Čáslavská, Benčík a Balczó dostanú Martinengove medaily

Vera Čáslavská
Foto: Robert Vano Gallery

BRATISLAVA 25. januára (WEBNOVINY) – Bývalí olympionici a špičkoví športovci zo Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska si prídu v piatok 28. januára do Bratislavy uctiť pamiatku univerzitného profesora a atletického trénera Pavla Gleska.

Spomienkové stretnutie sa uskutoční pri príležitosti jeho nedožitého jubilea – 80 rokov. Pozvanie prijali aj tréner najlepších slovenských chodcov Juraj Benčík, bývalá česká športová gymnastka – sedemnásobná olympijská víťazka a štvornásobná majsterka sveta Věra Čáslavská či bývalý maďarský päťbojár a olympijský víťaz András Balczó.

Pri tejto príležitosti budú týmto trom osobnostiam slávnostne udelené zlaté medaily Spoločnosti Ferdinanda Martinenga, ktoré si v minulosti prevzali úspešná plavkyňa a olympionička Martina Moravcová, lekárka, prezidentka neziskovej organizácie Liga proti rakovine Eva Siracká či manželia Dana a Emil Zátopkovci.

Medzi ďalšími pozvanými hosťami nechýbajú medzinárodne úspešné zverenkyne Pavla Gleska – Eva Glesková-Lehocká (šprintérka, bývalá spoludržiteľka svetového rekordu na 100 m, trojnásobná účastníčka olympiády), Eva Šuranová-Kucmanová (skokanka do diaľky, jediná slovenská atlétka s olympijskou medailou – 3. miesto na olympijských hrách v Mníchove v roku 1972) a Jozefína Čerchlanová (bývalá slovenská rekordérka v behu na 400 m).

Na Pavla Gleska by si mali prísť zaspomínať aj zlatý olympijský medailista zo Soulu (1988) – chodec Jozef Pribilinec či manželka Emila Zátopka – bývalá česká oštepárka a zlatá medailistka z Helsínk (1952) Dana Zátopková.

„Pavol Glesk ako bývalý podpredseda Československého olympijského výboru bol vedúcim výprav na viacerých olympijských hrách. Preto sme pozvali aj jeho bývalú predsedníčku Věru Čáslavskú, ktorá ho mala veľmi rada. Veľmi nás poteší, keď príde aj Dana Zátopková, s ktorou boli veľkí priatelia,“ prezradil jeden z Gleskových niekdajších zverencov Peter Kurhajec zo Spoločnosti Ferdinanda Martinenga, ktorú spolu s Pavlom Gleskom založili. Ako doplnil, Pavol Glesk bol kvalitným atlétom na stredné trate a vynikajúcim trénerom, pričom patril k najmladším atletickým koučom na svete.
Peter Kurhajec
Foto: Robert Vano Gallery

Profesor Glesk mal danosť, že si so svojimi zverencami, ktorých mal asi 600, vždy vyvinul veľmi úzky vzťah aj ako pedagóg, aj ako tréner,“ zaspomínal si bývalý mnohonásobný majster ČSSR v päťboji Peter Kurhajec. „V každom zverencovi vždy vybudil lásku k športu a prírode, ale aj správnu životosprávu a zdravotnú starostlivosť. Študentov a mladých ľudí odrádzal od drog, hýrivého života a vysvetľoval im zmysel športového života aj myšlienku zakladateľa novodobých olympijských hier Pierra de Coubertina,“ vysvetlil. Gleskovo životné motto, ktoré učil aj svojich zverencov znelo: „Teš sa nepohode a prekážkam, lebo ich prekonávaním najviac rastieš.“

Súčasťou spomienkového stretnutia bude výstava archívnych fotografií vyššie uvedených osobností i ďalších športovcov, ktorú pripravila Robert Vano Gallery v spolupráci so Spoločnosťou Ferdinanda Martinenga. Pavol Glesk sa narodil 30. januára 1931 v Lučenci. Bol univerzitným profesorom a slovenským atletickým trénerom. Je známy aj ako spoluzakladateľ atletického mítingu Cena Pravdy, ktorý neskôr premenovali na Pravda-Televízia-Slovnaft a následne na Cena Slovenska Slovak Gold. Bol čestným členom Slovenského olympijského výboru. Zomrel 15. júla 2008 po ťažkej chorobe a operácii. Informácie poskytol Mayo Hirc, riaditeľ Robert Vano Gallery.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva SirackáMartina MoravcováRobert VanoVěra Čáslavská