Čarnogurský o komunizme: Bol som nezamestnaný, ale slobodný

Bez názvu
JUDr. Ján Čarnogurský Foto: SITA

BRATISLAVA 17. novembra (WBN/PR) – V predvečer Dňa boja za slobodu (17. novembra) otvorili v priestoroch Paneurópskej vysokej školy v Bratislave unikátnu výstavu Ústavu pamätí národa „Protikomunistický odboj na Slovensku“, ktorá je prvým komplexným predstavením problematiky protikomunistického odboja na Slovensku. Mapuje roky 1945 – 1989 a návštevníkom v obrazovo – textovej forme predstavuje odboj a odpor obyvateľstva proti komunistickému režimu. Vernisáže sa zúčastnil aj jeden z hlavných predstaviteľov vtedajšieho odporu proti komunistickému režimu a v rokoch 1991-1992 aj predseda slovenskej vlády, JUDr. Ján Čarnogurský.

Patrili ste medzi najznámejších disidentov. Ako si spomínate na toto obdobie? Ako Vám režim obmedzoval život?

Bol som nezamestnaný, pretože ma nikam nechceli prijať. Nemal som cestovný pas, odpojili nám z bytu telefón, pred zatknutím som mal štyri domové prehliadky a dosť často ma volali na výsluch na ŠtB. Ale na druhej strane som bol slobodný, stýkal som sa s ostanými disidentmi z celej republiky, chodili za mnou zahraniční novinári a iní návštevníci, publikoval som články v emigrantskej tlači. Bol som pomerne mladý, takže všetko spolu – bolo to celkom zaujímavé.

17. novembra 1989 ste sedeli vo väzení. Ako ste prežívali prvé udalosti? Verili ste, že práve vtedy sa láme komunistický režim?

Vedel som, že v Prahe bola demonštrácia, aj že v Bratislave bol pochod študentov. Keď sme si otvorili okno na cele, počuli sme skandovanie na námestí SNP. Obhajca Tibor Bӧhm ma navštevoval vo väzení a hovoril mi, čo sa deje vonku. Teraz mi je ťažko povedať, či som vtedy veril, že sa láme komunistický režim, ale zdá sa mi, že som veril.

Od nežnej revolúcie ubehlo už 23 rokov. V čom je dnešná spoločnosť lepšia a v čom horšia ako počas komunizmu?

Dnešná spoločnosť poskytuje všetkým občanom širšie možnosti: vzdelávať sa, pracovať, študovať, cestovať do zahraničia. Ľudia majú väčšie možnosti rozvíjať svoje schopnosti a vlastnosti. Tie sú dobré aj zlé. Keď sú zlé, majú širšie možnosti rozvíjať sa aj tieto zlé vlastnosti. Mám na mysli napr. úžernícke spoločnosti, ktoré oberajú chudobných ľudí o domy a byty.

Výstava potrvá do 25.3.2013 na prízemí budovy Paneurópskej vysokej školy na Tomášikovej ul. 20 v Bratislave a je otvorená pre širokú verejnosť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Čarnogurský
Firmy a inštitúcie PEVŠ Paneurópska vysoká škola