Čaputová opäť nepodpísala novelu Zákonníka práce, ale ľahšie prepúšťanie ŤZP zamestnancov aj tak prešlo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Prezidentka SR Zuzana Čaputová.
Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: archívne, SITA/ Ľudovít Vaniher.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová opätovne nepodpísala novelu Zákonníka práce, ktorou sa od apríla zjednoduší proces prepustenia zamestnanca so zdravotným postihnutím. Hlava štátu mala k tomuto opatreniu vážne výhrady, a preto novelu pracovného kódexu vrátila parlamentu na opätovné prerokovanie. Navrhovala, aby parlament neprijal zákon ako celok.

Poslanci vládnej koalície však jej veto prelomili a novelu Zákonníka práce schváli v pôvodnom znení. Novela Zákonníka práce však bude účinná aj bez podpisu prezidentky SR.

Skráti sa lehota na odsúhlasenie výpovede

Od začiatku budúceho mesiaca sa podľa novely Zákonníka práce zjednoduší proces prepustenia zamestnanca so zdravotným postihnutím. Kým v súčasnosti má úrad práce a sociálnych vecí lehotu 30 až 90 dní na to, aby odsúhlasil výpoveď zamestnanca so zdravotným postihnutím, po novom na to bude mať len sedem pracovných dní.

„V súčasnosti môže trvať prepustenie zamestnanca so zdravotným postihnutím až pol roka,“ upozornil poslanec za hnutie OĽaNO Dominik Drdul. Podľa neho ide o neprimeraný zásah štátu do pracovnoprávnych vzťahov. Súčasná právna úprava podľa poslanca za hnutie OĽaNO nechráni zdravotne postihnutých pred výpoveďou, ale, naopak, „chráni“ ich pred pracovným pomerom.

Ak úrad práce po novom do siedmich pracovných dní nezaujme stanovisko k výpovedi, bude sa to považovať za súhlas s výpoveďou pre zdravotne postihnutého zamestnanca. Nová právna úprava sa bude vzťahovať len na tie pracovné pomery, ktoré vzniknú po 1. apríli tohto roka.

Zníži sa reálna ochrana zamestnancov

Schválené zmeny podľa prezidentky Čaputovej oslabujú práva zamestnanca so zdravotným postihnutím na ochranu pred výpoveďou od zamestnávateľa. Novela Zákonníka práce podľa nej nezlepšuje postavenie zamestnancov so zdravotným postihnutím.

„Naopak, zníži ich reálnu ochranu spôsobom, ktorý nezodpovedá požiadavkám Ústavy SR ani medzinárodného Dohovoru o právach osôb so zdravotným postihnutím,“ tvrdí. S výhradami voči prijatej úprave sa na prezidentku SR obrátila aj Komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dominik DrdulZuzazna Čaputová
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiÚrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím