Celoplošné (skríningové) testovanie na Slovensku (2. kolo): Bratislava pripravuje ďalšie odberné miesta, COVID automat sa sprísni (online)

COVID 19: Operácia Spoločná zodpovednosť
Foto: ilustračné, SITA/Milo Fabian.

Celoplošné (skríningové) testovanie na Slovensku pokračovalo od 27. januára do 2. februára druhým kolom v „červených“ okresoch. Dobrovoľne sa však zapojili aj niektoré mestá, ktoré skončili v tom úvodnom v lepšej polovici. V „zelených“ okresoch platí negatívny výsledok testu z prvého kola skríningu až do 7. februára.

Viac o téme: Koronavírus

Ktoré okresy sa testujú znovu?

Vláda v pondelok schválila zoznam 36 okresov, ktoré nemajú povinnosť podrobiť sa druhému kolu celoplošného skríningu na COVID-19.

Medzi tie patrí aj hlavné mesto Bratislava, ktoré sa na tento účel považuje za jeden okres. Ďalšími okresmi, ktoré sú po prvom kole skríningu zaradené medzi „lepšie“ sú Skalica, Myjava, Piešťany, Nitra, Trenčín, Ilava, Púchov, Považská Bystrica, Žilina, Kysucké nové mesto, Čadca, Turčianske Teplice, Martin, Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín, Ružomberok, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Veľký Krtíš, Lučenec, Rimavská Sobota, Liptovský Mikuláš, Poprad, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Spišská nová ves, Levoča, Sabinov, Bardejov, Svidník, Gelnica, Prešov, Stropkov, Vranov nad Topľou, Michalovce a Sobrance.

Na Slovensku sa počas deväť dní trvajúceho prvého kola celoplošného skríningu na ochorenie COVID-19 nechalo otestovať 2 974 323 ľudí, z ktorých 36 978 malo pozitívny test.

Od 27. januára platia aj nové pravidlá a výnimky zo zákazu vychádzania, bez negatívneho testu nemôžete ísť napríklad do prírody ani do práce.

Vláda v stredu 3. februára s malými zmenami schválila aj zmeny v COVID automate, tak ako ich navrhovala pandemická komisia.

Sprísnia sa tzv. národné kritéria, ktoré budú musieť byť splnené, aby sa Slovensko dostalo z aktuálnej čiernej fázy do lepšej, bordovej fázy. Okrem iného bude podmienkou prechodu aj pokles hospitalizácií pod hodnotu 3 000. Pandemická komisia odsúhlasila tiež sprísnenie dvoch ďalších kritérií. Priemerný počet pozitívne testovaných osôb a reprodukčné číslo sa sprísnili o 20 %.

Naďalej platí aj zákaz vychádzania. Ako na stredajšej tlačovej konferencii uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí, Slovensko je v čiernej zóne COVID automatu a pravdepodobne bude ešte niekoľko ďalších týždňov.

Zároveň upozornil, že vzhľadom na to, že sa sprísnili kritériá na čiernu zónu, bude náročnejšie prejsť do miernejšej, bordovej zóny. „Sprísnili sme kritériá na čiernu zónu, ktorá je momentálne v COVID automate a týmito sprísnenými kritériami dovolíme, aby mohli deti začať chodiť do škôl,“ povedal minister zdravotníctva.

Do lavíc sa za sprísnených podmienok od pondelka 8. februára vrátia žiaci materských škôl, prvého stupňa základných škôl a končiaci ročník stredných škôl.

Celoplošné (skríningové) testovanie – online

  • 2. kolo

20:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj vo štvrtok.

19:04 Pohár trpezlivosti dávno pretiekol. Drží nás už len zodpovednosť voči ľuďom – v tejto chvíli predovšetkým voči najmenším Zvolenčanom a ich rodičom. Píše na sociálnej sieti Facebook primátorka Zvolena Lenka Balkovičová.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

18:38 V súvislosti s otváraním škôl žiada únia miest zriadenie súkromných mobilných odberových miest.

18:23 Po plošnom testovaní sa vo väčšine okresov epidemická situácia zlepšila. Ako však uviedol minister Krajčí, ide len o 23,2-percentnú priemernú hrubú redukciu prevalenie. Podľa ministra je to oveľa menej, ako predpokladali.

Počas jesenného celoplošného testovania sa infekčnosť zrazila o 58 percent, po testovaní v Nitre sa to podarilo o približne 50 percent. Podľa Krajčího ide o veľmi závažné informácie, ktoré pravdepodobne hovoria o tom, že v regiónoch je oveľa vyššia prevaha nebezpečnejšej britskej mutácie koronavírusu.

Skríningové testovanie, výsledky, 2. kolo
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.

18:18 Stupne varovania v jednotlivých okresoch Slovenska.

Situácia v regiónoch je stále veľmi vážna, aktuálne prevažujú bordové regióny. Najvážnejšia situácia je v okresoch Partizánske, Šaľa, Zlaté Moravce, Revúca, Rožňava, Bánovce nad Bebravou, Hlohovec, Trnava a Žiar nad Hronom.

Tretí stupeň varovania má 41 okresov, druhý stupeň 20 okresov a prvý stupeň má len okres Veľký Krtíš, kde je situácia aktuálne najlepšia.

Vážne je to aj v Bratislave, kde len v stredu pribudlo 35 nových hospitalizovaných pacientov. Univerzitná nemocnica Bratislava má aktuálne viac ako 400 pacientov s ochorením COVID-19, niektorých museli začať prevážať do iných nemocníc.

Stupeň varovania 3 a 4
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.
Stupeň varovania 2 a 4
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.
COVID automat
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.

18:01 Naživo: Tlačová konferencia ministra zdravotníctva Mareka Krajčího o aktuálnej epidemiologickej situácii.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:21 Na pravidelné plošné testovanie podľa Klubu 500 nie je dôvod, chýbajú zdravotníci, dostatok mobilných odberných miest, ako aj digitálny objednávkový a informačný systém.

Hlohovec

16:28 Primátor Hlohovca Miroslav Kollár na rokovaní krízového štábu mesta navrhne, aby školy v meste zostali ešte zatvorené. Vzhľadom na rozšírenie ochorenia COVID-19 v okrese považuje návrat žiakov do školských lavíc za príliš veľké riziko.

Kollár pripomenul, že okres Hlohovec je v 7-dennej incidencii najhorší na Slovensku. Mestský krízový štáb bude rokovať vo štvrtok, primátor Kollár naň pozval aj regionálneho hygienika.

Mesto Hlohovec pripravuje ďalšie kolo antigénového testovania na 6. a 7. februára, otvorí šesť odberných miest. Na rokovaní Mestského zastupiteľstva v Hlohovci Kollár informoval, že testovať by sa malo aj v susednom Leopoldove a niektorých ďalších obciach.

15:55 Polícia od stredy spúšťa ešte prísnejšie kontroly na dodržiavanie pandemických opatrení, predovšetkým zákazu vychádzania.

Ako ďalej informovala hovorkyňa prezídia Policajného zboru SR Denisa Bárdyová, kontroly potrvajú zatiaľ do pondelka 8. februára, následne budú policajti postupovať podľa vývoja situácie.

Policajti sa podľa hovorkyne zamerajú na miesta so zvýšenou koncentráciou osôb, ako sú lyžiarske strediská, nákupné strediská, železničné stanice, potraviny, drogérie, zásielkovne alebo odberné miesta. „Tieto kontroly vykonajú príslušníci služby poriadkovej polície, služby dopravnej polície a služby železničnej polície,” povedala Bárdyová.

Dopravní policajti sa zároveň podľa nej zamerajú na intenzívnejšie náhodné kontroly dodržiavania zákazu vychádzania na hlavných cestných ťahoch, teda diaľniciach a cestách I. a II. triedy. Policajti budú aj naďalej kontrolovať povinnosť nosenia rúšok v interiéri a v exteriéri, dodržiavanie karanténnych opatrení alebo obmedzené fungovanie prevádzok.

Policajti zdôrazňujú, že v prípade nevyhnutnosti opustiť domov, napríklad pri ceste do zamestnania, je potrebné zabezpečiť si potvrdenie od zamestnávateľa, alebo iný hodnoverný dokument, ktorým sa dá nutnosť cesty preukázať.

„Aktuálne platí, že ak policajti preverujú oprávnenosť zo zákazu vychádzania a certifikát, potvrdenie, SMS správu či email, porovnávajú ju s osobnými údajmi konkrétnej osoby. Preto je potrebné mať pri sebe aj občiansky preukaz alebo iný doklad totožnosti,” povedala Bárdyová.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:22 Bratislava pripravuje víkendové celoplošné testovanie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:39 Všetci zamestnanci škôl, ktorí budú učiť prezenčne, budú potrebovať negatívne testy. Ako uviedol minister Gröhling, bez testu totiž nebudú môcť vstúpiť na pracovisko. Minister upozornil, že najmenej sedem dní starý negatívny test budú potrebovať aj rodičia žiakov.

Podotkol, že žiaci, ktorých rodičia nepustia do školy, sa musia naďalej vzdelávať dištančne. Žiak tak bude mať dlhodobo ospravedlnenú absenciu. Avšak rodičia, ktorí deti nepustia, aj keď budú môcť do školy ísť, nemôžu naďalej poberať OČR. Negatívny test by mal mať aj žiak strednej školy v končiacom ročníku.

14:21 Počas jarných prázdnin ministerstvo školstva plánuje zaviesť takzvané jarné školy. Prístupné budú žiakom s povolením navštevovať školu prezenčne alebo pre skupiny piatich detí plus jedného učiteľa. Výučba v skupinách sa môže počas prázdnin uskutočniť aj pre tých stredoškolákov, ktorí potrebujú prax.

14:03 S prezenčným vyučovaním môžu začať aj stredné zdravotnícke školy, ktoré môžu otvoriť aj svoje internáty. Musia však zaistiť bývanie študentov samostatne po jednej osobe. Prvé dva týždne však tieto internáty otvorené nebudú, a tak sa žiaci bývajúci v nich majú rozhodnúť medzi dochádzaním do školy, alebo dištančnou výučbou.

13:58 Vyučovať sa od 8. februára začne aj na základných umeleckých školách pre individuálnu výučbu. Otvoriť sa budú môcť aj školské jedálne a školské kluby pre deti, ktoré sa vzdelávajú v škole. V základných a stredných školách sa aj naďalej môžu vzdelávať žiaci v skupinách po päť detí plus učiteľ.

13:38 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu spúšťa s otvorením škôl aj školský semafor s pravidlami. Negatívny test bude potrebovať zamestnanec, zákonný zástupca žijúci v jednej domácnosti so žiakom a tiež študent končiaceho ročníka strednej školy. Testy by mali platiť sedem dní.

13:17 Naživo: Tlačová konferencia ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) o otváraní škôl.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:08 Na uvoľňovanie opatrení sa bude čakať 13 dní od ich ohlásenia. Ako povedal minister Krajčí, jedna zo zmien, ktorú vláda v rámci COVID automatu schválila, je jeho povinnosť zverejňovať aktuálnu epidemickú situáciu. Doteraz minister dáta predstavoval v piatok, čo je však relatívne neskoro, ak by mali nastať zmeny od pondelka.

Po novom tak bude stretnutie s regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva a zhromažďovanie dát prebiehať v pondelok a v utorok minister oznámi, aké sú celonárodné dáta. Na uvoľňovanie opatrení sa však bude čakať 13 dní. Keď v utorok minister oznámi uvoľnenie opatrení, nebude platiť od ďalšieho, ale až nasledujúceho pondelka.

„Bude nás zaujímať, ako budú vyzerať jednotlivé regióny. Tam môžu byť rozdiely v prístupe k zamestnancom. V lepších regiónoch bude povinné testovanie len pre zamestnancov služieb, v prípade, že nebudú poskytovať služby, budú iné kritériá,“ dodal Krajčí.

VLÁDA: Upravila COVID automat
Minister zdravotníctva Marek Krajčí počas tlačovej konferencie na tému: Vláda upravila COVID automat. Bratislava, 3. február 2021. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

12:59 Na uvoľňovanie opatrení sa bude čakať 13 dní od ich ohlásenia. Ako informoval minister Krajčí, jedna zo zmien, ktorú vláda v rámci COVID automatu schválila, je jeho povinnosť zverejňovať aktuálnu epidemickú situáciu. Doteraz minister dáta predstavoval v piatok, čo je však relatívne neskoro, ak by mali nastať zmeny od pondelka.

Po novom tak bude stretnutie s regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva a zhromažďovanie dát prebiehať v pondelok a v utorok minister oznámi, aké sú celonárodné dáta. Na uvoľňovanie opatrení sa však bude čakať 13 dní. Keď v utorok minister oznámi uvoľnenie opatrení, nebude platiť od ďalšieho, ale až nasledujúceho pondelka.

„Bude nás zaujímať, ako budú vyzerať jednotlivé regióny. Tam môžu byť rozdiely v prístupe k zamestnancom. V lepších regiónoch bude povinné testovanie len pre zamestnancov služieb, v prípade, že nebudú poskytovať služby, budú iné kritériá,“ dodal Krajčí.

12:45 Po novom bude karanténa pre infikovaných koronavírusom trvať 14 dní. Tento návrh pandemickej komisie bol schválený. Ako na tlačovej konferencii uviedol minister Krajčí, predĺženie karantény je potrebné vzhľadom na nové mutácie koronavírusu.

Minister zároveň doplnil, že všetci, ktorí sa vrátia zo zahraničia, budú musieť na ôsmy deň karantény podstúpiť RT-PCR test, ktorý bude následne diagnostikovaný. Následne sa zistí, či nejde o nebezpečný typ mutácie koronavírusu. „Tento test bude uhrádzaný z verejného zdravotného poistenia,“ povedal minister.

12:27 Ako na tlačovej konferencii povedala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, vláda plánuje predĺžiť aj núdzový stav.

VLÁDA: Upravila COVID automat
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (vpravo) počas tlačovej konferencie na tému: Vláda upravila COVID automat. Bratislava, 3. február 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.

12:24 Vláda od pondelka nariadila povinný home office pre všetkých, ktorým to ich charakter práce umožňuje.

Ako na stredajšej tlačovej besede povedal minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak, nariadenie práce z domu pre zamestnanca bolo doteraz na rozhodnutí samotného zamestnávateľa, po novom takéto nariadenie vydáva vláda. Veľa ľudí sa totiž podľa ministra obracalo na rezort práce a sociálnych vecí s podnetom, že im zamestnávateľ neumožnil prácu z domu, hoci povaha ich práce takýto pracovný režim umožňuje.

„Od budúceho týždňa bude rezort práce v spolupráci s inšpektorátmi práce kontrolovať to, či niekomu, kto môže mať home office, to zamestnávateľ aj umožní,“ povedal Krajniak. Podľa neho nepôjde o žiadne razie. „Budeme preverovať podnety od občanov,“ povedal.

VLÁDA: Upravila COVID automat
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak počas tlačovej konferencie na tému: Vláda upravila COVID automat. Bratislava, 3. február 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.

12:20 Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) uviedol, že pri otváraní škôl postupovali aj na základe konzultácií s jednotlivými ministrami školstva či veľvyslancami ostatných krajín, ktoré školy buď otvorili, alebo ich budú v týchto týždňoch otvárať. „Zhodli sme sa na tom, že vzdelávanie mladých ľudí je naozaj dôležité a nemôže byť dlhodobo prerušené,“ priblížil. Ďalšie otázky k školstvu plánuje zodpovedať na tlačovej konferencii o 13:00.

VLÁDA: Upravila COVID automat
Sprava: Minister zdravotníctva Marek Krajčí, ministerka spravodlivosti Mária Kolíková a minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak počas tlačovej konferencie na tému: Vláda upravila COVID automat. Bratislava, 3. február 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.

12:11 Zákaz vychádzania naďalej platí. Ako na tlačovej konferencii uviedol minister Krajčí, Slovensko je v čiernej zóne COVID automatu a pravdepodobne bude ešte niekoľko ďalších týždňov. Zároveň upozornil, že vzhľadom na to, že sa sprísnili kritériá na čiernu zónu, bude náročnejšie prejsť do miernejšej, bordovej zóny. „Sprísnili sme kritériá na čiernu zónu, ktorá je momentálne v COVID automate a týmito sprísnenými kritériami dovolíme, aby mohli deti začať chodiť do škôl,“ povedal minister zdravotníctva.

12:04  Žiaci materských škôl, prvého stupňa základných škôl a končiaci ročník stredných škôl sa od pondelka 8. februára za sprísnených podmienok vrátia do lavíc. Na stredajšej tlačovej konferencii to povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). Zároveň ozrejmil, že navrhnutý COVID automat schválila vláda s malými zmenami tak, ako to navrhla pandemická komisia vlády.

11:42 Testovanie na odbernom mieste trnavskej automobilky Stellantis absolvovalo od piatku 29. januára do utorka 2. februára 3 077 zamestnancov fabriky a pracovníkov externých spoločností so sídlom v automobilke. Z toho bolo pozitívnych celkovo 32 osôb.

Ako ďalej informoval hovorca spoločnosti Peter Švec, miera pozitivity tak počas piatich dní testovania bola u samotných zamestnancov automobilky 0,72 %. Celková miera pozitivity vrátane zamestnancov dodávateľských firiem na pôde automobilky dosiahla 1,04 %.

Spoločnosť Stellantis vznikla 16. januára spojením skupín Fiat Chrysler Automobiles FCA a Groupe PSA, jej súčasťou je aj trnavská automobilka.

11:25 Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR stanovil vyhláškou platnou od stredy 3. februára fungovanie prevádzok a vstup do zamestnania pre niektoré okresy.

10:10 Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) bude mať o 13:00 tlačovú konferenciu k budúcotýždňovému otváraniu škôl.

Trnava

9:24 V Trnave prišlo počas štyroch dní, od soboty do utorka, na antigénové testovanie 23 252 ľudí, 272 z nich malo pozitívny výsledok testu. Miera pozitívnych testov dosiahla 1,19 percenta. Čísla pochádzajú len z dočasných miest na testovanie zriadených samosprávou.

V porovnaní s prvým celoplošným testovaním, ktoré bolo na prelome októbra a novembra minulého roku, prišlo na odberné miesta o tretinu menej ľudí. Vtedy otestovali takmer 36-tisíc ľudí, miera pozitivity dosiahla 0,68 percenta.

Okres Trnava patrí medzi tie, v ktorých je podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva od 3. februára potrebný negatívny výsledok testu pri vstupe do niektorých prevádzok. Vyhláška tiež stanovuje, že aj vstup do priestorov zamestnávateľa je podmienený negatívnym výsledkom RT-PCR alebo antigénového testu vykonaného od 27. januára.

Zákaz vstupu sa netýka zamestnancov, ktorí už COVID-19 prekonali v ostatných troch mesiacoch. Výsledok testu alebo iný doklad, ktorý oprávňuje vstup do prevádzok alebo do priestorov zamestnávateľa, musia ľudia na požiadanie predložiť, a prevádzkovatelia, respektíve zamestnávatelia majú oprávnenie doň nahliadnuť.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:03 Tvárové polmasky na zabezpečenie ochrany pred novým koronavírusom by nemali podliehať zdaneniu. Vyplýva to z návrhu novely zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19, ktorú v utorok večer schválila vláda. Ministri zároveň schválili aj návrh na skrátené legislatívne konanie o tejto novele. Návrh bude mať negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy, a to v odhadovanej výške 15,75 mil. eur.

Zámerom návrhu je zavedenie nulovej sadzby dane z pridanej hodnoty na osobné ochranné prostriedky, ktoré slúžia na zabezpečenie vyššej ochrany dýchacích orgánov, a ktoré sú filtračnou tvárovou polmaskou kategórie FFP2 alebo filtračnou tvárovou polmaskou kategórie FFP3. Účelom novely je zabezpečenie lepšej cenovej dostupnosti účinnej ochrany obyvateľstva pred ochorením COVID-19, keďže uplatňovanie nulovej sadzby dane z pridanej hodnoty na vyššie uvedené tovary predpokladá zníženie ceny pre konečného spotrebiteľa. Navrhuje sa, aby sa toto opatrenie uplatňovalo do 30. apríla 2021.

Návrh bude mať negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy. Avšak ako sa ďalej uvádza v návrhu, na základe prijatých opatrení na zamedzenie daňových únikov sa od roku 2013 každoročne zlepšuje výber DPH a znižuje sa daňová medzera. Rezort financií očakáva, že tento pozitívny trend bude pokračovať aj v nasledujúcich rokoch. Zvýšený výber DPH vykryje podľa ministerstva v plnom rozsahu výpadky na príjmovej strane spôsobené zavedením nulovej sadzby dane na vybrané tovary.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:00 Vitajte pri sledovaní stredajšieho online prenosu aktuálnych informácii o celoplošnom (skríningovom) testovaní na ochorenie COVID-19 na Slovensku.

COVID 19: Operácia Spoločná zodpovednosť
Testovanie vzorky na odbernom mieste COVID-19 v areáli Obecného úradu Geraltov počas 4. kola plošného testovania obyvateľov Slovenska antigénovým testom na COVID-19 v rámci operácie Spoločná zodpovednosť. Geraltov, 21. november 2020. Foto: archívne, SITA/Viktor Zamborský.

19:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v stredu.

18:47 Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR stanovil vyhláškou platnou od stredy 3. februára fungovanie prevádzok a vstup do zamestnania pre niektoré okresy. Do 7. februára sa podľa nej všetkým prevádzkovateľom zariadení, vrátane škôl a školských zariadení, nariaďuje zakázať vstup do svojich priestorov. Tento zákaz sa podľa hygienikov nevzťahuje na deti do 10 rokov a osoby nad 65 rokov. Rovnako neplatí ani na tých, ktorí od 27. januára absolvovali RT-PCR alebo antigénový test s negatívnym výsledkom. Netreba ho ani na vstup do predajní potravín, drogérie či lekární.

„Vyhláška tiež stanovuje, že aj vstup do priestorov zamestnávateľa je podmienený negatívnym výsledkom RT-PCR alebo antigénového testu vykonaného od 27. januára,“ informuje ÚVZ. Zákaz sa netýka zamestnancov, ktorí už COVID-19 prekonali v ostatných troch mesiacoch. Výsledok testu alebo iný doklad, ktorý oprávňuje vstup do prevádzok alebo do priestorov zamestnávateľa, musia ľudia na požiadanie predložiť a prevádzkovatelia, respektíve zamestnávatelia majú oprávnenie doň nahliadnuť.

Vyhláška sa dotýka okresov Dunajská Streda, Topoľčany, Hlohovec, Partizánske, Šaľa, Komárno, Revúca, Galanta, Brezno, Levice, Zlaté Moravce, Bánovce nad Bebravou, Žarnovica, Medzilaborce, Košice – okolie, Nové Zámky, Trebišov, Rožňava, Krupina, Malacky, Pezinok, Žiar nad Hronom, Poltár, Trnava, Bytča, Senec, Humenné, Košice, Snina, Detva, Nové Mesto nad Váhom, Senica, Prievidza a Zvolen.

18:12 Zatvorenie hraníc je z epidemického hľadiska opodstatnené. Myslí si to minister zdravotníctva Marek Krajčí. Ako povedal po zasadnutí pandemickej komisie, prevalencia britskej mutácie koronavírusu na území Slovenska sa postupne zvyšuje. To je podľa neho jeden z dôvodov, prečo počty pozitívnych ani hospitalizovaných neklesajú tak, ako by mali. „Musíme zhodiť, aká je situácia v okolitých krajinách. Okolité krajiny sa tiež bránia, asi najviac nebezpečná hranica je momentálne s Českou republikou,“ uviedol minister. Zatvorenie hraníc však bude záležať od rozhodnutia vlády.

17:55 Pandemická komisia v utorok tiež odsúhlasila tiež sprísnenie dvoch ďalších kritérií. Priemerný počet pozitívne testovaných osôb a reprodukčné číslo sa sprísnili o 20 %. Minister zdravotníctva Marek Krajčí doplnil, že sa COVID automat sprísňuje pre prítomnosť britskej mutácie koronavírusu.

„Vysvetľujeme si prítomnosťou mutácií to, že sa epidemiologická situácia nezlepšuje natoľko, ako sme predpokladali počas predĺženého núdzového stavu, testovania a po skončení vianočných sviatkov,“ doplnil hlavný hygienik Ján Mikas.

Dodal, že v jeden deň počas tohto týždňa pretestujú všetky pozitívne vzorky z PCR testov testom na britský variant. „Aby sme lepšie vedeli, aké zastúpenie mutácie na Slovenku naozaj je,“ vysvetlil Mikas.

17:43 Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR pretestoval spolu 113 vzoriek z januára a z konca decembra, ktorými sa potvrdila pozitivita u osôb prichádzajúcich z Veľkej Británie. Ako informoval úrad na sociálnej sieti, britskú mutáciu odhalili v 27 percentách vyšetrených vzoriek. Pozitívne vzorky s mutáciou pochádzali z viacerých oblastí Slovenska, prevažne však z východu a severozápadu krajiny.

Okrem súkromných laboratórií dodali vzorky s potvrdenou mutáciou aj regionálne úrady verejného zdravotníctva v Trenčíne a Banskej Bystrici. „Výskyt britskej mutácie sa RT-PCR testami spoločnosti MultiplexDX spätne potvrdil u občanov s trvalým pobytom v Košiciach, Žiline, Michalovciach, v Bardejove, Seredi, Považskej Bystrici, či napríklad v Dubnici nad Váhom. Mutácia sa potvrdila aj vo vzorkách, ktoré boli odobraté v Spišskej Novej Vsi,“ uviedol ÚVZ SR.

Testy, ktorými overuje prítomnosť britskej mutácie vírusu SARS-CoV-2, dostal úrad v pondelok doobeda. Hygienici budú aj naďalej sledovať výskyt infekčnejšej mutácie vírusu na území Slovenska. Naskladnenými baleniami môžu celkovo vyšetriť približne 1 600 vzoriek.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:33 Na koaličnej rade sa má rozhodnúť o pravidlách, ktoré budú platiť od 8. februára. Koaličná rada sa má dohodnúť aj na ďalšom postupe, čo sa týka núdzového stavu či ďalšieho uplatňovania pravidiel. Po zasadnutí Pandemickej komisie vlády SR to povedala predsedníčka strany Za ľudí a podpredsedníčka vlády Veronika Remišová. Ako uviedla, pandemická komisia sa v utorok zaoberala aj otázkou zatvárania hraníc či odporúčaním nosiť respirátory. S epidemiológmi sa podľa Remišovej zhodli na tom, že firmy budú fungovať aj v čiernej fáze COVID automatu.

17:22 Konzílium odborníkov navrhlo, aby sa od pondelka. 8. februára mohli vrátiť do škôl žiaci prvého stupňa základných škôl a zároveň študenti končiacich ročníkov stredných škôl. Podmienkou bude pretestovanie rodičov. Ako ďalej po zasadnutí pandemickej komisie uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí, meniť by sa v tejto súvislosti mal COVID automat. Sprísnia sa tzv. národné kritéria, ktoré budú musieť byť splnené, aby sa Slovensko dostalo z aktuálnej čiernej fázy do lepšej, bordovej fázy. Okrem iného bude podmienkou prechodu aj pokles hospitalizácií pod hodnotu 3 000.

17:00 Naživo: Tlačová konferencia ministra zdravotníctva Mareka Krajčího.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:59 Na trhu sú už dostupné antigénové testy so 100 % špecificitou. Nový test tiež dosahuje senzitivitu 97,25 %. Pre vykonanie testu postačuje len ster z prednej časti nosa, nie z nosohltanu, ako pri ostatných antigénových testoch. Analýzy tiež potvrdili, že výkonnosť testu nie je ovplyvnená britským ani juhoafrickým variantom vírusu.

Počas dvoch kôl celoplošného skríningu mala postačovať špecificita antigénových testov vyššia ako 99 % a senzitivita viac ako 97 % v porovnaní s PCR testami. Antigénové testy Clinitest Rapid COVID-19 Antigen Test od spoločnosti Siemens Healthineers by mali vďaka 100 % špecificite zabezpečiť, že nikto nebude mylne označený ako pozitívny. „Vďaka vyššej senzitivite testov tiež eliminujeme počet tých, ktorí sú falošne negatívni a môžu tak ďalej šíriť chorobu,“ priblížil výkonný riaditeľ Siemens Healthineers na Slovensku Vladimír Šolík.

Spoločnosť Siemens Healthineers AG pôsobí v oblasti medicínskych technológií. Sídli v Erlangene v Nemecku. Vo fiškálnom roku 2020, ktorý skončil 30. septembra 2020, spoločnosť Siemens Healthineers dosiahla tržby vo výške 14,5 miliardy eur a prepočítaný zisk vo výške 2,2 miliardy eur. Celosvetovo má približne 54-tisíc zamestnancov.

14:13 Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) presvedčil pandemickú komisiu o otvorení škôl.

Na svojom webe to uviedol denník Hospodárske noviny s tým, že podľa jeho informácií by sa mali otvoriť materské školy a prvý stupeň základných škôl 8. februára. Podmienkami by mali byť pretestovania zamestnancov týchto školských zariadení a aspoň jedného z rodičov dieťaťa.

Denník pripomenul, že žiaci prvého stupňa sú doma od zimných prázdnin a žiaci druhého stupňa a stredoškoláci sú doma celé mesiace.

13:15 Viaceré okresné úrady, ktoré majú firmám preplácať príspevky na testovanie, sa tvária, že nemajú pokyny. Pre agentúru SITA to uviedol generálny sekretár Zväzu automobilového priemyslu SR Ján Pribula. Systém testovania v podnikoch upravuje manuál, ktorý schválila vláda. Ten stanovuje, že náklady spojené s testovaním bude kompenzovať štát sumou 3,5 eura na každú otestovanú osobu.

O finančnú náhradu majú pritom spoločnosti žiadať Ministerstvo vnútra SR prostredníctvom príslušného okresného úradu, súčasťou žiadosti musí byť výkaz o dátume a počte otestovaných. „Rezort vnútra prostredníctvom príslušného okresného úradu uhradí finančnú náhradu na základe doručenej žiadosti bezodkladne,“ píše sa v manuáli.

Ako upozornil Pribula, skutočné náklady spoločností sú oveľa vyššie ako 3,5 eura na osobu. „Je to zjavné aj z reakcií samospráv, ktoré majú presne zrátané, akú účasť potrebujú, aby sa im aspoň kryli náklady, pričom samosprávy dostávajú vyšší príspevok. Firmy ale nerobia testovanie pre to, aby zarobili, ale preto, aby boli schopné zabezpečiť výrobu a neohrozili svojich odberateľov,“ argumentuje.

11:41 V budove ministerstva zdravotníctva zasadá pandemická komisia.

VLÁDA: Rokovanie Pandemickej komisie
Atmosféra pred začatím rokovania Pandemickej komisie vlády SR v budove Ministerstva zdravotníctva SR. Bratislava, 2. február 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Dubnica nad Váhom

11:12 S niekoľkotýždňovým časovým odstupom oproti iným mestám na Považí sa podarilo zriadiť mobilné odberové miesto na antigénové testovanie v Dubnici nad Váhom. Ako informovala prednostka mestského úradu Silvia Kiačiková, odberové miesto sídli v budove spoločenského domu v miestnej časti Prejta.

V prvom mobilnom odberovom mieste na území Dubnica nad Váhom sa budú môcť občania otestovať sedem dní v týždni. V pondelok, stredu a piatok bude testovanie prístupné od 10:00 do 18:00, v utorok a vo štvrtok od 8:00 do 16:00 a počas víkendu od 9:00 do 17:00.

„Sme radi, že po dlhších schvaľovacích procesoch je na území mesta zriadené stále mobilné odberové miesto. V nasledujúcich dňoch by mali pribudnúť ďalšie odberové miesta priamo v meste, ich presné lokality zverejníme po schválení,“ vysvetlila Kiačiková.

Epidemická situácia v Dubnici nad Váhom nie je kritická, počas víkendového testovania v rámci celoslovenského skríningu tu miera pozitivity dosiahla 0,75 percenta. Testovanie v dňoch 23. a 24. januára podstúpilo 9 905 ľudí a 75 z nich malo pozitívny výsledok testu.

10:46 Minister školstva Branislav Gröhling (Sloboda a Solidarita) verí, že sa deti od pondelka 8. februára vrátia do škôl.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:33 Kontrolu zákazu vychádzania formou posielania SMS označil minister hospodárstva Richard Sulík za „hlúposť“. Ako povedal pred utorkovým zasadnutím Pandemickej komisie, v slovenských podmienkach považuje tento nápad za nerealizovateľný. K ďalším témam sa minister vyjadrí až po skončení rokovaní, v utorok ešte podľa neho prebehne aj koaličná rada a podvečer je naplánované rokovanie vlády.

VLÁDA: Rokovanie Pandemickej komisie
Minister hospodárstva SR Richard Sulík počas príchodu pred začatím rokovania Pandemickej komisie vlády SR v budove Ministerstva zdravotníctva SR. Bratislava, 2. február 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.

10:11 Priestor na uvoľňovanie opatrení v súčasnosti nie je veľký. Pred utorkovým zasadnutím Pandemickej komisie to uviedol hlavný hygienik Ján Mikas. Situácia je podľa neho naďalej vážna, máme plné nemocnice a každodenne vysoké počty úmrtí. „Osobne si myslím, že máme opatrenia nastavené prísne, len ich treba dodržiavať,“ myslí si hlavný hygienik.

VLÁDA: Rokovanie Pandemickej komisie
Hlavný hygienik SR Ján Mikas počas príchodu pred začatím rokovania Pandemickej komisie vlády SR v budove Ministerstva zdravotníctva SR. Bratislava, 2. február 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.

10:17 Kontroly dodržiavania protipandemických opatrení zo strany polície sú dostatočné. Pred dnešným rokovaním pandemickej komisie to povedal minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). Doplnil, že vláda už veľmi nemá ako sprísňovať opatrenia, a preto opätovne vyzval ľudí k zodpovednosti.

VLÁDA: Rokovanie Pandemickej komisie
Minister vnútra SR Roman Mikulec počas príchodu pred začatím rokovania Pandemickej komisie vlády SR v budove Ministerstva zdravotníctva SR. Bratislava, 2. február 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.

9:54 Od 8. februára by sa mal na Slovensku zapnúť COVID automat. Je však otázne, či bude spustený v podobe, v akej bol schválený.

9:35 Vicepremiérka a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová na sociálnej sieti napísala, že strana priepustky zo zákazu vychádzania formou SMS nepodporí. Nepovažuje za správne hneď prechádzať na najradikálnejšie návrhy, hoci nie sú vyčerpané iné opatrenia, ako napríklad osvetová informačná kampaň pre občanov.

„Okrem toho, celý systém kontroly občanov cez povolenia SMS správou je Potemkinova dedina, navyše nevymožiteľná. Je zákonná povinnosť vlastniť mobil? Nie je, každý chytrák sa takto vyhovorí. Čo to zmení? Nič. Idem k starým rodičom? Áno, nevládzu, nesiem im nákup,“ napísala na sociálnej sieti.

Dodala, že rozčuľovať občanov takýmito nápadmi v napätej situácii je zbytočné a neefektívne, skôr treba podľa nej zavádzať konštruktívne návrhy ako napríklad respirátor zdarma pre starších a zraniteľných.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:17 Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) počul o SMS správach v súvislosti s kontrolou vychádzania prvýkrát od novinárov v pondelok 1. februára. Doplnil, že na vláde o ničom takom nehovorili. Uviedol to vo svojom profile na sociálnej sieti. Ak by v tejto otázke panovala v rámci ďalších rokovaní zhoda, ministerstvo vnútra, respektíve Policajný zbor SR (PZ SR) je podľa neho pripravený plniť úlohy, ktoré mu z toho vyplynú.

Šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) pred rokovaním vlády v pondelok 1. februára povedal, že jednou z možností, ktorá by umožňovala zákaz vychádzania porušiť, je forma SMS správ. Ako vysvetlil, ľudia by zaslali SMS správu vzhľadom na výnimku, ktorú budú požadovať. Centrála im odošle naspäť správu, ktorá im na určitý čas povolí porušiť zákaz vychádzania. Tieto SMS správy by kontrolovali príslušníci polície.

Mikulec tvrdí, že takýto systém má svoju logiku. „Ak sa nemýlim, ten systém bol dobre uplatnený v Grécku, ktoré aj vďaka tomu celkom úspešne situáciu zvládlo. Ale nie, nerozprávali sme sa ešte o tom,” podotkol. „Viem si predstaviť veľa vecí, netvrdím, že takáto možnosť nie je reálna, keďže, ako som povedal, fungovalo to aj v Grécku. Museli by sme sa však porozprávať o tom, ako by to fungovalo, akým spôsobom by sa to kontrolovalo. Skôr by som však apeloval na ľudí, aby si uvedomili, že situácia je vážna, mali by obmedziť mobilitu a mali by striktne dodržiavať opatrenia,” uviedol s tým, že ak ich nedodržiavajú, nie je to len o tom, že porušujú nariadenia, ale predovšetkým ohrozujú svoje životy a životy svojich blízkych.

Šéf rezortu vnútra zdôraznil, že PZ SR dodržiavanie opatrení kontroluje. V nákupných centrách, prevádzkach, na cestách, na hraniciach okresov, dokonca aj na koňoch v lyžiarskych centrách.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:00 Vitajte pri sledovaní utorňajšieho online prenosu aktuálnych informácii o celoplošnom (skríningovom) testovaní na ochorenie COVID-19 na Slovensku.

COVID 19: Operácia Spoločná zodpovednosť
Príprava na odbernom mieste COVID-19 v areáli Obecného úradu Geraltov počas 4. kola plošného testovania obyvateľov Slovenska antigénovým testom na COVID-19 v rámci operácie Spoločná zodpovednosť. Geraltov, 21. november 2020. Foto: ilustračné, SITA/Viktor Zamborský.

19:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie k výsledkom celoplošnému testovaniu vám prinesieme aj v utorok.

Poprad

15:32 Zamestnanci popradskej samosprávy v pondelok začali s distribúciou zhruba 20-tisíc respirátorov. Mesto ich kúpilo pre seniorov starších ako 65 rokov s trvalým pobytom v meste. Každý z nich dostane dva kusy zadarmo. Ako informovala radnica na svojej internetovej stránke, zamestnanci majú k dispozícii zoznamy obyvateľov, seniori sa k odberu nahlásiť nemusia.

„Podarilo sa nám operatívne za pomerne krátky čas zabezpečiť 20-tisíc respirátorov. Vzhľadom na to, že je to nad rámec našich možností, vybrali sme najohrozenejšiu skupinu ľudí, a to sú seniori nad 65 rokov,“ uviedol primátor Anton Danko. Pripomenul, že mesto Poprad minulý rok, ešte v začiatkoch pandémie, ako prvé na Slovensku začalo rozdávať rúška postupne všetkým Popradčanom.

Respirátor poskytuje väčšiu ochranu ako rúško, seniori by ich mali využívať účelne, najmä v interiéroch, kde sa zdržiava viac ľudí, napríklad v MHD, obchodoch, lekárňach či na pošte, pripomenula samospráva.

Malacky

14:42 V Malackách odhalilo víkendové testovanie na štyroch odberových miestach 0,98 percenta pozitívnych. Počas soboty a nedele bolo vykonaných 5 404 testov na COVID-19, pozitívne výsledky malo 53 ľudí. Otestovať sa na piatich miestach v meste je možné ešte počas utorka.

13:48 Všetky rozhodnutia súvisiace s predĺžením núdzového stavu od 8. februára zo strany vlády musia byť založené na rozhodnutiach odborníkov a vedcov. Vyhlásila to v pondelok po rokovaní vlády vicepremiérka Veronika Remišová s tým, že samosprávy by mali dostať informácie o nutnosti testovania občanov minimálne sedem dní dopredu, aby mali čas sa pripraviť.

Podľa Remišovej momentálne, pri zvládaní aktuálnej kritickej pandemickej situácie, je spolupráca medzi samosprávami a štátom kľúčová. Zároveň pripomenula potrebu prehodnotenia takzvaného COVID automatu, ktorý je v súčasnosti neaktuálny, a to aj pre šírenie britskej mutácie koronavírusu.

„V COVID automate máme čiernu fázu, o ktorej nikto nepredpokladal, že by platila v celej krajine. Ak sa zapne čierna fáza teraz, tak by mali byť zatvorené všetky podniky okrem kritickej infraštruktúry. Takéto opatrenie nie je v žiadnej inej krajine. Preto treba hovoriť o tom, či je reálne vôbec mať v automate čiernu fázu, kedy zatvárame a vypíname celú krajinu,“ upozornila Remišová s tým, že o tom majú diskutovať najprv odborníci a až následne politici.

Osobne si nevie predstaviť, že by bola vypnutá celá ekonomika, keď už teraz sú ekonomické škody veľké. „Ak zavrieme ekonomiku, tak zničíme krajinu. Mnohí malí podnikatelia a živnostníci už teraz doslova nemajú čo do úst,“ dodala Remišová.

Podľa Remišovej je aktuálne dosť priestoru na sprísnenie podmienok, ktoré by zabránili šíreniu koronavírusu. Vie si predstaviť, že by respirátory dostali zadarmo starší a zdravotne zraniteľní ľudia a prípadne tí, ktorí boli pozitívne testovaní. Podobne by mohli ľudia povinne nosiť respirátory v zatvorených priestoroch. Je však proti nápadu ministra zdravotníctva Mareka Krajčího, aby ľudia posielali SMS správy v prípade, ak by chceli porušiť zákaz vychádzania. Na strane druhej by bolo vhodné podľa nej prehodnotiť podmienky fungovania škôl, keďže v tomto sú opatrenia prísnejšie ako v prípade podnikov. „Treba sa pozerať aj na spoločenské priority a na spoločenské škody,“ podotkla Remišová.

Trnava

13:33 V Trnave skončilo svoju činnosť mobilné odberové miesto na antigénové testovanie v susedstve nemocnice. Spoločnosť Analytx to vysvetľuje ukončením zmluvy s ministerstvom zdravotníctva. Išlo o jedno z najvyťaženejších miest na bezplatné testovanie v meste, jeho výhodou bola dobrá dostupnosť zo železničnej aj autobusovej stanice.

Fakultná nemocnica v Trnave v tejto súvislosti informovala, že objednaných ľudí otestuje mobilné odberové miesto v mestskej časti Modranka. Miesto pri nemocnici má v budúcnosti prevziať iný prevádzkovateľ, zatiaľ však nie je známe, kedy sa tak stane. Testovanie na COVID-19 PCR testami na tomto mieste pokračuje bez zmeny.

Ministerstvo zdravotníctva pôvodne informovalo o troch mobilných odberových miestach na antigénové testovanie v Trnave, v súčasnosti zostali v prevádzke len miesta v mestskej časti Modranka a v areáli regionálneho úradu verejného zdravotníctva na Halenárskej 23.

V pondelok 1. a utorok 2. februára je v Trnave možnosť antigénového testovania aj na pätnástich odberových miestach zriadených samosprávou v rámci plošného skríningu. K dispozícii sú od 16:00 do 20:00.

Pezinok

13:16 Víkendové testovanie v Pezinku odhalilo 0,79 percenta pozitívnych na COVID-19. Okresné mesto uviedlo údaje na sociálnej sieti. „Cez víkend sme na mestských odberových miestach v Pezinku otestovali 10 243 ľudí, 81 z nich bolo pozitívnych, čo predstavuje 0,79 percenta,“ uviedlo mesto a dodalo, že údaje pochádzajú iba z odberových miest zriadených mestom. V Senci počas víkendu otestovali 6 963 ľudí, pozitívne výsledky malo 109 z nich, čo predstavuje 1,56 percenta.

Senica

12:24 V Senici fungujú od 1. februára ďalšie dve trvalé mobilné odberné miesta na antigénové testovanie. Jedno zriadila mestská organizácia Poliklinika Senica, n.o., ktorá ho bude prevádzkovať v priestoroch zimného štadióna denne od pondelka do soboty od 8:00 do 16:00. Ďalšie odberné miesto spúšťa spoločnosť Emotrans Senica na Štefánikovej 705, testovať bude tiež od pondelka do soboty vždy od 8:00 do 17:00 s hodinovou prestávkou od 12:00.

Informovala o tom hovorkyňa senickej radnice Tatiana Moravcová s tým, že obe nové mobilné odberné miesta sú zatiaľ pre záujemcov bez registrácie, v budúcnosti však bude potrebné objednať sa cez rezervačný systém korona.gov.sk. V Senici naďalej funguje aj mobilné odberné miesto, ktoré prevádzkuje Slovenský Červený kríž – územný spolok Senica. Všetky tieto miesta na bezplatné antigénové testovanie môžu záujemcovia využiť bez ohľadu na trvalý pobyt.

Poprad

12:02 Počas víkendu sa v Poprade v rámci druhého kola skríningového testovania prišlo otestovať 811 ľudí, z toho 18 bolo pozitívnych. Agentúru SITA o výsledkoch informovala hovorkyňa mesta Poprad Jarmila Hlaváčová.

Poprad zorganizoval druhé kolo testovania aj napriek tomu, že nemusel, keďže podľa zverejnených dát patril po prvom kole k zeleným okresom. Záujemcovia sa mohli v sobotu otestovať na piatich testovacích miestach od 8:00 do 17:00, a to bez registrácie.

Samospráva uviedla, že chcela takýmto spôsobom umožniť ďalšie testovanie ľuďom, ktorí sa necítia zdravotne dobre, boli v kontakte s pozitívnym človekom alebo mali pochybnosti o rizikovosti svojich kontaktov a podobne. Prvé kolo celoplošného skríningového testovania na ochorenie COVID-19 sa v Poprade konalo od 21. do 25. januára. V meste s približne 50-tisíc obyvateľmi sa vtedy prišlo otestovať 14 077 ľudí, pozitívny výsledok malo 112 z nich.

11:40 O prípadnom predĺžení núdzového stavu na Slovensku rozhodne vláda v stredu 3. februára. Po dnešnom rokovaní vlády to povedal minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). Zároveň doplnil, že v utorok 2. februára o 10:00 má k tomu zasadať aj pandemická komisia.

Medzilaborce

11:25 V meste Medzilaborce počas víkendu testovali na troch odberových miestach. Z celkovo 1 361 vykonaných testov zachytili deväť pozitívnych výsledkov. Miera pozitivity tak bola 0,66 percenta.

Ako agentúru SITA informoval vedúci odboru prevádzky Mestského úradu v Medzilaborciach Vladimír Barilko, v nedeľu vykonali 657 testov, z nich bolo šesť pozitívnych. V sobotu zaznamenali tri pozitívne prípady pri 704 testoch. Pred týždňom zaznamenali cez víkend celkovú mieru pozitivity 1,29 percenta, keď pri 1 083 testoch zaznamenali 14 pozitívnych prípadov.

Testovanie v Medzilaborciach počas týždňa pokračuje na dvoch mobilných odberových miestach – pri Kultúrnom dome na ulici A. Warhola a v priestoroch areálu TJ Spartak pri amfiteátri.

Snina

11:19 Ako informovalo mesto Snina na svojej sociálnej sieti, na jeho území otestovali počas soboty a nedele na piatich mestských odberových miestach antigénovými testami 4 768 ľudí, z ktorých pozitívny výsledok testu malo 46 ľudí, čo je 0,96 percenta.

V sobotu otestovali 2 358 ľudí, z ktorých malo pozitívny výsledok testu 21 z nich. V nedeľu pribudlo 25 pozitívnych pri 2 410 vykonaných testoch. „V odberných miestach zriadených naším mesto bolo tento víkend testovaných viac ľudí ako počas minulého víkendu, avšak percento pozitívnych je nižšie,“ skonštatovala samospráva.

Počas predchádzajúceho víkendu otestovali 4 141 ľudí antigénovými testami na COVID-19, z ktorých malo pozitívny výsledok testu 62 ľudí, čo je 1,5 percenta. V Snine sa dá počas týždňa otestovať na troch odberových miestach – v nemocnici, v územnom spolku Slovenského Červeného kríža a na futbalovom štadióne.

Nemocnica v Snine v pondelok zároveň spúšťa očkovanie verejnosti proti ochoreniu COVID-19 vakcínou Comirnaty. Objednať sa na očkovanie je potrebné prostredníctvom stránky korona.gov.sk, kde si je potrebné overiť, či záujemcovia patria do skupiny osôb, ktorým je momentálne umožnené dať sa zaočkovať.

11:16 Zákaz vychádzania by sa mohol ešte sprísniť. Ako pred rokovaním vlády uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí, jednou z možností, ktorá by umožňovala zákaz vychádzania porušiť, je forma SMS správ.

Ako vysvetlil, ľudia by zaslali SMS správu vzhľadom na výnimku, ktorú budú požadovať. Centrála im odošle naspäť správu, ktorá im povolí porušiť zákaz vychádzania na určitý čas. Tieto SMS správy by kontrolovali príslušníci polície.

„Momentálne je situácia vážna v tom, že zákaz vychádzania máme, relatívne veľmi striktný, napriek tomu pravdepodobne prevalencia britského variantu je veľmi vysoká,“ povedal minister.

Dodal, že v pondelok prikázal Úradu verejného zdravotníctva, aby okamžite začal so skríningom všetkých PCR testov, ktoré k nim prichádzajú, novými testami. „Aby sme vedeli potvrdiť, kde je problém a zdá sa, že problém tu naozaj máme,“ uzavrel Krajčí.

11:13 Vláda v pondelok schválila zoznam 36 okresov, ktoré nemajú povinnosť podrobiť sa druhému kolu celoplošného skríningu na COVID-19. Medzi tie patrí aj hlavné mesto Bratislava, ktoré sa na tento účel považuje za jeden okres.

Ďalšími okresmi, ktoré sú po prvom kole skríningu zaradené medzi „lepšie“ sú Skalica, Myjava, Piešťany, Nitra, Trenčín, Ilava, Púchov, Považská Bystrica, Žilina, Kysucké nové mesto, Čadca, Turčianske Teplice, Martin, Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín, Ružomberok, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Veľký Krtíš, Lučenec, Rimavská Sobota, Liptovský Mikuláš, Poprad, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Spišská nová ves, Levoča, Sabinov, Bardejov, Svidník, Gelnica, Prešov, Stropkov, Vranov nad Topľou, Michalovce a Sobrance.

Po prvom kole celoplošného testovania, ktoré sa uskutočnilo v termíne od 18. do 26. januára sa Slovensko podľa výsledkov testovania rozdelilo na 37 červených a 36 zelených okresov. Druhé kolo skríningu pre červené okresy prebieha od 27. januára do 2. februára. V zelených okresoch platí negatívny výsledok testu z prvého kola skríningu až do 7. februára.

11:01 Súčasný lockdown podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího nezaberá. Pacienti v nemocniciach stále pribúdajú a minister si nie je istý, ako dlho to nemocnice ďalej vydržia.

Humenné

10:56 V meste Humenné otestovali v druhom kole testovania počas soboty a nedele na desiatich vytvorených odberových miestach celkovo 7 857 osôb, pričom pozitívny výsledok malo 67 z nich.

Miera pozitivity bola 0,85 percenta. Ako informovala Veronika Lattová z tlačového referátu Mestského úradu v Humennom, v sobotu podstúpilo testy 3 974 ľudí, z nich bolo 33 pozitívnych. V nedeľu odhalili testy 34 pozitívnych prípadov z 3 883 testov.

Počas predchádzajúceho víkendu v meste otestovali 5 706 ľudí, z nich 47 bolo pozitívnych, čo predstavovalo percento pozitivity 0,82. „Testovanie pokračuje aj v pondelok a utorok 1. a 2. februára,“ pripomenula Lattová. V meste je k dispozícii päť odberových miest.

„Predbežné výsledky v rámci všetkých antigénových odberových miest v Humennom od 27. do 31. januára vrátane hovoria o 10 286 otesto­vaných, z ktorých bolo 130 pozitívnych. Miera pozitivity je tak na úrovni 1,26 percenta,“ upozornila Lattová s tým, že počas 1. kola skríningového testovania od 18. do 26. januára zaznamenali mieru pozitivity na úrovni 1,49 percenta, keď zo 16 576 otestovaných bolo 247 pozitívnych.

Bratislava

10:41 Dobrovoľné víkendové testovanie v Bratislave odhalilo vyššie percento pozitívnych na COVID-19 ako v prvom kole celoplošného skríningu.

V Ružinove dosiahla pozitivita viac ako dve percentá. Na sociálnej sieti o tom informoval starosta mestskej časti Martin Chren. „Celková miera pozitivity dosiahla 2,04 percenta, čo je zrejme spôsobené najmä tým, že testovanie bolo dobrovoľné – oveľa menej prišlo tých, ktorí nemuseli, a vo väčšej miere prichádzali tí, ktorí mali príznaky alebo boli s niekým pozitívnym v kontakte,“ myslí si starosta.

V Ružinove počas uplynulého víkendu otestovali na štyroch odberových miestach 3 732 ľudí, pozitívnych bolo 76. „Vďaka novému systému už väčšina z testovaných prišla na objednávku na presný čas a výsledok testu dostala bez čakania, e-mailom či SMS,“ vysvetlil starosta a dodal, že počas týždňa budú v Ružinove otvorené dve stále mobilné odberové miesta (MOM), a to v Dome kultúry Ružinov a na miestnom úrade. „Veríme, že ministerstvo zdravotníctva v najbližších dňoch podporí aj vznik nových odberových miest, vrátane tretieho nášho v amfiteátri na Štrkovci,“ doplnil Chren.

V Petržalke otestovali počas víkendu 5 805 ľudí, z ktorých 135 bolo pozitívnych, čo predstavuje pozitivitu 2,33 percenta. Počas pracovného týždňa bude v Petržalke naďalej otvorené MOM na Hrobákovej denne od 8:00 do 18:00. V Karlovej Vsi cez víkend otestovali 4 372 ľudí, pozitívne výsledky malo 58 z nich, čo predstavuje pozitivitu 1,33 percenta.

Detva

10:35 Počas víkendu sa na druhom kole skríningového testovania v Detve zúčastnilo 4 160 ľudí. Ako mesto informuje na webovej stránke, testy odhalili 20 pozitívnych, čo predstavuje pozitivitu menej ako pol percenta. Pre druhé kolo testovania mesto pripravilo šesť testovacích miest na sobotu a tri na nedeľu.

„V sobotu sa rozhodlo otestovať 2 603 ľudí, pätnásti z nich mali pozitívne testy. Ďalší piati pozitívne testovaní sa k nim pridali po nedeli. Tri odberové miesta v nedeľu otestovali 1 557 ľudí,“ popisuje samospráva víkendový skríning.

Otestovať sa v Detve môžu obyvatelia aj dnes, pričom mesto zabezpečilo dve testovacie miesta, ktoré sú otvorené od 8:00 do 18:00. „Stále je možné dať sa otestovať aj na mobilnom odberovom mieste na Záhradnej ulici v Detve, ktoré je otvorené od 8:00 do 16:00,“ dodáva radnica.

Prvé kolo skríningového testovania sa v Detve konalo od 21. do 24. januára, keď na odberných miestach zriadených samosprávou otestovali 4 839 ľudí. Z otestovaných bolo 28 pozitívnych, čo predstavovalo pozitivitu viac ako pol percenta.

Košice

10:24 V rámci druhého kola skríningu vykonali v Košiciach viac ako 83-tisíc testov. Tie odhalili 754 pozitívnych, čo predstavuje 0,9 pozitivitu. Informoval o tom hovorca mesta Košice Vladimír Fabian.

„Počas nedele sme vykonali v Košiciach v rámci druhého kola skríningu viac ako 32-tisíc testov, a žiaľ, identifikovali sme 252 pozitívnych prípadov, čo predstavuje pozitivitu viac ako 0,7 percenta,“ uviedol primátor mesta Košice Jaroslav Polaček.

Mobilná odberová jednotka vykonala v útulkoch, nocľahárňach a krízových centrách dokopy 567 testov, pričom pozitivita sa vďaka včasnej izolácii niekoľkých prípadov pred dvoma týždňami nepotvrdila ani u jedného z klientov. Situácia v týchto komunitách je pod kontrolou a mesto neustále dohliada na prísne dodržiavanie všetkých opatrení.

Skríning bude v Košiciach pokračovať aj v pondelok a utorok na piatich vybraných odberných miestach.

Handlová, Nováky

10:13 V Handlovej a Novákoch, prekročila pozitivita jednopercentnú hranicu. V Handlovej počas víkendu vykonali 6 012 testov a odhalili 64 pozitívnych prípadov, v Novákoch malo pozitívny test 27 ľudí z 2 086 otestovaných. O niečo lepšia situácia je v kúpeľnom meste Bojnice, kde otestovali 2 221 ľudí a 14 z nich malo pozitívny výsledok testu.

Prievidza

10:00 Počas dvoch víkendových dní sa prišlo do 25 odberových miestností v Prievidzi otestovať na ochorenie COVID-19 spolu 16 900 ľudí, z ktorých 156 malo pozitívny výsledok testu. Miera pozitivita tak dosiahla hodnotu 0,92 percenta. Informovala o tom prievidzská radnica na sociálnej sieti.

Okres Prievidza bol jedným zo štyroch okresov v Trenčianskom kraji, ktorého obyvatelia podstupujú druhé kolo celoplošného skríningového testovania. V porovnaní so štatistikami spred týždňa sa miera pozitivity takmer nezmenila, vtedy dosiahla hodnotu 0,93 percenta a testy odhalili 150 pozitívnych. V prvom kole absolvovalo testovanie 16 215 ľudí.

Senica

9:52 V Senici otestovali od piatku do nedele 7 925 ľudí, 77 bolo pozitívnych, miera pozitivity tu dosiahla 0,97 percenta.

Galanta

9:46 V Galante prišlo na odberné miesta 6 891 ľudí, 115 malo pozitívny test, čo je 1,67 percenta. Podľa primátora Galanty Petra Pašku ďalšie testovanie v tomto rozsahu už radnica nebude schopná zabezpečiť, dôvodom je únava ľudí.

Hlohovec

9:42 V Hlohovci otestovali 7 547 ľudí, 113 bolo pozitívnych, miera pozitivity tu dosiahla 1,5 percenta.

Piešťany

9:33 V Piešťanoch bolo testovanie úplne dobrovoľné, keďže okres dosiahol v prvom kole celoštátneho skríningu dobré výsledky a testovať sa tam nemuselo. Do odberných miest zriadených samosprávou prišlo cez víkend 2 484 ľudí, 52 malo pozitívny výsledok, čo je 2,09 percenta. Pred týždňom, počas prvého kola skríningu, bola miera pozitivity v kúpeľnom meste len 0,60 percenta.

Brezno

9:22 Počas uplynulého víkendu otestovali v Brezne v druhom kole skríningového testovania celkom 8 712 ľudí. Ako na sociálnej sieti informuje primátor mesta Brezna Tomáš Abel, pozitívne vyšli testy 67 z nich, čo predstavuje pozitivitu 0,77 percenta. Oproti minulému týždňu hodnota pozitivity mierne stúpla z hodnoty 0,73 percenta.

„Nezverejníme údaje za okres, pretože ich nemáme a okresné úrady dostali zákaz z ministerstva vnútra zverejňovať výsledky za všetky obce a mestá okresov,“ konštatoval primátor. Okres Brezno mal v období prvého kola skríningu od 18. do 26. januára percento pozitivity na úrovni 2,17, preto sa tam uskutočňuje aj druhé kolo.

„Nemám radosť z toho, že musíme organizovať testovanie a neteší ma, že tu máme ochorenie COVID-19. Nerobí mi radosť, že musím informovať o výsledkoch testovania. A už vonkoncom ma neteší spochybňovanie úsilia samosprávy pomáhať chrániť zdravie a pomáhať zdravotníkom v nemocniciach, kde pribúdajú ťažké prípady tohto ochorenia,“ dodal Abel a poďakoval všetkým, ktorí testovanie organizovali, aj tým, ktorí sa na ňom zúčastnili.

Trnava

9:09 V Trnave prišlo počas víkendu na antigénové testovanie 19 732 ľudí, 202 z nich malo pozitívny výsledok testu. Miera pozitívnych testov dosiahla 1,02 percenta. V týchto číslach nie sú zahrnuté výsledky testovania vo firmách, ani z odberných miest, ktoré zriadilo ministerstvo zdravotníctva. V Trnave pokračuje testovanie aj v pondelok a v utorok.

9:00 Vitajte pri sledovaní pondelňajšieho online prenosu aktuálnych informácii o celoplošnom (skríningovom) testovaní na ochorenie COVID-19 na Slovensku.

COVID 19: Operácia Spoločná zodpovednosť
Testovanie vzorky na odbernom mieste COVID-19 v areáli Obecného úradu Geraltov počas 4. kola plošného testovania obyvateľov Slovenska antigénovým testom na COVID-19 v rámci operácie Spoločná zodpovednosť. Geraltov, 21. november 2020. Foto: archívne, SITA/Viktor Zamborský.

20:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie k výsledkom celoplošnému testovaniu vám prinesieme aj v pondelok.

Nitra

19:35 V Nitre otestovali od piatku do nedele 25 042 ľudí, 211 z nich malo pozitívny test na COVID-19. Miera pozitívnych testov tak dosiahla 0,84 percenta. O výsledkoch informoval primátor Marek Hattas s tým, že je v nich zarátané aj testovanie z výrobných závodov. Prichádzali aj ľudia z okolitých obcí, pretože tie už po troch kolách ďalšie testovanie neorganizovali.

V okrese Nitra sa podľa pôvodne prezentovaných výsledkov skríningu už ďalšie testovanie nemalo konať. Miera pozitívnych testov tu podľa zverejnených výsledkov bola nižšia ako jedno percento. Mesto Nitra napriek tomu otvorilo 20 odberných miest na dobrovoľné testovanie na COVID-19. Až v piatok večer zverejnil minister zdravotníctva Marek Krajčí doplnené výsledky skríningu, podľa ktorých patria okresy Bratislava a Nitra medzi „červené“. Zároveň dodal, že vláda v prípade týchto okresov zmení svoje uznesenie tak, aby sa ich obyvatelia nemuseli preukazovať negatívnym antigénovým testom.

V Nitre sa testovalo už štyri víkendy po sebe. Mestá a obce začali s testovaním dobrovoľne po dramatickom zhoršení situácie s ochorením COVID-19 na prelome rokov. Pred týždňom už testovali spoločne s ďalšími okresmi v rámci celoslovenského skríningu, po ktorom sa okresy rozdelili na „červené“ s povinnosťou opäť zorganizovať testovanie a na tie, ktoré už testovať svojich obyvateľov nemuseli.

Ružinov

14:22 V sobotu na našich štyroch odberných miestach v bratislavskom Ružinove otestovali spolu 1646 ľudí. „Žiaľ, miera pozitivity sa nám vyšplhala až na 2,2 percenta,“ upozornil starosta Martin Chren a apeluje na ľudí, aby si na seba dávali pozor.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:25 Od 8. februára bude na Slovensku platiť COVID automat.

V diskusnej relácii Na telo s Michalom Kovačičom televízie Markíza to potvrdil premiér Igor Matovič (OĽaNO). „V koalícii máme dve dohody. Prvou je, že sa budeme riadiť COVID automatom a druhá, že bude platiť od 8. februára,“ doplnil premiér.

12:50 Sme rodina nevylučuje predĺženie núdzového stavu do konca marca.

V diskusnej relácii O 5 minút 12 Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) to povedal líder hnutia a predseda Národnej rady SR Boris Kollár. „Núdzový stav predlžujú všetky okolité krajiny. Slovensko teda nie je jediné, ktoré také niečo robí. Ak to bude potrebné, predĺženie núdzového stavu v hnutí podporíme. Určite nepôjdem proti odborníkom,“ ozrejmil Kollár.

Petržalka

12:37 V nedeľu sa testuje aj v bratislavskej Petržalke a na výsledok nemusíte čakať, lebo vám ho pošlú SMS správou.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Zvolen

12:02 Opakované antigénové testovanie sa vo Zvolene konalo len počas soboty, keď sa prišlo otestovať 13 378 ľudí, pričom pozitívnych bolo 80 z nich.

Ako ďalej na sociálnej sieti uviedla primátorka mesta Lenka Balkovičová, v percentách to predstavuje pozitivitu na úrovni 0,6. Mesto pôvodne predpokladalo, že sa opakovanému skríningu vyhne, lebo pozitivita za minulý víkend bola v okresnom meste 0,7 percenta, ale výsledná hodnota bola nakoniec 1,04 a testovanie umožnili počas jedného dňa.

„K číslam sa ešte určite vrátim. Najmä k tým, na základe ktorých nás vláda poslala do druhého kola testovania. Lebo všetci sme presvedčení, že neoprávnene,“ dodala primátorka, ktorá po rozhodnutí vlády uviedla, že čísla sa v prípade Zvolena záhadne zmenili.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Senica

11:46 V Senici v sobotu otestovali 4185 ľudí, z nich 42 malo pozitívny výsledok, čo predstavuje jedno percento.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Trnava

11:35 V Trnave v sobotu otestovali 11 834 ľudí, z ktorých pozitívny výsledok malo 124, čo predstavuje 1,05 percenta.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Hlohovec

11:24 V nedeľu sa opäť otvorili aj odberné miesta v Hlohovci, v sobotu tam zaznamenali 1,38 percenta pozitívnych.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Galanta

11:20 V Galante zaznamenali v sobotu 1,6 percenta pozitívnych testov.

Dunajská Streda

11:15 V Dunajskej Strede zaznamenali v sobotu dve percentá pozitívnych testov.

Prešovský kraj

11:10 Druhé kolo skríningového testovania prebieha počas tohto víkendu aj v troch okresoch Prešovského kraja, ktoré sa po prvom kole ocitli medzi tzv. horšími okresmi. V centrách okresov boli počty testovaných za sobotu vyššie ako v rovnaký deň pred týždňom.

Okresy Humenné, Snina a Medzilaborce sa dostali medzi horšie okresy s nutnosťou druhého kola skríningového testovania, keď v prvom kole zaznamenali v okrese Humenné mieru pozitivitu na úrovni 1,22 percenta, v okrese Snina 1,19 percenta a v okrese Medzilaborce až 1,8 percenta.

Liptovský Mikuláš

10:25 V Liptovskom Mikuláši v nedeľu pre nízky záujem zo strany verejnosti neotvoria 15 odberových miest. Ako informovala hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková, počas soboty sa prišlo otestovať 2 324 ľudí, z ktorých 19 malo pozitívny test. Liptovský Mikuláš bol tesne pred víkendom preradený medzi okresy, pre ktoré opätovné pretestovanie antigénovými testami nie je povinné.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Košice

9:36 Počas soboty vykonali tímy zdravotníkov v Košiciach takmer 27-tisíc testov a odhalili 162 pozitívnych prípadov, čo predstavuje pozitivitu 0,6 percenta. Informoval o tom hovorca mesta Košice Vladimír Fabian.

„Mesto testovalo opäť aj v útulkoch a krízových centrách, kde zdravotníci odvčera otestovali 259 ľudí, pričom pozitivita nebola zistená u nikoho. V krízovom stredisku na Adlerovej sme vďaka včasnej izolácii piatich pozitívne testovaných pred tromi týždňami zabránili šíreniu nákazy, po dnešnom testovaní nebola ani tam zistená pozitivita u žiadneho z klientov,“ uviedol Fabian.

V mestskej časti Luník IX, kde sa testuje od piatkového rána, za dva dni otestovali 918 ľudí a odhalili 25 pozitívnych, čo predstavuje 2,7-percentnú pozitivitu. Úrad verejného zdravotníctva nariadil v priebehu týždňa mestu, aby na tomto sídlisku vykonávala vo zvýšenej miere kontroly dodržiavania karantény. Kontroly zabezpečuje mestská polícia v spolupráci so štátnymi zložkami.

Trnavský kraj

9:20 V Piešťanoch po sobotnom testovaní vyskočila miera pozitívnych testov na 2,07 percenta. Je to výrazne viac ako počas plošného skríningu pred týždňom, keď mal okres Piešťany len 0,86 pozitívne testovaných. Mesto Piešťany zriadilo tri miesta na dobrovoľné testovanie napriek tomu, že okres bol medzi tými, ktoré už testovať nemuseli. Z okresných miest Trnavského kraja majú Piešťany po sobote najhoršie výsledky.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:00 Vitajte pri sledovaní nedeľňajšieho online prenosu aktuálnych informácii o celoplošnom (skríningovom) testovaní na ochorenie COVID-19 na Slovensku.

COVID 19: Odberné miesto v Bratislave
Odberné miesto v električkách Dopravného podniku Bratislava (DPB) na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave počas celoplošného skríningového testovania na ochorenie COVID-19, prebiehajúceho od 18. – 26. januára 2021 pod názvom Zachráňme spoločne životy. Bratislava, 23. január 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.

19:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie k celoplošnému testovaniu vám prinesieme aj v nedeľu.

Zlaté Moravce

18:42 Mesto Zlaté Moravce na svojom webe informovalo, že v sobotu 30. januára otestovali 2168 ľudí a z nich 35 malo pozitívny výsledok, čo predstavuje 1,61 percenta.

Hlohovec

17:32 Aj v Hlohovci sa testuje plynule bez čakania.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Senec

17:06 V Senci testujú len obyvateľov s trvalým alebo prechodným pobytom a pri odberných miestach sa nečaká.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Humenné

16:38 Priebeh testovania bol počas soboty plynulý aj v Humennom, informovalo mesto na svojej oficiálnej stránke.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ružinov

16:06 Napriek tomu, že plošné testovanie tento víkend v Bratislave nie je povinné, Ružinov tiež pripravil odberné tímy na dvoch miestach.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:25 Policajti v Trnavskom kraji aj tento víkend dohliadajú na pokojný priebeh skríningu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Bratislava

14:11 Jedným z benefitov testovania počas tohto víkendu je zisťovanie podielu britskej mutácie na šírení vírusu. Píše magistrát hlavného mesta na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:41 Podpredseda NR SR a podpredseda strany Smer – sociálna demokracia (Smer – SD) Juraj Blanár v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy vyjadril obavy, že päť eur, ktoré vláda sľúbila samosprávam za jeden vykonaný antigénový test, nemusí stačiť. V prípade, že niektoré samosprávy neotestujú dostatočný počet ľudí, by sa im podľa Blanára náklady na testovanie nemuseli od štátu vrátiť. Okrem iného tiež uviedol, že niektoré samosprávy budú potrebovať aj iné formy finančných kompenzácii.

13:06 Vláda sa samosprávam s nákladmi za celoplošné testovanie obyvateľov na prítomnosť ochorenia COVID-19 bude snažiť pomôcť. V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to povedal poslanec Národnej rady SR (NR SR) a predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa (OĽaNO).

„V minulosti sa tieto veci tak isto diskutovali a dodatočne sa náklady preplácali. Určite nenecháme samosprávy napospas tejto situácii a určite sa budeme snažiť im pomôcť. Keby došlo k takejto situácii, som presvedčený, že sa vieme tejto situácii postaviť a vieme samosprávam pomôcť,“ povedal Krúpa.

Nitra

12:33 Okres Nitra bol pôvodne zaradený medzi tie, v ktorých nebolo potrebné skríningové testovanie opakovať, v piatok minister zdravotníctva Marek Krajčí zverejnil prezentáciu, podľa ktorej patrí Nitra medzi „červené“ okresy s mierou pozitívnych testov 1,01 percenta. Krajčí však dodal, že vláda v prípade Bratislavy a okresu Nitra zmení svoje uznesenie tak, aby sa ich obyvatelia nemuseli preukazovať negatívnym antigénovým testom. Ľuďom z týchto okresov však testovanie odporučil.

Zvolen

12:06 Vo Zvolene fungujú všetky odberné miesta, ale len v sobotu do 21.00.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Košice

11:39  Počas prvého dňa ďalšieho kola testovania v Košiciach vykonali na takmer 70 odberových miestach bezmála 21-tisíc testov. Pozitívnych bolo 196, čo predstavuje 0,93 percentnú pozitivitu. Informoval o tom hovorca mesta Košice Vladimír Fabian.

Na odberovom mieste v budove Magistrátu mesta Košice je od piatkového popoludnia umiestnená veľkoplošná obrazovka, ktorá informuje o presnom počte vykonaných testov, počte pozitívne testovaných a percente pozitivity. Informácie čerpá z našej elektronickej databázy a sú aktualizované v reálnom čase. Nakoľko všetky odberové miesta fungujú cez eRegistráciu, návštevníci tohto odberového miesta môžu počas čakania sledovať priebeh testovania naživo,“ uviedol Fabian.

Mesto Košice v súvislosti so zhoršujúcou sa pandemickou situáciou a pre vysokú mieru pozitivity počas minulotýždňového celoplošného testovania pripravilo ďalšie kolo dobrovoľného testovania. V poradí štvrté celomestské testovanie na COVID-19 sa začalo v piatok a pokračovať bude aj v sobotu a nedeľu v čase od 9:00 do 17:00 hod.

COVID 19: Testovanie v Košiciach
Zdravotníčka na odbernom mieste v priestoroch Magistrátu mesta Košice počas celomestkého testovania antigénovým testom na COVID-19 v Košiciach. Košice, 9. január 2021. Foto: ilustračné, SITA/Marek Lukáč.

Trnavský kraj

11:29 V Trnavskom kraji sa počas víkendu plošne testuje na COVID-19 v okresoch Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Trnava a Senica. Okresy Skalica a Piešťany dosiahli v prvom kole celoslovenského skríningu také výsledky, že testovanie opakovať nemusia. Mesto Piešťany napriek tomu otvorilo tri dočasné odberné miesta na dobrovoľné testovanie.

Okres Dunajská Streda dosiahol v prvom kole skríningu najhoršie výsledky spomedzi všetkých okresov na Slovensku. Miera pozitívnych testov tu dosiahla 3,30 percenta, testovanie odhalilo aj veľké ohnisko nákazy v rómskej komunite na Kračanskej ulici v okresnom meste. Nad dve percentá pozitívnych testov zaznamenali aj v okresoch Hlohovec a Galanta, okresy Trnava a Senica mali po prvom kole skríningu nad jedno percento pozitívne testovaných.

Väčšina miest a obcí v Trnavskom kraji sústredila ďalšie testovanie na víkend. Po skúsenostiach z prvého kola skríningu ponúkla väčšina samospráv možnosť objednania sa na presný čas testovania. Veľmi dobre sa táto služba osvedčila vo väčších obciach pri Trnave, napríklad v Zelenči, Cíferi alebo v Suchej nad Parnou. Možnosť objednania sa na presný čas v tomto testovaní už ponúkla aj Trnava.

Liptovský Mikuláš

10:28 Mesto Liptovský Mikuláš pre druhé kolo skríningového testovania otvorilo 15 odberových miest. Ako informovala hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková, radnica tak urobí napriek tomu, že okres Liptovský Mikuláš bol na poslednú chvíľu preradený medzi okresy, pre ktoré opätovné pretestovanie antigénovými testami nie je povinné. Zaradenie okresov Liptovský Mikuláš a Dolný Kubín do zelenej zóny oznámil minister zdravotníctva Marek Krajčí na piatkovej podvečernej tlačovej konferencii.

9:00 Vitajte pri sledovaní sobotňajšieho online prenosu aktuálnych informácii o celoplošnom (skríningovom) testovaní na ochorenie COVID-19 na Slovensku.

COVID 19: Odberné miesto v Žiline
Odberné miesto na Základnej škole Námestie mladosti v Žiline, kde pomáhajú počas celoplošného skríningového testovania na ochorenie COVID-19 poľskí lekári a zdravotníci. Testovanie prebieha od 18. – 26. januára 2021 pod názvom Zachráňme spoločne životy. Bratislava, 23. január 2021. Foto: SITA/ŽSK.

20:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie k celoplošnému testovaniu vám prinesieme aj v sobotu.

Dolný Kubín

19:59 Mesto musí slúžiť svojim obyvateľom a nemôžeme čakať do poslednej chvíle na nejakú tlačovú konferenciu. Vyhlásil to dolnokubínsky primátor Ján Prílepok v reakcii na podvečerný brífing Mareka Krajčího, na ktorom minister zdravotníctva vyhlásil oficiálne výsledky skríningového testovania. Na ich základe bol okres Dolný Kubín na poslednú chvíľu preradený do skupiny okresov bez nutného opakovaného testovania spolu s okresom Liptovský Mikuláš.

„Keďže ešte v piatok večer bol Dolný Kubín červeným okresom, intenzívne sme pracovali na tom, aby sme pripravili odberné miesta na víkendové testovanie. V tejto chvíli sme sa dozvedeli, že už testovať nemusíme, ale môžeme. Avšak očakávame, že bude oveľa menší záujem zo strany obyvateľov o návštevu týchto testovacích miestností. Aj tak ich teda nechávame otvorené, keďže všetci dobrovoľníci, administrátori, ale hlavne zdravotníci sú už nachystaní, odberné miesta sú kompletne pripravené,“ uviedol Prílepok.

Dolnokubínsky primátor zároveň dúfa, že vláda na prístup samosprávy prihliadne pri finančných kompenzáciách za testovanie.

„Verím, že nám štát uhradí celkové náklady a nielen počty pre testovaných obyvateľov, keďže je veľká pravdepodobnosť, že tie kapacity budú oveľa väčšie, než bude záujem. Pevne verím, že to teda neskončí tak, že zvýšené náklady budú musieť uhradiť samosprávy z peňazí všetkých obyvateľov,“ dodal Prílepok.

18:36 Na Slovensku sa počas deväť dní trvajúceho celoplošného skríningu na ochorenie COVID-19 nechalo otestovať 2 974 323 ľudí, z ktorých 36 978 malo pozitívny test. Ako oznámil Krajčí, pozitivita obyvateľstva tak dosiahla úroveň 1,24 percenta, čo je o 0,18 percenta viac ako po prvom vlaňajšom celoplošnom testovaní.

Zmena nastala aj pri rozdelení okresov medzi horšie a lepšie, ohlásenom pred dvomi dňami premiérom Igorom Matovičom. Medzi okresy, kde by sa malo zopakovať testovanie, sú zaradené Bratislava s Nitrou, naopak povinné testovanie nebude pre okresy Dolný Kubín a Liptovský Mikuláš.

Testovanie v Bratislave a Nitre však nebude povinné, keďže minister s novými informáciami prišiel až tesne pred víkendom. „Po komunikácii s premiérom som sa rozhodol iniciovať zmenu uznesenia vlády tak, aby obyvatelia Nitry a Bratislavy nemuseli mať pri sebe negatívny test na ochorenie COVID-19. Chcem ich však požiadať, aby sa vo vlastnom záujme nechali otestovať,“ dodal Krajčí.

17:55 Minister zdravotníctva Marek Krajčí upozornil, že aj po avizovanom spustení COVID automatu k 8. februáru bude Slovensko naďalej v čiernej fáze.

„Aby Slovensko mohlo prejsť do druhého stupňa varovania, museli by klesnúť počty pacientov v nemocniciach pod 2 500 a aktuálne máme hospitalizovaných ľudí s potvrdeným ochorením COVID-19 spolu 3 285,“ podotkol Krajčí s tým, že splnené nie je ani ďalšie kritérium, keďže 7-dňový priemer pozitívne testovaných je vyšší ako 5-tisíc.

„Mrzí nás to, chceli sme prejsť do bordovej farby, ale aj budúci týždeň od 8. februára bude COVID automat svietiť čiernou farbou,“ dodal Krajčí.

17:40 Naživo: Tlačová konferencia o aktuálnej epidemilogickej situácii

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Medzilaborce

17:11 Mesto Medzilaborce má na svojom území dve mobilné odberné miesta (MOM). Ako agentúru SITA informoval primátor mesta Vladislav Višňovský, počas víkendu ale bude k dispozícii aj tretie odberové miesto, ktoré pripraví samospráva v priestoroch Centra voľného času na ulici Generála Svobodu.

Ďalšie MOM sa pritom nachádza na parkovisku pri Kultúrnom dome na ulici A. Warhola a je sa naňho potrebné objednať na www.old.korona.gov.sk. MOM môžu záujemcovia využiť aj na Mierovej ulici v areáli futbalového štadióna. Na tomto odbernom mieste nie je potrebná rezervácia.

„Situácia s koronovírusom je tu veľmi zlá. Je tu toho veľa, vieme o tom a cítime to, a zasahuje to do všetkých oblastí života. Ochoreli lekári, naši zamestnanci, starší aj mladí ľudia. Verím, že aj toto druhé kolo pomôže zachytiť čo najviac ďalších nakazených, o ktorých nevieme, že koronavírus majú,“ skonštatoval primátor mesta.

Snina

16:29 V Snine zriadi mesto počas víkendu opäť päť mobilných odberových miest. K dispozícii budú v priestoroch Cirkevnej spojenej školy na ulici Švermovej, ZŠ Komenského, ZŠ na Študentskej ulici, ZŠ na Budovateľskej ulici a na elokovanom pracovisku ZŠ P. O. Hviezdoslava.

Mesto aj počas druhého kola testovania spustilo online registráciu na jednotlivé odberové miesta prostredníctvom systému bookio, cez ktorý si je možné na jednotlivé odberné miesto vopred rezervovať čas odberu.

“Všetkých päť odberových miest bude testovať i ľudí, ktorí nie sú zaregistrovaní, je však možné, že budú musieť chvíľu počkať,“ upozornila Michaela Šalachová z Mestského úradu v Snine. Odbery sa budú vykonávať od 8:00 do 20:00 s dvoma prestávkami.

Humenné

15:55 V meste Humenné sa bude počas víkendu opäť testovať na desiatich miestach. Ako agentúru SITA informoval Marián Škuba z tlačového referátu Mestského úradu v Humennom, okrem piatich odberových miest, ktoré sú k dispozícii aj počas týždňa pred budovou mestského úradu, na Sídlisku pod Sokolejom, v lokalite Dubník, pri zimnom štadióne a na parkovisku na Gorkého ulici, zriadi mesto znovu ďalších päť odberových miest.

„Z nich štvorica Základná škola (ZŠ) Hrnčiarska, ZŠ SNP, ZŠ Pugačevova a CVČ Dúha už má plne obsadený rezervačný systém. Voľný rezervačný systém má iba Komunitné centrum Podskalka. Testovať sa však budú môcť v týchto odberových miestach aj obyvatelia bez objednania, avšak musia byť trpezliví a akceptovať prípadné čakanie,“ uviedol Škuba s tým, že od pondelka bude naďalej k dispozícii šesť odberových miest.

Okrem tradičných piatich, ktoré môžu záujemcovia využiť aj počas víkendu, sa v pracovné dni môžu otestovať aj na odberovom mieste humenskej nemocnice priamo v jej areáli pri oddelení pre dlhodobo chorých. Presné otváracie časy jednotlivých odberových miest sú uvedené na webovej stránke mesta.

Nitriansky kraj

15:34 Policajti v Nitrianskom kraji vykonávajú od 6. januára kontroly zamerané na dodržiavanie opatrení súvisiacich so zamedzením šírenia COVID-19.

Ako informovala nitrianska krajská polícia, pri zvýšených kontrolách napríklad preverovali 75 prípadov podozrenia z porušenia zákazu otvorenia prevádzok, z toho sa potvrdili štyri prípady. Z preverovaných 211 prípadov porušenia zákazu vychádzania sa porušenie potvrdilo u 191 osôb. Povinnosť nosenia rúšok nedodržalo 136 osôb. Hliadky preverili aj 67 podozrení porušenia karantény, v tomto prípade sa porušení dopustilo 34 osôb.

Na RÚVZ SR policajti postúpili 63 prípadov a na okresné úrady 14 prípadov. Ako uviedla polícia, v súčasnosti pokračujú náhodné kontroly, a to hlavne na miestach so zvýšeným pohybom osôb, napr. železničné a autobusové stanice, nástupištia, predajne alebo zásielkovne a odberné miesta.

Kontroly sú aj na cestách, hlavne na hraniciach okresov. V prípade zistenia porušení budú každý prípad policajti riešiť individuálne. Sankcie zostávajú vo výške ako doposiaľ, v blokovom konaní do 1 000 eur a v správnom konaní do 1 659 eur.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Bratislava

15:10 V Bratislave sa bude počas víkendu testovať vo viacerých mestských častiach. „To, že je dnes Bratislava medzi lepšími okresmi, ešte neznamená, že by hrozba vírusu v našom meste pominula,“ upozorňuje magistrát na sociálnej sieti a vyzýva obyvateľov, aby boli aj naďalej zodpovední.

„Ak sa chcete alebo potrebujete počas tohto víkendu otestovať, na MHD odberných miestach to vybavíte jednoducho, bezpečne a bez čakania na výsledok,“ vyzýva mesto, ktoré ponúka počas víkendu na testovanie 10 odberových tímov v autobusoch MHD. Tieto budú dostupné len na rezervačný systém.

Otvorenie odberových miest počas víkendu avizovalo aj Staré Mesto, Ružinov, Karlova Ves, Dúbravka či Petržalka.

Petržalka zriadila trvalé mobilné odberové miesto (MOM) v bývalej budove materskej školy na Hrobákovej ulici 5, ktoré bude fungovať do konca marca. „MOM funguje denne od 08:00 do 18:00, k dispozícii bude aj najbližší víkend,“ uviedla v tlačovej správe hovorkyňa Petržalky Mária Halašková a dodala, že toto MOM poskytne obyvateľom niekoľko výhod.

„Jednou z nich je rýchla registrácia prostredníctvom čítačky dokladov a automatická tlač certifikátov s výsledkami testu, ktoré mestská časť aplikovala aj počas víkendového skríningu. Po novom bude aktuálnu situáciu na MOM monitorovať webkamera, ktorej záznam bude dostupný na webovej stránke Petržalky,“ doplnila Halašková.

V snahe ešte viac zefektívniť administratívne úkony a skrátiť čas čakania zaviedla samospráva na MOM možnosť dostať výsledok testu prostredníctvom SMS. „Pre Petržalku ako najľudnatejšiu obec na Slovensku organizujúcu testovanie je dôležité nachádzať cesty, ako testovanie urobiť čo najbezpečnejšie, najefektívnejšie a dostupné pre všetkých. Preto sme zriadili odberové miesto na Hrobákovej s kapacitou až tisíc otestovaných ľudí denne a s minimálnym časom čakania,“ podotkol starosta Petržalky Ján Hrčka a dodal, že v prípade potreby zavedie mestská časť aj objednávkový systém.

Počas víkendu budú v Petržalke otvorené aj ďalšie odberové miesta v ZŠ Budatínska, ZŠ Turnianska a v ZŠ Nobelovo námestie. Na Dostihovej dráhe budú testovať v autobusoch MHD zriadených hlavným mestom.

Dúbravka pripravila počas víkendu bezplatné antigénové testovanie na dvoch odberových miestach v Dome kultúry Dúbravka v čase od 8:00 do 20:00,“ uviedla hovorkyňa Dúbravky Lucia Marcinatová s tým, že na jedno z miest bude možné objednanie online, druhé odberové miesto bude dostupné bez objednania.

Testovacie miesta otvorí počas víkendu aj Karlova Ves, a to v Karloveskom centre kultúry na Molecovej, v ZŠ A. Dubčeka na Majerníkovej a na Miestnom úrade na Nám. sv. Františka. „V spolupráci s hlavným mestom bude pristavený vo štvrtom obvode aj testovací autobus pri cintoríne Slávičie údolie. V Karlovej Vsi sa bude dať otestovať z auta pod mostom Lanfranconi,“ doplnila hovorkyňa.

Mestská časť Ružinov otvorí počas víkendu štyri odberové miesta – dve vo vestibule miestneho úradu a dve v autobusoch na parkovisku Miletičova. Staré Mesto otvorí cez víkend tri odberové miesta na rezervačný systém – na Námestí Slobody, v Propeleri a na Mýtnej. Dve odberové miesta zriadi hlavné mesto na Jesenského.

COVID 19: Testovacie miesto na Letisku Bratislava
Testovanie formou drive-through antigénovým testom za pomoci autobusov DPB. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Prievidza

14:08 Okres Prievidza bude jedným zo štyroch okresov v Trenčianskom kraji, ktorého obyvatelia podstúpia druhé kolo celoplošného skríningového testovania. Ako informovala prievidzská radnica na svojej internetovej stránke, počas dvoch víkendových dní bude k dispozícii v okresnom meste 25 odberných miest.

V sobotu 30. januára budú všetky odberné miesta v prevádzke od 8:00 do 20:00 s obednou a podvečernou prestávkou. O deň neskôr sa nebude testovať v troch odberných miestach vo štvrtiach Veľká Lehôtka, Malá Lehôtka a Hradec, pričom prevádzka ostatných odberných miest bude skrátená do 17:00 s jedinou prestávkou od 12:00 do 12:45.

„Na trinástich odberných miestach je možná rezervácia na konkrétny čas. Vo štvrtiach Veľká Lehôtka, Malá Lehôtka a Hradec je rezervácia dostupná len v sobotu 30. januára popoludní od 13:00,“ upozorňuje radnica.

V prvom kole skríningového testovania od 18. do 26. januára dosiahol okres Prievidza mieru pozitivity 1,06 percenta. Odberné miesta zriadené samosprávou priamo v Prievidzi navštívilo počas uplynulého víkendu 16 215 osôb, z ktorých 150 malo pozitívny test na koronavírus.

Senec

13:13 S druhým kolom plošného skríningu začal v piatok aj Senec, k dispozícii je zatiaľ päť odberových tímov. „Testovanie od piatka do nedele je len pre obyvateľov od 15 rokov veku s trvalým alebo prechodným pobytom v Senci, v pondelok a utorok aj bez trvalého pobytu,“ upozorňuje mesto na sociálnej sieti a dodáva, že testovanie počas víkendu na základných školách je iba na základe rezervácie. Počas dnešného dňa testujú dva tímy v telocvični ZŠ J. G.Tajovského, jeden tím na Diaľničnej a dva tímy na Slnečných jazerách juh.

Počas víkendu budú testovať ľudí s rezerváciou dva tímy v ZŠ J. G. Tajovského, dva tímy v ZŠ Mlynská a dva tímy v ZŠ A. Molnára Szencziho. Obyvateľov bez rezervácie otestujú dva tímy na Slnečných jazerách juh a jeden tím na Diaľničnej. V pondelok a utorok budú testovať bez rezervácie dva tímy v ZŠ Tajovského a jeden tím na Diaľničnej. Na Slnečných jazerách juh budú počas pondelka a utorka testovať dva tímy, jeden bez rezervácie, druhý na základe rezervácie.

Malacky

12:51 V Malackách sa bude testovať od soboty do utorka na piatich odberových miestach. Mesto Malacky už spustilo aj online registráciu na testovanie.

Pezinok

12:30 V Pezinku bude počas víkendu otvorených šesť odberových miest s deviatimi testovacími tímami. Mesto v piatok spustilo online registráciu na víkendové testovanie.

Piešťany

11:41 Mesto Piešťany otvorí počas víkendu tri dočasné odberné miesta napriek tomu, že v okrese sa už ďalšie testovanie konať nemusí.

V okrese sa prišlo v prvom kole celoplošného skríningu otestovať viac ako 30-tisíc ľudí, miera pozitívnych testov tu dosiahla 0,86 percenta. Radnica vytvorenie podmienok pre ďalšie testovanie vysvetľuje tým, že chce čo najvýraznejšie znižovať počet ochorení na COVID-19.

Odberné miesta zriadené samosprávou budú v kultúrno-spoločenskom centre Fontána na Beethovenovej ulici, ďalšie v Napoleónskych kúpeľoch na Kúpeľnom ostrove a v Základnej škole F. E. Scherera. K dispozícii budú v sobotu aj v nedeľu od 8:00 do 20:00 s dvoma hodinovými prestávkami.

10:56 Polícia aj v piatok pokračuje v kontrolách zákazu vychádzania.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Lučenec

10:24 V Lučenci budú cez víkend testovať napriek tomu, že s percentom pozitívnych prípadov 0,65 skončili medzi zelenými okresmi. Ako informuje na sociálnej sieti primátorka Lučenca Alexandra Pivková, v meste bude pracovať osem odberných tímov, pričom na šiestich z nich sa bude potrebné registrovať a dva budú obyvateľom k dispozícii bez predchádzajúcej registrácie.

„Mesto Lučenec sa aj napriek dobrému výsledku z testovania, ktoré sa uskutočnilo počas minulého víkendu, rozhodlo ponúknuť občanom Lučenca a okolia opätovne sa otestovať. Snahou mesta je v čo najväčšej možnej miere znížiť mieru pozitivity v našom regióne, aby sme sa po zavedení COVID automatu nachádzali v najlepšej možnej fáze, ktorá by mohla znamenať aj rýchlejší návrat detí do školských zariadení,“ uviedla primátorka.

Banskobystrický kraj

10:12 Víkendový skríning si na základe rozhodnutia vlády v Banskobystrickom kraji zopakujú v ôsmich okresoch. Banskobystrický, Banskoštiavnický a tri južné okresy, teda Rimavskosobotský, Lučenecký a Veľkokrtíšsky okres sa na druhom kole zúčastniť už nemusia, pretože pozitivita v nich bola nižšia ako jedno percento.

Testovanie pripravili v okresoch Zvolen, Žiar nad Hronom, Žarnovica, Krupina, Detva a Poltár. Testovať budú aj v okrese Revúca, ktorý s pozitivitou 2,23 percenta predbehol v kraji okres Brezno, kde bolo 2,17 percenta pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19.

9:41 Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SRMilan Krajniak (Sme rodina) potvrdil, že vláda plánuje od 8. februára spustiť COVID automat. Zároveň však zdôraznil, že pri spustení automatu je potrebné zohľadniť šírenie britskej mutácie koronavírusu na Slovensku.

Senica

9:12 Mesto Senica začalo s ďalším testovaním v piatok ráno v odbernom mieste na zimnom štadióne. Testovanie bude podľa primátora Martina Džačovského pokračovať v sobotu, nedeľu aj v pondelok. Najviac odberných miest budú mať obyvatelia k dispozícii cez víkend.

V sobotu bude v Senici podľa hovorkyne radnice Tatiany Moravcovej otvorených osem odberných miest v čase od 8:00 do 20:00. V nedeľu zriadi samospráva šesť odberných miest, otvorené budú od 8:00 do 18:00. Možnosť otestovať sa bude v jednom odbernom mieste aj v pondelok.

Samospráva dala opäť obyvateľom možnosť zarezervovať si termín na testovanie na www.rezervaciasenica.sk. V prvom kole skríningu túto službu podľa Moravcovej využilo až 85 percent testovaných. Po novom bude systém doplnený o ďalšie funkcie, napríklad odoslanie výsledku testu esemeskou alebo emailom. Naďalej však bude možnosť vydať potvrdenie o výsledku testu aj na papieri. Do odberných miest je možné prísť aj bez objednania sa na konkrétny termín, v takomto prípade však musia ľudia rátať s čakaním.

Okres Senica skončil po prvom kole celoštátneho skríningu s mierou pozitívnych testov 1,09 percenta medzi okresmi, ktoré si musia testovanie zopakovať.

9:00 Vitajte pri sledovaní piatkového online prenosu aktuálnych informácii o celoplošnom (skríningovom) testovaní na ochorenie COVID-19 na Slovensku.

COVID 19: Odberné miesto v Žiline
Odberné miesto na Základnej škole Námestie mladosti v Žiline, kde pomáhajú počas celoplošného skríningového testovania na ochorenie COVID-19 poľskí lekári a zdravotníci. Testovanie prebieha od 18. – 26. januára 2021 pod názvom Zachráňme spoločne životy. Bratislava, 23. január 2021. Foto: SITA/ŽSK.

19:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie k celoplošnému testovaniu vám prinesieme aj v piatok.

Zvolen

17:42 Mesto Zvolen už zverejnilo zoznam odberných miest a bude možná aj registrácia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:08 „Koaliční partneri, ktorí podporili celoplošné testovanie sľubovali, že sa po celoplošnom testovaní výrazne zlepší situácia a dokonca deti budú môcť ísť do školy. A, že keď sa situácia zlepší, môžeme zapnúť COVID automat. Ak sa situácia nezlepšuje znamená to, že celoplošné testovanie nemá očakávaný prínos. A z toho dôvodu je na mieste prehodnotiť parameter testovania, ktorý je zakotvený v COVID automate,“ konštatovala predsedníčka strany Za ľudí a podpredsedníčka vlády Veronika Remišová.

Bratislava

15:48 Aj keď testovanie v Bratislave už tento víkend nie je povinné, magistrát spolu s mestskými časťami pripravuje dočasné odberové miesta, kde sa v sobotu a v nedeľu môže otestovať každý, kto bude chcieť a kto to potrebuje.

K dispozícii bude aj 10 odberových tímov vo vozidlách MHD. Tieto budú výhradne na rezervačný systém. „Pokiaľ bude záujem o testovanie väčší a do piatku si rezervujete všetky voľné sloty, sme pripravení poskytnúť aj ďalšie vozidlá a odberové tímy, aby sme plne uspokojili záujem obyvateľov,“ doplnilo mesto. „Momentálne pracujeme na tom, aby pozitívne testovaní boli následne pozvaní na pretestovanie PCR testom, ktorý okrem potvrdenia pozitivity odhalí aj prítomnosť novej britskej mutácie,“ uzavrel magistrát.

Zoznam všetkých odberových miest bude postupne aktualizovaný na adrese covid.bratislava.sk.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Nitra

15:08 Nitra pripraví od piatku do nedele 20 odberných miest. K dispozícii budú v piatok od 15:00 s posledným odberom o 19:30, v sobotu a v nedeľu od 8:00 do 16:30.

Mesto Nitra po troch kolách plošného testovania už ďalšie neorganizuje. „Ďalšie kolo plošného testovania v Nitre nebude, na víkend ale bude k dispozícii dostatok odberných miest pre tých, ktorí majú záujem o dobrovoľné testovanie. Či už preto, že chcú vedieť, ako na tom sú zdravotne, alebo budú potrebovať test do zamestnania v červenom okrese,“ vysvetlil hovorca radnice Tomáš Holúbek. Okres Nitra je momentálne obkolesený len „červenými“ okresmi, v ktorých zaznamenali vysokú mieru pozitívnych testov na COVID-19.

V okrese Nitra sa podarilo výrazným spôsobom znížiť počet pozitívne testovaných tromi kolami plošného testovania. Priamo v krajskom meste percento pozitívnych kleslo z 2,13 percenta po prvom kole na 1,02 percenta po druhom kole až na 0,77 percenta po treťom kole. Podobne čísla klesali aj v celom okrese.

Staré mesto

14:40 Rozsah testovania a počet odberových miest prispôsobí Staré Mesto požiadavkám občanov. „Na tento víkend spúšťame elektronický rezervačný systém. Zatiaľ na troch odberových miestach – na Námestí slobody, v Propelleri a na Mýtnej ulici. Ak sa rezervácie naplnia, sme pripravení okamžite operatívne rozšíriť počet odberových miest či tímov,“ uviedla Zuzana Aufrichtová.

Testovacie miesta budú v prevádzke počas celého víkendu od 8:00 do 18:00 s obedovou prestávkou medzi 12:00 a 13:00. Rezervačný formulár bude zverejnený na stránke mestskej časti, na jej profile na sociálnej sieti a v aplikácii. Aktuálne sú v prevádzke MOM na Mýtnej a Cukrovej ulici. Zároveň funguje aj odberové miesto bez rezervácie na Gaštanovej ulici.

Trnava

13:54 Trnava počas ďalšieho kola testovania otvorí cez víkend 30 odberných miest a v pondelok a utorok 15 odberných miest. Je to výrazne viac ako počas predošlého celoplošného testovania, na ktoré prišlo v krajskom meste 22 642 ľudí. Po vzore okolitých obcí zavedie Trnava aj možnosť objednať sa na presný čas. Podľa primátora Petra Bročku bude k dispozícii zhruba deväťtisíc časeniek.

Minulý týždeň Trnava možnosť objednať sa na konkrétne odberné miesto a presný čas neponúkla, hlavne v sobotu sa pred viacerými odbernými miestami tvorili pomerne dlhé rady. Objednávanie sa osvedčilo napríklad v obciach Cífer, Suchá nad Parnou alebo Zeleneč, kde ponúkli možnosť testovania aj obyvateľom z iných miest a obcí prakticky bez čakania.

Mesto Trnava má podľa hovorkyne radnice Veroniky Majtánovej zabezpečený dostatok zdravotníkov na antigénové testovanie, hľadá ešte ďalší pomocný personál.

Okres Trnava patrí medzi tie, ktoré si musia testovanie na COVID-19 zopakovať. Miera pozitívnych testov tu v minulých dňoch dosiahla 1,34 percenta. V Trnavskom kraji sa bude opäť testovať aj v okresoch Hlohovec, Dunajská Streda, Galanta a Senica.

Dolný Kubín

13:34 Primátor Ján Prílepok poukazuje na rozdielne výsledky skríningu v okrese. Oficiálny výsledok bol pre samosprávy v Dolnom Kubíne prekvapením.

Zvolen

13:17 Vo Zvolene zostavia rovnaký počet odberných tímov, ako počas víkendu 23. a 24. januára, ale testovať sa bude iba v sobotu.

„Nemienime viazať prepotrebné sily zdravotníkov na dlhší čas, ako je to nutné a rovnako nemienim zobrať ďalší celý víkend kolegom zo svojho tímu, ktorí opäť budú musieť siahnuť na dno svojich síl, aby sme všetko zvládli pripraviť,” píše na sociálnej sieti Facebook primátorka Lenka Balkovičová.

Ako upozornila, na prípravu majú len pár hodín. „Všetci sme rozčarovaní, no zároveň si uvedomujeme, že hnev a frustrácia nikomu nepomôže,” kritizuje.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:44 Hnutie Sme rodina nepodporí ďalšie kolo plošného testovania obyvateľov Slovenska na koronavírus. Vo štvrtkovej diskusnej relácii rádia Expres Braňo Závodský naživo to povedal predseda Národnej rady SR (NR SR) Boris Kollár (Sme rodina). Zároveň je za to, aby na Slovensku od pondelka 8. februára fungoval COVID automat, na ktorom sa vláda dohodla. „Nepodporím nič iné a ak bude chcieť niekto niečo meniť, tak sa voči tomu v hnutí postavíme. Ľudia už toho majú plné zuby, keďže každý deň dostávajú nové informácie,” odôvodnil šéf zákonodarného orgánu.

Ružinov

12:28 Starosta RužinovaMartin Chren si myslí, že systémovým riešením boja s pandémiou je otvorenie väčšieho počtu mobilných odberových miest (MOM), kde sa môže otestovať každý.

„Ružinov otvoril takéto MOM medzi prvými, dnes máme dve a chystáme otvorenie tretieho. Zároveň u nás fungujú aj viaceré súkromné či MOM Červeného Kríža na Miletičovej,“ uviedol starosta na sociálnej sieti a zároveň dodal, že kapacity mnohých ružinovských MOM sú však vyťažené aktuálne do 1. februára.

„Preto plánujeme aj na tento víkend otvoriť zopár odberových miest, možno tri až štyri, na ktorých by ste sa mohli otestovať, hoci to nebude povinné. Musíme však počkať na informáciu, či nám štát poskytne na tento účel testy a kompenzáciu nákladov ako tento víkend,“ doplnil Chren.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Bratislava

12:16 Testovacie miesta v Bratislave otvorí cez víkend niekoľko mestských častí, aj napriek tomu, že hlavné mesto sa podľa posledných výsledkov zaradilo medzi zelené okresy. Víkendové testovanie avizovala Karlova Ves, Ružinov aj Staré Mesto.

„Starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová informovala, že na najbližšiu sobotu a nedeľu v čase 8:00 – 18:00 budú k dispozícii testovacie miesta v Karloveskom centre kultúry na Molecovej, v Základnej škole A. Dubčeka na Majerníkovej a v Miestnom úrade na Nám. sv. Františka,“ informuje Karlova Ves a dodáva, že testovanie z auta bude možné pod mostom Lanfranconi a v spolupráci s hlavným mestom bude k dispozícii aj testovací autobus pri cintoríne Slávičie údolie.

Petržalka umožní obyvateľom testovanie v MOM na Hrobákovej ulici, ktoré bude otvorené aj počas najbližšieho víkendu v čase od 8:00 do 18:00. „Vďaka čítačkám občianskych preukazov a výsledkom aj do SMS sme maximálne zvýšili vašu bezpečnosť a minimalizovali dobu čakania,“ deklaruje Petržalka. Trvalé MOM na Hrobákovej testuje bez objednania cez pracovné dni, počas nasledovného víkendu bude otvorené mimoriadne.

Otvorenie piatich odberových miest počas víkendu vo štvrtok avizovala aj starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

Banskobystrický kraj

11:52 Testovanie sa v Banskobystrickom kraji zopakuje v ôsmich okresoch. Banskobystrický okres, Banskoštiavnický a tri južné okresy, teda Rimavskosobotský, Lučenecký a Veľkokrtíšsky, sa na druhom kole skríningu zúčastniť už nemusia, lebo pozitivita v nich bola nižšia ako jedno percento.

Najväčším prekvapením bol okres Zvolen, kde v samotnom okresnom meste bola pozitivita cez víkend podľa samosprávy 0,7 percenta a mesto predpokladalo, že sa ďalšiemu testovaniu vyhne. Výsledné percento pre okres bolo však nakoniec 1,04 a testovanie si aj tu musia zopakovať.

Brezno sa na druhé kolo už pripravuje a počas najbližšieho víkendu sa obyvatelia môžu otestovať od 8:00 do 20:00. Mesto opätovne zabezpečí mobilnú jednotku pre imobilných a ťažko zdravotne postihnutých obyvateľov či onkologických pacientov. „Nasledujúci víkend sa mení počet odberných miest z 20 na 15. Zároveň päť odberných miest bude fungovať na online registráciu,“ informuje radnica na sociálnej sieti.

Na testovanie sa pripravujú v Banskobystrickom kraji aj v okresy Žiar nad Hronom, Žarnovica, Krupina, Detva a Poltár. Testovať budú aj v okrese Revúca, ktorý s pozitivitou 2,23 percenta predbehol v kraji okres Brezno, kde bolo 2,17 percenta pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19.

Staré Mesto

11:35 Bratislavské Staré Mesto bude cez víkend testovať napriek tomu, že hlavné mesto je podľa posledných výsledkov v zelenej zóne a nemá povinnosť zorganizovať druhé kolo testovania. Na štvrtkovom brífingu to uviedla starostka mestskej časti Zuzana Aufrichtová.

„Staré Mesto sa rozhodlo, že bude v rozumnej miere pokračovať v testovaní, napriek tomu, že Bratislava je v zelených okresoch. Čísla z posledného plošného testovania v Bratislave ukazujú, že riziko nákazy stúpa a nechceme nechať nič na náhodu,“ uviedla starostka a dodala, že priebežné testovanie je najlepším riešením.

„Bratislava je mesto s najväčšiu koncentráciou a mobilitou. Na tento víkend otvárame päť odberových miest, pretože chceme poskytnúť obyvateľom Starého Mesta, aby preverili svoj stav,“ vysvetlila starostka a dodala, že testovanie má zároveň štátnym orgánom poskytnúť presný prehľad o tom, či sa potvrdia priaznivé počty pozitívnych z víkendu alebo naopak, tieto čísla stúpnu.

Starostka ďalej uviedla, že mestská časť chce nahradiť nárazové celoplošné testovanie priebežným testovaním, preto apeluje na ministerstvo zdravotníctva aby umožnilo zriadenie stálych odberových miest. „Staré Mesto potrebuje minimálne päť odberných miest, ktoré sú schopné na týždennej báze otestovať 12 500 obyvateľov,“ doplnila.

Pezinok

10:32 Pezinok cez víkend otvorí šesť odberových miest. Mesto sa po prvom kole skríningu dostalo medzi „horšie“ okresy, preto ho čaká druhé kolo testovania.

„Cez víkend nás opäť čaká skríningové testovanie. Otvoríme šesť odberových miest a v nich bude k dispozícii deväť tímov v čase od 8:00 do 18:00,“ informuje mesto na sociálnej sieti. Počas prvého kola skríningu v Pezinku otestovali 16 462 ľudí, z ktorých malo pozitívne výsledky 184, čo predstavuje 1,12 percenta. Druhé kolo testovania čaká aj okres Senec a Malacky.

V Pezinku budú počas najbližšieho víkendu zriadené testovacie miesta v Dennom centre v Grinave, v základnej škole (ZŠ) Fándlyho, na Futbalovom štadióne PŠC (Juh), v Pezinskom kultúrnom centre, v ZŠ Kupeckého a v ZŠ Na bielenisku. Mesto pripravuje aj online registráciu na testovanie.

Nitra

9:52 Mesto Nitra po troch kolách testovania nebude organizovať ďalšie kolo, na víkend však pripraví dostatok odberných miest pre tých, ktorí majú záujem sa otestovať. Informoval o tom primátor Marek Hattas. Radnica podľa neho zároveň pracuje na tom, aby bol v meste dostatok mobilných odberných miest, kde by bola možnosť otestovať sa aj v priebehu týždňa.

Okres Nitra sa po troch testovaniach po sebe dostal medzi tie lepšie na Slovensku, v ktorých sa ďalšie kolo celoplošného testovania konať nemusí. Plošné testovanie sa v okrese konalo tri víkendy po sebe, na každé prišlo 86-tisíc až 96-tisíc ľudí. Priamo v meste percento pozitívnych kleslo z 2,13 % po prvom kole na 1,02% po druhom kole a na 0,77% po treťom kole. Podobne čísla pozitívnych klesali aj v celom okrese.

Samosprávy v okrese Nitra sa rozhodli pre regionálne plošné testovanie ešte pred rozhodnutím vlády o celoštátnom testovaní Zachráňme spoločne životy. Dôvodom bola mimoriadne zlá epidemiologická situácia v regióne na prelome rokov.

9:34 Únia miest Slovenska (ÚMS) je sklamaná z výsledkov stredajšieho rokovania Ústredného krízového štábu. Súčasnú situáciu považuje za mimoriadne nejasnú a frustrujúcu. Zástupcovia miest sú šokovaní, že štát neberie mestá a samosprávy ako relevantných partnerov a súčasnú situáciu nemá vôbec pod kontrolou.

„Vládne tu chaos a frustrácia. My jednoducho nevnímame, že štát dostatočne nereflektuje na odporúčania odborníkov a sme zmätení. Nevieme, čo nás čaká. Mestá však stoja za svojimi obyvateľmi v dobrom aj v zlom a chceme, aby vnímali, že sme tu pre nich. Všetci sme už unavení, máme toho dosť, no hlavu hore, musíme vydržať,“ uviedol prezident ÚMS Richard Rybníček.

Zvolen

9:20 Niektoré mestá sa voči číslam, ktoré prezentoval premiér Igor Matovič (OĽaNO), ohradili. Medzi nimi aj primátorka Zvolena Lenka Balkovičová, ktorá na sociálnej sieti Facebook napísala, že čísla sa záhadne zmenili. Narážala zrejme na to, že Zvolen bol ešte v utorok v „lepšej“ časti Slovenska, ale v celkových výsledkoch už bol „oranžový“. „Z ničoho nič sme na tom horšie, ako nám bolo počas celého týždňa prezentované,“ uviedla s dodatkom, že po stredajšej tlačovke vládnych predstaviteľov ostáva akýsi zvláštny dojem, že niečo nie je v poriadku.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:09 Prvé kolo skríningového celoplošného testovania , na ktorom sa zúčastnili takmer tri milióny ľudí, rozdelilo Slovensko na „lepšie“ a „horšie“ okresy. Testovať sa má znovu v okresoch zafarbených oranžovou farbou.

Výsledky, celoplošné testovanie
V oranžových okresoch bude ďalšie kolo testovania. Zdroj: Úrad vlády SR.

9:00 Vitajte pri sledovaní online prenosu (minúta po minúta) z druhého kola celoplošného (skríningového) testovania na ochorenie COVID-19.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom