Čaká nás ďalšie Matovičovo teatro. Nezastaví ho ani koronavírus

STRETNUTIE: Lídrov vznikajúcej koalície
Predseda strany Za ľudí Andrej Kiska, predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík, predseda hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič a predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár Foto: SITA/Branislav Bibel,

Koronavírus výrazne poznačil život v celej krajine. Obchody sú zatvorené, ľudia sedia doma a politici im každý deň pripomínajú, že nemajú vychádzať, ak to nie je nevyhnutné. Platí to pre všetkých, okrem politikov.

Ak takmer denné zasadania parlamentu možno pochopiť, lebo treba prijať rýchle opatrenia, ohlásený verejný podpis koaličnej zmluvy všetkými 95-timi poslancami ani nie.

A práve to sa pripravuje predviesť nový premiér Igor Matovič. Koronavírus či nie, Matovič sa nezmenil.

Akoby zabudol, že netreba viac hrať divadlo

Predvolebné výstrelky vtedy ešte opozičného Igora Matoviča sa ešte dali pochopiť. Nosenie plagátov v parlamente, protesty pred Bonaparte alebo verejnú návštevu Francúzska sme všetci brali ako boj o moc. Teraz ju však už reálne má a radšej by mal sa viacej venovať záchrane krajiny, ako vymýšľať nové divadielko.

Koho zaväzuje koaličná zmluva?

V minulosti bolo zvykom, že koaličnú zmluvu podpisovali len predsedovia koaličných strán. Tým akoby ručili za všetkých vlastných poslancov, že budú konať v súlade s jej obsahom. Boli sme však aj smutnými svedkami toho, že nie vždy sa sľúbené aj dodržalo.

Pozrime na nedávnu koalíciu Smer-SD, SNS a Most-Híd. Aj keď to zo začiatku vyzeralo na idylku, posledný rok vládnutia akoby sa predbiehali, kto sa najviac zapáči voličom. Nikto nedbal na koaličnú zmluvu a v zásade sa fungovalo na báze vydierania – ak ty podporíš mňa, ja podporím teba. Všetci sme videli, ako to dopadlo.

Dôležitejšie je dobre si nastaviť koaličné vzťahy, ako verejne predvádzať akúsi jednotu.

Bojí sa Matovič vlastných?

Keď hovoríme o jednote poslaneckého klubu, najväčšie pochybnosti vyvoláva práve zoskupenie poslancov za OĽaNO. Takmer každý z nich sa ocitol v parlamente prvýkrát. Prednedávnom svojsky reagoval na otázku o súdržnosti svojho klubu aj samotný Matovič, keď odpovedal, že sa treba na to opýtať veštice.

O názorovej pestrosti poslancov za OĽaNO sa už toho veľa popísalo. Neprekvapí nás, ak niektorí z nich ihneď po pominutí pandémie príde s vlastnou agendou, ktorá ho trápi.

Masové podpísanie koaličnej zmluvy preto mnohí politológovia vidia ako nátlak na poslancov aby nezačali hrať sólo hry.

Podpis má vytvoriť silnejšie puto

Líder hnutia Sme rodina Boris Kollár vníma podpis poslancov pod dohodu ako akt zodpovednosti. „Keď to podpíšete, ste akosi viac zodpovedný ku koalícii. V každom človeku sa vytvorí silnejšie puto a zodpovednosť,“ podotkol.

Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipošnevylúčil, že niektorí poslanci sa pod zmluvu nepodpíšu. Ak sa tak stane, budú sa s  poslancom rozprávať, aký má dôvod.

Tak teda počkajme a uvidíme.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárIgor MatovičMichal Šipoš
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSme rodina