Časovka pre Cancellaru, Contador celkovým víťazom

Bez názvu
Alberto Contador Foto: SITA/AP

PAUILLAC 24. júla (WEBNOVINY) – Španielsky cyklista Alberto Contador z tímu Astana je už prakticky víťazom Tour de France 2010. V sobotňajšej predposlednej 19. etape tohtoročnej edície, ktorou bola časovka na 52 km z Bordeaux do Pauillacu, prišiel do cieľa v porovnaní so svojím najväčším rivalom Luxemburčanom Andym Schleckom (Saxo Bank) o 31 sekúnd skôr a v celkovej klasifikácii zvýšil svoj náskok na 39 sekúnd. V nedeľu je na programe posledná 20. etapa s dojazdom na parížskych Elyzejských poliach, ktorá meria 102,5 km a bude mať už len manifestačný a štatistický charakter.

Dvadsaťsedemročný Contador vyhral tri zo štyroch ostatných vydaní Tour de France a potvrdil pozíciu kráľa súčasnej cestnej cyklistiky. Mladší z bratov Schleckovcov mu však bol v aktuálnom ročníku veľmi vyrovnaným súperom a aj v záverečnej časovke dlho s ním držal krok. Schleck napálil najmä úvodné kilometre medzi Bordeaux a Pauillacom a na 22. km bol dokonca virtuálne lídrom, keď mal pred Contadorom v súčte časov náskok 5 sekúnd. Od druhej polovice trate však Španiel s prezývkou „El Pistolero“ potvrdil svoje väčšie časovkárske kvality a napokon bol v cieli o 31 sekúnd pred Schleckom.

“Som nesmierne šťastný a nabitý emóciami. To si ani neviete predstaviť. Toto bola moja najťažšia Tour a to až do posledného momentu,“ povedal v prvej reakcii v cieli časovky Alberto Contador. „V úvode som šiel rýchlo, ale skvelé tempo som v závere neudržal. V časovke som sa zlepšil, ale na Alberta to ešte nestačí. Možno si poviete, že po toľkých kilometroch driny zasa len druhé miesto, ale ja som vyhral dve etapy, bojoval do konca o celkový triumf, a preto som spokojný,“ zhodnotil Schleck.

Jazda proti času sa podľa predpokladov stala korisťou špecialistu z tímu Saxo Bank Fabiena Cancellaru zo Švajčiarska, ktorý na tohtoročnej Tour vyhral aj úvodný prológ v Rotterdame. Úradujúci majster sveta v tejto disciplíne v sobotu dominoval s náskokom 17 sekúnd pred Nemcom Tonym Martinom a 1:48 pred ďalším známym nemeckým časovkárom zo stajne HTC-Columbia Bertom Grabschom. Contadorovi patrila v klasifikácii časovky 35. priečka, Schleck skončil štyridsiaty štvrtý. Výborné 11. miesto obsadil Rus Denis Meňšov, čím preskočil v celkovom poradí na 3. pozícii Španiela Samuela Sáncheza. V hornej desiatke si ešte vymenili pozície na siedmom a ôsmom mieste Kanaďan Ryder Hesjedal a Španiel Joaquín Rodríguez. Deviatu priečku celkovo obhájil Čech Roman Kreuziger, hoci v časovke bol až 82. Sedemnásobný víťaz Tour de France Američan Lance Armstrong obsadí vo svojom rozlúčkovom ročníku 23. priečku. V časovke skončil na 67. mieste. „Cením si víťazstvo v časovke, ale bola príliš dlhá a v závere som už mal toho plné zuby. Chcem však poukázať aj na skvelý výkon tímového kolegu Andyho Schlecka. Robil, čo mohol. Zatiaľ to nestačilo, ale ja verím, že on je budúcnosť cyklistiky,“ vyjadril sa pochvalne.

Výsledky – Tour de France:

19. etapa (Bordeaux – Pauillac, 52 km): 1. Fabien Cancenllara (Švajč.) Team Saxo Bank 1:00:56 h, 2. Tony Martin (Nem.) HTC-Columbia +17, 3, Bert Grabsch (Nem.) HTC-Columbia +1:48, 4. Ignatas Konovalovas (Litva) Cérvelo Test Team +2:34, 5. David Zabriskie (USA) Garmin-Transitions +3:00, 6. Koos Moorenhout (Hol.) Rabobank +3:03,…11. Denis Meňšov (Rus.) Rabobank +3:51, 35. Alberto Contador (Šp.) Astana +5:43,…43.

Andy Schleck (Lux.) Team Saxo Bank +6:14

Poradie po 19. etape: 1. Alberto Contador (Šp.) Astana 89:16:27 h, 2. Andy Schleck (Lux.) Team Saxo Bank +39 s, 3. Denis Meňšov (Rus.) Rabobank +2:01, 4. Samuel Sánchez (Šp.) Euskaltel – Euskadi +3:40, 5. Jurgen van den Broeck (Belg.) Omega Pharma-Lotto +6:54, 6. Robert Gesink (Hol.) Rabobank +9:31, 7. Ryder Hesjedal (Kan.) Garmin-Transitions +10:15, 8. Joaquín Rodríguez (Šp.) Kaťuša +11:37, 9. Roman Kreuziger (ČR) Liquigas-Doimo +11:54, 10. Chris Horner (USA) Team RadioShack +12:02,…23. Lance Armstrong (USA) Team RadioShack +39:20 min.

Viac k osobe Alberto ContadorAndy SchleckJoaquín RodríguezLance ArmstrongRobert GesinkRoman KreuzigerRyder HesjedalTony Martin