Prezidentka Čaputová chce plne funkčný ústavný súd, s Dankom hovorila aj o zahraničných návštevách

Andrej Danko, Zuzana Čaputová
Zľava: Predseda NR SR Andrej Danko a prezidentka SR Zuzana Čaputová počas prijatia predsedu Národnej rady SR prezidentkou SR v Prezidentskom paláci. Bratislava, 18. jún 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 18. júna, 10:23

BRATISLAVA 18. júna (WebNoviny.sk) – Prezidentka Zuzana Čaputová bude vo svojich zahraničnopolitických stanoviskách dodržiavať Programové vyhlásenie vlády aj deklaráciu troch najvyšších ústavných činiteľov z jesene 2017.

Čaputová to povedala v utorok po stretnutí s druhým najvyšším ústavným činiteľom, predsedom NR SR Andrejom Dankom. Zhodli sa, že práve deklaráciu troch najvyšších ústavných činiteľov by mohli opätovne podpísať.

Kritika za návštevy Ruska

Dokument, podľa ktorého životným priestorom Slovenska je EÚ a NATO, podpísali vtedy prezident Andrej Kiska, predseda NR SR Andrej Danko a vtedajší premiér Robert Fico. Text deklarácie by sa pritom meniť nemal.

Prezidentka a Danko sa informovali o svojich nadchádzajúcich cestách do zahraničia. „Rozvoj ekonomických vzťahov je namieste, pokiaľ neohrozuje hodnoty Európskej únie, s čím predseda parlamentu Danko súhlasil,“ informovala Čaputová.

Danko býva kritizovaný za časté návštevy Ruska a spochybňovanie protiruských sankcií. Danko dodal, že pre neho je Európska únia najdôležitejšia, aj z hľadiska obrany a vojenských otázok. Prezidentku čaká vo štvrtok prvá cesta do Českej republiky, budúci týždeň pôjde do Bruselu.

Podľa Danka sa obaja zhodli, že sa chcú pravidelne stretávať. Doterajšie stretnutia označili za konštruktívne a vecné. Prisľúbil, že kedykoľvek ho prezidentka požiada, príde do Prezidentského paláca.

Voľba ústavných sudcov

Obaja sa venovali aj téme ústavných sudcov. Ideálne bude, ak Národná rada SR zvolí zvyšný počet ústavných sudcov v najbližšej voľbe, ktorá je na programe vo štvrtok 20. júna, uviedla prezidentka Čaputová.

Rovnaký názor zastáva aj Danko, ktorý bude osobne voliť šiestich chýbajúcich kandidátov. Čaputová chce v prípade neúspechu čakať až do zvolenia plného počtu na uvoľnené miesta, teda 18 kandidátov.

„Zhodli sme sa na tom, že najlepšie bude, ak zvoli NR SR potrebný počet kandidátov na najbližšej schôdzi. Musím skonštatovať, že nebudem podliehať žiadnym politickým tlakom, a jediným mantinelom je pre mňa Ústava SR, ktorá hovorí jasne, dvojnásobný počet kandidátov na uvoľnené miesta,“ povedala Čaputová. Andrej Danko plánuje pred voľbou kandidátov ešte apelovať na koaličných partnerov, aby k tejto téme pristúpili zodpovedne.

„Verejne vyhlasujem, že budem voliť šesť sudcov, pretože je najvyšší čas ich dovoliť. Samozrejme rešpektujem názory koaličných partnerov, ktoré nemusia byť rovnaké ako moje,“ povedal Danko s tým, že rokovanie s opozíciou by bolo porušením koaličnej dohody.

Hrozia žaloby neúspešných kandidátov

Predseda strany Smer-SD Robert Fico ešte v pondelok uviedol, že NR SR nemá dôvod voliť sudcov, kým nová prezidentka nevymenuje ďalších troch z deviatich už zvolených. Podľa Fica totiž hrozia v opačnom prípade žaloby neúspešných kandidátov.

„Nevidím na diskriminačné žaloby žiaden dôvod, zvolení uchádzači sú stále v hre a môžu byť vymenovaní. Chcem preto apelovať aj na poslancov, pretože sme blízko tomu, aby bol Ústavný súd SR plne obsadený,“ dodala prezidentka.

Okrem témy ústavných sudcov Čaputová pripomenula, že predsedu NR SR Danka informovala aj o svojich prioritách v úrade. Ide o legislatívny proces v oblasti práva a spravodlivosti, životného prostredia a tiež sociálnej oblasti. Čaputová označila stretnutie za konštruktívne, pričom sa ústavní činitelia dohodli na pravidelných sedeniach.

Prezidentka v utorok ešte prijme predsedu vlády Petra Pellegriniho.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie SNS Slovenská národná strana