Čaputová si posvietila na zmluvu o Sputniku. Dôvod na vrátenie vakcín bol iný ako sťažnosť Ruska (video)

PREZIDENTKA: Vyhlásenie k zmluve so Sputnikom V
Prezidentka SR Zuzana Čaputová počas vyhlásenia k zmluve o dodávke ruskej vakcíny Sputnik V proti COVID-19 v Prezidentskom paláci. Bratislava, 15. apríl 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 15. apríla, 11:22

Dôvod požiadavky na vrátenie vakcín Sputnik V bol iný ako sťažnosť ruskej strany, že o posudzovaní vakcíny rozhodovalo necertifikované laboratórium na Slovensku.

Viac svetla vnesie zverejnenie zmluvy

Po preštudovaní zmluvy to vo štvrtkovom vyhlásení povedala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Zmluva o nákupe vakcín by mala byť podľa hlavy štátu príslušným spôsobom povinne zverejnená.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Čaputová ozrejmila, že si okrem zmluvy vyžiadala aj list zo 6. apríla, ktorý slovenskej zmluvnej strane zaslala ruská strana a požiadala v ňom o vrátenie vakcíny.

„Verejnosť bola informovaná, že dôvodom, pre ktorý ruská strana vzniesla takúto požiadavku, malo byť to, že Štátny ústav na kontrolu liečiv dal testovať vakcínu Sputnik V laboratóriu, ktoré nemá OMCL certifikáciu. Na základe oboch preštudovaných dokumentov konštatujem, že toto tvrdenie nie je pravdivé, a teda dôvodom požiadavky na vrátenie bola iná skutočnosť,“ vysvetlila.

Ocenila prístup Lengvarského

Viac svetla do tejto záležitostí vnesie podľa hlavy štátu zverejnenie zmluvy, o ktorom musí rozhodnúť príslušné ministerstvo. Čaputová preto očakáva, že kým sa tak stane, verejnosť nebude ďalej znepokojovaná šírením nepravdivých informácií, z koho viny bola porušená zmluva o dodávke vakcíny.

Správu, že agendu súvisiacu s vakcínou Sputnik V prebral minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO), vníma prezidentka pozitívne a oceňuje jeho prísľub, že riešenie zmluvných vzťahov, proces povoľovania vakcíny a s tým súvisiaca komunikácia už bude prebiehať štandardným spôsobom.

„Je na tom, kto tú zmluvu uzavrel, aby k tomu spravil príslušné kroky. Cieľ vlády zabezpečiť ďalšiu vakcínu považujem za správny, nesmie však byť v rozpore s bezpečnosťou vakcíny,“ dodala prezidentka.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimír LengvarskýZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečiv