Čaputová podpisom zákona o výhodách zaočkovaných zradila národ, Fico sa obráti na ústavný súd (video)

Zuzana Čaputová, Robert Fico
Foto: Archívne, SITA/Branislav Bibel - koláž Wbn

Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpisom „očkovacieho zákona“ zradila podľa strany Smer-SD ústavu aj národ. Hlava štátu podľa predsedu strany Roberta Fica opäť raz ukázala, že je straníckou prezidentkou Igora Matoviča a Eduarda Hegera a slovenský národ rozdeľuje.

Viac o téme: Koronavírus

Predseda strany tým reagoval na novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorú v nedeľu schválil parlament a podpísala ju už aj prezidentka. Smer-SD ešte predtým vyzval Zuzanu Čaputovú, aby novelu neodobrila, no podpísala ju v podstate okamžite od jej prijatia. Preto sa strana obráti na Ústavný súd SR.

Výhody pre zaočkovaných

Novela zákona umožní využitie tzv. digitálnych očkovacích preukazov (GreenPassov) a zvýhodňuje očkovaných. Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR dáva možnosť zohľadniť GreenPassy, resp. zaočkovanie, prekonanie ochorenia COVID-19 alebo absolvovanie negatívneho testovania pri tvorbe protipandemických opatrení.

Po novom budú môcť zaočkovaní ľudia, tí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 a negatívne otestovaní ľudia po preukázaní sa GreenPassom využívať „naplno“ služby prevádzkovateľov, ktoré budú inak v rámci protipandemických opatrení všeobecne obmedzené.

Rizikové služby

Pôjde o služby, ktoré sú rizikové, teda kde sa zhromažďujú ľudia a riziko šírenia nákazy ochorením COVID-19 je väčšie. Ide napríklad o hromadné podujatia a prevádzky, kde sa zhromažďujú ľudia a podávajú sa pokrmy a nápoje.

Zákonná možnosť prijať opatrenia „zvýhodňujúce“ očkovaných musí byť podľa ministerstva zdravotníctva postavená na dočasnosti prijímaných zvýhodňujúcich opatrení. „V tomto smere ide o čas, pokým sa z epidemiologického hľadiska spoločnosť nepremorí, kým neustúpi pandémia, kým nebude zaočkovaná kritická skupina,“ uviedlo ministerstvo.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Roberto FicoZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie SMER-SDÚstavný súd SR