Čadca ožije umením. Z polámaných stromov budú sochy

Čadca sa spamätáva z obrovskej búrky
V Čadci po utorkovej búrke výdatne pršalo aj v stredu. Po chodníkoch valili potoky vody, odstraňovali tu popadané stromy, opravovali poškodené elektrické vedenia a verejné osvetlenie. Prívalová voda poškodila aj pravú stranu hrádze rieky Kysuca. Čadca, 20. júl 2011. Foto: SITA/Ján Grajciarík

ČADCA 19. októbra (WEBNOVINY) – Tri mesiace po tom, čo sa Čadcou prehnala veterná smršť, z vyvrátených a polámaných stromov v parku na Hviezdoslavovej ulici rezbári vyrezávajú sochy v rámci rezbárskeho sympózia Čadca – mesto so srdcom.

To, čo nám príroda zobrala, chceme na pôvodné miesto vrátiť. Preto organizujeme sochárske sympózium a z kmeňov stromov vytvorené sochy vrátime do parku,“ povedal primátor Čadce Milan Gura.

Sochy tvarujú štyria slovenskí a jeden poľskí rezbár od utorka, v piatok a sobotu vyvrcholí sympózium vyrezávaním sôch priamo v centre mesta na Palárikovej ulici.

Obyvatelia Čadce mali možnosť si vybrať, aké sochy v zničenom parku chcú- realistické, umelecké alebo mix realistických i umeleckých. Cez anketu na webovej stránke mesta si viac ako dve tretiny želali, aby z niekoľko desaťročí starých líp vytvorili ľudoví umelci realistické sochy.

Len niekoľkominútová veterná smršť s prívalovým dažďom a krupobitím sa Čadcou prehnala 19. júla podvečer. V parku na Hviezdoslavovej ulici zničila približne 50, v celom meste spolu viac ako sto stromov.

OBRAZOM: Veterná smršť v Čadci

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom