Časť opozície chce pre Medical Group meniť zákon

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

BRATISLAVA 6. novembra (WEBNOVINY) – Časť opozície chce meniť zákon o verejnom obstarávaní tak, aby spoločnosť, ktorá sa bude uchádzať o verejnú zákazku a súťaž vyhrá, musela preukázať svojho vlastníka. Pod návrh sa podpisujú strany SaS, OĽaNO a NOVA, v kompletnom znení ho plánujú predstaviť v piatok. S iniciatívou prišli po tom, čo začali skúmať vlastníka firmy Medical Group SK, ktorá dodáva prístroje nemocniciam.

Meno spoločnosti sa začalo intenzívne skloňovať po medializovaní nákupu drahšieho CT prístroja v piešťanskej nemocnici, ktorý mala práve táto firma dodať. Pre tento prípad podala demisiu aj ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská.

Vo firme v minulosti pôsobil súčasný predseda parlamentu Pavol Paška. Opozícia je presvedčená, že stále stojí za touto spoločnosťou a profituje z nej. Paška pre výroky opozície už avizoval podanie trestného oznámenia za krivé obvinenie a ohováranie.

Lipšic si myslí, že má nepriestrelný dôkaz

Podľa predsedu hnutia NOVA Daniela Lipšica Paška zavádzal, keď tvrdil, že s firmou nemá od roku 2002 nič spoločné. Poukázal na to, že svoje podiely v spoločnostiach s ručením obmedzeným Medical Group začal predávať až v roku 2008. Podiely v spoločnostiach skupiny podľa jeho zistenia nadobudol vo februári 2008 Dušan Mach, Paškov sused a zároveň jeho nominant na predsedu dozornej rady Transpetrolu, tvrdí šéf NOVA.

Ten mal následne podiely predať spoločnosti Agel, ktorá mu ich po niekoľkých rokoch predala naspäť, posledný prevod podielov končí v Belize pri schránkových firmách. „Ak tento dôkaz nestačí na to, aby bola vyvodená politická zodpovednosť voči Pavlovi Paškovi, tak potom asi nestačí nič podľa mojej mienky, ale ten dôkaz si myslím, že je nepriestrelný,“ uviedol Lipšic.

Predseda OĽaNO Igor Matovič zároveň poukázal na nárast obratu tejto spoločnosti so štátom v rokoch, kedy bol Paška predsedom parlamentu. Podotýka, že kým v roku 2011 bol obrat Medical Group šesť miliónov eur, v roku 2012, kedy prišla k moci strana Smer, vzrástol na 33 miliónov eur a rastúci trend si zachoval aj v roku 2013, kedy obrat spoločnosti so štátom stúpol na 105 miliónov eur.

Sulík verí, že Paška návrh podporí

Europoslanec Richard Sulík (SaS), verí, že Paška ich návrh novely podporí, ako tvrdí, malo by byť v jeho záujme, aby sa preukázalo, kto za spoločnosťou Medical Group naozaj stojí. „Ak za ňu nebude minimálne on hlasovať, tak je zrejmé, že len tliacha do vetra,“ povedal Sulík.

Europoslanec spresnil, že podľa ich návrhu budú vlastníci musieť byť preukázaní buď ako fyzické osoby, alebo verejne obchodovateľné spoločnosti. V opačnom prípade budú z tendra vylúčené. „Potom jednoducho nebude možné, že tu nejaké firmy z Belize cez nastrčené ďalšie firmy a nejaké figúrky budú vyhrávať miliónové tendre a obzvlášť také, kde dochádza k trojnásobnému predraženiu CT prístroja,“ dodal Sulík.

Predseda parlamentu tvrdí, že z firmy odišiel vo februári 2002. Upozornil, že za 13 rokov po jeho odchode z Medical Group SK sa v tejto spoločnosti viackrát zmenili akcionári a na jej dnešnú činnosť nemá absolútne žiadny dosah. Paška neodpovedal na otázku, či s predstaviteľmi spoločnosti komunikoval aj po svojom odchode zo spoločnosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičPavol PaškaRichard SulíkZuzana Zvolenská