Čaká sa na vystúpenie Zuzany Čaputovej v parlamente. V Prezidentskom paláci váhajú

Zuzana Čaputová
Prezidentka Zuzana Čaputová pri prednášaní vlaňajšej správy o stave republiky. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Takto pred rokom už mala prezidentka Zuzana Čaputová za sebou vystúpenie s prvou správou o stave republiky. Prirodzene sa predpokladalo, že na schôdzi, ktorá sa začína 15. júna, sa postaví pred poslancov a prednesie prejav, ako videla spoločnosť a politické dianie za uplynulý rok.

Zatiaľ nie je isté, či tak urobí alebo správu odsunie až po lete. Vtedy by však mohla situáciu komplikovať prípadná referendová kampaň o predčasných voľbách. Politickí analytici, ktorých oslovil portál Webnoviny.sk, hovoria, že hlava štátu by nemala vystúpenie odkladať, lebo si to vyžaduje situácia.

Ústava dáva hlave štátu oprávnenie podávať parlamentu správy o stave Slovenskej republiky. Je na prezidentovi, či toto oprávnenie využije, ako často a kedy.

Kalendár prezidentky

Čaputovej môže vystúpenie sčasti komplikovať zoznam podujatí, na ktorých sa plánuje zúčastniť.  Už v pondelok 14 júna odcestuje do Bruselu na summit NATO, kde ju budú sprevádzať ministri zahraničia Ivan Korčok (SaS) a obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

V dňoch 15. až 17. júna sa uskutoční v Bratislave medzinárodná konferencia Globsec. Na prestížnom podujatí okrem prezidentky virtuálne prehovorí aj pápež František.

Prezidentský palác nechcel naisto povedať, či sa do kalendára prezidentky zmestí aj prejav v zákonodarnom zbore. „Prezidentka plánuje aj tento rok vystúpiť so správou o stave republiky. O presnom termíne sa zatiaľ nerozhodlo,“ povedal Webnovinám hovorca prezidentky Martin Strižinec.

V koalícii by chceli povzbudenie

Koaliční poslanci boli vo vyjadreniach opatrní, či by mala hlava štátu vystúpiť a na čo by mala poukázať. Poslanec Ján Krošlák (OĽaNO) hovorí, že prezidentka má svoj zbor poradcov a závisí od nej, či sa podujme na vystúpenie. Podľa poslanca vzhľadom na obrovskú mieru popularity by mala hlava štátu častejšie dávať vyhlásenia, ktorými by ľudí povzbudila.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna ZemanováIgor KašperJán BaránekJán KrošlákJuraj MarušiakZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie OĽANOSaSSIS Slovenská informačná službaSme rodina