Čaputová: Ľudí netreba hodnotiť podľa pôvodu alebo farby pleti, ale podľa výsledkov ich činnosti

PREZIDENTKA: Prijala Rómov a Rómky z prvej línie
Zľava: Prezidentka SR Zuzana Čaputová, zástupca riaditeľa Základnej školy (ZŠ) Ivana Krasku v Trebišove Martin Farbar, učiteľ ZŠ Slovenské Nové Mesto Jozef Demeter, riaditeľ rómskej vzdelávacej mimovládnej organizácii eduRoma Vladimír Rafael, pracovníčka sociálnej rehabilitácie Domova sociálnych služieb Rohov Veronika Danielová, koordinátorka asistentov podpory zdravia v oblasti Snina Lenka Bužová, študentka VŠ zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety Barbara Balogová, študentka pedagogickej fakulty Prešovskej univerzity Stanislava Dotková a regionálny koordinátor národného projektu Terénna sociálna práca a terénna práca v obciach s prítomnosťou marginalizovanýh rómskych komunít II. v Humennom Rastislav Zubaj počas prijatia Rómov a Rómiek z prvej línie boja proti pandémii COVID-19 a jej dopadom v Prezidentskom paláci pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov. Bratislava, 8. apríl 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel

Ľudí netreba hodnotiť podľa pôvodu alebo farby pleti, ale podľa výsledkov ich činnosti. Pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov to na štvrtkovej tlačovej konferencii povedala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Tá v Prezidentskom paláci prijala Rómov a Rómky z prvej línie boja proti pandémii.

Predmetom rozhovoru prezidentky a jej hostí bolo zdieľanie skúseností o tom, ako sa darí zvládať pandémiu v zdravotnej oblasti či aké efekty má absencia vzdelania v marginalizovaných skupinách počas dištančného vzdelávania.

Silné ľudské príbehy

Diskutovali tiež o individuálnych prípadoch či o systémových deficitoch, ktoré by bolo potrebné doplniť alebo upraviť v oblasti vzdelávania alebo v sociálnej oblasti.

„Počula som silné ľudské príbehy ľudí, ktorí sa nad rámec svojich profesií rozhodli pomáhať v ťažkých oblastiach s ťažkou témou, pretože boj s COVID-19 je boj o prežitie. Veľmi si vážim ich nasadenie, ich prácu. Sú za nimi konkrétne deti, konkrétni ľudia, ktorým v poslednom roku pomáhajú,“ doplnila prezidentka.

Investícia do budúcnosti krajiny

Prezidentka zároveň uviedla, že je veľkou podporovateľkou toho, aby sa vzdelávanie detí začalo už v predškolskom období.

„Rozprávali sme sa aj o tom, že v rámci vzdelávania detí je veľmi dôležitý akoby ten celkový prístup, nie iba vzdelávanie v doobednom, ale aj výchovná časť v poobednom čase,“ doplnila prezidentka. Investícia do vzdelania je podľa nej investíciou do budúcnosti nielen rómskej komunity, ale aj do budúcnosti celej krajiny.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Čaputová