Čaputová zapožičala vojenským útvarom a zväzkom bojové zástavy, ocenila ich tak za poctivú prácu (video)

PREZIDENTKA: Zapožičala bojové zástavy
Uprostred zľava: Veliteľ brigády riadenia vzdušných operácií Zvolen Miroslav Mišovic a prezidentka SR Zuzana Čaputová počas slávnostnej ceremónie zapožičania bojových zástav vojenským útvarom a zväzkom v záhrade Prezidentského paláca. Bratislava, 25. máj 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 25. mája, 15:17

Prezidentka Zuzana Čaputová v utorok vybraným vojenským útvarom a zväzkom zapožičala vojenské zástavy. Urobila tak ako hlavná veliteľka Ozbrojených síl Slovenskej republiky (OS SR).

„Bojová zástava nie je v žiadnom prípade iba nejaký ozdobný predmet. Je predovšetkým stelesnením a symbolom toho, čo robí z ľudí v uniforme skutočných vojakov – príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Bojová zástava je symbolom morálnej cti a vojenskej statočnosti každej vojenskej jednotky. Žiaden iný cennejší ani vzácnejší symbol nemôže získať,“ uviedla Čaputová.

Prispela k vojenskej tradícii

Dodala, že povinnosťou jednotiek je bojovú zástavu chrániť. V mieri pred poškodením a v boji pred zničením. Prezidentka uviedla, že slávnostný akt odovzdania zástav do rúk veliteľov vníma ako výnimočnú udalosť v živote prítomných jednotiek. „Zaslúžili ste si toto ocenenie svojím osobným nasadením a poctivou prácou, za čo Vám úprimne ďakujem,“ uviedla prezidentka.

Čaputová dodala, že verí, že utorkové odovzdanie zapožičaných bojových zástav prispeje nielen k budovaniu vojenských tradícií, ale aj k posilneniu hrdosti každého profesionálneho vojaka na svoj vojenský útvar, ozbrojené sily a našu Slovenskú republiku.

K zapožičaniu im zablahoželala

„Vážení príslušníci 1. mechanizovanej brigády Topoľčany, Samohybného delostreleckého oddielu Michalovce, Dopravného krídla Kuchyňa, Brigády riadenia vzdušných operácií Zvolen a Práporu radiačnej, chemickej a biologickej ochrany Rožňava, k zapožičaniu bojovej zástavy vám blahoželám,“ povedala na záver hlava štátu.

Vojakom sa za všetky prítomné útvary prihovoril aj veliteľ 1. mechanizovanej brigády Topoľčany, brigádny generál Ivan Balog. Ten sa v mene svojom a aj v mene ďalších veliteľov prezidentke, ministrovi obrany Jaroslavovi Naďovi (OĽaNO) a náčelníkovi Generálneho štábu OS SR Danielovi Zmekovi poďakoval za zapožičanie bojových zástav.

Prejav dôvery

„Prevzatie bojových zástav vnímame ako prejav dôvery, uznania a dosiahnutých výsledkov našej práce. Sme hrdí na ocenenie, ktoré je pre nás záväzkom pokračovať vo vzornom plnení úloh stanovených vojenskou prísahou,“ povedal Balog.

Zástavy dostal Samohybný delostrelecký oddiel Michalovce, Prápor radiačnej, chemickej a biologickej ochrany Rožňava, 1. mechanizovaná brigáda Topoľčany, Brigáda riadenia vzdušných operácií Zvolen a Dopravné krídlo Kuchyňa.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel ZmekoIvan BalogJaroslav NaďZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SROzbrojené sily SR