Čas je pre Grécko kritický, o pomoci sa bude rokovať mesiac

Grécko
Foto: SITA/ AP

BRUSEL 14. júla (WEBNOVINY) – Rokovania o treťom balíku pomoci Grécku potrvajú zrejme štyri týždne. Vyhlásili to v pondelok predstavitelia eurozóny po stretnutí ministrov financií krajín eurozóny (Eurogroup).

Rokovania by mohli dostať zelenú v piatok. „Vieme, že čas je pre Grécko kritický, neexistujú však žiadne skratky,“ povedal šéf Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM) Klaus Regling. Gréci by mohli výmenou za splnenie reforiem dostať 82 miliárd eur.

Podľa šéfa Eurogroup Jeroena Dijsselbloema by rokovania mohli trvať skôr štyri týždne ako dva týždne, pričom aj s týmto harmonogramom ho podľa jeho slov „niektorí ľudia nazývajú optimistom“. Eurogroup by mohla mať telekonferenciu v stredu, alebo vo štvrtok po hlasovaní o reformách v gréckom parlamente.

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble navrhol v diskusii s inými ministrami krajín eurozóny, že Grécko by mohlo vydávať dlžobné úpisy (IOU). Podľa Schäubleho by to bol prostriedok dočasného financovania krajiny. Informovali o tom v utorok nemecké noviny Handelsblatt s odvolaním sa na jedného z účastníkov rozhovorov.

Malo by Grécko ostať v eurozóne?

Schäuble uviedol, že Grécko by mohlo použiť IOU na uhradenie niektorých domácich záväzkov. Z informácií denníka Handelsblatt vyplýva, že vydávanie IOU bolo jednou z tém pondelkového zasadnutia ministrov financií krajín eurozóny (Eurogroup).

Lídri členských štátov eurozóny sa v pondelok ráno po celonočných rokovaniach v Bruseli jednomyseľne zhodli na podmienkach, za akých môže Grécko čerpať ďalší úverový program z Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM), tzv. trvalého eurovalu. Informoval o tom predseda Európskej rady Donald Tusk. „Treba splniť prísne podmienky… Rozhodnutie dáva Grécku šancu na návrat s podporou jeho európskych partnerov,“ uviedol Tusk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Klaus ReglingWolfgang Schäuble