Čeferin bude prezidentom UEFA aj ďalšie štyri roky, voľba na rímskom kongrese bola iba formalitou

Aleksander Čeferin
Prezident UEFA Aleksander Čeferin. Foto: archívne, SITA/AP.
  • aktualizované 7. februára 20:04

RÍM 7. februára (WebNoviny.sk) – Slovinec Aleksander Čeferin bude stáť na čele Európskej futbalovej únie (UEFA) aj ďalšie štyri roky. Na štvrtkovom 43. Kongrese UEFA v Ríme ho opätovne zvolili do funkcie prezidenta strešnej organizácie európskeho futbalu.

Voľba „najvyššieho funkcionára“ UEFA bola na rímskom kongrese už iba formalitou, keďže okrem Čeferina neprejavil záujem o tento post žiaden ďalší kandidát. Päťdesiatjedenročný rodák z Ľubľany je v pozícii prezidenta UEFA od roku 2016, keď nahradil Francúza Michela Platiniho a dokončil jeho funkčné obdobie.

Čeferin sa dlhodobo netají tým, že je silným zástancom finančných pravidiel fair-play. Počas nasledujúceho funkčného obdobia má v úmysle zdokonaliť tento nástroj kontroly európskych klubov. „Počas najbližších štyroch rokov upravíme finančné pravidlá fair-play, aby sme v európskom futbale zabezpečili rovnováhu a rovnaké podmienky pre všetkých.

V tomto smere sme už dosiahli počiatočné ciele, ktoré sme si zaumienili – európske kluby sú finančne zdravšie ako kedykoľvek predtým, vyriešili sme dlhy v mnohých krajinách a pojmy ako dlhy voči klubom, trénerom či hráčom sú vo väčšine prípadov už len nič ako zlá spomienka,“ poznamenal Čeferin. Prisľúbil taktiež zorganizovanie veľkolepých majstrovstiev Európy 2020 a za jeden z najväčších dlhodobých cieľov označil to, aby sa svetový šampionát v roku 2030 konal v Európe.

Na rímskom kongrese za viceprezidenta Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) zvolili Angličana Grega Clarka, ktorý získal 37 hlasov. Jeho jediného konkurenta zo Severného Írska Davida Martina podporilo iba 18 hlasujúcich. V uplynulom období zastával pozíciu viceprezidenta FIFA David Gill, ktorý sa vzdal svojej funkcie. Po novom bude Gill členom výkonného výboru UEFA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aleksander Čeferin