Celoplošné testovanie na COVID-19 nikto s primátormi a starostami nekomunikoval a chýbajú im informácie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Peter Bročka
Primátor mesta Trnava Peter Bročka. Foto: archívne, SITA/Ivan Kopčáni.

Primátora Hlohovca Miroslava Kollára prekvapuje, že o celoplošnom testovaní obyvateľov na ochorenie COVID-19 doteraz nikto so zástupcami samospráv nekomunikoval. Napriek tomu tvrdí, že primátori a starostovia túto operáciu so svojimi ľuďmi zvládnu, pretože sú naučení denne zvládať nepredvídané situácie.

Dve kolá testovania

Kollár, ktorý je aj viceprezidentom Únie miest Slovenska, to napísal na sociálnej sieti. O návrhu na celoplošné testovanie prvýkrát informoval v sobotu 17. októbra predseda vlády Igor Matovič, v nedeľu ho na mimoriadnom rokovaní schválila vláda SR.

Konať sa má v dvoch kolách, prvé bude 30. októbra až 1. novembra, opakované testovanie bude o týždeň neskôr. Podľa Matoviča by testovanie malo prebiehať v priestoroch, kde obyvatelia obvykle chodia voliť.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Najväčší objem logistického zabezpečenia pri testovaní podľa Kollára bude musieť zabezpečiť samospráva, ktorej chýbajú informácie o priestorových požiadavkách, hygienickom zabezpečení, počte požadovaných pracovníkov, procese a logistike odberov, zodpovednosťou za dodržanie ochrany osobných údajov a podobne. Napriek mnohým nezodpovedaným otázkam Kollár vyzval ľudí, aby sa na testovaní zúčastnili v čo najväčšom počte.

O testovaní sa dozvedela z tlačovej besedy

Informácie k zabezpečeniu testovania chýbajú aj starostke Šúroviec v okrese Trnava Žanete Gogolovej. „Je nemysliteľné, aby sa o takomto niečom samospráva dozvedela z tlačovej besedy dva týždne pred samotným konaním testovania,“ napísala v otvorenom liste predstaviteľom zákonodarnej a výkonnej moci.

Dodala, že samosprávy si od vypuknutia pandémie COVID-19 doteraz poradili so všetkým, od šitia rúšok dobrovoľníkmi, cez zabezpečovanie nákupov najrizikovejším skupinám obyvateľov, až po pravidelné dezinfikovanie verejných priestorov.

Viac o téme: Koronavírus

Podľa primátora Trnavy Petra Bročku by ten, kto zastrešuje logistiku celoplošného testovania, mal čo najskôr kontaktovať samosprávy s jasným plánom a zoznamom požiadaviek, aby sa samosprávy vedeli zariadiť a byť efektívne nápomocné.

Operácia Spoločná zodpovednosť

Plošné testovanie obyvateľov Slovenska budú zastrešovať Ozbrojené sily SR v rámci logistickej operácie s názvom Spoločná zodpovednosť. Nasadení do nej budú okrem vojakov aj hasiči a policajti, nevyhnutná bude účasť zdravotníkov a pracovníkov samospráv.

Podľa náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniela Zmeka by v teréne by malo pôsobiť zhruba 5-tisíc tímov. Zatiaľ nie je jasné, či testovanie bude povinné alebo dobrovoľné.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Igor MatovičMiroslav KollárPeter BročkaŽaneta Gogolová
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiZa ľudí