Foto: Čaputová, Danko a Pellegrini sa prihlásili k deklarácii o členstve Slovenska v EÚ a NATO (aktualizované)

Andrej Danko, Zuzana Čaputová, Peter Pellegrini, deklarácia o zahraničnopolitickej orientácii Slovenska
Prezidentka Zuzana Čaputová, predseda parlamentu Andrej Danko a premiér Peter Pellegrini počas rokovania v rámci podpisu deklarácie o zahraničnopolitickej orientácii Slovenska v Porcelánovom salóne na Bratislavskom hrade. Bratislava, 27. jún 2019. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková.
  • aktualizované 27. júna 12:38

Traja najvyšší ústavní činitelia sa vo štvrtok prihlásili k deklarácii o členstve Slovenska v EÚ a NATO.

Ako sa uvádza v spoločnom vyhlásení prezidentky Zuzany Čaputovej, predsedu NR SR Andreja Danka a premiéra Petra Pellegriniho, robia tak preto, lebo sú presvedčení, že konštruktívna spolupráca a otvorená a vecná komunikácia, bez osobných útokov, sú najlepším základom pre zodpovednú politiku, ktorú občania SR očakávajú.

Čaputová vníma neistotu v spoločnosti

Pôvodný dokument podpísali 23. októbra 2017 vtedajší prezident Andrej Kiska, predseda NR SR Andrej Danko a vtedajší predseda vlády Robert Fico.

„Robíme tak preto, aby sme vybudovali základ pre spoluprácu a koordináciu troch najvyšších ústavných činiteľov pri výkone zodpovednej a jednotnej zahraničnej politiky Slovenskej republiky. Robíme tak preto, aby sme potvrdili smerovanie zahraničnej politiky s cieľom, aby bola Slovenská republika vnímaná ako stabilný a zodpovedný partner v zahraničí a aby sme potvrdili našu spoločnú zodpovednosť za zahraničnú politiku SR a dali verejný záväzok, že budeme konať v súlade s touto dohodou,“ píše sa v dokumente, ktorý vo štvrtok Čaputová, Danko a Pellegrini podpísali.

Andrej Danko, Zuzana Čaputová, Peter Pellegrini, deklarácia o zahraničnopolitickej orientácii Slovenska
Predseda parlamentu Andrej Danko, prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Peter Pellegrini počas príchodu na Bratislavský hrad, kde spoločne podpísali deklaráciu o zahraničnopolitickej orientácii Slovenska. Bratislava, 27. jún 2019. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková.

Ako po podpise povedala Čaputová, vníma neistotu v spoločnosti a to, že sa vytratil konsenzus a jednota v otázkach zahraničnej politiky. Podpisom ústavní činitelia podľa nej ukázali, že v otázke EÚ a NATO našli zhodu.

„Na to, aby táto deklarácia mala hodnotu, musí vstúpiť do života. Reálne kroky ukážu, či je náš záväzok živý,“ povedala prezidentka s tým, že ona osobne sa tak bude usilovať konať a verí, že aj ostatní. Podpis vyhlásenia vníma ako verejný záväzok, že všetci spoločne aj každý zvlášť budú konať a postupovať v súlade s dohodou.

Slovensko odmieta deliace čiary v EÚ

Predseda NR SR Andrej Danko povedal, že najlepším miestom pre SR je EÚ a z bezpečnostného hľadiska NATO. To, že sa diskutuje o reformách, podľa neho neznamená, že sa spochybňuje naše členstvo v týchto kluboch.

„Zaznieva veľa hlasov, ktoré spochybňujú niektoré naše kontakty a návštevy. Vždy hovorím, že svet má štyri svetové strany, na všetkých sú niektorí ľudia dobrí a zlí, múdrejší aj hlúpejší, ale vždy s nimi treba viesť dialóg,“ povedal predseda parlamentu po podpise. Dodal, že sa modlí, aby spolu komunikovali aj Čína, Rusko, USA a dialóg viedol k zmierneniu napätia.

Predseda vlády Peter Pellegrini pripomenul, že on sa k deklarácii prihlásil už v minulosti. Teší ho, že všetci traja vyjadrili podporu európskej myšlienke. To, že ľudia za EÚ stoja, dokazuje podľa neho aj zatiaľ najvyššia účasť v eurovoľbách a víťazstvo proeurópskych síl.

Pokiaľ ide o členstvo Slovenska, premiér pripomenul, že Slovensko je integrované všade, kde môže – v schengenskom priestore aj eurozóne a odmieta deliace čiary v EÚ.

Deklarácia ako zdrap papiera

Politológ Grigorij Mesežnikov pre agentúru SITA uviedol, že pôvodná deklarácia troch najvyšších ústavných činiteľov o členstve Slovenska v EÚ a NATO z októbra 2017 skončila pre väčšinu jej signatárov ako zdrap papiera a podobne podľa neho skončí aj novopodpísaná.

Prezidentka to podľa Mesežnikova myslí s orientáciou Slovenska na EÚ a NATO úprimne a vážne, čo už dokázala aj svojimi prvými krokmi. To sa však podľa neho nedá povedať o Dankovi a jeho Slovenskej národnej strane, ktorých kroky idú iným smerom.

Mesežnikov zdôraznil, že deklarácia nezabránila Dankovi nasledovať proruskú orientáciu, ani expremiér Robert Fico v kritických situáciách nekonal v súlade s touto deklaráciou. „Treba jej však dať ešte šancu, no som skeptický. Všetci nebudú postupovať v súlade s ňou,“ vyhlásil na záver.

Deklarácia o zahraničnopolitickej orientácii Slovenska troch najvyšších ústavných činiteľov

Prihlásenie sa najvyšších ústavných činiteľov k spoločnému vyhláseniu ústavných činiteľov k prioritám členstva Slovenskej republiky v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii, podpísanom 23. októbra 2017 v Bratislave

Najvyšší ústavní činitelia, prezidentka Slovenskej republiky, predseda Národnej rady Slovenskej republiky a predseda vlády Slovenskej republiky, sa prihlasujeme k Spoločnému vyhláseniu ústavných činiteľov k prioritám členstva Slovenskej republiky v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii, ktoré bolo podpísané 23. októbra 2017 v Bratislave.

Zišli sme sa dnes, lebo sme presvedčení, že konštruktívna spolupráca a otvorená a vecná komunikácia, bez osobných útokov, sú najlepším základom pre zodpovednú politiku, ktorú od nás občania Slovenskej republiky očakávajú.

Robíme tak preto,

aby sme vybudovali základ pre spoluprácu a koordináciu troch najvyšších ústavných činiteľov pri výkone zodpovednej a jednotnej zahraničnej politiky Slovenskej republiky;

aby sme potvrdili smerovanie zahraničnej politiky, s cieľom, aby bola Slovenská republika vnímaná ako stabilný a zodpovedný partner v zahraničí, a

aby sme potvrdili našu spoločnú zodpovednosť za zahraničnú politiku Slovenskej republiky a dali verejný záväzok, že budeme konať v súlade s touto dohodou.

V Bratislave, 27. júna 2019

Zuzana Čaputová
Prezidentka Slovenskej republiky

Andrej Danko
predseda Národnej rady Slovenskej republiky

Peter Pellegrini
predseda vlády Slovenskej republiky

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoPeter PellegriniZuzana Čaputová