Foto: Čaputová podporila vstup Srbska do Európskej únie, témou summitu V4 v Lánoch bol aj brexit

Zuzana Čaputová, summit V4
Zľava: Prezident Česka Miloš Zeman, prezident Maďarska Jánoš Áder, prezident Poľska Andrzej Duda a prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová počas stretnutia pri príležitosti samitu prezidentov Vyšehradskej štvorky V4 na zámku Lány v Českej republike. Lány, 2. október 2019. Foto: SITA/Kancelária prezidentky SR

Prezidenti krajín Visegrádskej štvorky a Slovinska sa vo štvrtok na samite zhodli na podpore vstupu Srbska do Európskej únie. Vyhlásili to na spoločnej tlačovej konferencii.

Rozširovanie na Balkán

Český prezident Miloš Zeman, slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, maďarský prezident János Áder a poľský prezident Andrzej Duda vo štvrtok spolu s kolegami zo Slovinska a Srbska rokovali v zámku Lány neďaleko Prahy.

„Dnes sa na vás my pozeráme tak, ako ste sa kedysi pozerali vy na západné krajiny,“ vyhlásil srbský prezident Aleksandar Vučić, ktorý hlavy štátov V4 žiadal o podporu srbskej integrácie.

Srbsko dostalo od EÚ štatút kandidátskej krajiny v roku 2012 a prístupové rokovania sa začali o dva roky neskôr. Lídri krajín V4 sa nebránili ani ďalšiemu rozširovaniu EÚ smerom na západný Balkán.

Brexit môže poškodiť krajiny

Prezidenti taktiež preberali očakávaný odchod Spojeného kráľovstva z EÚ, ktorý môže finančne poškodiť ich krajiny. Brexit podľa nich nesmie ohroziť rozpočet EÚ, z ktorého čerpajú štáty V4 financie.

„Sú nevyhnutné, aby sme boli schopní dobiehať Západ,“ vyjadril sa maďarský prezident Áder. Slovenská prezidentka vyzdvihla prínos EÚ pre Slovensko a vyjadrila podporu ďalšej integrácii vo vnútri únie.

„Dnes sme krajina, ktorá je integrovaná, a voláme v podstate po ďalšej integrácii, nie po návrate kompetencií k národným štátom,“ povedala.

Summity prezidentov V4 sa konajú tradične každý rok, pre Čaputovú boli Lány prvým visegrádskym samitom vo funkcii.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrzej DudaJános ÁderMiloš ZemanZuzana Čaputová