Časť vkladov v Bank of Cyprus sa zmení na akcie

Cyprus
Foto: SITA/AP

NIKÓZIA 30. júla (WEBNOVINY) – Časť vkladov v cyperskej Bank of Cyprus sa zmení na akcie, čo pomôže tejto problémovej banke rekapitalizovať sa.

Opatrenie sa dotkne 47,5 % vkladov presahujúcich 100-tisíc eur. V utorok o tom informovala cyperská centrálna banka.

Opatrenie je súčasťou medzinárodnej finančnej pomoci pre Cyprus.

Zo stanoviska centrálnej banky v krajine ďalej vyplýva, že úrady odblokujú 12 % zo zvyšných prostriedkov, ku ktorým nemali sporitelia prístup. Centrálna banka oznámila toto rozhodnutie na spoločnej tlačovej konferencii s predstaviteľmi ministerstva financií.

Sporitelia a spoločnosti pokračovali v júni vo vyberaní vkladov z bánk na Cypre, kde boli majitelia veľkých účtov v dvoch najväčších tamojších bankách prinútení prispieť k medzinárodnej pomoci. Z údajov, ktoré zverejnila Európska centrálna banka (ECB), vyplýva, že objem súkromných vkladov v cyperských bankách sa znížil v júni o 7,6 % na 37,6 mld. eur po poklese o zhruba 2 % v máji.

Cyprus získal v marci od Európskej únie a Medzinárodného menového fondu úverový program v objeme 10 mld. eur. Krajina požiadala o zahraničnú finančnú pomoc ako piaty členský štát eurozóny. Výmenou za poskytnutie záchranného úveru musí vláda v Nikózii ozdraviť svoj prebujnený finančný sektor a zatvoriť druhú najväčšiu banku v krajine. Cyperská ekonomika sa tento rok podľa odhadov zmenší o 8,7 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom