte aj skvele vyzerajú. S nepriehľadným dverovým závesom si zaistíte aj pohľadovú ochranu. Závesy môžu dokonca úplne nahradiť interiérové ​​dvere. To so sebou prináša ďalšie výhody: deti si do dverí nemôžu priškripnúť prsty a vy budete môcť prejsť pohodlne aj s plnými rukami bez toho, aby ste museli dlho hľadať kľučku. Dverové závesy a nitkové závesy však nie sú iba praktické, ponúkajú tiež enormné možnosti využitia. Sú mimoriadne obľúbené ako deliace priečky do miestností: či už ide o bambusový záves, nitkový záves či perličkový záves – rozumne uvedené dverové závesy sa stanú náležitou pastvou pre oči. Nitkové závesy sú dostupné v mnohých farbách, takže váš dverový záves môžete prispôsobiť podľa stenovej farby, tapiet a bytového zariadenia. Výhodou je, že záves môžete jednoducho skrátiť na požadovanú dĺžku. Popustite uzdu svojej fantázii – dverové závesy s motívmi sa tak budú môcť stať alternatívou aj k nástenným obrazom.

Výhody dverových závesov

 • dostupné v mnohých farbách a vzoroch
 • ponúkajú kreatívne a moderné možnosti utvárania
 • vhodné ako ochrana proti hmyzu
 • nemožno si do nich priškripnúť prsty
 • umožňujú priechod bez nutnosti otvárania dverí

Použitie dverových závesov

Oblasti použitia Upevnenie
 • okno
 • dvere
 • ako deliaca priečka
 • montáž na strop
 • montáž na stenu

Dverové závesy sú vhodné napr. do obývacej izby, ako ochrana proti hmyzu pre terasové či balkónové dvere. Ako deliace priečky ich je možné použiť do akejkoľvek miestnosti a vždy sa postarajú o farebné akcenty a štýlový doplnok – predovšetkým farebné nitkové závesy a dverové závesy z perál, vlákien atď. Pomocou dverového závesu možno opticky zatraktívniť výklenky a skrine a jednoducho skryť rohy a úložné priestory. Dverový záves plní svoju funkciu nie len medzi vlastnými štyrmi stenami, ale aj na dovolenke, napr. v obytnom prívese či v karavane. Pri stanovaní sú dvere väčšinou celý deň otvorené – dverovým závesom sa ochránite pred otravnými muškami, ktoré sa vás budú snažiť pripraviť o zaslúžený nočný odpočinok. Dverové závesy z perál, mušlí a kovových očiek sa pri ľahkom prievane premenia na zvonkohru. Tiché šušťanie, cinkanie či zvonenie sa bude roznášať pokojom prírody a opustenými miestnosťami – na telo, ducha a dušu to bude mať náležite upokojujúci účinok.

Nápady na utváranie interiéru pomocou záclon a závesov

Použitie záclon, posuvných záclon a nitkových závesov v interiéri predstavuje absolútnu čerešničku na torte a až potom sa miestnosti stanú skutočne naplno využiteľnými. Tu nájdete jednotlivé možnosti utvárania, a tiež tie najdôležitejšie základné pravidlá, ktoré by ste pri zariaďovaní interiéru domácim textilom mali dodržať. Svoj projekt tak zrealizujete lusknutím prstov a vytvoríte vo vašom interiéri príjemnú atmosféru.

 • Svetlo a jas vytvára pocit života. Svoj nový záves si vyberte tak, aby cez deň do miestnosti mohol prúdiť dostatok svetla. Vzniká tak pozitívna atmosféra a izba pôsobí celkovo väčším a priateľskejším dojmom. Tmavé izby možno všeobecne opticky vylepšiť svetlými a priateľskými farbami
 • Všeobecne platí, že krátke záclony či závesy okno zdôraznia ako samostatný objekt. Dlhé závesy ho naopak začlenia do celkovej plochy steny
 • Pri výbere farby nových závesov by ste mali zohľadniť celkový obraz a zariadenie svojho interiéru. Záves a jeho farby by tak mali ladiť s podlahovou krytinou, nábytkom atď.  A ak vyberáte niekoľko závesov, odporúča sa kombinácia univerzálnych a potlačených závesov v rovnakom odtieni
 • Na čo sa zamerať pri nákupe závesov: ak chcete závesmi vybaviť malú izbu, mali by mať čo najmenší vzor. Veľké, opulentné vzory sú príliš dominantné a v malých izbách pôsobia skôr ťaživým dojmom – vo veľkých izbách budú pôsobiť veľkolepým dojmom
 • Záclony či závesy s dlhými pruhmi nízke izby predlžujú. Veľmi vysoké miestnosti s oknami možno naopak opticky znížiť pomocou priečnych pruhov

Menšie a užšie okná Opticky ich možno rozšíriť pomocou prečnievajúcich záclonových tyčí a líšt. Záclony tak získajú dostatok miesta a postarajú sa o adekvátnu atmosféru v miestnosti.

Nízke okná Záclonové tyče tu umiestnite vyššie, aby ste opticky zatraktívnili umiestnenie okna. Viditeľnú časť steny môžete rozumne skryť priečnym závesom či ručným nariasením.

Susediace okná a balkónové dvere Ak sú okná a balkónové dvere spojené, mali by mať pre vytvorenie celkového harmonického vzhľadu rovnaké závesy s rovnakou dĺžkou a výškou. Týmto spôsobom možno docieliť aj u inak vysokých okien opticky štýlového účinku.

Závesy ako deliaca priečka v miestnosti Najmä posuvné panely a nitkové závesy sa hodia nie len ako okenné dekorácie, ale stále častejšie sa používajú aj ako štýlové deliace priečky. Nitkové závesy sú optickou lahôdkou a slúžia ako decentná pohľadová ochrana priechodov či ako deliaca priečka v miestnosti. Posuvné záclony okúzľujú svojou dizajnovou rozmanitosťou a možno ich použiť ako flexibilné posuvné dvere či ako optické rozdelenie miestnosti.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: