Celoplošné testovanie na Slovensku (2. kolo - online): Zverejnili výsledky za sobotu aj časť nedele, v Bratislave sa na záver tvorili rady (video+foto)

Celoplošné testovanie, Slovensko
Foto: SITA, www.facebook.com - koláž WBN.

Počas víkendu prebiehalo vo vybraných okresoch Slovenska druhé kolo celoplošného testovania. Odberné miesta boli otvorené od 8.00 do 20.00 s dvoma prestávkami v čase medzi 12:00 do 12:45 a od 17:00 do 17:30. Odberné miesta si mohli časy prestávok upraviť vzhľadom na aktuálnu situáciu. Posledný výter v danom dni robili zdravotníci o 19.30, aby stihli testy vyhodnotiť.

Viac o téme: Koronavírus

Do nedeľňajšieho obeda sa dalo otestovať 1 556 100 ľudí a 9 783 z nich bolo identifikovaných ako pozitívnych. Kompletné výsledky zverejnia v pondelok.

Viac o téme: Celoplošné testovanie

Celoplošné testovanie na Slovensku – výsledky (2. kolo)

Ministerstvo obrany dôrazne vyzýva obyvateľov, aby si na vystavené certifikáty dávali pozor, keďže v prípade ich straty alebo znehodnotenia im nebudú môcť byť vystavené nové. 

V ktorých okresoch prebieha?

Testovanie počas tohto víkendu prebiehalo v okresoch, kde mali v prvom kole viac ako 0,7 percenta pozitívnych – Senica, Skalica, Dolný Kubín, Martin, Námestovo, Turčianske Teplice, Humenné, Medzilaborce, Michalovce, Snina, Sobrance, Vranov nad Topľou, Bardejov, Kežmarok, Levoča, Poprad, Prešov, Sabinov, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Gelnica, Spišská Nová Ves, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Tvrdošín, Dunajská Streda, Partizánske, Prievidza, Topoľčany, Bánovce nad Bebravou, Ilava, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Považská Bystrica, Púchov, Trenčín, Banská Bystrica, Brezno, Detva, Zvolen, Bytča, Čadca, Kysucké Nové Mesto a Žilina.

Celoplošné testovanie na Slovensku – výsledky (1. kolo)

Na prvom kole celoplošného testovania sa zúčastnilo 3 625 332 ľudí. Pozitívny výsledok testov malo 38 359 ľudí, teda 1,06 percenta. Uskutočnilo sa v sobotu 31. októbra a nedeľu 1. novembra.

Okrem okresov, kde bolo v prvom kole viac ako 0,7 percenta pozitívnych, prebiehalo testovanie aj v niektorých „zelených okresoch“, kde ich bolo menej. „Celkovo sa na testovaní podieľa 2 756 odberových tímov, z toho 25 testuje v rámci zelených okresov v Banskej Štiavnici, Bratislave, Komárne, Košiciach, Krupine, Lučenci, Poltári, Revúcej, Rimavskej Sobote, Veľkom Krtíši, Zlatých Moravciach, Žarnovici a Žiari nad Hronom,“ informovalo ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti Facebook.

Testovať zamestnancov vo vlastnej réžii mohli opäť aj firmy nad 4-tisíc zamestnancov, prípadne skupiny firiem, ktoré v jednom areáli vedeli zriadiť spoločné odberné miesto s účasťou aspoň 4-tisíc osôb.

Kto sa nemusí ísť testovať?

Testovanie antigénovými testami bolo určené pre osoby, okrem výnimiek stanovených uznesením vlády SR – nad 10 rokov, ktoré sa zdržujú v územných obvodoch okresov, kde počet ľudí s pozitívnym výsledkom testov dosiahol v rámci celoplošného testovania obyvateľov hranicu 0,7 percenta a viac. Tiež pre osoby, ktoré potrebujú navštíviť dané okresy v termíne od 9. do 14. novembra. Na druhom kole plošného testovania na ochorenie COVID-19 sa mohli zúčastniť aj občania bez certifikátu z prvého kola.

Celoplošné testovanie na Slovensku – 2. kolo

  • minúta po minúte

* Ďakujeme vám za sledovanie víkendového online prenosu (minúta po minúte) z celoplošného testovania na COVID-19

20:33 Premiér Igor Matovič najbližšie dva až tri týždne nepredpokladá žiadne zjemňovanie pandemických opatrení.

„Do konca novembra musíme vidieť, či sme stlačili tú krivku niekde aspoň k tisíc prípadom denne. Keď budeme pri tej tisícke, poďme sa baviť o tom, ako si možno v niektorých zelených okresoch doprajeme väčšiu mieru slobody,” povedal vo večerných správach TV JOJ s tým, že uvoľňovanie opatrení by bolo spájané s pravidelným pretestovaním daného okresu.

20:17 Výsledky druhého kola celoplošného testovania bude v pondelok vyhodnocovať pandemická komisia aj ústredný krízový štáb. „Predpokladám, že ten postup bude približne rovnaký, ako sme mali v tomto kole,” povedal vo večerných správach TV JOJ premiér Igor Matovič (OĽaNO) v súvislosti s prípadným ďalším kolom testovania v okresoch, ktoré budú stále vykazovať vysoké čísla infekčných osôb. Zároveň uviedol príklad Oravy, ktorá podľa neho zaznamenala vďaka dvom kolám pretestovania pokles infekčných osôb o 76,4 percenta. „Bodaj by takto dobre dopadli aj ostatné regióny,” zdôraznil.

20:00 Druhé kolo celoplošného testovania sa skončilo a odberné miesta sa uzatvorili. Výnimkou je Bratislava, kde sa bude testovať do 21.00 s tým, že posledný ster sa urobí o 20.30, aby stihli test vyhodnotiť.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

19:33 Takto to vyzeralo tesne po 19.00 pred odberným miesto v bratislavskej Mlynskej Doline. Polícia na sociálnej sieti Facebook upozorňuje prichádzajúcich obyvateľov, že vzhľadom k rozsiahlym radám už v nedeľu na tomto odberovom mieste nebude možné ďalších čakateľov otestovať.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

19:02 Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) vyzýva ľudí v Bratislave, že ak súrne potrebujú certifikát, aby využili odberné miesto v „červenom okrese“. „Robíme maximum, čo je v našich silách, preto sme sa rozhodli predĺžiť prevádzku v Bratislave do 21.00 s posledným odberom o 20.30,“ informuje na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

18:11 Sedemročný Tobiáško doniesol na odberné miesto darček.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:43 Na dvoch odberných miestach v Bratislave majú ľudia o testovanie stále veľký záujem a preto tam polícia posilnila hliadky.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:21 Aj v nedeľu pomáhajú s celoplošným testovaním tiež desiatky hasičov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:04 Skalickí policajti sa zaoberajú prípadom muža, ktorý absolvoval dva testy. Keď mu na odbernom mieste v obci Prietržka oznámili negatívny výsledok, priznal sa, že už predtým absolvoval testovanie v susednej v obci Trnovec, kde mal pozitívny výsledok.

„Skalickí policajti prípad zadokumentovali. Presná kvalifikácia bude stanovená po prvotných úkonoch,“ informovala polícia na sociálnej sieti s vysvetlením, že v prípade pozitívneho testu mal 50-ročný muž dodržiavať domácu karanténu. Pokyny, ako sa v takejto situácii správať, mal na zadnej strane certifikátu, ktorý dostal po testovaní.

16:45 V nedeľu do 12.00 v meste Prešov otestovali 4 970 ľudí, z toho 20 bolo pozitívnych. Za nedeľu tak zachytili 0,4 percenta pozitívne testovaných. V sobotu bol tento podiel na úrovni 0,43 percenta z vyše 32-tisíc testov.

„Stav je lepší ako pred týždňom, keď vychádzal priemer okolo jedného percenta,“ podotkla primátorka Andrea Turčanová. Tento víkend je podľa nej priebeh testovania pokojnejší. „Máme viac zohraté tímy a vychytali sme nedostatky, ktoré boli minulý víkend. Ľudia sú disciplinovanejší, možno tomu pomohla aj aktualizácia stránky somvrade.sk. Ľudia plynulo prichádzajú a odchádzajú,“ uviedla Turčanová.

16:24 Kým sa rodičia otestovali, policajti aj strážili deti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:05 Predbežné náklady na obe kolá celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 sú v meste Prešov na úrovni zhruba stotisíc eur. Na nedeľnajšom brífingu to uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová, podľa ktorej každé kolo vyšlo mestskú samosprávu na približne 50-tisíc eur. Zároveň podotkla, že verí, že štát náklady samosprávam čo najskôr uhradí.

Čo sa týka nedostatkov, podľa primátorky sa tentoraz predišlo nedorozumeniam v rámci krízového štábu, ktoré sa týkali zabezpečenia odberových miest zdravotníkmi, ktorí tentoraz boli k dispozícii hneď od otvorenia odberných miest. Vyriešil sa aj problém so stravou pre zdravotníckych pracovníkov a mesto zabezpečilo teplé jedlo aj občerstvenie pre všetkých členov tímov.

15:38 Na odberných miestach sa v nedeľu do 12:00 dalo otestovať 1 556 100 ľudí, z čoho je 9 783 prípadov identifikovaných ako pozitívnych, to predstavuje 0,628 %.

„Pokojne využite ešte možnosť dať sa testovať, odberové miesta zatvárame o 20:00. Je to vynikajúca šanca, ako poznať svoj zdravotný stav a ochrániť tak nielen seba, ale aj svojich blízkych,“ napísal minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:16 Opozičný poslanec Richard Raši (Hlas-SD) v diskusnej relácii Na telo televízie Markíza skonštatoval, že žiaden iný štát nepristúpil k plošnému testovaniu obyvateľstva antigénovými testami.

Výsledky podobného testovania podľa jeho treba overovať PCR testami, ktoré sú presnejšie. „Antigénové testy u ľudí, ktorí nemajú príznaky, tak zistiteľnosť je okolo 30 percent,” povedal.

Takto sa podľa Rašiho môžu stať falošne negatívne osoby šíriteľmi vírusu. „Keby sme to robili mi, riadili by sme sa odborníkmi,” povedal Raši. Odborníci podľa neho radili antigénové testy používať v silne zamorených okresoch alebo napríklad v domovoch sociálnych služieb. „Odborníci hovoria o tom, že tieto testy na to celoplošné testovanie vhodné nie sú,” dodal Raši.

14:59 Podľa podpredsedníčky vlády Veroniky Remišovej (Za ľudí) sa naopak celoplošným testovaním podarilo docieliť, že počet infikovaných začal klesať. „Najviditeľnejšie je to na príklade Oravy,” povedala v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Antigénové testy podľa Remišovej zachytávajú ľudí v štádiu, keď sú najviac infekční, teda najnebezpečnejší pre svoje okolie. „To je práve tá skupina ľudí, ktorí tento vírus šíria,” dodala.

14:44 Na jednom z odberných miest v Zlatých Moravciach čakal potácajúci sa muž. „Zo zdanlivej nevoľnosti sa vykľul vážnejší problém, 71-ročný muž trpí chronickým vysokým krvným tlakom,“ informovala nitrianska polícia na sociálnej sieti Facebook s tým, že a po privolaní záchranky skončil v nemocnici.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:25 Keďže antigénové testy zachytia len približne 30 percent osôb nakazených koronavírusiom, ostatným je na základe takzvanej falošnej negativity umožnený voľný pohyb.

V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to skonštatoval opozičný poslanec Erik Tomáš (Hlas-SD). „Tí ľudia sa rozbehli medzi iných ľudí, pretože pán Matovič povedal, že je to nejaká vstupenka k slobode,” povedal Tomáš.

Ak bolo v prvom kole plošného testovania podľa Tomáša zachytených 38-tisíc nakazených, potom ďalších približne 76-tisíc išlo ako falošne negatívnych medzi ľudí. „A pri koeficiente nákazy 1,3 človeka môžu nakaziť ďalších 100-tisíc ľudí,” uviedol Tomáš s tým, že je zvedavý, ako sa tento fakt prejaví o dva alebo tri týždne.

14:11 Pri súčasnej pandemickej situácii je dosť nepravdepodobné, že by sa do konca roka otvorili kaviarne, reštaurácie alebo fitnescentrá.

V diskusnej relácii Na telo televízie Markíza to skonštatoval minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). V súvislosti s celoplošným testovaním zároveň povedal, že rozhodnutie testovať v okresoch, kde zaznamenali v prvom kole mieru infekčnosti vyššiu ako 0,7 percenta bolo výsledkom odbornej debaty. „Viacerí predstavitelia samospráv nás žiadali, aby to bola čo najnižšia úroveň, pretože chceli svoje obyvateľstvo pretestovať,” povedal Naď. Doplnil, že na hlasovaní ústredného krízového štábu proti tomuto rozhodnutiu nehlasoval ani jeden s prítomných odborníkov.

Pokiaľ ide o použité testy, podľa Naďa nikto na svete nemá kapacity, aby dokázal obyvateľstvo plošne testovať presnejšími PCR testami. Spoľahlivosť antigénových testov podľa ministra dokazuje fakt, že majú byť použité aj pi testovaní obyvateľstva britského Liverpoolu.

13:46 Testovanie v pravidelných intervaloch v jednotlivých okresoch by podľa premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) mohlo prispieť k uvoľňovaniu epidemiologických opatrení.

„Teraz si musíme spoločne zodpovedať otázku, či už regionálne alebo celoslovensky, že aký stupeň slobody si chceme dopriať počas tej ťažkej zimy,” povedal premiér s tým, že on osobne by bol za väčší stupeň slobody. „Poďme rozmýšľať nad tým, ako otvoriť kiná, divadlá, kostoly, reštaurácie, posilky ale musíme si zároveň povedať, čo sme ochotní pre to spoločne spraviť,” uviedol s tým, že uvoľňovanie by mohlo byť spojené s pravidelným plošným testovaním.

13:21 V košických uliciach boli porozhadzované certifikáty. Okolnosti prípadu ako aj ich pravosť policajti ďalej preverujú.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:10 Horskí záchranári aj počas tohto víkendu prispeli k doplneniu chýbajúceho zdravotníckeho personálu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:58 V sobotu sa testovania v meste Snina zúčastnilo 6 190 občanov. Je to približne rovnaký počet ako počas minulej soboty v rámci prvého kola testovania, ktorého sa zúčastnilo 6 408 ľudí.

Sninská samospráva na svojej sociálnej sieti zároveň uviedla, že informáciou o počte pozitívnych prípadov nedisponuje. Už v piatok 6. novembra prešli testami klienti a zamestnanci zariadenia pre seniorov Domov pokojnej staroby.

Všetkých 59 klientov a 31 zamestnancov malo negatívne výsledky antigénových testov. Aj počas nedele sa v meste testuje na 13 odberových miestach.

12:35 Vo Vranove nad Topľou zaznamenali počas soboty na testoch 7 437 ľudí. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa mesta Eva Fedorňáková, priebežnými počtami pozitívne testovaných ľudí samospráva zatiaľ nedisponuje.

Prvý deň testovania ale bol podľa jej slov pokojný. Zúčastnilo sa ho o niečo menej ľudí ako pred týždňom v rámci prvého kola, keď počas soboty otestovali 8 046 ľudí, z ktorých 99 malo test s pozitívnym výsledkom (1,23 percenta).

„Oproti minulému týždňu sa v prvý deň testovania nevytvárali dlhé rady. Otestovaných pritom mohlo byť sumárne aj viac ako pred týždňom, ale treba si uvedomiť, že tentoraz sa testovalo o tri hodiny menej. Najviac testovaných sme mali opäť v priemyselnom parku, kde sme včera vykonali dokonca viac testov ako pred týždňom. Kým za minulú sobotu to bolo 779 testovaných, včera ich bolo 867,“ informovala Fedorňáková.

V meste sa testuje na 17-tich odberových miestach. Stanovište v priemyselnom parku Ferovo je určené pre záujemcov o testovanie z vozidla.

12:22 Od pondelka rána by mali byť k dispozícii mobilné odberné miesta, kde by sa mohli ľudia zadarmo otestovať, vo všetkých 25 okresoch, plus v Bratislave a Košiciach.

V nedeľu to pri prezentovaní výsledkov sobotného testovania potvrdil premiér Igor Matovič (OĽaNO). Ide o okresy, ktoré na základe výsledkov prvého kola celoplošného testovania dostali výnimku a aktuálne sa v nich druhé kolo testovania nekoná.

Kto pritom bude na týchto odberných miestach pracovať, premiér neuviedol. Podľa jeho slov je to otázka na Ministerstvo zdravotníctva SR, ktoré symbolicky preberá štafetu v zabezpečovaní testovania od rezortu obrany. „Už teraz do mierovejších podmienok by si to malo robiť ministerstvo zdravotníctva, lebo je to ich úlohou,“ uviedol Matovič.

12:09 Mesto Banská Bystrica v nedeľu dostalo informácie s korigovanými počtami testovaných zo sobotňajšieho testovania. V sobotu sa otestovalo 28 115 ľudí, z toho bolo 87 pozitívnych, čo predstavuje 0,31 percenta.

Podľa príslušníka Ozbrojených síl SR zodpovedného za okres Banská Bystrica bolo pri porovnávaní čísel z jednotlivých odberných miest zistené, že počty testovaných z mobilných odberných jednotiek boli niekde zarátané dvakrát, prípadne vôbec.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:02 V meste Humenné v sobotu 7. novembra otestovali 11 007 osôb. Pozitívne testovaných z toho bolo 53 ľudí, teda 0,48 percenta. Pred týždňom bolo v prvý deň celoplošného testovania zdravotníkmi v Humennom otestovaných 11 486 ľudí, z toho bolo zaznamenaných 179 pozitívnych prípadov. Infekčných tak bolo 1,56 percent ľudí z celkového počtu otestovaných.

Ako uviedol Marián Škuba z tlačového referátu Mestského úradu v Humennom, priebeh testovania bol počas soboty pokojný, plynulý a na rozdiel od minulého týždňa sa už nevytvárali dlhé rady. Doba čakania, aj s oznámením výsledku, sa pohybovalo približne od 20 do 30 minút.

„Najviac vyťažené odberné miesta registrovali ZŠ Dargovských hrdinov, kde bolo nad 600 testovaných, ZŠ Pugačevova a ZŠ Kudlovská mali 550 až 600 ľudí. Všetky ďalšie odberné miesta evidovali približne rovnaký počet od 400 do 500 ľudí. Z 24 humenských odberových miest nemali žiaden pozitívny výsledok štyri miesta testovania,“ konkretizoval Škuba.

Podľa štatistiky sa z celkového počtu testovaných zúčastnilo v sobotu testovania aj 727 ľudí z okolitých obcí mimo Humenného. V prvom kole ich celkovo za oba dni na humenských odberových miestach evidovali 668. Ako dodal Škuba, priebeh testovania na všetkých 24 miestach je zatiaľ bezproblémový a bez výraznejšieho zdržania aj v nedeľu.

11:57 Ako informuje ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti Facebook, v nedeľu sa na operácii „Spoločná zodpovednosť“ priamo podieľa celkovo 20 874 osôb, z toho 8 856 zdravotníkov, 3 603 profesionálnych vojakov, 2 595 policajtov, 117 príslušníkov finančnej správy, 87 hasičov, 45 horských záchranárov, 4 683 administratívnych pracovníkov a 888 dobrovoľníkov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:52 Jediné odberné miesto v meste Poltár, ktoré zriadila mestská samospráva, navštívilo v sobotu 533 ľudí. V odbernom tíme pracovalo osem ľudí, koordináciu za mestský krízový štáb zabezpečovali dve osoby.

Ako radnica informuje v tlačovej správe, služby odberného miesta využili počas prvého testovacieho dňa aj obyvatelia okolitých obcí a susediacich okresov. Z celkového množstva testovaných boli evidované štyri pozitívne odbery. Testovanie v mestskej športovej hale pokračuje aj v nedeľu.

„V súvislosti so zriadením odberného miesta v mestskej športovej hale v Poltári evidujeme zvýšený záujem o testovanie. Prichádzajú k nám nielen obyvatelia mesta a okresu Poltár, ale aj z okolitých okresov. Dnes bude odberný tím opäť testovať a vzájomnou spoluprácou s Ozbrojenými silami SR, zdravotníkmi, políciou a s našim dobrovoľným hasičským zborom zabezpečíme celú akciu tak, aby sme vyšli v ústrety čo najväčšiemu počtu ľudí,“ uviedla primátorka Poltára Martina Brisudová.

11:46 V nedeľu na Slovensku otvorili 2 670 odberných miest z plánovaných 2 671. „Žiaľ, testovať sa nemôžu ľudia z Medvedzieho, kde neznámy páchateľ ukradol potrebný materiál,“ informoval minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) na sociálnej sieti Facebook. Testovanie v nedeľu zabezpečuje 20 874 ľudí, ktorým poďakoval za ich prácu a profesionálny prístup.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:37 Po druhom kole testovania by mohlo byť podľa Matoviča ešte 15 problémových okresov. O tom, či sa v nich budú ľudia testovať aj ďalší víkend rozhodne v pondelok Ústredný krízový štáb SR.

11:35 Minister Naď vyzval ľudí, ktorí sa chcú otestovať v „zelenom okrese“ a sú tam dlhé rady, aby využili odberné miesto v „červenom okrese“, kde sú pripravení na väčší nápor.

11:26 Premiér Matovič opätovne vyzval ľudí, aby zostali opatrní aj v prípade, že dostali certifikát s negatívnym výsledkom.

11:21 Antigénové testy by sa mohli podľa premiéra Matoviča použiť aj v regiónoch, ktoré by „chceli viac slobody“ a pravidelné testovanie by nám mohlo pomôcť prežiť náročnú zimu, ktorá čaká celú Európu.

11:14 Premiér Matovič uviedol, že najbližšie dva až tri týždne treba počkať, ako sa ukáže dopad celoplošného testovania. a potom sa rozhodnúť, ako budeme ďalej postupovať. Nevylúčil ani ďalšie celoplošné testovanie, ktoré by bolo koncom novembra.

Celoplošné testovanie, 2. kolo, výsledky, sobota

11:09 V sobotu otestovali 1 297 571 ľudí a pozitívny výsledok z nich malo 8 172, čo predstavuje 0,63 percenta. Na tlačovej konferencii o tom informovali premiér Igor Matovič (OĽaNO) a minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:06 Všetci policajti boli aj v nedeľu pred nástupom do služby otestovaní. V Prešove bol pozitívne testovaný jeden policajt, ktorého okamžite striedal kolega zo zálohy. V ostatných krajoch mali policajti, ktorí nastúpili do služby, negatívne testy na koronavírus.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:02 V Senici prišlo v sobotu na druhé kolo testovania 9 142 ľudí, čo je 80 percent z celkového počtu testovaných v prvom kole. Antigénové testy zachytili 0,51 percenta pozitívnych, kým v prvom kole to bolo 1,1 percenta z testovaných.

Seničania majú aj počas nedele k dispozícii 17 odberných miest, čakacia doba v nich je podľa hovorkyne mesta Tatiany Moravcovej minimálna, vo viacerých nie je nikto. Záujemcovia o testovanie si situáciu pred odbernými miestami môžu overiť na webe kolkojetamludi.sk.

10:57 V meste Svidník bolo v sobotu vykonaných 3 412 testov, z toho 18 bolo vyhodnotených ako pozitívnych. Predstavuje to 0,57 percenta infekčných testov z celkového počtu odberov.

Pred týždňom v sobotu 31. októbra vykonali zdravotníci vo Svidníku 3 604 testov, z ktorých bolo 41 pozitívnych (takmer 1,14 percent). V nedeľu 8. novembra pokračuje testovanie v meste na deviatich odberových miestach.

10:51 Prvý deň 2. kola plošného testovania prebehol bez problémov aj v Stropkove, kde v sobotu otestovali 3 384 ľudí, 20 z nich s pozitívnym výsledkom na nový koronavírus. Infekčných teda bolo 0,59 percenta testovaných osôb.

Pred týždňom otestovali 3 541 ľudí, zaznamenaných bolo 37 pozitívnych prípadov (1,04 percent). „Na rozdiel od minulého týždňa sa pred jednotlivými odberovými miestami tvorili menšie rady,“ skonštatovala stropkovská radnica na svojej sociálnej sieti. V celom okrese Stropkov sa celoplošného testovania v sobotu 7. novembra zúčastnilo 7 599 ľudí, pozitívnych prípadov bolo 48, teda 0,63 percenta.

Počas nedele sú v Stropkove k dispozícii testovacie tímy v základných školách na Mlynskej, Hrnčiarskej a Konštantínovej ulici, ako aj v Komunitnom centre.

10:37 V Bardejove sa vrátane pilotného koná už tretie kolo plošného testovania. V sobotu 7. novembra sa ho zúčastnilo 10 605 ľudí, z toho 76 malo pozitívny výsledok testu. Predstavuje to 0,71 percent testovaných.

Pre porovnanie, pred týždňom v sobotu 30. októbra otestovali v meste 11 396 ľudí, z toho bolo 148 pozitívnych (takmer 1,3 percenta). „Priebeh testovania bol pokojný, bez akýchkoľvek rušivých vplyvov,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca mesta Bardejov Štefan Hij. V meste sa testuje aj v nedeľu na 21 odberových miestach na 14-tich stanovištiach.

10:25 V Žiline prišlo v sobotu na druhé kolo testovania 36 031 ľudí, 175 z nich malo test na ochorenie COVID-19 pozitívny. Podiel pozitívnych dosiahol 0,48 percenta, je tak o 53 percent nižší ako pred týždňom. Pokles účasti ľudí na testovaní v porovnaní s predchádzajúcou sobotou je na úrovni 9,4 percenta.

Počas celého minulého víkendu bolo v meste Žilina v celoplošnom testovaní na ochorenie COVID-19 otestovaných 48 221 ľudí. Pozitívny výsledok testu bol zaznamenaný u 519 ľudí, čo je približne 1,08 percenta z celkového počtu otestovaných. Ako uviedol hovorca mesta Vladimíra Miškovčíka, počas druhého kola testovania je v Žiline otvorených 71 odberných miestnosti v 33 rôznych lokalitách.

10:14 Z dôvodu veľkého záujmu o antigénové testovanie počas soboty v Lučenci sa tamojší magistrát rozhodol, že túto možnosť sprístupní aj v nedeľu.

Ako radnica informuje na sociálnej sieti, armáda vyhovela jej žiadosti a v meste sú v nedeľu zriadené tri odberné miesta. V sobotu napriek tomu, že Lučenec nespadá medzi okresy, kde prebieha celoplošné testovanie, sa v meste tvorili dlhé rady. Pôvodne jedno odberné miesto museli preto popoludní doplniť druhým, čo však tiež nestačilo.

Lučenčania, ale aj obyvatelia z okolia sa môžu dnes prísť otestovať na odberných miestach v Kine Apollo a na Mestskom úrade, ktoré boli v prevádzke aj v sobotu. Tretie odberné miesto zriadila samospráva v Centre voľného času na Ulici mieru 39.

10:03 Vo Zvolene sa v sobotu prišlo otestovať viac ako 17 tisíc ľudí, z toho pozitívnych prípadov bolo niečo nad 50. „Pri zhruba rovnakej účasti ako minulú sobotu je tak ľudí s ochorením COVID-19 až o polovicu menej,“ informovala primátorka Lenka Balkovičová na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:51 V rámci druhého dňa druhého kola celoplošného testovania je momentálne otvorených 99,96 percenta odberných miest. Vo svojom príspevku na sociálnej sieti to napísal minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

„Žiaľ, dnes 100 percent pravdepodobne ani nedokážeme otvoriť, keďže ráno o 7.10 bolo zistené vylomenie vchodových dverí na odberovom mieste Materská škola v časti Medvedzie, mesto Tvrdošín. Páchateľ vnikol cez zadný vchod, kde násilím prekonal plastové dvere, odcudzil 750 antigénových testov, 20 overalov, 20 respirátorov a 350 rukavíc. Stále prebieha obhliadka miesta činu. Certifikáty boli uložené v inej miestnosti, k nim sa páchateľ nedostal,” uviedol minister. Dodal, že celou vecou sa už zaoberá polícia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:39 Na sobotňajšie testovanie v Banskej Bystrici prišlo 28 094 ľudí, z ktorých testy zachytili 92 pozitívnych, čo predstavuje 0,33 percenta.

V meste pod Urpínom je aktuálne otvorených všetkých 68 odberných miest. „Máme otvorené aj dve mobilné jednotky, jedna je v centre mestskej časti Senica a druhá pre zahraničných študentov a lektorov na Univerzite Mateja Bela. Na všetkých miestach je pokoj a dobrá nálada, nikde sa netvoria rady,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa mesta Zdenka Marhefková s tým, že odberné miesta budú dnes k dispozícii záujemcom do 20. hodiny.

Mesto zverejnilo na sociálnej sieti okrem sobotňajších výsledkov za mesto aj čísla za Banskobystrický okres, kde prišlo 46 954 ľudí, pričom 166 z nich bolo pozitívnych.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:24 V meste Prešov bolo počas soboty 7. novembra otestovaných 32 575 osôb. Test s pozitívnym výsledkom vyšiel 139 ľuďom. Infekčných teda bolo necelých 0,43 percent testovaných.

Ako informuje samospráva na svojej webovej stránke, počet testovaných počas prvého dňa druhého kola plošného testovanie je podobný s prvým dňom prvého kola spred týždňa, kedy sa počas soboty prišlo v meste otestovať 34 601 ľudí. Z toho bolo zaznamenaných 344 pozitívnych prípadov. Infekčnosť teda bola na úrovni zhruba jedného percenta.

Aj v nedeľu môžu záujemcovia o testovanie využiť v Prešove 66 odberových miest zriadených mestom a ďalších päť stanovíšť je umiestnených v areáli Fakultnej nemocnice s poliklinikou J.A. Reimana. Prioritne sú určené pre zdravotníkov, až do 17:00 hod. sa na nich ale môže otestovať aj verejnosť.

Ostatné miesta sú s dvoma prestávkami medzi 12:00 a 12:45 hod., resp. 17:00 a 17:30 hod. otvorené do 20. hodiny. Posledné odbery je možné urobiť pol hodiny pred uvedenými časmi. „Odberné miesta v Prešove sú otvorené. Na väčšine z nich vás otestujú bez čakania” doplnila radnica.

9:15 Premiér Igor Matovič (OĽaNO) a minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) budú o 11.00 informovať o výsledkoch plošného testovania za sobotu.

8:43 Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) navštívil jedno z odberných miest v dunajskostredskom okrese, kde je testovanie podľa jeho slov výborne zorganizované. „Zúročené doterajšie skúsenosti tímov, netvoria sa dlhé rady, vyššia priepustnosť odberných miest a to najdôležitejšie – veľmi málo pozitívnych prípadov,“ zhodnotil na sociálnej sieti Facebook. Všetkým zdravotníkom poďakoval za obetavosť, nielen na odberných miestach, ale všade tam, kde v týchto náročných dňoch pomáhajú svojim pacientom.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

8:36 V hlavnom meste sa testuje aj v Mlynskej doline pri budove RTVS, na parkovisku pred miestnou zoo.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

8:18 V Bratislave pribudlo v nedeľu ďalšie odberné miesto v priestoroch Miestneho úradu na Mierovej ulici v Ružinove. Bolo zriadené vzhľadom k sobotňajšiemu vysokému záujmu o testovanie na území Bratislavského kraja. Na odberovom mieste sa budú môcť otestovať občania, ktorí prídu pešo.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

8:09 Trnavskí hasiči na záver sobotňajšieho dňa otestovali naozaj všetkých…

Hasiči, Trnava
Foto: HaZZ Trnava (www.facebook.com).

8:05 V nedeľu by malo byť na Slovensku otvorených vyše 2 700 odberných miest.

8:00 Vitajte pri online prenose (minúta po minúte) z testovania na ochorenie COVID-19, ktoré v nedeľu pokračuje v „červených okresoch“, ale aj v niektorých „zelených“.

COVID 19: Operácia Spoločná zodpovednosť
Členka tímu zdravotníkov aplikuje vzorku steru na testovaciu sadu na odbernom mieste pre rodinných príslušníkov zamestnancov Kysuckej nemocnice s poliklinikou v Čadci počas druhého kola testovania v rámci operácie Spoločná zodpovednosť, ktorá by mala zabezpečiť plošné testovanie obyvateľov Slovenska, antigénovým testom na COVID-19. Čadca, 7. november 2020. Foto: archívne, SITA/Milo Fabian

* Ďakujeme vám za sledovanie sobotňajšieho online prenosu (minúta po minúte) z testovania na COVID-19, pokračovať budeme opäť v nedeľu od 8.00.

20:00 Odberné miesta sa zatvorili a testovanie bude pokračovať opäť v nedeľu v rovnakom čase od ôsmej ráno do ôsmej večer.

19:56 V Bratislave bude v nedeľu zriadené ďalšie odberné miesto. Ako informuje bratislavská polícia na sociálnej sieti Facebook bude v priestoroch Miestneho úradu na Mierovej ulici v mestskej časti Ružinov. „Na odberovom mieste sa budú môcť otestovať občania, ktorí prídu na pešo,“ priblížila polícia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

19:52 V okrese Nové Mesto nad Váhom sa prišiel dať otestovať 13-ročný chlapec, ktorý mal byť v karanténe po minulotýždňovom pozitívnom teste. Policajti prípad postúpili na ďalšie riešenie na Úrad verejného zdravotníctva SR.

19:41 V Prievidzi riešili policajti tri prípady pokusu o opakovaný test mužov, ktorí boli z minulého testovania pozitívni a mali dodržiavať karanténu.

19:23 Policajti v Banskej Bystrici vyriešili aj prípad zmiznutej hotovosti na odbernom mieste v priestoroch základnej školy. Páchateľmi boli dobrovoľníci. Aj tento prípad potvrdzuje, že svoje osobné veci je potrebné mať neustále pod dohľadom, ideálne vôbec nenosiť pri sebe veľkú hotovosť.

19:16 Na odbernom mieste v Hornej Maríkovej je aj takýto nežný hasič.

Hasič, testovanie, Horná Maríková
Hasič na odbernom mieste v Hornej Maríkovej. Foto: HaZZ (www.facebook.com).

19:00 Odberné miesta sa o hodinu zavrú, ale myslite na to, že posledný ster sa robí  19.30, aby sa testy stihli vyhodnotiť.

18:40 Na jednom z odberných miest v Dunajskej Strede žena pri odbere predložila občiansky preukaz na s menom svojej kamarátky. „Ako prvotný dôvod uviedla, že jej známa sa bojí testovať kvôli čipovaniu a takto jej chcela pomôcť,“ píše trnavská polícia na sociálnej sieti Facebook s tým, že občiansky preukaz zaistili a obe ženy skončili na policajnej stanici a vysvetľujú dôvody tohto absurdného konania.

18:27 Ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti Facebook pripomína, že otestovať sa antigénovým testom sa môžu prísť aj osoby, ktoré sa nezúčastnili na prvom kole testovania. „Cesta na antigénový test v rámci plošného testovania spadá pod neodkladné vyšetrenia, na ktoré platí výnimka zo zákazu vychádzania,“ uviedlo

18:05 Rozhovor s príslušníkmi americkej armáda, Medeline Gramling a Sean Walsh. pôsobiacich na Slovensku v rámci civilnej vojenskej spolupráce monitorujúci situáciu počas odberov v Čadci.

17:48 Prvý deň druhého kola plošného testovania v Humennom prebieha zatiaľ plynule. Na všetkých odberových miestach, ktorých vytvorili na území mesta 24, sú minimálne čakacie doby.

Ako informovala Veronika Lattová z tlačového referátu Mestského úradu v Humennom, pre pracovníkov na jednotlivých odberových staviskách si prekvapenie pripravil personál školskej jedálne Základnej školy (ZŠ) Dargovských hrdinov, ktorý ráno od šiestej hodiny nastúpil do práce, aby pripravil sladké a slané pochúťky pre členov všetkých odberových miest.

Celkovo napiekli 750 pizzovníkov a 750 buchiet, na príprave ktorých sa podieľalo deväť kuchárok. „V rámci dobrej spolupráce so zriaďovateľom školy sme sa rozhodli pomôcť tímom, ktoré testujú v rámci mesta. Recept na pizzovníky je klasický, buchty sú tradičné, pečené. Všetko sme pobalili a pripravili na distribúciu,” uviedla vedúca školskej jedálne ZŠ Dargovských hrdinov Anna Dudášová.

„Členovia tímov, či už sú to zdravotníci, administrátori, dobrovoľníci, vojaci a policajti, to počas testovania nemajú ľahké. Vykonávajú záslužnú prácu pre obyvateľov nášho mesta a my sme sa im takýmto spôsobom chceli poďakovať. Verím, že sa nám podarilo spríjemniť im sobotňajší deň testovania,“ poznamenal primátor mesta Humenné Miloš Meričko, ktorý na dvoch odberových miestach pôsobiach na škole, spolu s jej riaditeľkou, pripravené občerstvenie odovzdali.

17:26 Aj takáto bola v sobotu situácia pred odberný miestom v bratislavskej Mlynskej doline pri budove RTVS, na parkovisku pred miestnou zoo.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:17 Rozhovor s plk. Branislavom Benkom, veliteľom Síl pre špeciálne operácie Ozbrojených síl SR.

17:08 Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) je veľmi rád, že testovanie od sobotňajšieho rána funguje opäť na jednotku. „Naše záchranné zložky sú do tretice absolútne perfektne zohraté, verím, že majú aj dosť síl a energie,“ napísal na sociálnej sieti Facebook. Poďakoval všetkým, ktorí sú opäť zodpovední a pomáhajú nám všetkým. „Spolu to zvládneme,“ dodal na záver a neskôr pridal aj „tradičné zábery uplynulých víkendov“.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:54 Rozhovor s Máriom Pažickým z Nadrezortného komunikačného centra Ozbrojených síl SR.

16:35 V priebehu dopoludnia bolo v Poltári na jedinom zriadenom mobilnom odbernom mieste otestovaných 204 ľudí. Ako informovala primátorka mesta Martina Brisudová, všetci odchádzali s negatívnym výsledkom. Využiť služby testovacieho miesta na ochorenie COVID-19 zriadeného v mestskej športovej hale na Sklárskej ulici.

„Verím, že aj týmto spôsobom pomôžeme tým, ktorí to naviac potrebujú, aby nemuseli cestovať na odberné miesta mimo nášho regiónu. Ide najmä o občanov, ktorí sa cítia byť ohrození koronavírusom, alebo cestujú za prácou do červených okresov,” uviedla primátorka s tým, že pred odberným miestom sa stále tvoria rady, čakajúci však dodržujú odstupy, sú disciplinovaní a trpezliví.

Počas prvého celoplošného testovania bolo v meste Poltár na siedmich odberných miestach 3 196 testovaných osôb. Z celkového počtu bolo 27 s pozitívnym výsledkom, čo predstavuje 0,84 percenta. Podiel infikovaných v okrese bol však nižší, konkrétne 0,57 percenta, aj preto sa okres Poltár napokon zaradil medzi zelené okresy.

16:22 Druhé kolo celoplošného testovanie je počas tohto víkendu aj v Čadci.

16:13 V Lučenci v sobotu popoludní okolo 13:00 sprevádzkovali v budove mestského úradu druhé odberné miesto . Dôvodom bol veľký záujem a dlhé rady, ktoré sú tu od rána tvorili aj napriek tomu, že Lučenec nespadá medzi okresy, kde prebieha celoplošné testovanie. Ako pre agentúru SITA uviedla vedúca kancelárie primátorky Mária Bérešová, okrem pôvodného miesta v Kine Apolo sa radnici v spolupráci s armádou podarilo zriadiť druhý odberný tím, kde je tiež stále veľký záujem.

„Aby bol rozptyl ľudí väčší, upozorňujeme ich, že testovať sa môžu aj v niektorých okolitých mestách a obciach, ako je Fiľakovo, Poltár, obec Mýtna, alebo v Rimavskej Sobote, kde sú až dve odberové miesta,” povedala vedúca s tým, že na obidvoch miestach v Lučenci sa stále tvoria dlhé rady. „Primátorka Zvolena nás tiež informovala, že kto má cestu do Zvolena, môže sa otestovať v hoteli Tenis, kde sú na štadióne sú štyri odberové tímy,” doplnila Bérešová.

Záujem je aj v ďalších zelených okresných mestách, kde sú mobilné odberové jednotky. Vo Fiľakove aktuálne stojí v rade asi 70 ľudí, pričom od rána už otestovali 550 ľudí. „Máme tam zohraný tím, pričom je zaujímavé zloženie testovaných, ktorí prichádzajú od Veľkého Krtíša až po gemerské obce,” doplnil pre agentúru SITA primátor Fiľakova Attila Agócs.

V Revúcej je však situácia pokojnejšia. Ako pre agentúru SITA uviedol primátor Júlis Buchta, tvoria sa síce rady, ale tím je zohratý a ide to plynule. „Nápor je pravdepodobne menší aj preto, lebo odberné miesto je aj neďaleko v Muráni,” objasnil primátor. Podľa Buchtu je na tejto akcii nefér, že mesto musí náklady na mobilnú odberovú jednotku financovať zo svojich prostriedkov. „Urobili sme to pre svojich občanov, pritom sem chodia aj obyvatelia z Jelšavy a iných okolitých obcí,” uzavrel.

15:59 V Trenčianskom kraji je zatiaľ druhé kolo celoplošného testovania pokojné.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:46 Podľa premiéra Matoviča doterajšie výsledky ukazujú, že celoplošné testovanie pomáha znižovať šírenie koronavírusu. Matovič poukázal na to, že v okresoch, v ktorých je v sobotu a nedeľu vykonávané druhé kolo celoplošného testovania, bolo počas minulého víkendu pozitívne otestovaných 1,46 percenta obyvateľov. Podľa Matoviča sa preto potvrdzuje, že v okresoch, ktoré už boli raz testované, klesá infikovanosť medzi obyvateľmi o vyše 50 percent.

„To znamená, že to, čo sme tušili na základe pilotného testovania na Orave a v Bardejove, že antigén je schopný o viac ako 55 percent znížiť počet COVID-19 pozitívnych ľudí medzi nami. Aj pri tejto výrazne väčšej vzorke ľudí sa to potvrdzuje, lebo 56 percent minulý týždeň, 55 percent teraz. Je objektívne predpokladať, že pri pretestovaní dnes a zajtra vyjde plus – mínus to isté,” povedal Matovič.

Premiér zároveň poukázal na to, že antigénové testy efektívne fungujú aj v okresoch, v ktorých je niekoľkonásobne nižšia premorenosť, než bola pred pilotným kolom plošného testovania na Orave a v Bardejove.

15:37 Vláda zrejme na Slovensku predĺži núdzový stav, ktorý sa mal skončiť 14. novembra. Ako na tlačovej konferencii povedal premiér Matovič, situácia je horšia, ako keď ho vyhlásili.

15:33 V 22 odberných miestach v „zelených okresoch“ sa do 12.00 otestovalo 8 041 ľudí, z ktorých si 58 odnieslo domov „pozitívny certifikát“, čo predstavuje 0,72 percenta. „Máme v rukách mimoriadne efektívny liek na COVID-19,“ zhodnotil celoplošné testovanie premiér Matovič.

15:24 V sobotu je v akcii 20 996 ľudí, z toho je 3 562 vojakov. Minister Naď aj premiér Matovič okrem nich poďakovali aj zdravotníkom, policajtom, hasičom, dobrovoľným hasičom, pracovníkom z finančnej správy, samosprávam, dobrovoľníkom a tiež ľuďom, ktorí sa prišli dať otestovať.

15:20  V sobotu do 12.00 otestovali 553 377 ľudí a pozitívny výsledok z nich malo 3 677, čo predstavuje 0,66 percenta.

15:16 Minister Naď uviedol, že v sobotu fungujú všetky odberné miesto, ktoré mali byť otvorené. Je ich 2 736, z toho 22 je v zelených regiónoch.

15:12 Video: Tlačová konferencia

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:06 V Krompachoch sa na odberné miesto dostavil 49-ročný muž, ktorý bol minulý týždeň testovaný s pozitívnym výsledkom a mal zostať v domácej karanténe. Policajtom povedal, že si chcel overiť, či to stále platí a či už náhodou nie je negatívny. Týmto konaním porušil lekárom stanovenú karanténu, výšku sankcie v jeho prípade v správnom konaní stanoví príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva.

14:54 Ak občania v zelených okresoch uvidia plne vyťažené odberné miesto, mali by sa vrátiť neskôr. Vo svojom príspevku na sociálnej sieti to uviedol minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Občania, ktorí nevyhnutne potrebujú vykonanie testu v danom čase, môžu podľa neho využiť aj blízke odberné miesto v niektorom z červených okresov. Šéf rezortu obrany vyzval ľudí, aby k sebe boli naďalej trpezliví, vzájomne ústretoví a solidárni.

14:46 Dolnokubínska radnica odporúča všetkým obyvateľom patriacim do rizikovej skupiny, aby sa prišli nechať otestovať v nedeľu dopoludnia, kedy sú odberné miestnosti prázdne. Ako mesto Dolný Kubín informuje v tlačovej správe, snažia sa tým vyriešiť problematiku predpokladaného nedostatočného záujmu ľudí o testovanie v nedeľu 8. novembra v ranných hodinách.

„Pre všetkých obyvateľov, ktorí majú záujem sa prísť otestovať a patria do niektorej z rizikových skupín, či už sú to seniori, onkologickí pacienti, zdravotne postihnutí alebo znevýhodnení obyvatelia či tehotné ženy, by sme chceli odporučiť, aby na testovanie využili hodiny v nedeľu od 8:00 až do 11:30. Podľa skúsenosti z predchádzajúcich testovaní sa práve v týchto časoch vo väčšine miestností netvoria vôbec žiadne rady a prichádzajú tam na testovanie obyvatelia naozaj len sporadicky,“ povedal primátor mesta Ján Prílepok.

14:33 Policajti v Banskej Bystrici vyšetrujú krádež peňazí, ku ktorej malo dôjsť na odbernom mieste. V tlačovej správe to uviedla hovorkyňa Prezídia policajného zboru Denisa Bárdyová.

14:21 Celoplošné testovanie v Senici sprevádzala úsmevná kuriozita. Muž prišiel na odberné miesto aj so svojím oslíkom, píše polícia na svojom Facebooku. Zdravotníci a ďalší pracovníci na odbernom mieste však mužovi vysvetlili, že zvieratá sa, bohužiaľ, netestujú.

Celoplošné testovanie, Senica
Muž sa prišiel otestovať aj so svojím oslíkom. 7. november 2020 Foto: www.facebook.com

13:59 V sobotu ráno v Dolnom Kubíne bez problémov otvorili všetkých 16 odberných miestností a ľudia sa môžu prísť otestovať v ľubovoľný deň a čas.

13:42 Na území Bratislavského kraja sa nachádza mobilné odberné miesto pri budove RTVS, na parkovisku pred miestnou zoo. Policajti situáciu priebežne monitorujú a usmerňujú premávku.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:16 Slovensko bude možno v blízkej dobe čakať aj tretie kolo celoplošného testovania. V diskusnej relácií RTVS Sobotné dialógy to povedal premiér Igor Matovič (OĽaNO). Ďalší postup krajiny v boji proti pandémii bude podľa neho v najbližších dňoch predmetom celospoločenskej diskusie.

Podľa Matoviča je v hre buď ďalšie celoplošné testovanie, alebo lockdown, teda celoplošné zatvorenie krajiny. Premiér uviedol, že celoplošné testovanie už ukázalo svoje opodstatnenie, keď za posledné dva týždne na Slovensku vzrástol počet pozitívnych prípadov o 20 percent. V okolitých európskych krajinách pritom zdravotníci zaznamenali 100-percentný nárast počtu infikovaných.

Nulté kolo celoplošného testovania na Orave a v Bardejove podľa neho zachytilo 55 percent infekčných osôb, ktoré sa v daných regiónoch v čase testovania nachádzali. Ak prvé a druhé kolo celoplošného potvrdia úspešnosť nultého kola, okolité krajiny podľa premiéra zrejme budú chcieť kopírovať „slovenský model“. Ako dopadnú výsledky celoplošného testovania podľa premiéra neočakáva iba verejnosť na Slovensku, ale aj predstavitelia iných štátov.

Igor MatoviČ
Premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie po rokovaní 49. schôdze vlády SR o výsledkoch prvého kola plošného testovania ľudí na COVID-19. Bratislava, 2. november 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel

13:08 Muž, ktorý v sobotu ráno skolaboval pred jedným z odberových miest v Prešove, zomrel.

Hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek dopoludnia informoval, že jeden zo záujemcov o testovanie v Základnej škole Matice Slovenskej dostal infarkt.

Ako pre agentúru SITA doplnil Jozef Minár za Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby, muž čakal na výter, keď tesne pred pol ôsmou hodinou skolaboval. „Keďže zdravotníci boli priamo na mieste, začali s kardiopulmonálnou resuscitáciou a privolali záchranku. Privolaný lekár pokračoval v resuscitácii, bohužiaľ sa muža nepodarilo oživiť,“ skonštatoval Minár.

Záchranná služba Košice potvrdila, že v ranných hodinách bola na odberné miesto vyslaná na pomoc mužovi jej posádka rýchlej lekárskej pomoci Prešov. „Po príjazde si naši záchranári prevzali pacienta, 68-ročného muža, ktorého už na mieste oživovali prítomní zdravotníci. Posádka následne pokračovala s vonkajšou masážou srdca s prechodom na systém LUCAS. Po vykonaní potrebných úkonov pacienta v kritickom stave za permanentnej vonkajšej masáže srdca prevážali na Oddelenie anesteziológie a intenzívnej medicíny Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Prešove, nepodarilo sa im ho však oživiť,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca Záchrannej služby Košice Viktor Wurm. Presnú príčinu smrti určí pitva.

13:04 Takto to v sobotu ráno vyzeralo na jednom z odberových miest v Topoľčanoch.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:59 V Banskej Bystrici v sobotu ráno otvorili všetky odberné miesta načas, niektoré aj skôr. Ako na brífingu informoval prvý zástupca banskobystrického primátora Jakub Gajdošík, na všetkých odberných miestach je pokojná atmosféra. Jedna z dvoch mobilných odberných jednotiek sa dnes nachádza pri rómskej osade v mestskej časti Senica, kde sa vďaka rómskym dobrovoľníkom a ďalším ľuďom v prvom kole podarilo otestovať všetkých obyvateľov tejto mestskej časti. V meste sa na odberných miestach tvoria podstatne menšie rady ako pred týždňom.

„V prvom kole na tomto mieste v Senici boli len negatívne výsledky a podľa našich informácií, od dnešného rána zatiaľ nebol nikto pozitívne testovaný na ochorenie COVID-19,“ uviedol druhý viceprimátor Milan Lichý s tým, že táto mobilná jednotka sa v nedeľu presunie do centra tejto mestskej časti. Druhé mobilné odberné miesto je dnes v Iliaši a zajtra bude pri Univerzite Mateja Bela, kde sa zrealizuje druhé kolo testovania zahraničných študentov a lektorov, ktorí v našom meste študujú.

„Napriek tomu, že sa skrátila doba odberov, nechali sme fungovať všetkých 68 odberných miest, aj keď ich kapacita nebola minulú nedeľu využitá naplno. Urobili sme tak preto, lebo aj v okresoch, kde nie je povinné testovanie žije mnoho obyvateľov, ktorí za prácou dochádzajú do Banskej Bystrice. Aby v pondelok mohli nastúpiť do zamestnania, musia sa dať otestovať a dá sa očakávať, že využijú odberné miesta v našom meste,“ konštatuje prvý viceprimátor.

Uplynulý víkend sa s tým aktuálnym nedá podľa Gajdošíka porovnať. „Ukazuje sa, že keď samosprávy a všetci, ktorí sa podieľajú na plošnom testovaní, majú dostatočný čas na prípravu, tak sa to dá zvládnuť. Minulý týždeň sme boli vystavení časovému stresu. Na príprave plošného testovania pracuje viac ako 30 zamestnancov mestského úradu, príslušníci mestskej polície a zamestnanci v zariadeniach sociálnych služieb. Ide o obrovský nápor nielen na ľudí, ale aj na financie mesta. Ak bude mať niekto záujem pokračovať v plošnom testovaní očakávame, že táto otázka bude so samosprávami prediskutovaná a vytvorí sa jasný mechanizmus financovania takejto akcie,“ doplnil prvý zástupca šéfa radnice.

12:46 Na odberných miestach je počas víkendu takmer 6-tisíc policajtov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:35 Obyvatelia Senice majú aj v druhom kole testovania možnosť sledovať kamery, ktoré monitorujú počet ľudí pred takmer dvadsiatimi odbernými miestami. Za iniciatívou stoja v spolupráci s mestom študenti Marek Mach a Ondrej Vrábel. Rovnakú službu poskytujú aj viaceré obce v okolí Senice, napríklad Smrdáky alebo Sobotište.

„Nechceli sme len sedieť so založenými rukami a sťažovať sa, ako veci nefungujú. Rozhodli sme sa preto pomôcť. Našim cieľom je umožniť ľuďom z pohodlia domova skontrolovať stav radov pred všetkými odbernými miestami v meste, vďaka čomu sa budú môcť lepšie rozhodnúť,“ dodáva spoluautor iniciatívy Marek Mach. Ráno mali niektoré kamery výpadky, problém súvisel s nízkou teplotou.

12:23 Všetci policajti, ktorí mali v sobotu nastúpiť na odberné miesta, boli pretestovaní. Ako informovalo ministerstvo vnútra na sociálnej sieti Facebook, v Bratislavskom, Banskobystrickom a Košickom kraji boli všetci policajti negatívni. P(ť pozitívnych prípadov mali v Žilinskom kraji, v Trenčianskom boli dvaja a v Trnavskom jeden. „Pozitívnych policajtov okamžite nahradili negatívni policajti, ktorí boli pripravení v zálohe,“ priblížil rezort vnútra s tým, že naďalej majú k dispozícii dostatok policajtov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:10 Mesto Svit zriadilo na svojom území šesť odberných miest a zaviedlo aj zmeny oproti prvému kolu testovania.

Samospráva o tom informuje na svojej webovej stránke. V druhom kole testovania nie je k dispozícii futbalový štadión. Náhradou je plocha od skleníkov v priestoroch Spojenej školy na Mierovej ulici. Ľudia sa v druhom kole môžu dať otestovať v Dome kultúry Svit, v Spojenej škole na Mierovej ulici, kde budú tri odberné miesta, a to hlavný vchod, telocvičňa a plocha od skleníkov. Na testovanie budú slúžiť aj krytá plaváreň a kultúrny dom v časti Pod Skalkou.

V prípade, ak sa na danom odbernom mieste budú tvoriť rady, radnica žiada obyvateľov, aby navštívili odberné miesto v inom čase.

11:58 O priebehu druhého kola celoplošného testovania budú informovať premiér Igor Matovič (OĽaNO) a minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) o 15.00. Tlačovú konferenciu vám prinesieme naživo.

11:40 V Liptovskom Mikuláši, tak ako aj pred týždňom, v sobotu otvorili všetkých 29 odberných miest a testovanie prebieha plynulo a bez komplikácií.

Ako mesto informuje na sociálnej sieti, odberné tímy začali vykonávať testovania načas, ľudia prichádzajú postupne a netvoria sa už dlhé rady, ako to bolo uplynulú sobotu v ranných hodinách.

„Druhé kolo testovania obyvateľov v meste Liptovský Mikuláš sa bude konať do 20:00 s dvomi prestávkami od 12:00 do 12:45 a od 17:00 do 17:30. Pokračovať bude v nedeľu 8. novembra s rovnakým harmonogramom,” konkretizuje radnica s tým, že na sobotňajšie odbery odporúča prísť obyvateľom, ktorých priezvisko sa začína písmenom A až K v abecednom poradí.

„Obyvateľom so začiatočným písmenom priezviska L až Ž odporúčame zúčastniť sa na testovaní v nedeľu 8. novembra,” dodáva mesto.

11:29 Niektorí zdravotníci, ktorí mali vykonávať odbery počas druhého kola celoplošného testovania, mali pozitívne výsledky testov na prítomnosť ochorenia COVID-19.

Na sociálnej sieti o tom informoval minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Na odberných miestach preto musel byť obmenený personál, v dôsledku čoho bolo o 8:00 ráno otvorených 99,3 percenta odberných miest. Aktuálne už fungujú všetky odberné miesta.

Situácia na jednotlivých miestach je podľa Naďa inak pokojná, rezort obrany neeviduje väčšie rady čakajúcich. V prípade potreby má Ministerstvo obrany SR zabezpečené materiálne aj personálne zálohy.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:17 Okrem okresov, kde bolo v prvkom kole viac ako 0,7 percenta pozitívnych, prebieha testovania aj v niektorých „zelených okresoch“, kde ich bolo menej.

K dispozícii je celkovo 2 819 odberných miest v sobotu a v nedeľu ich bude 2 734.„Celkovo sa na testovaní podieľa 2 756 odberových tímov, z toho 25 testuje v rámci zelených okresov v Banskej Štiavnici, Bratislave, Komárne, Košiciach, Krupine, Lučenci, Poltári, Revúcej, Rimavskej Sobote, Veľkom Krtíši, Zlatých Moravciach, Žarnovici a Žiari nad Hronom,“ informuje ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti Facebook.

11:10 V Trnavskom kraji prebieha druhé kolo testovania na ochorenie COVID-19 len v okresoch Skalica, Senica a Dunajská Streda. Tieto okresy mali v prvom kole testovania viac ako 0,7 percenta pozitívnych, zhodou okolností ide vo všetkých troch prípadoch o prihraničné okresy. Odberné miesta zostali väčšinou tam, kde boli aj v prvom kole.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:03 Na jednom z odberných miest v Rimavskej Sobote bol opitý lekár, ktorý pri dychovej skúške nafúkal 1,88 promile.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:58 V Humennom je od ôsmej ráno, rovnako ako pred týždňom, k dispozícii 24 odberových miest.

Ako informoval Marián Škuba z tlačového referátu Mestského úradu v Humennom, všetky odberné miesta otvorili načas a situácia je všade pokojná. „Na viacerých odberných miestach je približne 15 až 20 ľudí. Priebeh testovania je plynulý,“ uviedol.

Testovanie je priebežne monitorované príslušníkmi Mestskej polície. Záujemcovia môžu informácie o stave a počte čakajúcich na odberných miestach získať prostredníctvom mestskej stránky na webe, sociálnej sieti, ako aj v mestskej televízii.

10:51 Druhé kolo testovania je zatiaľ pokojné, informuje polícia na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:40 V meste Vranov nad Topľou je aktuálne otvorených všetkých 17 odberných miest. Záujemcovia môžu opätovne využiť aj odberové miesto v priemyselnom parku Ferovo, ktoré je určené pre záujemcov o testovanie z auta.

Aktualizované informácie o počte čakajúcich na odber sú zverejňované na stránke www.odbernemiesta.sk. Podľa zverejnených údajov je na viacerých miestach zhruba 20-30 čakajúcich, na niektorých odberných miestach ich však evidujú aj viac.

10:28 Druhé kolo celoplošného testovania prebieha aj v Bratislave.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:23 Na odberovom mieste v Základnej škole Matice Slovenskej v Prešove zasahovala záchranka. Ako informoval hovorca mesta Vladimír Tomek, jeden zo záujemcov o testovanie na tomto odberovom mieste dostal infarkt. „Na miesto boli okamžite privolaní záchranári, ktorí poskytli 68-ročnému mužovi prvú pomoc a previezli ho na ďalšie ošetrenie,“ uviedol.

10:03 Mesto Snina otvorilo ráno všetkých 13 plánovaných odberových miest na ôsmich stanovištiach a od rána sa tu vytvárajú rady a čaká sa 15, ale aj 45 minút.

„Testovať by sa mali aj tí, ktorí sa napríklad momentálne nachádzajú v okresoch, kde sa nerealizuje 2. kolo testovania, avšak potrebujú navštíviť okres Snina v termíne od 9. do 14. novembra,“ pripomína mesto na svojom profile na sociálnej sieti

9:48 V Banskobystrickom kraji pracujú aj mobilné odberové jednotky vo všetkých okresných mestách, teda v Banskej Štiavnici, Veľkom Krtíši, Krupine, Lučenci, Rimavskej Sobote, Poltári, Revúcej, Žarnovici a v Žiari nad Hronom. Navyše je možné sa dať otestovať aj v Novej Bani, Fiľakove, v obci Pohronská Polhora, v Muráni a na ďalších miestach. Mobilné odberné jednotky v zelených okresoch sú vo väčšine otvorené len počas soboty, ale napríklad v Rimavskej Sobote a v Poltári budú prístupné aj počas druhého dňa plošného testovania, teda v nedeľu 8. novembra.

9:33 Mesto Prešov otvorilo všetkých 66 odberných miest.

Ako informoval hovorca mesta Vladimír Tomek, hneď ráno museli tamojší policajti riešiť nepríjemnú situáciu pri Kultúrnom stredisku Centrum. „Na testovanie tam čakal pán so psom, ktorý voľne pobiehal okolo ľudí. Príslušníci mestskej polície ho preto upozornili, aby dal psa na vôdzku, čo však odmietol urobiť. Bola mu preto vystavená bloková pokuta, ktorú na mieste zaplatil,“ informoval Tomek.

Testovanie v Prešove prebieha aj na piatich odberových miestach v areáli Fakultnej nemocnice J. A. Reimana. Prioritne sú odberové miesta k dispozícii zamestnancom nemocnice, otestovať sa ale môže prísť aj široká verejnosť. Testuje sa v sobotu 7. novembra v čase od 7:30 do 19:00 hod a v nedeľu 8. novembra od 7:30 do 17:00 hod. Priebeh testovania v meste Prešov je možné sledovať na stránke somvrade.sk. Podľa zverejňovaných údajov sa na väčšine odberových miest tvoria rady s vyše 20-timi čakajúcimi.

Prvého kola celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 sa pred týždňom v Prešove zúčastnilo 41 406 ľudí, pričom 418 z nich vyšiel test s pozitívnym výsledkom. Infekčných tak bolo 1,01 percent otestovaných.

9:21 Testuje sa aj vo Zvolene, kde majú aj dve posilnené odberné miesta pre záujemcov z iných okresov, a to pri Hoteli Tenis a na futbalovom štadióne.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:17 Celoplošne testujú odberové tímy aj v Breznianskom okrese, kde bolo 1,21 percenta pozitívnych.

9:13 Testovanie sa začalo aj v Detvianskom okrese, ktorý skončil s v minulom týždni s rovnakým percentom pozitívne testovaných.

9:07 V Banskej Bystrici otvorili všetky odberné miesta načas, niektoré aj skôr.

8:46 V Žiline môžu obyvatelia využiť ktorúkoľvek z pripravených 71 odberných miestností v 33 rôznych lokalitách. Odberné miesto v Mojšovej Lúčke bude otvorené iba v nedeľu 8. novembra.

Otestovaných by malo byť približne 65-tisíc ľudí s trvalým pobytom v meste Žilina vo vekovej kategórii od 10 do 65 rokov. Obyvatelia Žiliny  Testovacie miesta z väčšej časti kopírujú geografické umiestnenie volebných miestností. Ľudia si môžu dať na sociálnej sieti v skupine „Odberné miesta Žilina – celoplošné testovanie COVID-19“ vzájomne vedieť, kde sa tvoria najväčšie rady a vyhľadať menej využívané odberné miesta.

Počas minulého víkendu bolo v Žiline v rámci celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 otestovaných 48 221 ľudí. Pozitívny výsledok testu bol zaznamenaný u 519 z nich, čo je približne 1,08 percenta z celkového počtu otestovaných.

8:39 Situácia pred jedným z odberných miest v Šamoríne

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

8:27 Okrem plánovaných odberných miest v rámci 45 testovaných okresov rezort obrany dobrovoľne otvorí aj ďalšie odberné miesta v okresoch, ktoré hraničia s takzvanými červenými okresmi, a to na základe požiadaviek samospráv.

8:16 Na prvom kole celoplošného testovania sa zúčastnilo 3 625 332 ľudí. Pozitívny výsledok testov malo 38 359 ľudí, teda 1,06 percenta. Uskutočnilo sa v sobotu 31. októbra a nedeľu 1. novembra.

8:09 Testovať zamestnancov vo vlastnej réžii budú môžu aj firmy nad 4-tisíc zamestnancov, prípadne skupiny firiem, ktoré v jednom areáli vedeli zriadiť spoločné odberné miesto s účasťou aspoň 4-tisíc osôb. Túto možnosť má využiť desať firiem.

8:03 K dispozícii je celkovo 2 819 odberných miest v sobotu a v nedeľu ich bude 2 734.

8:00 V desiatkach okresov Slovenska sa začalo druhé kolo plošného testovania na koronavírus. Občania sa môžu dať otestovať v sobotu a v nedeľu 8. novembra v čase od 8:00 do 20:00.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom