Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Andrej Danko, Zuzana Čaputová, Peter Pellegrini, deklarácia o zahraničnopolitickej orientácii Slovenska
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Prezidentka Zuzana Čaputová, predseda parlamentu Andrej Danko a premiér Peter Pellegrini počas rokovania v rámci podpisu deklarácie o zahraničnopolitickej orientácii Slovenska v Porcelánovom salóne na Bratislavskom hrade. Bratislava, 27. jún 2019. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková.
27. 06. 2019 12:38 PolitikaSlovenskoPolitika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Foto: Čaputová, Danko a Pellegrini sa prihlásili k deklarácii o členstve Slovenska v EÚ a NATO (aktualizované)

  • aktualizované 27. júna 12:38

Traja najvyšší ústavní činitelia sa vo štvrtok prihlásili k deklarácii o členstve Slovenska v EÚ a NATO.

Ako sa uvádza v spoločnom vyhlásení prezidentky Zuzany Čaputovej, predsedu NR SR Andreja Danka a premiéra Petra Pellegriniho, robia tak preto, lebo sú presvedčení, že konštruktívna spolupráca a otvorená a vecná komunikácia, bez osobných útokov, sú najlepším základom pre zodpovednú politiku, ktorú občania SR očakávajú.

Čaputová vníma neistotu v spoločnosti

Pôvodný dokument podpísali 23. októbra 2017 vtedajší prezident Andrej Kiska, predseda NR SR Andrej Danko a vtedajší predseda vlády Robert Fico.

„Robíme tak preto, aby sme vybudovali základ pre spoluprácu a koordináciu troch najvyšších ústavných činiteľov pri výkone zodpovednej a jednotnej zahraničnej politiky Slovenskej republiky. Robíme tak preto, aby sme potvrdili smerovanie zahraničnej politiky s cieľom, aby bola Slovenská republika vnímaná ako stabilný a zodpovedný partner v zahraničí a aby sme potvrdili našu spoločnú zodpovednosť za zahraničnú politiku SR a dali verejný záväzok, že budeme konať v súlade s touto dohodou,“ píše sa v dokumente, ktorý vo štvrtok Čaputová, Danko a Pellegrini podpísali.

Andrej Danko, Zuzana Čaputová, Peter Pellegrini, deklarácia o zahraničnopolitickej orientácii Slovenska
Predseda parlamentu Andrej Danko, prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Peter Pellegrini počas príchodu na Bratislavský hrad, kde spoločne podpísali deklaráciu o zahraničnopolitickej orientácii Slovenska. Bratislava, 27. jún 2019.Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková.

Ako po podpise povedala Čaputová, vníma neistotu v spoločnosti a to, že sa vytratil konsenzus a jednota v otázkach zahraničnej politiky. Podpisom ústavní činitelia podľa nej ukázali, že v otázke EÚ a NATO našli zhodu.

„Na to, aby táto deklarácia mala hodnotu, musí vstúpiť do života. Reálne kroky ukážu, či je náš záväzok živý,“ povedala prezidentka s tým, že ona osobne sa tak bude usilovať konať a verí, že aj ostatní. Podpis vyhlásenia vníma ako verejný záväzok, že všetci spoločne aj každý zvlášť budú konať a postupovať v súlade s dohodou.

Slovensko odmieta deliace čiary v EÚ

Predseda NR SR Andrej Danko povedal, že najlepším miestom pre SR je EÚ a z bezpečnostného hľadiska NATO. To, že sa diskutuje o reformách, podľa neho neznamená, že sa spochybňuje naše členstvo v týchto kluboch.

„Zaznieva veľa hlasov, ktoré spochybňujú niektoré naše kontakty a návštevy. Vždy hovorím, že svet má štyri svetové strany, na všetkých sú niektorí ľudia dobrí a zlí, múdrejší aj hlúpejší, ale vždy s nimi treba viesť dialóg,“ povedal predseda parlamentu po podpise. Dodal, že sa modlí, aby spolu komunikovali aj Čína, Rusko, USA a dialóg viedol k zmierneniu napätia.

Predseda vlády Peter Pellegrini pripomenul, že on sa k deklarácii prihlásil už v minulosti. Teší ho, že všetci traja vyjadrili podporu európskej myšlienke. To, že ľudia za EÚ stoja, dokazuje podľa neho aj zatiaľ najvyššia účasť v eurovoľbách a víťazstvo proeurópskych síl.

Pokiaľ ide o členstvo Slovenska, premiér pripomenul, že Slovensko je integrované všade, kde môže – v schengenskom priestore aj eurozóne a odmieta deliace čiary v EÚ.

Deklarácia ako zdrap papiera

Politológ Grigorij Mesežnikov pre agentúru SITA uviedol, že pôvodná deklarácia troch najvyšších ústavných činiteľov o členstve Slovenska v EÚ a NATO z októbra 2017 skončila pre väčšinu jej signatárov ako zdrap papiera a podobne podľa neho skončí aj novopodpísaná.

Prezidentka to podľa Mesežnikova myslí s orientáciou Slovenska na EÚ a NATO úprimne a vážne, čo už dokázala aj svojimi prvými krokmi. To sa však podľa neho nedá povedať o Dankovi a jeho Slovenskej národnej strane, ktorých kroky idú iným smerom.

Mesežnikov zdôraznil, že deklarácia nezabránila Dankovi nasledovať proruskú orientáciu, ani expremiér Robert Fico v kritických situáciách nekonal v súlade s touto deklaráciou. „Treba jej však dať ešte šancu, no som skeptický. Všetci nebudú postupovať v súlade s ňou,“ vyhlásil na záver.

Deklarácia o zahraničnopolitickej orientácii Slovenska troch najvyšších ústavných činiteľov

Prihlásenie sa najvyšších ústavných činiteľov k spoločnému vyhláseniu ústavných činiteľov k prioritám členstva Slovenskej republiky v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii, podpísanom 23. októbra 2017 v Bratislave

Najvyšší ústavní činitelia, prezidentka Slovenskej republiky, predseda Národnej rady Slovenskej republiky a predseda vlády Slovenskej republiky, sa prihlasujeme k Spoločnému vyhláseniu ústavných činiteľov k prioritám členstva Slovenskej republiky v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii, ktoré bolo podpísané 23. októbra 2017 v Bratislave.

Zišli sme sa dnes, lebo sme presvedčení, že konštruktívna spolupráca a otvorená a vecná komunikácia, bez osobných útokov, sú najlepším základom pre zodpovednú politiku, ktorú od nás občania Slovenskej republiky očakávajú.

Robíme tak preto,

aby sme vybudovali základ pre spoluprácu a koordináciu troch najvyšších ústavných činiteľov pri výkone zodpovednej a jednotnej zahraničnej politiky Slovenskej republiky;

aby sme potvrdili smerovanie zahraničnej politiky, s cieľom, aby bola Slovenská republika vnímaná ako stabilný a zodpovedný partner v zahraničí, a

aby sme potvrdili našu spoločnú zodpovednosť za zahraničnú politiku Slovenskej republiky a dali verejný záväzok, že budeme konať v súlade s touto dohodou.

V Bratislave, 27. júna 2019

Zuzana Čaputová
Prezidentka Slovenskej republiky

Andrej Danko
predseda Národnej rady Slovenskej republiky

Peter Pellegrini
predseda vlády Slovenskej republiky

Odporúčané články

Pellegrini dúfal v úspešný koniec voľby kandidátov na sudcov, Slovensko má totiž dôležitejšie problémy Giba nerozumie konaniu poslancov a hovorí, že ústavný súd bude minimálne do septembra nekompletný

Neprehliadnite

Ministerstvo sa najviac natrápilo so zastavením exekúcií, Gálovi prešli aj iné kľúčové zákony Výdatné raňajky, večera o ôsmej, ale aj niečo na dobrú noc. Kedy a čo jedia cyklisti na Tour de France? Video: Zemetrasenie poškodilo hinduistický chrám na Bali, evakuovali hotely aj nemocnicu Von der Leyen by umožnila ďalší odklad brexitu, ale Boris Johnson oddialenie odmieta Čaká nás čiastočné zatmenie Mesiaca, Slováci budú môcť pozorovať aj planéty Saturn a Jupiter

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X