Carnajevovi potvrdili trest smrti, za útok sa ospravedlnil

Džochar Carnajev
Mladík podľa obvinení konal za účelom hromadného ničenia a zabíjania. Foto: SITA/AP

BOSTON 24. júna (WEBNOVINY) – Džochar Carnajev sa v stredu ospravedlnil za bombový útok na bostonský maratón v roku 2013. Jeho slová zazneli krátkom predtým, ako bostonský sudca oficiálne potvrdil rozsudok smrti, ktorý Carnajevovi vymerala súdna porota. Carnajev má byť popravený smrtiacou injekciou.

„Ospravedlňujem sa za životy, ktoré som vzal, za utrpenie, ktoré som vám spôsobil, za ujmu, ktorú som spôsobil, nenahraditeľnú ujmu,“ povedal 21-ročný mladík čečenského pôvodu. Bolo to po prvý raz, čo Džochar Carnajev prehovoril pred súdom, uviedla agentúra Reuters.

Obrazom: Peklo v cieli Bostonského maratónu

Členovia súdnej poroty vymerali trest smrti Carnajevovi už 15. mája. Porota ho v apríli uznala za vinného vo všetkých 30 bodoch obžaloby. Za 17 z nich bol trest smrti. Na poprave sa musela zhodnúť jednomyseľne v jednom z týchto 17 bodov, inak by Carnajev automaticky dostal doživotie.

Pri atentáte na bostonský maratón zahynuli 15. apríla 2013 traja ľudia a 264 utrpelo zranenia. Carnajevovi právnici tvrdili, že na spáchanie útoku ho nahovoril jeho zradikalizovaný starší brat Tamerlan. Ten zahynul pri policajnej prestrelke tri dni po útoku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Džochar Carnajev