Časť opozície dáva podanie na Ústavný súd SR pre novely o zdravotnom a sociálnom poistení

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jana Kiššová, Richard Vašečka, Boris Kollár
Zľava: Podpredsedníčka SaS Jana Kiššová, predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár a Richard Vašečka (OĽaNO) počas tlačovej besedy predstaviteľov opozičných strán k preskúmaniu noviel zákonov Ústavným súdom. Bratislava, 29. jún 2017. Foto: SITA/Martin Medňanský.

BRATISLAVA 30. júna (WebNoviny.sk) – Časť opozície, konkrétne 41 poslancov zo strany SaS, hnutia OĽaNO-NOVA a hnutia Sme rodina – Boris Kollár, dáva sťažnosť na Ústavný súd SR.

Novely považujú za protiústavné

Ako informovala vo štvrtok na tlačovej besede podpredsedníčka SaS Jana Kiššová, poslancom sa nepozdáva novela zákona o sociálnom poistení, kde sa zvýšil maximálny vymeriavací základ z 5-násobku na 7-násobok priemernej mzdy.

„Druhá zmena sa týkala zákona o zdravotnom poistení, kde došlo k zrušeniu maximálneho vymeriavacieho základu na zdravotné odvody,“ priblížila poslankyňa.

Spomínané dve novely považujú poslanci za protiústavné. „Ústava totiž hovorí, že vláda nemôže zvyšovať daňové a odvodové zaťaženie bez racionálnych argumentov a bez zdôvodnenia, na základe akých ekonomických a sociálnych argumentov zvyšuje dane a odvody,“ povedala podpredsedníčka SaS.

Nepáči sa im proces, akým boli prijaté

Novely neboli podľa nej zdôvodnené a vyargumentované buď vôbec, a to v prípade zmeny v sociálnom poistení, alebo boli zdôvodnené iracionálne v prípade zmeny v zdravotnom poistení.

„Tú ministerstvo zdravotníctva zdôvodnilo tým, že potrebuje viac peňazí na rekonštrukcie a modernizácie nemocníc. Pritom ale na druhej strane ich vlastná revízia výdavkov konštatuje neefektívne vynakladanie zdrojov,“ poznamenala Kiššová. Podľa nej má rezort zdravotníctva priestor na to, aby zefektívnením získal dodatočné zdroje, a z týchto financoval potrebné rekonštrukcie a modernizácie.

Poslancom sa taktiež nepozdáva proces, akým boli obe novely prijaté. „Prešli prostredníctvom doplňujúcich návrhov cez výbor a boli predložené veľmi krátko pred hlasovaním v pléne. Nebol teda vôbec dostatočný priestor na normálnu, rozumnú, primeranú diskusiu. Nebol priestor na medzirezortné pripomienkové konanie, nebol priestor pre zástupcov či už zamestnancov, zamestnávateľov, aby sa k tomu vyjadrili,“ upozornila Kiššová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris KollárJana Kiššová
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSme rodina - Boris KollárÚstavný súd SR