Zbavte sa jednoducho a rýchlo húštiny a drobných kríkov

Krovinorez_1.jpeg
Foto: Husqvarna

Práce na záhrade sa nikdy nekončia. Vždy sa nájde niečo, čo treba robiť, vždy niekde niečo nechcené vyrastie, rozrastie sa. Drobné kroviny a húštiny je potrebné orezať špeciálnym náradím. Krovinorezy sú praktickým pomocníkom, ktorý sa postará o všetky kroviny v okolí vášho domu i na záhrade. Na čo slúžia, aké sú druhy a ktorý si vybrať?

Čo je to krovinorez?

Na úvod si povedzme, čo je to krovinorez. Krovinorez je prístroj, ktorým viete vyčistiť a pokosiť časti záhrady, ktoré sú zarastené vysokou trávou, krovinami a inými  pevnejšími rastlinami. S krovinorezom sa ľahko dostanete aj na miesta, kde by ste sa s kosačkou nedostali. Zároveň dokáže rezať aj odolnejšie rastliny a kríky. Na trhu nájdete výkonnejšie modely, aj menej výkonné modely podľa toho, na aký účel budete krovinorez využívať.

Aké druhy krovinorezov poznáme?

Klasické benzínové alebo elektrické kosačky nezvládnu ostrihať vysoké trávy alebo pevnejšie rastliny a kroviny, ktoré sa často nachádzajú vo vašej záhrade alebo na verejnom priestranstve. Na tento účel je preto potrebné zaobstarať si krovinorez, ktorý si s takouto prácou hravo poradí a ušetrí vám čas i peniaze za opravu kosačky, s ktorou by ste sa o podobnú prácu pokúšali. Husté buriny, dreviny, kroviny a neprístupné porasty s ním dokážete orezať, skrátiť a upraviť tak okolie.

Na trhu je tak ako pri iných záhradných strojoch veľké množstvo krovinorezov v lacnejších aj drahších variantoch. Ako to býva, za výkon si priplatíte aj v prípade krovinorezov. Ak potrebujete krovinorez na úpravu a orezanie buriny, drevín a krovín, odporúčame siahnuť po výkonnejších modeloch. V prípade, že chcete s krovinorezom upraviť len vyššie trávy a pokosiť hustejšie porasty bez krovín, stačí vám menej výkonný krovinorez.

Krovinorez_2.jpeg
Foto: Husqvarna

Benzínový, elektrický alebo akumulátorový krovinorez

Dvojtaktný benzínový krovinorez – Najčastejší a najpredávanejší model krovinorezu s nízkou hmotnosťou, čo oceníte pri dlhšej práci s hlučnejším a spoľahlivým výkonným motorom. Produkujú viac emisií ako krovinorezy so štvortaktným motorom, sú však ľahšie na údržbu.

Štvortaktný benzínový krovinorez Výkonný krovinorez s ťažkým motorom s rozvodovým mechanizmom a ventilmi, menej hlučným chodom a ekologickejšou spotrebou paliva. Krovinorezy so štvortaktovým motorom sú drahšie a pomerne náročné na údržbu, ich využívaním však šetríte životné prostredie.

Elektrický krovinorez – Lacnejšia verzia krovinorezu, ktorá je vhodná iba v prípade, že máte prístup k elektrine. Potešia tichým chodom v porovnaní s benzínovými krovinorezmi. Sú však menej výkonné, za to ľahké a lacné. Nezabudnite však dávať pozor na kábel.

Akumulátorový krovinorezStroj, ktorý poteší svojou presnosťou, dostanete sa s ním na miesta, kde kábel elektrického krovinorezu nedočiahne. Akumulátor má síce obmedzenú životnosť, výkonnosťou sa však vyrovná benzínovým modelom. Je ekologickou voľbou pre úpravu záhrady.

Krovinorez_3.jpeg
Foto: Husqvarna

Bezpečnosť pri práci s krovinorezom

Pri práci s výkonnými strojmi, ktoré dokážu orezať i kroviny, je naozaj dôležité dbať na bezpečnosť pri práci. Chráňte si oči pred odlietajúcimi kúskami drevín či kamienkov ochrannými okuliarmi alebo štítom.

Aj keď by ste pri práci v horúčavách najradšej siahli po krátkych nohaviciach, zvoľte si radšej dlhé nohavice a oblečenie z odolných materiálov v prípade, že by do vás odletel ostrejší kameň alebo drevina. Odolný materiál oblečenia vás ochráni aj pred zachytením sa o kríky a nechcenými škrabancami.

Šľapky nechajte tiež v skrinke na topánky a voľte pevnú obuv, ktorá ochráni vaše chodidlá a viete s ňou stáť pevne aj na nerovnom teréne.

Niektoré krovinorezy majú k dispozícii popruhy na chrbát, ktoré vám pomáhajú držať stroj, najmä v prípade ťažších modelov. Inak sa krovinorezy predávajú s klasickými jednoduchými alebo dvojitými rukoväťami. Pri ťažších modeloch si pri práci robte prestávky a nepreceňte svoje sily, aby práca neskončila úrazom.

Krovinorez_4.jpeg
Foto: Husqvarna

Príslušenstvo je rôzne, nechajte si poradiť odborníkmi

Krovinorez si vyberajte aj na základe príslušenstva a druhu kosiacej hlavy či kotúčov. Vždy si pred kúpou preštudujte viacero druhov a nechajte si poradiť podľa toho, na čo krovinorez budete využívať.

Niektoré príslušenstvo je súčasťou krovinorezu, iné si budete musieť dokúpiť, čo vás bude stáť ďalšie financie. Aj to je dôvod navyše, prečo si najprv preštudovať problematiku a nechať poradiť, čo budete potrebovať k práci.

Príslušenstvo, ktoré váš krovinorez môže mať, alebo ho budete musieť dokúpiť, je napríklad strunová hlavica, dvojzubý, trojzubý, štvorzubý nôž, osemzubý kotúč, alebo plastový osemzubý kotúč, či osemdesiatzubý kotúč.

Každé príslušenstvo má svoje využitie. Odborníci z husqvarna.sk vám radi podajú pri výbere krovinorezu pomocnú ruku. Na ich stránke nájdete široký výber krovinorezov v rôznych cenových i výkonnostných verziách.

Informačný servis