Celoplošné testovanie na Slovensku (online): Odberné miesta sa v nedeľu vyprázdnili, počet otestovaných prekročil tri milióny (video+foto)

Celoplošné testovanie, Slovensko
Foto: SITA - koláž WBN.

Na Slovensku v sobotu 31. októbra a v nedeľu 1. novembra prebehlo celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19.

Viac o téme: Koronavírus

V sobotu otestovali 2 581 113 ľudí, z nich bolo 25 850 pozitívnych. Predstavuje to takmer presne jedno percento. Na nedeľňajšej tlačovej konferencii o tom informoval minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). „Je to dôkaz, že Slovenská republika ako spoločenstvo zodpovedných ľudí funguje,“ povedal predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO).

Čísla otestovaných za celý víkend by mali byť známe v noci alebo v pondelok predpoludním, ale minister Naď pre televíziu JOJ v relácii Noviny špeciál povedal, že ich počet ľudí, ktorí sa prišli otestovať v nedeľu do obeda prekročil tri milióny. Podiel infekčných ľudí podľa jeho slov je niečo viac ako jedno percento a celkové číslo pozitívne testovaných prekročilo 30-tisíc.

Video: Tlačová konferencia

  • premiér Igor Matovič a ministri zhodnotili prvý deň celoplošného testovania
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac o téme: Celoplošné testovanie

Celoplošné testovanie na Slovensku – výsledky

Celoplošné testovanie – odberné miesta (mestá na Slovensku)

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Celoplošné testovanie na Slovensku (online)

  • minúta po minúte

22:00 Ďakujeme vám za sledovanie dvojdňového víkendového online prenosu (minúta po minúte) z celoplošného testovania na COVID-19.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

21:36 „Ak príde rozhodnutie zopakovať plošné testovanie počas najbližšieho víkendu, mali by sme mať v rukách argumenty, ktoré ukážu, že dáta, ktoré získame, budú natoľko dôležité, že to má zmysel,“ píše na sociálnej sieti Facebook starosta bratislavskej mestskej časti Ružinov Martin Chren, ale dnes je už aj on presvedčený, že oveľa lepšie by bolo prinajmenšom Bratislavčanov druhého kola testovania ušetriť a ušetrené testy použiť napríklad na hraniciach.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

21:22 minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling na sociálnej sieti Facebook zverejnil niekoľko odpovedí na otázky ohľadom výsledkov testov učiteľov či rodičov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

21:09 Bratislavský samosprávny kraj (BSK) poďakoval všetkým, ktorí sa prišli otestovať do ich super župného tímu. V sobotu sa nezastavili, ale v nedeľu už mali chvíľu čas aj na takúto zábavu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

20:54 Osemročný dobrovoľný hasič Filipko chcel byť príkladom pre ostatných a preto sa prišiel dobrovoľne otestovať.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

20:37 Tri milióny úspešne začipované. Píše premiér Igor Matovič (OĽaNO) na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

20:12 Premiér považuje postoj prezidentky Zuzany Čaputovej z piatka 30. októbra za zásadnú chybu, ale na druhej strane jej kvituje, že v nedeľu uznala, že sa celoplošné testovanie podarilo. „Každý má právo na chyby. My sme v tej kritickej situácii deň pred spustením operácie očakávali, že na tej tlačovke príde a vyzve zdravotníkov, že poďte pomôcť a dokážeme to spoločne a bol to pravý opak,“ povedal v televízii JOJ.

19:54 Premiér Igor Matovič (OĽaNO) tiež potvrdil, že druhé kolo testovania bude mať zásadný zmysel a bolo to už vidieť z prvých čísel, ktoré zverejnili v sobotu 31. októbra. „Keď sa teraz testovali tie štyri okresy z pilotného projektu, čiže Orava a Bardejov, bol tam pokles pozitívnych približne o 60 percent,“ vysvetlil pre televíziu JOJ v relácii Noviny špeciál. Uviedol však, že si môžeme povedať nerobiť druhé testovanie, ale o to budú musieť byť opatrenia proti šíreniu koronavírusu tvrdšie. O forme druhého testovania ľudí „musí“ rozhodnúť v pondelok 2. novembra Ústredný krízový štáb.

19:36 Ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti Facebook vyzýva na Potlesk pre hrdinov. „Prosíme, otvorme v nedeľu večer okná a jedným celoslovenským potleskom poďakujme všetkým dobrovoľníkom, zdravotníkom, policajtom, armáde, hasičom, ale aj ľudom, ktorí pomáhajú s organizáciou a prípravou celoplošného testovania,“ píše.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

19:16 V nedeľu do obeda prekročil počet testovaných tri milióny ľudí. Potvrdil to pre televíziu JOJ v relácii Noviny špeciál minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Podiel infekčných ľudí podľa jeho slov je niečo viac ako jedno percento a celkové číslo pozitívne testovaných prekročil 30-tisíc.

19:12 Na odbernom miesta vo Vajnoroch v nedeľu aj takto…

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

19:04 Celé Slovensko avizuje voľné kapacity a ak ste sa ešte neotestovali, využite odberné miesta, vyzýva ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti Facebook.

18:47 Mesto Banská Bystrica sa zapojí do iniciatívy Potlesk pre hrdinov a o 20:00 poďakuje potleskom všetkým, ktorí sa podieľali na celoplošnom testovaní. „Následne sledujte FB mesta Banská Bystrica. Verím, že tento malý hudobný darček vás poteší a dobije energiou i pozitívnou náladou,“ uviedol primátor mesta Ján Nosko. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková.

18:23 Aj vo Zvolene to bolo v nedeľu na odberných miestach bez výraznejšieho čakania.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

18:11 Nedeľňajšie testovanie podľa primátorky Prešova Andrey Turčanovej ukazuje, že počet odberných miest bol primeraný. Zároveň priznala, že nastali problémy pri rozdelení zabezpečenia stravy pre zdravotníkov, ktorú si napokon museli zaobstarať sami, ale aj ich vybavenia ochrannými pomôckami. Tieto problémy mali vzniknúť nedostatkami pri komunikácii s armádou, keď častými zmenami pokynov dochádzalo k dezinformáciám.

„Jednoznačne bolo treba mať tieto úlohy ujasnené na začiatku, ale aj armáda dostala od svojho velenia vždy rozdielne informácie. Takže to trochu spôsobilo chaos v zabezpečení odberných miest,“ priznala na nedeľňajšom brífingu. Ako dodala, celkové náklady radnice na zabezpečenie budú známe až budúci týždeň. Na ochranné pomôcky však samospráva minula viac ako 12-tisíc eur.

>>>> Odberné miesta v Prešove

Situácia je podľa nej v nedeľu mimoriadne pokojná a ľudia oproti sobote veľmi málo využívajú možnosť otestovať sa bez čakania. „Na odbernom mieste na rektoráte Prešovskej univerzity v Prešove, kde bolo otestovaných najviac ľudí, sa v sobotu dopoludnia stálo aj 2,5 hodiny. V nedeľu tam za celé dopoludnie otestovali 80 ľudí, čo v sobotu zvládli za hodinu,“ uviedla primátorka. Do poludňajšej prestávky počas druhého dňa otestovali v Prešove 3 220 ľudí, z toho 35 je pozitívnych. Infekčných je teda 1,09 percenta za toto obdobie otestovaných ľudí.

Turčanová zároveň spresnila čísla testovaných za sobotu, o ktorých ráno informovala samospráva. Na testoch bolo 34 601 ľudí, z toho bolo zaznamenaných 344 pozitívnych prípadov. Infekčnosť teda bola na úrovni zhruba jedného percenta. „Z počtu takmer 78-tisíc ľudí nad 10 rokov veku využilo možnosť otestovať sa už v sobotu 45 percent,“ podotkla Turčanová.

V meste Prešov je vytvorených 66 odberných miest. Ďalších päť je k dispozícii v areáli Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove. Tieto miesta budú otvorené do 19:00, na zvyšných sa bude testovať štandardne do 22:00, pričom posledný odber je možné vykonať pol hodinu predtým.

17:53 Mobilné odberné tímy testovali imobilných pacientov priamo doma.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:17 Využite možnosť identifikovať koronavírus vo vašom tele a pomôžte spomaliť, či zastaviť jeho šírenie, vyzýva aj v nedeľu podvečer ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti Facebook s tým, že odberné miesta sú po celom Slovensku stále otvorené.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:52 Prezidentka Zuzana Čaputová prosí všetkých s pozitívnym testom o prísne dodržiavanie karantény a všetkých ostatných o dodržiavanie známych a účinných opatrení, pretože ani negatívny výsledok testu nám totiž nedáva istotu, že nie sme šíriteľmi vírusu.

Víkendové celoplošné testovanie sa podľa nej podarilo zvládnuť a nenaplnili sa obavy, vrátane tých jej, a že vo výsledku každý, kto sa otestovať chcel, sa na test dostal. „Uznanie patrí všetkým, ktorí sa na tom podieľali, predovšetkým vláde, armáde, polícii, hasičskému zboru, zdravotníkom, zdravotníčkam a všetkým ľuďom, ktorí dobrovoľnícky pomáhali,“ napísala na sociálnej sieti Facebook.

Svoj rešpekt vyjadrila aj samosprávam. „Hoci nie vždy dostávali spoľahlivé informácie a svoje obavy dávali aj najavo, venovali obrovské úsilie tomu, aby testovacie miesta pripravili čo najlepšie. Ich rola je nezastupiteľná. Videli sme, že práve komunity na miestnej a mestskej úrovni dokážu urobiť veľmi veľa a podržať aj taký veľký projekt akým je celoštátne plošné testovanie,“ uviedla.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:36 Polícia začala trestné stíhanie vo veci zločinu šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby voči mužovi z okresu Martin, ktorý po pozitívnom výsledku testovania nenastúpil do povinnej izolácie, ale ešte v ten istý deň sa nechal otestovať na inom mieste s negatívnym výsledkom. Informovala o tom krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová.

„Muž sa v sobotu 31. októbra predpoludním zúčastnil na testovaní na odbernom mieste v obci Ivančiná (okres Turčianske Teplice). Po pozitívnom výsledky a následnom odporúčaní nenastúpil do povinnej izolácie. Opätovne sa v ten istý deň popoludní dal testovať na odbernom mieste v Turčianskych Tepliciach, kde mu mal vyjsť výsledok negatívny,“ uviedla Balogová.

Od včerajšieho dňa polícia zaznamenala na celom Slovensku 24 prípadov opakovaných testov. Polícia aktívne rieši uvedené prípady a konanie občanov vyšetruje ako podozrenie zo spáchania trestného činu šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby.

16:17 Aj v Žilinskom kraji prebieha nedeľňajšie testovanie pokojne.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:05 Ak máme na jednej adrese viac odberných miest, aký to má zmysel, aby tu tí ľudia ďalej mrzli? Nie je čas zredukovať tieto miesta? Pýta sa na sociálnej sieti Facebook starosta bratislavskej mestskej časti Nové Mesto Rudolf Kusý. „Od rána obieham odberné miesta a na väčšine z nich za posledné hodiny prichádzajú nie stovky, nie desiatky ľudí, ale doslova jednotlivci,“ priblížil svoju skúsenosť.

>>>> Odberné miesta v Novom Meste

>>>> Čakacia doba pred odbernými miestami v Novom Meste

Napriek tomu však podľa neho musia na odberných miestach dobrovoľníci, zdravotníci, vojaci aj policajti mrznúť a čakať, kým im „skončí šichta“ o 21.30. „Všetci, s ktorými som sa o tom rozprával, súhlasia. Len vojaci s dovetkom, že o tom musia rozhodnúť ‚vyššie šarže‘,“ píše Kusý s tým, že ak na samosprávu hodili väčšinu roboty pri príprave aj samotnej realizácii testovania, mohli by nám veriť aj v tom, že ak sa škrtne pár odberných miest tam, kde sú tri až štyri na jednej adrese, samotné testovanie to neohrozí.

15:43 V dedinke Bodiná pri Považskej Bystrici mali na prípravu celoplošného testovania jeden deň navyše, vzhľadom na veľkosť obce tu testujú len v nedeľu. Ako pre agentúru SITA potvrdila starostka Marcela Filová, za päť hodín predpoludňajšieho testovania dokázal odberný tím vykonať 167 testov. Jeden test priniesol pozitívny výsledok.

V Bodinej zriadili odberné miesto v kultúrnom dome, starostka pôsobí v odbernom tíme ako jedna z administrátoriek. „Vážim si ochotu zdravotníkov, z našej obce máme dve zdravotné sestry, dve ďalšie sú zo susednej obce. Je ľahké niečo teoreticky naplánovať a iné to aj zrealizovať, veľa organizačných a nedomyslených vecí zostalo na pleciach samospráv. Našťastie sme zvyknutí robiť pod tlakom a môžem povedať, že sme doslova zachránili testovanie,“ poznamenala Filová.

Predpoludňajšie testovanie bolo v Bodinej plynulé, odberný tím testoval približne 35 ľudí za hodinu. „Podobne ako v niektorých ďalších obciach aj my sme pripravili harmonogram podľa súpisných čísel domov. Obec má 490 obyvateľov a po vylúčení kategórií, ktorým testovanie nie je odporúčané, by sa ich malo prísť nechať otestovať približne 380,“ uviedla starostka.

Doterajšie čísla nasvedčujú, že sa táto predpoveď naplní, popoludňajší a večerný priebeh by mohli ovplyvniť obyvatelia z okresného mesta. „V sobotu sa pomerne veľa ľudí z Považskej Bystrice nechávalo otestovať v okolitých obciach. Uvidíme, či sa rovnaká situácia zopakuje aj dnes, testov máme dostatok,“ dodala Filová.

15:16 Premiér Igor Matovič (OĽaNO) s ministrom vnútra Romanom Mikulcom (OĽaNO) v nedeľu navštívili odberné miesto v Komárne.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:55 Polícia upozornila aj na prípad z jedného z odberných miest v Detve, kde sa dostavila žena, ktorá si so sebou priniesla svoje doma vytvorené tlačivo a chcela, aby jej zdravotník, ktorý robí odbery, pred odberom toto tlačivo potvrdil pečiatkou a svojím podpisom. Keď jej to odmietol podpísať, tak sa odmietla testovať a odišla preč s tým, že radšej pôjde na PN.

14:33 Mnohé testovacie miesta majú naďalej minimálne alebo žiadne čakacie doby, preto aj situácia v doprave v ich okolí je bez komplikácií. Píše polícia na sociálnej sieti Facebook.

14:25 Negatívny certifikát dostal na celoplošnom testovaní aj hlavný hygienik Ján Mikas.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:03 Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) aj v nedeľu pozýva k testovaniu. Aj v sobotu celý deň testoval na odbernom mieste v Rači. „Vo všetkých krajinách Európy pandémia naberá hrozivé rozmery, lídri krajín postupne uzatvárajú alebo obmedzujú chod svojich ekonomík. My sme sa vybrali jedinečnou cestou, ktorá spomalí šírenie korony a život v našej krajine sa nebude musieť výrazne zastaviť. Ukážme celému svetu, akí sme jednotní a zodpovední,“ píše ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:55 Úrad na ochranu osobných údajov SR ukazuje nielen svoju neodbornosť, ale aj prekračuje právomoci. Úrad vlády SR tak reaguje na predbežné stanovisko úradu na ochranu osobných údajov k vyhláške Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR), ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k režimu vstupu osôb do priestorov a prevádzok zamestnávateľa.

13:39 Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) pripustil možnosť, že v regiónoch s nízkym zamorením obyvateľstva sa nebude opakovať celoplošné testovanie.

V pondelok 2. novembra by o tom mal rozhodovať Ústredný krízový štáb. „Povieme si presne čísla podľa miest, podľa regiónov, a uvidíme, akou cestou sa pôjde. Ale aj podľa môjho názoru miesta, kde je už dnes vidno, že to zamorenie je nízke, nemá význam realizovať celoplošné pretestovanie,“ uviedol Naď v relácii RTVS O 5 minút 12.

Ako Naď dodal, stále platí, že najprv o tom majú hovoriť hygienici a epidemiológovia. „Ale zároveň budem hovoriť tak, aby sme zbytočne nemíňali ochranné pomôcky a veci na pretestovanie v tých regiónoch, kde to nie je potrebné,“ uzavrel Naď.

VLÁDA: Zhodnotenie prvého dňa celoplošného testovania
Minister obrany Jaroslav Naď, premiér Igor Matovič a minister práce a sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak počas tlačovej konferencie vlády SR na tému: Zhodnotenie prvého dňa celoplošného testovania. Bratislava, 1. november 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel.

13:25 Druhé kolo testovania v Bratislave by bolo hazardovanie s dôverou ľudí, tvrdí Dana Čahojová starostka mestskej časti Karlova Ves.

>>>> Odberné miesta v Karlovej Vsi

13:12 Polícia dôrazne upozorňuje občanov, aby dodržiavali opatrenia a v prípade pozitívneho výsledku išli okamžite do karantény a nie na ďalší test.

Ako informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová, počas celoplošného testovania doteraz zaznamenali 24 prípadov opakovaných testov.

„Znamená to, že občania, ktorým vyšiel test pozitívny, si išli jeho výsledok overiť na iné odberné miesto. Spravili tak napriek jednoznačnému varovaniu, aby tak nerobili. Svojim konaním vystavili nebezpečenstvu ďalších čakajúcich ľudí a členov odberných tímov, ktorí nemajú ochranné obleky,“ podotkla Bárdyová s tým, že všetci pozitívne testovaní občania pritom dostali jednoznačné pokyny o povinnej karanténe a ďalších postupoch, ktoré ignorovali.

Polícia podľa slov hovorkyne aktívne rieši uvedené prípady a konanie občanov vyšetruje ako podozrenie zo spáchania trestného činu šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby.

12:55 Vo Vysokých Tatrách v sobotu otestovali 1882 obyvateľov a návštevníkov, z toho 26 (1,38%) bolo pozitívnych na ochorenie Covid-19. Píše primátor Ján Mokoš na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:41 Aj ministerstvo hospodárstva na sociálnej sieti Facebook informuje, že v nedeľu sa nečaká a vyzýva ľudí, aby sa prišli otestovať.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:22 Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) v sobotu nasadil 57 odberných tímov a Horská záchranná služba poskytla 50 zdravotníckych záchranárov na podporu odberných miest v rámci celého Slovenska. Potvrdil to prezident HaZZ Pavol Mikulášek.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:01 Sedem odberných miest v meste Poltár navštívilo v sobotu 31. októbra počas celoplošného testovania 2 814 ľudí. V odberných tímoch pracovalo 57 ľudí a v mestskom krízovom štábe pomáhali šiesti ľudia. Ako mesto informuje v tlačovej správe, z celkového množstva vykonaných sterov bolo evidovaných 20 pozitívnych odberov, čo je v prepočte 0,71 percenta.

>>>> Odberné miesta v Poltári

Zo siedmich odberných miest dnes v meste funguje päť, pričom ľudia na odbery čakajú len niekoľko minút. V odberných tímoch dnes pracuje 44 ľudí, z ktorých traja administratívni pracovníci sú poslancami mestského zastupiteľstva a zvyšok tvoria spravidla zamestnanci mestského úradu.

„Priebeh prvého testovacieho dňa hodnotím pozitívne. V prípade, že na niektorom z odberných miest chýbali ochranné pomôcky, zabezpečili sme ich z vlastných zásob. Darí sa nám vzájomnou spoluprácou s Ozbrojenými silami SR, zdravotníkmi, okresným úradom, políciou a naším dobrovoľným hasičským zborom zabezpečiť za pomerne krátky čas celú akciu,“ konštatuje primátorka okresného mesta Poltár Martina Brisudová.

11:46 Po sobotňajšom nápore hlásia bratislavské mestské časti nízky záujem. V Petržalke fungujú testovacie miesta v neúplnom počte, na niektorých sa od rána dopĺňal potrebný personál aj materiál.

>>>> Odberné miesta v Petržalke

„Veľká časť otvorených odberových miest hlási v ranných hodinách nízky záujem o testovanie, zdržíte sa minimálne,“ informuje mestská časť na sociálnej sieti. Odberné miesta drive-through v OC Danubia fungujú aj počas nedele.

>>>> Odberné miesta v Starom Meste

>>>> Čakacia doba pred odbernými miestami v Starom Meste

Nízky počet záujemcov avizuje aj Ružinov. Minimálny počet áut je aj na drive-through testovacích miestach. Podobne je na tom aj Staré Mesto. „Po sobotnom nápore dnes nie je ani stopy. Nečaká sa na žiadnom z odberových miest v Starom Meste, aj s čakaním na výsledok testu to vybavíte maximálne za 20 minút,“ uvádza mestská časť. Nízky počet čakajúcich na testovanie hlásia aj ostatné mestské časti.

COVID 19: Operácia Spoločná zodpovednosť
Odber na drive-through testovaní COVID-19 pri bratislavskom OC DANUBIA počas operácie Spoločná zodpovednosť, ktorá by mala zabezpečiť celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska, antigénovým testom na COVID-19. Bratislava, 31. október 2020. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher,

11:38 Na odberných miestach v Košiciach za prvý deň otestovali takmer 95-tisíc ľudí. Pozitívnych bolo menej ako pol percenta testovaných, čo je približne o polovicu menej ako je celoslovenský priemer.

>>>> Odberné miesta v Košiciach

Agentúru SITA o tom informoval primátor mesta Košice Jaroslav Polaček. „Na letisku sme postavili obrovské odberové miesto, za hodinu tu dokážeme vybaviť viac ako 300 áut. Žiaľ, musíme konštatovať, že momentálne sa netestuje, pretože ľudia na odberné miesta neprichádzajú. Väčšina odberných tímov nám momentálne stojí, a preto chcem poprosiť všetkých, aby sa prišli otestovať a aby si to nenechávali na poslednú chvíľu,“ uviedol ráno na odbernom mieste na košickom letisku Polaček.

>>>> Čakacia doba pred odbernými miestami v Košiciach

Na Luníku IX je situácia opačná a ľudia stoja v radoch. „Armáda nám dovolila na Luníku IX iba jedno odberové miesto, ale keďže je tam záujem o testovanie obrovský, presunuli sme tam hneď ráno jeden autobus s odberným tímom. Tým, že sa teraz netestuje, lebo ľudia nechodia, sme preskupili naše zdroje a testujeme bezdomovcov aj v osadách, kde záujem o testovanie je. V sobotu sa nám podarilo pretestovať asi 500 bezdomovcov a dnes by sme chceli otestovať ďalších 1 500,“ dodal Polaček.

COVID 19: Operácia Spoločná zodpovednosť
Odberné miesto COVID-19 v areáli košického letiska počas operácie Spoločná zodpovednosť, ktorá by mala zabezpečiť celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska antigénovým testom na COVID-19. Košice, 1. novembra 2020. Foto: SITA/Marek Lukáč.

11:29 Počas prvého dňa celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 v Banskej Bystrici otestovali 24 434 obyvateľov, z čoho 234 ľudí bolo pozitívnych. Informoval o tom primátor mesta Ján Nosko, ktorý je už viac ako týždeň aj s rodinou v karanténe, lebo im potvrdili koronavírus.

>>>> Odberné miesta v Banskej Bystrici

V Banskej Bystrici sa v nedeľu ráno začal druhý deň celoplošného testovania postupne na všetkých odberných miestach. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková, vo všetkých odberných miestach je pokoj a plynule tam na väčšine miest bez čakania testujú záujemcov.

V meste pod Urpínom je pripravených 66 odberných miest a dve mobilné odberné jednotky, ktoré sú k dispozícii pre obyvateľov do 22:00.

COVID 19: Operácia Spoločná zodpovednosť
Odberné miesto COVID-19 v Senici – mestskej časti Banskej Bystrice, počas operácie Spoločná zodpovednosť, ktorá by mala zabezpečiť celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska antigénovým testom na COVID-19. Banská Bystrica, 31. október 2020. Foto: SITA/Peter Rusko.

11:18 S dvojhodinovým meškaním otvorili dnes dve odberné miesta zo štyroch v Trenčianskych Tepliciach. Ako informovala Barbora Zajačková z mestského úradu, odberné tímy boli síce naplno pripravené pracovať, chýbali im však potrebné certifikáty o vykonaní testu.

„Na dvoch testovacích miestach nám od soboty chýbali certifikáty. Samozrejme, okamžite sme tento nedostatok nahlásili ešte v sobotu večer a čakali sme na dodanie. Dnes o 9:00 konečne dorazili a môžeme opäť naplno pracovať na všetkých štyroch odberných miestach,“ uviedla primátorka Zuzana Frajková Ďurmeková.

Podľa primátorky prvý deň testovania prebiehal plynule až do večerných hodín. Okolo 19:00 sa však minuli certifikáty na odbernom mieste v bytovom podniku TERMIA a o hodinu neskôr aj v telocvični Základnej školy A. Bagara. „Na dodanie ceritifikátov sa čakalo viac ako 12 hodín a tieto miesta tak nemohli testovať čakajúcich obyvateľov,“ dodala primátorka.

11:11 V prvý deň celoplošného testovania otestovali zdravotníci v meste Humenné 11 486 ľudí. Z tohto počtu bolo 179 pozitívnych prípadov, infekčných tak bolo 1,56 percenta ľudí z celkového počtu otestovaných.

Ako upozornila Veronika Lattová z tlačového referátu Mestského úradu v Humennom, tento údaj obsahuje aj počty ľudí, ktorí nemajú trvalý pobyt na území mesta, ale prišli sa otestovať na odberné miesta v Humennom. Predpokladaný počet Humenčanov starších ako 10 rokov, ktorí sa majú zúčastniť na celoplošnom testovaní, je 28 400. „Tento údaj však obsahuje aj počet občanov nad 65 rokov, ktorí majú výnimku, a tiež tých, ktorí síce majú trvalý pobyt v Humennom, ale nezdržiavajú sa v meste trvalého bydliska,“ dodala Lattová.

>>>> Odberné miesta v Humennom

Testovanie sa v nedeľu 1. novembra začalo v Humennom o 7:00 otvorením všetkých 24 odberných miest. Na odbernom mieste v Základnej škole Dargovských hrdinov síce chýbal jeden zdravotník, samospráva ale zabezpečila náhradu. “Zatiaľ je priebeh bezproblémový, pokojný. Väčšina odberných miest je bez čakacích lehôd,“ uviedla Lattová. Dodala, že po prvom testovacom dni kompletne vydezinfikovali všetky odberné miesta zamestnanci Technických služieb mesta Humenné a Správy rekreačných a športových zariadení. „Počas dňa tiež priebežne dezinfikovali priestory príslušníci Ozbrojených síl SR,“ pripomenula.

11:06 Celoplošné testovanie v Bratislavskom kraji odhalilo za prvý deň menej ako jedno percento pozitívnych prípadov. O predbežných výsledkoch sobotňajšieho testovacieho dňa informuje Bratislavský samosprávny kraj (BSK). „V piatok a v sobotu bolo na Úrade BSK otestovaných 1 738 ľudí, z toho boli len dva pozitívne prípady, čo je 0,1 percenta,“ uvádza BSK.

Počet pozitívnych testov za sobotu v bratislavskej Rači dosiahol podľa starostu Michala Drotována približne 0,3 percenta. „V Devínskej Novej Vsi v sobotu otestovali 9 200 ľudí, z toho pozitívnych bolo 38, čo je 0,4 percenta. V Lamači bolo v prvý deň otestovaných 3 701 osôb, z toho 22 s pozitívnym výsledkom, čo je 0,59 percenta,“ doplnil kraj.

Pozitivita prípadov je podľa neoficiálnych informácií nízka aj v Senci, pohybuje sa okolo 0,3 percenta. Primátor Dušan Badinský vidí isté riziko v tom, že pozitivitu zaznamenávajú aj u cudzincov z tretích krajín, ktorí pracujú v logistických centrách v okolí Senca. “Otázne je, ako bude možné v podmienkach, v ktorých bývajú, realizovať a monitorovať dodržiavanie karantény,” naznačil primátor. V Rohožníku otestovali 2 227 ľudí, pozitívnych bolo 11 testov, čo predstavuje 0,4 percenta.

COVID 19: Operácia Spoločná zodpovednosť
Odberné miesto COVID-19 pri Cintoríne Slávičie údolie počas operácie Spoločná zodpovednosť, ktorá by mala zabezpečiť celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska antigénovým testom na COVID-19. Bratislava, 31. október 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel.

10:59 Minister Naď tiež uviedol, že na sociálnych sieťach sa za 30 eur predávajú negatívne certifikáty. „Ľudia, ktorí ich ukradli a ďalej ich predávajú, dostanú exemplárne tresty,“ upozornil.

10:55 Najviac pozitívnych výsledkov podľa ministra Naďa v sobotu zaznamenali v regiónoch Žilina, Topoľčany, Ružomberok a Prešov.

10:49 „Druhé kolo pretestovania určite bude,“ vyhlásil premiér Matovič, ale pripustil, že možno v jednom, dvoch možno troch okresoch sa neuskutoční.

VLÁDA: Zhodnotenie prvého dňa celoplošného testovania
Premiér Igor Matovič počas príchodu na tlačovú konferenciu vlády SR na tému: Zhodnotenie prvého dňa celoplošného testovania. Bratislava, 1. november 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel.

10:42 Premiér Matovič okrem ospravedlnenia adresoval ľuďom aj tri prosby. Prvou bolo, aby ľudia s pozitívnym výsledkom zostali aj so svojou rodinou, s ktorou žijú v spoločnej domácnosti, zostali v 10-dňovej karanténe. Druhú prosbu adresoval ľuďom s negatívnym výsledkom, aby naďalej dodržiavali opatrenia a pravidlo „ROR“ – rúška, odber, ruky. Poslednou prosil ľudí s pozitívnym certifikátom, aby bez hanby zavolali blízkym, kamarátom či kolegom, že majú COVID-19. „Byť pozitívny nie je hriech a hanba,“ uviedol s tým, že takto upozornia blízke kontakty, aby išli na test a správali sa obozretne.

10:39 Premiér Matovič sa ospravedlnil tým ľuďom, ktorí neprišli alebo nejdú na testovanie z vlastnej vôle, ale preto, že by bez negatívneho výsledku napríklad nemohli ísť do roboty. „Prepáčte mi, že sme vás donútili ísť na tento test ale sloboda musí byť spojená so zodpovednosťou,“ povedal a dodal, že nechceli, aby nemocnice kľakli na kolená a celoplošné testovanie bolo v záujem nás všetkých.

VLÁDA: Zhodnotenie prvého dňa celoplošného testovania
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak, minister obrany Jaroslav Naď, minister vnútra Roman Mikulec, minister zdravotníctva Marek Krajčí a premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie vlády SR na tému: Zhodnotenie prvého dňa celoplošného testovania. Bratislava, 1. november 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel.

10:35 Ako povedal minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO), v nedeľu je otvorených 98 percent odberných miest, v teréne je 40 463 ľudí, z toho je 6319 vojakov a zhruba 14 500 zdravotníkov.

10:33 „To, čoho sme svedkami, je druhé Slovenské národné povstanie,“ uviedol minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Nie je to podľa neho úspech vlády, ale úspech Slovenska.

10:26 Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) poďakoval zdravotníkom. „Viem, že to bola náročná práca a vy ste to dokázali, pretestovať takého množstvo ľudí,“ povedal. Vyjadril tiež nádej, že sme zakročili v posledný čas, kedy sa to dalo ešte urobiť a krivka sa zlomí. Podľa neho by pri takomto enormnom počte nárastu infikovaných o niekoľko týždňov hrozil totálny kolaps nemocníc a poskytovania zdravotnej starostlivosti. Ako dodal, konzílium epidemiológov konštatovalo, že za tejto situácie nie je riešením nič iné ako úplný lockwdown krajiny s ponechaním základnej infraštruktúry. „Do tejto situácie prišla vláda s celoplošným testovaním, po sobote je jednoznačné, že tento nápad sa podaril,“ povedal Krajčí. Vyzval všetkých, ktorí sa ešte nezúčastnili na testovaní, aby tak urobili v nedeľu.

10:24 V sobotu na Slovensku otestovali 2 581 113 ľudí, z ktorých 25 850 malo pozitívny výsledok, čo predstavuje zhruba jedno percento.

10:17 Premiér Matovič je hrdý na ozbrojené sily, samosprávy, policajtov, hasičov aj zdravotníkov a vyzdvihol nasadenie všetkých, ktorí sa na celoplošnom testovaní podieľajú. „Ukázali sme, že Slovenská republika ako spoločenstvo zodpovedných ľudí funguje,“ uviedol.

10:14 Naživo: Tlačová konferencia

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) a ministri hodnotia prvý deň celoplošného testovania.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:05 Počas prvého dňa cvykonali odberné tímy v Žiline spolu 39 770 testov. Ako informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík, 406 testov bolo pozitívnych a podiel infikovaných sa tak v Žiline pohybuje na úrovni 1,02 percenta.

9:55 Polícia ešte v sobotu večer riešila podozrenie zo šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby. Podozrivá je 38-ročná žena, na odbernom mieste v Ľuboticiach (okres Prešov) bola dvakrát testovaná, pričom oba testy mala pozitívne. V okrese Nové Mesto nad Váhom policajti preverovali podobný prípad, keď sa 45-ročná žena podrobila testovaniu v jednej obci s pozitívnym výsledkom, potom sa presunula do inej obce, kde sa dala testovať opäť. Policajti prípad postúpili na ďalšie riešenie na príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva.

9:44 V okrese Banská Štiavnica v sobotu počas prvého dňa celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 odobrali vzorky 7 217 obyvateľom, z ktorých bolo 20 pozitívne testovaných.

>>>> Odberné miesta v Banskej Štiavnici

Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol prednosta banskoštiavnického okresného úradu Miloš Ziman, v meste Banská Štiavnica stihli v sobotu otestovať 4 368 záujemcov, pričom z nich bolo 17 pozitívnych. „Rozdiel pripadá na obce v okrese,“ doplnil prednosta.

V nedeľu otvorili všetky odberné miesta v meste aj obciach. „Nie je však taký nával ako včera, ale ľudia priebežne chodia,“ dodal Ziman.

9:35 V Prešove je aj v nedeľu 1. novembra otvorených všetkých 66 odberných miest. Testovanie podľa radnice zatiaľ pokračuje bez výraznejšieho čakania. Nápor ľudí v porovnaní so sobotňajším ránom výrazne klesol. „Na väčšine odberných miest v Prešove vás momentálne otestujú bez čakania. Od rána sa netvoria takmer žiadne rady. Ak ste sa ešte nedali otestovať a chcete tak urobiť, teraz máte príležitosť absolvovať testy bez čakania,“ píše samospráva.

>>>> Odberné miesta v Prešove

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:16 Premiér Igor Matovič a ministri Jaroslav Naď a Roman Mikulec na tlačovej konferencii o 10.00 zhodnotia prvý deň celoplošného testovania.

9:08 Automobilka Groupe PSA Slovakia v sobotu otestovala 1 394 ľudí, podľa jej hovorcu Peter Švec boli infekční traja zamestnanci, čo je 0,2-percentná miera infekčnosti.

9:00 Na 66 odberných miestach v meste Prešov v sobotu urobili 32 786 odberov. Z toho 305 testov vyšlo s pozitívnym výsledkom. Infekčných teda bolo 0,93 percenta ľudí. Samospráva o tom informuje na svojej webovej stránke.

8:53 Prázdne drive-in odberné miesta hlási aj Trenčín. „Odporúčame túto situáciu využiť, aby sme predišli prípadným kolónam v neskorších hodinách,“ vyzýva trenčianska polícia na sociálnej sieti Facebook.

>>>> Odberné miesta v Trenčíne

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

8:45 Aj v bratislavskej Dúbravke je situácia v nedeľu ráno pokojná. „Odberné miesta sú zatiaľ bez veľkých radov,“ priblížila mestská časť na sociálnej sieti Facebook s tým, že čakajúcich ľudí je od päť do 30.

>>>> Odberné miesta v Dúbravke

>>>> Čakacia doba pred odbernými miestami v Dúbravke

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

8:36 V obci Borová v okrese Trnava, odkiaľ pochádza premiér Igor Matovič, otvorili odberné miesto až v nedeľu. Podľa starostky Blanky Matovičovej rozhodlo o jednodňovom testovaní ministerstvo obrany. Starostka predpokladá, že v malej obci príde na testovanie zhruba 360 ľudí. Prvý deň testovania má v nedeľu aj obec Naháč v okrese Trnava a popoludní budú testovať aj v obci Horné Dubové.

8:27 V Myjave v sobotu otestovali 7 339 ľudí, pričom odhalili 51 pozitívnych prípadov. Podiel infikovaných tak predstavuje 0,69 percenta.

Ako informuje samospráva na svojej webovej stránke, v prvý deň otestovali, na deviatich odberných miestach v Myjave a v mestskej časti Turá Lúka otestovali 6 009 ľudí. „Do celkovej štatistiky sú započítaní aj otestovaní ľudia v nemocnici. V piatok 30. októbra tu bolo otestovaných 450 ľudí a o deň neskôr 710 ľudí. V oba dni zaznamenali po jednom pozitívnom prípade,“ uvádza samospráva.

>>>> Odberné miesta v Myjave

Aj v nedeľu sa testuje na deviatich odberných miestach. „Jediná zmena nastala v časti Turá Lúka, kde odberné miesto v požiarnej zbrojnici U Belanských vystriedala požiarna zbrojnica U Vankov,“ dodáva samospráva.

8:19 Odberné miesto v Aeroklube na košickom letisku otestovalo v sobotu 4 308 občanov najmä z Košíc, ale aj okolitých obcí, z ktorých bolo 19 osôb pozitívnych. Informoval o tom hovorca mesta Košice Vladimír Fabian.

>>>> Odberné miesta v Košiciach

V nedeľu je v drive-in na letisku k dispozícii 17 odberových tímov – 10 z nich poskytlo na vlastné náklady mesto Košice a sedem Hasičský a záchranný zbor v Košiciach. Záujemcovia sa môžu prísť otestovať do 13 autobusov. „Ráno o 7:00 čakalo na otvorenie prevádzky najväčšieho odberného miesta na Slovensku desať áut, ktorých osádky boli hneď aj vybavené. Pozývame sem každého, komu sa nechce inde čakať v dlhých radoch,“ informoval námestník primátora Košíc Marcel Gibóda (nezávislý).

>>>> Čakacia doba pred odbernými miestami v Košiciach

Pokojná situácia je v nedeľu ráno aj na odbernom mieste v areáli U. S. Steel (USSK). „Zdravotníci v dvoch tímoch začínajú pracovať. Ráno o 7:00 čakalo na odbernom mieste U. S. Steel Košice vyše dvadsať ľudí, zväčša chlapi, ktorí idú rovno z nočnej. Včera tu urobili 1 259 testov,“ uviedol hovorca USSK Ján Bača. U. S. Steel Košice si okrem testovania v areáli podniku objednal aj platené testovanie v Nemocnici Šaca pre kľúčových zamestnancov a pracovníkov z nepretržitých prevádzok. Na tomto pracovisku bolo včera otestovaných 1 067 ľudí.

Aeroklub Košice, odberné miesto
Odberné miesto v Aeroklube na košickom letisku. Foto: www.facebook.com.

8:13 Podobne ako pri PCR testoch, aj pri antigénových testoch sa vzorka získava výterom z nosohltana. Na rozdiel od PCR diagnostiky však tieto testy nepátrajú po vírusovej RNA, ale reagujú na bielkovinu, ktorá vírus obaľuje.

>>>> Ako antigénové testy na COVID-19 fungujú a kedy odhalia najviac nakazených?

8:04 Aj v Trnave sa pred odbernými miestami nečaká v dlhých radoch. „Zdá sa, že veľká väčšina ľudí už testovanie absolvovala v sobotu na odberných miestach, resp. predvčerom v podnikoch a zdravotníckych zariadeniach,“ píše primátor Peter Bročka na sociálnej sieti Facebook.

7:57 V Banskej Bystrici sa väčšina odberných miest otvorila načas. „V Šalkovej bude hodinové zdržanie, personál sa už testuje, následne začnú brať aj obyvateľov,“ priblížilo mesto na sociálnej sieti Facebook. Aj v meste pod Urpínom nie sú pred odbernými miestami v nedeľu ráno dlhé rady.

>>>> Odberné miesta v Banskej Bystrici

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:52 V Žiline je aj v nedeľu otvorených všetkých 71 odberných miest a väčšina bola k 7:30 prázdna. Informuje krajské miesto na sociálnej sieti Facebook.

>>>> Odberné miesta v Žiline

7:46 V Trnave v sobotu otestovali takmer 30-tisíc ľudí a miera pozitivity bola 0,56 percenta. „Výborný výsledok prvého dňa,“ zhodnotil primátor Peter Bročka na sociálnej sieti Facebook.

>>>> Odberné miesta v Trnave

>>>> Čakacia doba pred odbernými miestami v Trnave

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:39 V Nitre v nedeľu fungujú dve drive-in odberné miesta: Agrokomplex a Západoslovenská vodárenská spoločnosť. Ako informuje mesto na sociálnej sieti Facebook, obe sú primárne určené pre imobilných ľudí, ľudí s iným fyzickým znevýhodnením, starých ľudí a ľudí, ktorí nemajú inú možnosť. „Aby sme predchádzali kolónam zo sobotňajšieho rána, v jednom aute musia byť minimálne 3 ľudia z jednej domácnosti,“ upozorňuje mesta s tým, že autá budú koordinovať policajti.

>>>> Odberné miesta v Nitre

>>>> Čakacia doba pred odbernými miestami v Nitre

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:34 Na väčšine odberných miest v bratislavskom Novom Meste čaká v tejto chvíli päť až 15 ľudí. Informuje mestská časť na sociálnej sieti Facebook.

>>>> Odberné miesta v Novom Meste

>>>> Čakacia doba pred odbernými miestami v Novom Meste

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:28 Aj v nedeľu sa odbery robia aj v Liberálnom dome a hneď ráno tam bola čakacia doba 0 minút.

>>>> Odberné miesta v Ružinove

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:23 Aj v nedeľu sa testuje rovnako ako v sobotu a odberné miestnosti sú otvorené do 22.00 s prestávkami v čase od 12.00 do 12:45 a od 18.00 do 18.30. Posledný ster je plánovaný na 21:30.

7:11 Ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti upozorňuje, že aj ak ste mali negatívny výsledok testu, treba byť naďalej opatrní. „Od pondelka pre vás už nebude platiť zákaz vychádzania, ale stále musíte dodržiavať základné opatrenia ako ROR a stále by ste mali minimalizovať kontakty s inými ľuďmi,“ upozorňuje.

>>>> Na Slovensku platí zákaz vychádzania. Aké sú výnimky a čo robiť, ak mám negatívny a pozitívny test?

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:00 Vitajte pri online prenose (minúta po minúte) z druhého dňa celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 na Slovensku.

COVID 19: Operácia Spoločná zodpovednosť
Zdravotníčka vypisuje certifikáty v odbernom mieste COVID-19 v rómskej osade v obci Veľká Lomnica počas operácie Spoločná zodpovednosť, ktorá by mala zabezpečiť celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska antigénovým testom na COVID-19. Veľká Lomnica, okr. Kežmarok, 31. október 2020. Foto: SITA/Oliver Ondráš.

22:00 Odberné miesta sa v sobotu o desiatej večer zavreli a opäť sa otvoria v nedeľu o siedmej ráno. Ďakujeme vám za sledovanie nášho online prenosu (minúta po minúte), pokračovať budeme  aj počas druhého dňa celoplošného testovania 1. novembra od 7.00.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

21:41 Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) zhodnotil prvý deň celoplošného testovania.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

21:34 Mesto Bratislava otvorilo aj karanténne mestečko pre bezdomovcov. „Počas týchto dní testujú ľudí bez domova tieto organizácie OZ Proti Prúdu – vydavateľ Nota Bene, ktorý dnes testoval svojich predajcov. Občianske združenie Vagus, ktoré testuje ľudí bez domova dnes a zajtra vo svojom centre Dvorec. Zajtra bude ľudí bez domova testovať aj Depaul Slovensko, nezisková organizácia vo svojej noclahárni Sv.Vincenta Depaul a testuje aj občianske združenie Domov pre každého,“ informuje na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

21:28 Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) na odberom mieste v Rači v sobotu odobral takmer 600 výterov a pozitívne boli dva výsledky.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

21:02 Hasiči na sociálnej sieti Facebook poďakovali ľuďom za trpezlivosť a spoluprácu pri odberoch.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

20:49 Na území mesta Vysoké Tatry fungujú tri testovacie miesta, a to v Starom Smokovci, Tatranskej Polianke a v Tatranskej Lomnici. Agentúru SITA o tom informoval zástupca náčelníka Mestskej polície vo Vysokých Tatrách Jozef Štefaňák s tým, že všetko prebieha hladko, záujemcovia čakajú na odber maximálne hodinu. Testovať začali ešte pred 7:00 a odberné miesta sú stopercentne vybavené. „Mestská polícia dohliada na verejný poriadok, ľudí v radoch usmerňuje a riadi aj cestnú premávku,“ priblížil. Ochranných pracovných pomôcok majú tiež dostatok a situácia je podľa jeho vyjadrenia zvládnutá. Mesto Vysoké Tatry otvorí v nedeľu päť odberných miest, konkrétne v Tatranskej Kotline, Tatranskej Lomnici, Dolnom Smokovci, Starom Smokovci a vo Vyšných Hágoch.

20:38 Plošné testovanie prebieha v Humennom pokojne. Ako informovala Veronika Lattová z tlačového oddelenia Mestského úradu v Humennom, od rána sa testuje na všetkých 24 odberných miestach. „Ráno chýbali traja zdravotníci. Samospráva zabezpečila dvoch, Ozbrojené sily SR jedného. Zdržanie v dĺžke približne 70 minút nastalo v Centre voľného času Dúha,“ informovala o rannej situácii.

Po 19:00 bola podľa Lattovej situácia pokojná a bezproblémová a v rámci viacerých odberných miest čakalo na odberných miestach v priemere päť až desať ľudí. Na niektorých stanovištiach sa dokonca nečakalo vôbec. Naopak, najväčší počet čakajúcich hlásila ZŠ Laborecká, kde bolo 45 ľudí.

>>>> Odberné miesta v Humennom

Práve v ranných hodinách bol na všetkých odberných miestach najväčší nápor čakajúcich na testovanie. „Teší ma, že sa podarilo otvoriť plánovaných 24 odberných miest. V súčinnosti s Ozbrojenými silami SR a regionálnym úradom verejného zdravotníctva bolo nutné niektoré miestnosti pozmeniť. Čo sa týka administratívnych pracovníkov a dobrovoľníkov, všetko bolo zabezpečené,“ zhodnotil primátor mesta Humenné Miloš Meričko s tým, že situáciu počas celého dňa monitorujú.

Ako ďalej informovala Lattová, počas dopoludnia sa dlhšie rady tvorili na Sídlisku pod Sokolejom, na Sídlisku III a v priestoroch Obchodnej akadémie. Postupne sa situácia stabilizovala a neboli zaznamenané dlhšie čakacie doby.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

20:15 Na väčšine odberových miest, až na pár výnimiek, je situácia pokojná. Informoval o tom hovorca Prezídia policajného zboru (PPZ) Michal Slivka. Ako ďalej priblížil, policajti v Malackách zaznamenali prípady, kedy sa päť osôb dalo opakovane testovať. Vyšiel im pozitívny výsledok a namiesto toho, aby nastúpili do karantény, opätovne išli na test na inom odberovom mieste. Osoby budú oznámené regionálnemu úradu verejného zdravotníctva.

Na odberovom mieste v Poprade policajti riešili muža, ktorý vykrikoval na ľudí a burcoval ich, aby sa nedali testovať. Slivka spresnil, že podozrivý tým porušil zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a dopustil sa priestupku na úseku verejného zdravotníctva. Policajti mu uložili blokovú pokutu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Aj v Topoľčanoch riešili policajti prípad muža, ktorý išiel na testy dvakrát. V obci Čeľadince vyšiel miestnemu občanovi pri testovaní pozitívny výsledok. Nasledoval štandardný postup, pracovníci ho poučili o ďalších krokoch a zdôraznili mu, že musí ísť do domácej karantény.

„Výsledku testu zrejme neveril a o pár hodín išiel na testovanie znovu. Výsledok bol opäť pozitívny. Testujúci pracovníci zistenia okamžite oznámili polícii. Vyšetrovateľ už začal trestné stíhanie pre trestný čin šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby,“ skonštatoval hovorca PPZ.

Podobný prípad rieši vyšetrovateľ aj v obci Torysa. Podozrivý bol na testovaní na dvoch odberných miestach a bol dvakrát pozitívny. Namiesto toho, aby išiel domov do karantény, posmelený alkoholom sa pohyboval po obci. Doprava sa podľa hovorcu obišla bez väčších komplikácií. Z dôvodu veľkého záujmu o testovanie sa tvorili na viacerých miestach Bratislavy, Košíc a Nitry kolóny. Na bezpečnosť naďalej dohliadajú policajti a premávku usmerňujú.

20:08 Mesto Zvolen informuje, že odberné miesto na SPŠ Dopravnej (Sokolská ulica) je v tejto chvíli úplne prázdne.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

19:50 V Trnave absolvovalo v sobotu do 18:00 testy na ochorenie COVID-19 presne 23 072 ľudí. Informoval o tom primátor Peter Bročka s tým, že je to 50,84 percenta z tých obyvateľov, v prípade ktorých je testovanie odporúčané. Miera infekčných testov dosahuje 0,58 percenta.

>>>> Odberné miesta v Trnave

>>>> Čakacia doba pred odbernými miestami v Trnave

Trnavčania majú k dispozícii viac ako 50 odberových miest, ktoré sú prevažne umiestnené v školách. Najväčší nápor na ne bol hneď ráno, ľudia stáli v radoch už pred ich otvorením. Postupne sa rady aj čakacie lehoty skracovali, úplne bez čakania to však nešlo. Najviac ľudí počas dňa čakalo pred Mestskou športovou halou, kde boli odberové miesta pre cudzincov a ľudí s prechodným pobytom.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

19:22 Odberné miesta sú otvorené do 22:00, ale posledný ster je naplánovaný na 21:30. V nedeľu sa opäť otvoria o siedmej ráno.

19:06 V piatich odberových miestach na území mesta Ilava vykonali odberné tímy do 16:00 spolu 1 962 testov. Ako informovala ilavská radnica na sociálnej sieti, z tohto počtu malo 19 ľudí pozitívny výsledok.

>>>> Odberné miesta v Ilave

Odberné miesta v priebehu prvého dňa testovania skontroloval aj primátor Viktor Wiedermann. „Som veľmi rád, že sa nám v tejto komplikovanej situácii napokon podarilo otvoriť všetky odberové miesta, ktoré sme v Ilave mali schválené. Priebeh bol dnes hladký, bez komplikácií, nikde sme nemali meškanie či veľké čakacie lehoty. Ďakujem všetkým Ilavčanom, že sa k celoplošnému testovaniu postavili zodpovedne a sú disciplinovaní a tolerantní,“ zhodnotil situáciu Wiedermann.

Podľa informácií z ilavskej radnice sú na všetkých odberných miestach aktuálne minimálne čakacie lehoty.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

18:51 Testovanie ide plynule aj v Nitre. Drive-In pri Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti má však kapacitu v sobotu otestovať už len autá, ktoré prišli do 16.30.

>>>> Odberné miesta v Nitre

>>>> Čakacia doba pred odbernými miestami v Nitre

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

18:37 V Starom Meste je z technických dôvodov zatvorené odberové miesto na Kozej ulici. „Veríme, že sa nám ich podarí do nedele odstrániť,“ uviedla mestská časť a dodala, že nápor na odberových miestach podvečer ustal. „Na drvivej väčšine staromestských odberových adries sa nečaká dlhšie ako pol hodinu,“ doplnilo Staré Mesto.

>>>> Odberné miesta v Starom Meste

>>>> Čakacia doba pred odbernými miestami v Starom Meste

18:31 V Petržalke o 17:00 zatvorili drive-through miesta pri OC Danubia z dôvodu nadmerného vyťaženia. „Pasažieri vozidiel, ktorí už čakajú na odber, budú otestovaní, uzatvorenie sa týka nových prichádzajúcich vozidiel,“ uviedla samospráva na sociálnej sieti. „Odporúčame návštevu odberového miesta na Dostihovej dráhe a pri Ekonomickej univerzite, kde sa nachádza najviac odberných miest a priebeh testovania je tam naďalej plynulý,“ doplnila mestská časť.

>>>> Odberné miesta v Petržalke

18:22 Mestské časti Ružinov a Dúbravka avizovali nedostatok certifikátov. „Na Ostredkovej, Tokajíckej a Bajkalskej sa minuli certifikáty, v Petržalke už niektoré miesta pre to stoja viac ako hodinu,“ uviedol starosta Ružinova Martin Chren a dodal, že ozbrojené sily problém riešia.

>>>> Odberné miesta v Ružinove

>>>> Odberné miesta v Dúbravke

>>>> Čakacia doba pred odbernými miestami v Dúbravke

18:13 Bratislavská mestská časť Karlova Ves hlási minimum pozitívne testovaných osôb. „Karlova Ves od ranných hodín otestovala na svojich 30 odberových miestach už niekoľko tisíc osôb. Do 15:00 bolo diagnostikovaných 27 pozitívnych,“ uvádza mestská časť, ktorá pokračuje v drive-through testovaní pri Lafranconi vo vozidlách s minimálne tromi osobami a v Líščom údolí, kde sú podmienkami minimálne dve osoby v aute a trvalý pobyt v Karlovej Vsi.

>>>> Odberné miesta v Karlovej Vsi

17:55 V Banskej Bystrici sa situácia v priebehu dňa upokojila a testovanie prebieha na všetkých odberných miestach plynule aj v týchto chvíľach.

>>>> Odberné miesta v Banskej Bystrici

„Príslušníkom ozbrojených síl sme ponúkli pomoc s dopĺňaním testovacích sád a ochranných pomôcok na tie odberné miesta, kde sa začínali míňať. Ďakujeme všetkým obyvateľom za trpezlivosť a disciplínu, ako aj všetkým zložkám, ktoré sa starajú o plynulý priebeh testovania v meste Banská Bystrica,“ uviedol na brífingu prvý viceprimátor Jakub Gajdošík s tým, že samospráva naďalej situáciu monitoruje a priebežne obyvateľov informuje na Facebooku mesta Banská Bystrica.

V ranných hodinách na niektorých školách nastalo zdržanie, lebo vojakom nedošiel potrebný materiál a niekde sa otvorenie posunulo až na 8:00, lebo neprišiel zdravotník. Neskôr začala testovať aj mobilná jednotka v mestskej časti Iliaš, ako aj pracovníci na Gymnáziu Mikuláša Kováča na Mládežníckej ulici. Banskobystrická radnica pripravila 66 odberných miest a dve mobilné odberové jednotky, ktoré sú k dispozícii pre obyvateľov od 7:00 do 22:00.

COVID 19: Operácia Spoločná zodpovednosť
Odberné miesto COVID-19 v Senici – mestskej časti Banskej Bystrice, počas operácie Spoločná zodpovednosť, ktorá by mala zabezpečiť celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska antigénovým testom na COVID-19. Banská Bystrica, 31. október 2020. Foto: SITA/Peter Rusko.

17:40 Pozitívne testovaných na koronavírus v Malackom okrese je zatiaľ menej ako jedno percento. Vyplýva to z predbežných výsledkov celoplošného testovania v Malackách a Stupave.,

>>>> Odberné miesta v Malackách

„Do 12:00 odberné tímy v Malackách otestovali 2 555 ľudí. Pozitívnych bolo 11 z nich, čo je 0,4 percenta. Priemer za hodinu je 40 otestovaných,“ uvádzajú na sociálnej sieti Malacky. Nízke počty pozitívne testovaných hlási aj Stupava. „V priebehu dnešného doobedia bolo do 12:00 otestovaných v Stupave 2 108 ľudí, pozitívnych testov bolo 0,76 percenta,“ uvádza mesto Stupava.

17:22 V trinástich odberových miestach na území mesta Púchov vykonali odberné tímy do 12:00 spolu 3 430 testov. Ako informovala púchovská radnica na sociálnej sieti, z tohto počtu bolo približne 2,1 percenta pozitívnych výsledkov.

>>>> Odberné miesta v Púchove

„V súčasnosti stále idú naplno všetky odberové miesta, pričom priebežne informujeme verejnosť o situácii na jednotlivých odberových miestach. Nezaregistrovali sme žiadne väčšie problémy pri testovaní a isté je, že všetci musíme byť predovšetkým trpezliví,“ zhodnotila situáciu primátorka Katarína Heneková.

Ako ďalej uviedla, znepokojuje ju len rapídny úbytok testov a certifikátov. „O situácii informujem zástupcov Ozbrojených síl SR, ako aj príslušný okresný úrad, ktorý sa snažia zabezpečiť ďalšiu dodávku potrebného množstva testov a certifikátov. V prípade, ak štát nedoručí na našich trinásť odberových miest požadovaný počet testov a certifikátov, nebudú odberové tímy schopné otestovať všetkých záujemcov,“ dodala Heneková.

17:07 Polícia odporúča občanom, ktorí sa chcú vyhnúť dlhým čakacím lehotám na odberových miestach v mestskej časti Bratislava – Petržalka, aby využili v súčasnosti najmenej vyťažené miesta na Dostihovej dráhe a v areáli Ekonomickej univerzity. Informoval o tom hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

>>>> Odberné miesta v Petržalke

16:59 Mesto Pezinok upozorňuje na zatvorenie drive-in testovacieho miesta. „Aktuálne je na Babe kolóna – sedemhodinové zdržanie. Aby sa všetkým stihli urobiť testy, drive-in je už uzavretý. Pokračuje sa v testovaní ľudí v autách, ktoré tam aktuálne sú,“ upozorňuje mesto.

>>>> Odberné miesta v Pezinku

16:49 Minister Heger konštatoval, že aj keď táto operácia bude možno stáť viac ako 100 miliónov eur, stojí to za to. V prípade lockdownu totiž podľa neho hrozia oveľa väčšie škody. „Je to za prvé a druhé kolo približne vo výške, koľko by stál jednodňový tvrdý lockdown,“ doplnil premiér Matovič. Celoplošné testovanie tak bude podľa neho približne 20-krát lacnejšie. „Peniaze investované do projektu budú veľké, na druhej strane veľké hodnoty zachraňujú,“ uzavrel Igor Matovič.

16:42 Vláda sa podľa premiéra Matoviča chystá aj na druhé kolo celoplošného testovania, ktoré má byť o týždeň 7. a 8. novembra. Je však možné, že v niektorých regiónoch nakoniec nebude, a to v tých, kde bude po tomto víkende veľmi nízka miera pozitívnych prípadov.

16:34 „Zrejme sme našli spôsob, ako bojovať s COVID-19,“ vyhlásil premiér Matovič v súvislosti s celoplošným testovaním.

16:25 Premiér Matovič zopakoval, že vláda neuvažuje o zrušení zákazu vychádzania pre tých ľudí, ktorí sa nepôjdu otestovať. Okrem iného vyzval občanov s pozitívnym výsledkom, aby dodržali 10-dňovú karanténu, lebo iba vtedy bude mať toto celoplošné testovanie zmysel. „Do kontrolovania karantény sa zapojí viac policajtov,“ upozornil

16:23 Minister Mikulec uviedol, že okrem dvoch prípadov neboli zaznamenané žiadne veľké bezpečnostné incidenty.

16:20 K 14.00 bolo na Slovensku otvorených 99,2 percenta z pôvodne plánovaných odberných miest. Minister Naď priblížil, že nasadených je viac ako 6-tisíc vojakov, 5-tisíc policajtov, 113 hasičov, 50 horských záchranárov, takmer 15-tisíc zdravotníkov, takmer 10-tisíc administratívnych pracovníkov a takmer 4-tisíc dobrovoľníkov.

16:14 Minister Naď uviedol, že do 12.00 bolo pretestovaných 828 518 ľudí, z ktorých 7 947 malo pozitívny výsledok. „Popoludní sme sa tak s prehľadom dostali nad číslo milión testov,“ uviedol šéf rezortu obrany.

16:10 Naživo: Tlačová konferencia

Premiér Igor Matovič, minister obrany Jaroslav Naď, minister vnútra Roman Mikulec a minister financií Eduard Heger informujú o aktuálnom vývoji celoplošného testovania.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:55 V obci Pusté Sady v okrese Galanta prerušili testovanie pre nedostatok antigénových testov. Obec si zadala objednávku na 450 testov, dostala o sto menej a testovací tím už všetky minul.

„Môžem potvrdiť, že testovanie je u nás prerušené, kým nám neprivezú Ozbrojené sily SR ďalšie testy. Sľúbili mi, že ďalšie dostaneme do dvadsiatich minút, žiaľ, testy ani po uplynutí tohto času stále nemáme,“ povedal pre agentúru SITA starosta Tomáš Nemeček. Sám sa ponúkol, že pôjde pre testy svojím autom, čo mu nebolo umožnené. Nepochodil ani s pokusom požičať si testy v susedných obciach, pretože žiadna z oslovených ich nemá nadbytok.

Testovanie v Pustých Sadoch sa podľa starostu Nemečka rozbehlo veľmi dobre, testovať sa tam okrem obyvateľov obce chodili ľudia aj z iných obcí a miest.

15:40 V Petržalke naďalej funguje 91 z 96 odberných miest. „Situácia je, až na drobné výnimky, pokojná a testovanie prebieha plynule,“ informuje na svojom webe s tým, že výraznejšie sa aktuálne ľudia zdržia na odberných miestach v rámci SZŠ Strečnianska 20 a tiež na Námestí republiky. „Stále platí aj odporúčanie využiť iné miesta ako drive-through v OC DANUBIA, ktoré pre veľký záujem hlási dlhé čakanie,“ upozorňuje.

>>>> Odberné miesta v Petržalke

COVID 19: Operácia Spoločná zodpovednosť
Kolóna vozidiel čakajúcich na drive-through testovanie COVID-19 pri bratislavskom OC DANUBIA počas operácie Spoločná zodpovednosť, ktorá by mala zabezpečiť celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska, antigénovým testom na COVID-19. Bratislava, 31. október 2020. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher,

15:23 Premiér Igor Matovič (OĽaNO) doterajší priebeh celoplošného testovania hodnotí na jednotku s hviezdičkou na odberné miesta prišlo už takmer milión ľudí.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:03 Univerzitná Nemocnica sv. Michala v Bratislave pretestovala zamestnancov rezortu vnútra a odberové miesta na Satinského ulici č. 1 v Bratislave sú už prístupné aj pre širokú verejnosť. Informoval o tom hovorca Ministerstva vnútra SR Petar Lazarov. Doplnil, že odberové miesta sa nachádzajú na vnútornom parkovisku nemocnice, verejnosť bude na mieste usmernená.

14:57 Ministerstvo obrany na sociálnej sieti Facebook ďakuje všetkým, ktorí sú súčasťou odberových tímov a priamo v teréne pomáhajú so zabezpečovaním testovania, pretože ich nasadenie a odhodlanie je obrovské.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:51 Zeleneč pri Trnave je jednou z mála obcí, kde pred víkendovým testovaním nemali problém s nedostatkom kvalifikovaných zdravotníkov na vykonávanie odberov. Každé z dvoch odberových miest podľa starostu Ľubomíra Jedličku obsadili štyrmi zdravotníkmi z obce, ďalších ešte „požičali“ do susedných obcí a do Trnavy.

„Máme tu v obci veľa doktorov, doktoriek, zdravotných sestričiek, rehabilitačných sestričiek, ktorí pracujú napríklad v susednej Trnave, a chceli ísť dobrovoľne pomôcť bez toho, aby som ich musel presviedčať. Bolo to pre nich úplne samozrejmé, ísť robiť pre Zelenčanov,“ povedal Jedlička. Dodal, že sú to ľudia, ktorí by pomohli bez ohľadu na to, či budú, alebo nebudú mať testovanie zaplatené.

Zelenčania čakali na testovanie už od rána od šiestej. Zo začiatku sa na odber čakalo hodinu, postupne sa čas čakania skracoval. Už dopoludnia mali otestovaných približne 600 ľudí. Starosta sa mohol spoľahnúť aj na dobrovoľných hasičov, ktorí dezinfikovali okolie kultúrneho domu a boli k dispozícii na akúkoľvek pomoc.

V Zelenči majú obe odberové miesta zriadené v sále kultúrneho domu. Oddelené od seba sú kulisami z divadelných hier legendárneho Z-divadla, ktoré je spojené s miestnym rodákom režisérom Jozefom Bednárikom. Nechýbajú napríklad kulisy z Kafkovej Premeny, jedného z posledných úspešných predstavení dnes už neexistujúceho ochotníckeho divadla. Ľudia si tak môžu popri testovaní pripomenúť najslávnejšie obdobie Z-divadla a spomenúť aj na Jozefa Bednárika.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:42 Na základe medzinárodnej spolupráce medzi ministrom vnútra SR Romanom Mikulcom (OĽaNO) a ministrom vnútra Maďarska, prišlo v skorých ranných hodinách na Slovensko vypomáhať 193 lekárskych asistentov. V tlačovej správe o tom informovala Barbara Túrosová z Tlačového odboru Kancelárie ministra vnútra.

Ako ďalej priblížila, lekárski asistenti boli rozdelení na konkrétne odberné miesta, kde vykonávajú odbornú lekársku činnosť (odberné miesta určil Generálny štáb Ozbrojených síl SR). Lekárski asistenti sú nasadení na výpomoc v okresoch Trebišov (44 zdravotníkov), Komárno (138 zdravotníkov), Nové Zámky (10 zdravotníkov) a Levice (jeden zdravotník).

„Na hraničných prechodoch Komárno a Slovenské Nové Mesto (okr. Trebišov) ich privítali príslušníci Policajného zboru a vojak, ktorí im zároveň v maďarčine vysvetlili spôsob a formu spolupráce,“ dodala Túrosová. Maďarským zdravotníkom je poskytnutý benefit vo forme bezplatného ubytovania a poskytnutá celodenná strava.

COVID 19: Operácia Spoločná zodpovednosť
Odberné miesto COVID-19 Občianskeho združenia Proti prúdu na Karpatskej ulici zameraného na testovanie ľudí bez domova počas operácie Spoločná zodpovednosť, ktorá by mala zabezpečiť celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska antigénovým testom na COVID-19. Bratislava, 31. október 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel.

14:37 V meste Myjava je situácia pokojná, plynulé a bez väčších komplikácií. Ako informovala myjavská samospráva v tlačovej správe, obyvatelia mesta a mestskej časti Turá Lúka majú k dispozícii deväť odberných miest, ktoré sú vybavené všetkým potrebným materiálom.

>>>> Odberné miesta v Myjave

„Po úvodnom rannom miernom nápore, ktorý odberové tímy zvládli, je situácia veľmi pokojná. Nikde sa netvoria veľké rady, pracovníci stíhajú testovať ľudí nadmieru dobre a na žiadnom mieste ani nebol problém s dodržiavaním nariadení pracovníkov udržujúcich poriadok a odberových tímov,“ uviedla samospráva.

Na všetkých miestach odberu pracujú tímy v plnom zložení. „Po piatich hodinách sa v meste podarilo otestovať spolu 2 779 ľudí. Priemerný počet otestovaných na jedno odberové miesto je 309 ľudí, čo zodpovedá hodinovému priemeru 62 otestovaných ľudí na jednom mieste,“ dodala radnica.

14:30 Trnavský primátor Peter Bročka priblížil na sociálnej sieti Facebook priebežné výsledky z v prvých piatich hodín testovania. „Otestovaných: 9 900 (21,6 percenta občanov medzi 10 až 65 rokov, miera pozitivity: menej ako 0,5 percenta,“ napísal.

>>>> Odberné miesta v Trnave

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:11 Premiér Igor Matovič (OĽaNO) na sociálnej sieti Facebook pozdravuje z Rendezu v Rači.

>>>> Odberné miesta v Rači

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:06 Premiér Igor Matovič (OĽaNO) a minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) budú v sobotu o 16:00 informovať o aktuálnom vývoji celoplošného testovania.

14:02 Pozerá sa na nás celý svet. Píše na sociálnej sieti Facebook minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:53 Či bude druhé kolo testovania, sa podľa ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) uvidí na základe toho, čo vyplynie z prvého kola testovania. V diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Sobotné dialógy zároveň dodal, že ten, kto sa nepreukáže negatívnym testom, musí naďalej dodržiavať pravidlá zákazu vychádzania.

13:49 Dopravná situácia v Košiciach smerom na letisko, kde sa nachádza odberné miesto drive-through, sa upokojila a momentálne je čakacia lehota na vybavenie približne do jednej hodiny. Informoval o tom hovorca Prezídia policajného zboru Michal Slivka.

>>>> Odberné miesta v Košiciach

>>>> Čakacia doba pred odbernými miestami v Košiciach

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:36 Ukazuje sa, že každý, kto má záujem, bude mať prístup k testovaniu. Uviedol to diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Sobotné dialógy minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). Zároveň potvrdil, že funguje 98,4 percenta odberných miest.

13:23 Situácia v centre Bratislavy.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:15 Polícia riešila incident na odberovom mieste v obci Dulovce v okrese Komárno. Žena, ktorá tvrdila, že je z hygieny, sa dožadovala od odberového tímu predloženia oprávnení na nimi vykonávané úkony. Situáciu si natáčala na telefón a následne video zverejnila.

„Keďže nemala rúško, policajt ju vyzval, aby si ho nasadila. Výzvu poslúchla. Tiež bola vyzvaná, aby opustila priestor a nebránila ostatným v testovaní. Osoba poslúchla a po dohode s policajnou hliadkou odišla na obvodné oddelenie, kde podala trestné oznámenie. Mala podozrenie zo spáchania trestných činov poškodenia zdravia a neoprávneného nakladania s osobnými údajmi,“ informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

Nadriadený v tomto prípade podľa neho preverí aj postup policajtov na mieste.

13:08 V areáli spoločnosti U. S. Steel Košice (USSK) otestovali dopoludnia takmer 500 ľudí. Agentúru SITA o tom informoval hovorca železiarní Ján Bača. „Dva odberové tímy pracujú od rána. Doteraz bolo vydaných takmer 500 certifikátov o testovaní a čas čakania v rade je približne 40 minút,“ uviedol Bača.

>>>> Odberné miesta v Košiciach

Ako informoval hovorca mesta Košice Vladimír Fabian, mestu sa podarilo skrátiť čakaciu lehotu na odberových miestach na letisku.

>>>> Čakacia doba pred odbernými miestami v Košiciach

„Vďaka doplneniu zdravotníckych tímov z vlastných zdrojov v najväčšom drive-in testovacom stredisku na letisku v Košiciach sa nám podarilo skrátiť čakanie na približne 45 minút. V súčasnosti na tomto mieste testuje 14 tímov, 13 z nich zabezpečilo v plnej réžii mesto,“ uviedol primátor mesta Jaroslav Polaček.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:01 Disciplinovanosť občanov ocenil po úvodných piatich hodinách testovania na ochorenie COVID-19 žilinský primátor Peter Fiabáne, ktorý ako administrátor pôsobí v jednom z dvoch odberných tímov v budove mestského úradu. Podľa jeho slov ľudia nie sú nervózni aj preto, že jednotlivé tímy pracujú koordinovane.

„Po úvodnom zabehnutí môžem z vlastnej skúsenosti povedať, že aktuálne dokážeme otestovať 50 ľudí za hodinu. Čakajúci ľudia sú disciplinovaní a určite je to aj tým, že nevidia v práci zdravotníkov a ostatných členov tímu zmätky. Napriek tomu, že celé testovanie rozdeľuje spoločnosť, tak pre tých, ktorí sa rozhodli otestovať, sme vytvorili podmienky, kde sa môžu cítiť bezpečne,“ podotkol počas prestávky v testovaní Fiabáne.

>>>> Odberné miesta v Žiline

Primátor počas predpoludnia dostával priebežné informácie aj z ostatných odberných miest, ktorých je v Žiline spolu 71. „Mám z organizácie dobrý pocit, nikde nie je zásadný problém, všade sa riešili len detaily. Je pochopiteľné, že niektoré odberné miesta na sídliskách boli exponovanejšie a tvorili sa tam dlhšie rady,“ uviedol primátor.

O tom, aká bude situácia o týždeň, zatiaľ nechcel príliš polemizovať. „Celé organizácia testovania predstavuje obrovský nápor na ľudí. Možno, že to o týždeň bude jednoduchšie, lebo sme si to vyskúšali a možno komplikovanejšie, aby sme zohnali potrebný počet ľudí do odberných tímov,“ dodal Fiabáne.

12:56 V okrese Revúca chýbajú na odberných miestach zdravotníci. Informoval o tom na sociálnej sieti podpredseda Národnej rady SR Juraj Šeliga, ktorý pomáha ako dobrovoľník v Muránskej Dlhej Lúke. „Ak viete o voľných zdravotníkoch, aktuálne ich potrebujeme v okrese Revúca, stále máme neotvorené miesta v spádových obciach,“ uvádza podpredseda parlamentu.

>>>> Odberné miesta v Revúcej

Ako pre agentúru SITA potvrdil prednosta okresného úradu v Revúcej Igor Škvarla, pre nedostatok zdravotníkov sa doteraz v okrese nepodarilo spustiť šesť odberných miest. „Všetko inak máme pripravené. Osobne sa mi podarilo zohnať jednu zdravotnú sestru, ktorá už robí odbery v obci Sirk. Dobrovoľne sa nám prihlásil doktor z Košíc, ktorý príde každú chvíľu,“ dodal prednosta s tým, že odbery niekde musia presunúť na nedeľu, pričom starostovia si to vedia zorganizovať.

12:49 Petržalka testuje na 91 odberných miestach z 96. „Vinou poveternostných podmienok sme neboli schopní otvoriť päť exteriérových miest – jedno na ZŠ Holíčska, dve na ZŠ Tupolevova, jedno na SZŠ Strečnianska a DK Lúky,“ uvádza mestská časť a dodáva, že na týchto miestach sa testuje napriek obmedzeným kapacitám. Na Ekonomickej univerzite po oneskorení funguje už všetkých sedem testovacích miest. „Stále upozorňujeme na využitie iných miest ako drive-through v OC Danubia, ktoré pre veľký záujem hlási dlhé čakanie,“ dodáva Petržalka.

>>>> Odberné miesta v Petržalke

COVID 19: Operácia Spoločná zodpovednosť
Kolóna vozidiel čakajúcich na drive-through testovanie COVID-19 pri bratislavskom OC DANUBIA počas operácie Spoločná zodpovednosť, ktorá by mala zabezpečiť celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska, antigénovým testom na COVID-19. Bratislava, 31. október 2020. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher,

12:40 V okolí viacerých odberových miest v Bratislave sa tvoria kolóny áut ale cesty sú prejazdné, dopravní policajti naďalej dohliadajú na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky a usmerňujú dopravu na miestach, kde si to situácia vyžaduje. Informovala polícia na sociálnej sieti Facebook.

12:36 Nemocnice môžu otestovať svojich zamestnancov aj ich rodinných príslušníkov. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, ministerstvo požiadalo o súčinnosť všetky nemocnice, ktoré prejavili záujem o testovanie svojich zamestnancov, ich rodinných príslušníkov a hospitalizovaných pacientov.

Ak zdravotníci prejavili záujem zúčastniť sa na testovaní ako dobrovoľníci a pracovné podmienky v zdravotníckom zariadení ich účasť na testovaní umožnia, testovanie sa môže uskutočniť. Ministerstvo zaslalo záujemcom o testovanie aj organizačné pokyny, vrátane metodiky vypĺňania a odosielania hlásení, aby testovanie v každom zariadení prebehlo bez problémov.

Dostali tiež inštruktážne videá pre členov odberových tímov. „Prioritným spoločným cieľom je dnes ochrana životov a zdravia ľudí. Aj vďaka ochote a zapojeniu sa zdravotníckych pracovníkov do celej operácie je možné prispieť k spoločnému úspechu, ktorý sa prejaví v spomalení šírenia nákazy COVID-19,“ dodala hovorkyňa rezortu.

12:28 V jednom z odberných tímov testuje aj profesor Vladimír Krčméry.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:23 V Trnave funguje všetkých 55 odberných miest. Primátor Peter Bročka na sociálnej sieti Facebook poďakoval občanom za trpezlivosť a zatiaľ áčkovú disciplínu.

>>>> Odberné miesta v Trnave

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:14 V okrese Brezno prišiel občan podať trestné oznámenie, lebo si myslí, že osoby na odberných miestach nie sú oprávnené pracovať s osobnými údajmi. Informoval o tom hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. Ako pre agentúru SITA uviedla banskobystrická policajná hovorkyňa Mária Faltániová, v Banskobystrickom kraji v súvislosti s celoplošným testovaním prebieha všetko bez narušenia verejného poriadku a bez nejakých problémov v cestnej premávke.

12:02 Karlova Ves od 14.00 uzatvára Drive-in pod mostom Lafranconi, pri Juvente a v Slávičom údolí. „Odberné miesta zostanú zachované, ale už len pre peších,“ informuje na sociálnej sieti Facebook.

>>>> Odberné miesta v Karlovej Vsi

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:55 V Žilinskom kraji boli pred nástupom do služby siedmi policajti pozitívne testovaní na koronavírus. Podobná situácia bola pred nástupom do služby aj v Prešove, kde boli z testovaných policajtov traja pozitívni. Rovnako traja boli pozitívni aj v Bratislave. V Nitre boli pred začiatkom služby z testovaných policajtov pozitívni šiesti a v Košiciach piati. Policajti však môžu slúžiť len v prípade negatívneho test, preto boli všetci nahradení z pripravených záloh, informoval v tlačovej správe o tom informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

11:50 Pri odbernom mieste v areáli Ekonomickej univerzity na ulici Prokopa Veľkého v Bratislave spadol strom, nikto nebol zranený.

11:47 Na území Slovenska sa nachádza 33 rakúskych vojenských špecialistov, ktorí sú priamo zapojení do odberov. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nom. SaS) v mene slovenskej vlády za to poďakoval rakúskej vláde. Šéf slovenskej diplomacie tiež poďakoval vláde Maďarska, ktorá poslala 200 špecialistov, ktorí pôsobia v juhovýchodných a južných okresoch Slovenska.

COVID 19: Rakúski vojaci pomáhajú pri odberoch
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok (vľavo) počas stretnutia s veliacim dôstojníkom rakúskeho vojenského zdravotníckeho personálu pri celoplošnom testovaní obyvateľov Slovenska antigénovým testom na COVID-19. Bratislava, 31. októbra 2020. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher.

11:43 V Trebišove zaznamenali prípad, keď čakajúci ľudia pustili dopredu otca s hendikepovanou dcérou.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:34 Okrem jedného sa podarilo v Detve otvoriť všetky odberné miesta. V športovej hale mali byť pôvodne dva odberné tímy. „Z dôvodu chýbajúceho zdravotníka sme posilnili jeden a tak v meste už funguje celkom 15 odberných tímov. Ráno boli väčšie rady, kým sa pootváralo, lebo niekde stáli ľudia už od šiestej hodiny,“ uviedol pre agentúru SITA primátor Detvy Ján Šufliarský s tým, že v radoch čaká aktuálne najviac 50 ľudí. Podľa neho by títo mali byť do hodiny a pol aj s výsledkom testu vybavení. Ako ďalej povedal primátor, pred otvorením pri pretestovaní tímov bol jeden administratívny pracovník pozitívny a preto ho museli vymeniť.

>>>> Odberné miesta v Detve

11:20 Všetky odberné miesta otvoril aj Trenčín. Priemerná rýchlosť po ich otvorené bola od 40 do 60 otestovaných ľudí za hodinu a líšila sa od miesta k miestu. „Tieto časy sa budú zlepšovať spolu so zabehnutím sa pracovníkov na odberných miestach,“ informuje mesto na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:17 Premiér Igor Matovič (OĽaNO) na sociálnej sieti Facebook „oprášil“ svoje „One time, next time“.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:14 „Pozývame vás, príďte sa otestovať,“ píše ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti Facebook s tým, že sa nemusíte ponáhľať, času je dosť a je predpoklad, že neskôr v priebehu dňa alebo zajtra bude menej ľudí v radoch.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:09 Nové Mesto avizuje najhoršiu situáciu na Kramároch. Menej ľudí čaká pri Národnom futbalovom štadióne či Športovej hale na Pasienkoch. Dlhé čakacie lehoty na drive-throught miestach hlási aj Ružinov a vyzýva ľudí, aby využili iné miesta na testovanie. „Aktuálne asi najväčší problém máme na MÚ Mierová, kde desiatky ľudí čakajú napriek tomu, že toto miesto je určené na prednostné vybavenie tehotných žien a onkopacientov,“ uviedol starosta Ružinova Martin Chren.

>>>> Odberné miesta v Ružinove

>>>> Odberné miesta v Novom Meste

>>>> Čakacia doba pred odbernými miestami v Novom Meste

11:07 Kolóny na drive-through hlási mestská časť Petržalka. „V súvislosti s odbernými miestami drive-through pri OC Danubia sa vzhľadom na vysoký záujem vytvorili uzly a dopravná situácia je neprehľadná. Keďže na mieste aktuálne vznikajú kolóny, využite, prosím, iné odberné miesto v okolí,“ vyzýva mestská časť Petržalka.

>>>> Odberné miesta v Petržalke

11:05 Testovanie v Starom Meste aktuálne prebieha bez problémov. „Testovanie na všetkých staromestských odberných adresách je pokojné a plynulé,“ uvádza Staré Mesto na sociálnej sieti a dodáva, že testovanie jednej osoby trvá približne minútu. „Viete si vďaka tomu urobiť predstavu, aké dlhé čakanie je pred vami,“ doplnila mestská časť s tým, že čakanie na výsledok je asi 15 minút.

>>>> Odberné miesta v Starom Meste

>>>> Čakacia doba pred odbernými miestami v Starom Meste

11:03 V Dúbravke sa situácia stabilizuje. „Situácia sa trošku zlepšila. Počty čakajúcich na niektorých odberových miestach sa znížili,“ avizuje Dúbravka.

>>>> Odberné miesta v Dúbravke

>>>> Čakacia doba pred odbernými miestami v Dúbravke

10:59 Na jednom z odberných miest pomáha spisovateľka Andrea Coddington. „Nemám lepšiu fotku, ale po troch hodinách napríklad nemáme ani jedného pozitívneho,“ píše na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:56 V meste Nitra je mimoriadny tlak na drive-in odberové miesta. „Žiadame preto všetkých, aby dočasne na drive-in nejazdili, zaparkovali autá a išli peši na najbližšie testovacie miesto. Napríklad v okolí Agrokomplexu sú štyri iné odberové miesta pre peších,“ informoval hovorca nitrianskej radnice Tomáš Holúbek.

>>>> Odberné miesta v Nitre

>>>> Čakacia doba pred odbernými miestami v Nitre

Testovanie z auta by podľa neho mali využívať hlavne imobilní, prípadne zdravotne ťažko postihnutí. V nedeľu polícia podľa Holúbka nebude na drive-in odberové miesta púšťať vozidlá, v ktorých budú menej ako traja ľudia. Nitra má k dispozícii približne šesťdesiat odberových miest, z toho dve sú určené pre testovanie z auta. Tie sú v Agrokomplexe a pri Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:37 Na niektorých odberných miestach vo Zvolene meškalo ráno dodanie testov, takže tam prišlo k zdržaniu. „Ľudí sme následne prerozdelili na iné miesta, ale teraz sa už pracuje naplno všade a situácia je bezproblémová,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca mesta Zvolen Martin Svatuška s tým, že v meste je 20 odberných miest, pričom na nich sú niekde aj dva alebo až tri odberné tímy. Vo Zvolene rozdelili obyvateľov pri celoplošnom testovaní po uliciach aj s odporučenými časmi. „Takto to máme rozdelené, aby sme zvýšili šancu, že otestujeme všetkých ľudí,“ dodal hovorca.

Video: Tlačová konferencia ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽaNO) a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivana Korčoka (nom. SaS) na tému: Odberné tímy posilnili aj rakúski vojenskí zdravotníci.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:26 Úvod dvojdňového celoplošného testovania v Martine zatiaľ nesprevádzajú žiadne väčšie problémy. Ako agentúre SITA potvrdila hovorkyňa mesta Zuzana Kalmanová, podarilo sa otvoriť všetkých plánovaných 50 odberných miest.

„Zaznamenali sme síce niekoľko pozitívnych testov medzi zdravotníkmi i administratívnymi pracovníkmi v odberných tímoch, ale všetko sa podarilo operatívne vyriešiť a tímy sú funkčné. Testuje sa na 21 miestach po celom meste, v rámci nich sú zriadené stanice pre testovanie pre jeden alebo viacero tímov v závislosti od veľkosti a hygienických štandardov,“ uviedla Kalmanová.

>>>> Odberné miesta v Martine

V jednom z odberných miest na Bottovej ulici sa do testovania zapojil aj martinský primátor Ján Danko, ako lekár bude počas predpoludnia odoberať vzorky.

„Napriek dlhým a rozporuplným diskusiám o potrebe celoplošného testovania chcem vyzvať všetkých Martinčanov, aby počas víkendu navštívili odberné miesta a dali sa otestovať. V Martine každým dňom pribúda počet pozitívnych a jediným spôsobov, ako tento trend zastaviť, je identifikovať nakazených a nechať im čas, aby sa z ochorenia vyliečili aj v prípade, že nemajú žiadne príznaky,“ skonštatoval Danko.

10:23 Odberné miesto v Bratislave je aj v Liberálnom dome, ale momentálne je tiež plné. „Za prvých 90 minút 300 otestovaných, dve registrácie, päť odberných miest, štyria vydávajú certifikát,“ informoval minister hospodárstva a šéf strany Sloboda a Solidarita (SaS) na sociálnej sieti Facebook.

>>>> Odberné miesta v Ružinove

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:20Prešove sa napriek obavám z nedostatku zdravotníkov začalo napokon na všetkých 66 odberných miestach na území mesta. Ako informoval hovorca mesta Vladimír Tomek, odberné miesta fungujú bez obmedzení, obsadenosť zdravotníckymi pracovníkmi je stopercentná.

>>>> Odberné miesta v Prešove

Ako dodal, ešte pred začiatkom testovania vietor poškodil stan na odbernom mieste na Haburskej 9. Napriek technickému problému spôsobenému nepriaznivým počasím testovanie aj na tomto odbernom mieste spustili v riadnom čase. O testovanie je záujem, na odberných miestach sa tvoria rady.

10:17 Karlova Ves vyzýva ľudí, aby nevyužívali Drive-Thru. „Nakoľko už od piatej hodiny sa vodiči snažili dostať na drivy, kde ešte v tom čase nebol personál na riadenie dopravy, vytvorili sa uzly a situácia je extrémne neprehľadná. Momentálne sú kolóny a rady na všetkých odberných miestach. Prosím vyberte sa na vaše najbližšie odberné miesto a to najskôr o hodinu,“ upozorňuje Karlova Ves, ktorá zároveň musela niektoré testovacie miesta pre silný vietor uzavrieť.

>>>> Odberné miesta v Karlovej Vsi

10:12 Každý, kto sa chce na testovaní zúčastniť, sa určite na rad dostane. Píše premiér Igor Matovič (OĽaNO) na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:06 Kratšie čakacie doby v Bratislave aktuálne hlási Ružinov na Novohradskej, Trenčianskej, výstavníctvo Prievozská tiež športová hala na Pasienkoch. Drive-in odberné miesta sú preťažené.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:03 Problémy pri testovaní hlási aj Nové Mesto. „Žiaľ, začiatok sprevádzajú technické problémy. Riešime ich od rána s organizátorom testovania a veríme, že testovanie sa rozbehne plynule na všetkých odberných miestach,“ vysvetľuje mestská časť na sociálnej sieti.

>>>> Odberné miesta v Novom Meste

>>>> Čakacia doba pred odbernými miestami v Novom Meste

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:01 O deviatej bolo otvorených 97 percent odberových tímov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:54 Drive-in odberové miesta v Nitre sú preťažené, na niektorých ostatných sa čaká v tejto chvíli aj 400 ľudí.

>>>> Odberné miesta v Nitre

>>>> Čakacia doba pred odbernými miestami v Nitre

9:52 Bratislavská mestská časť Dúbravka na sociálnej sieti Facebook informuje, že priemerný počet čakajúcich v radoch je 150.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:50 Problémy hlásia aj z jedného z odberových miest v Senici.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:46 Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) ako lekár, aj s manželkou lekárkou, testuje na jednom z odberných miest v Bratislave.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:42 Banská Bystrica pripravila 66 odberných miest a dve mobilné odberové jednotky.

>>>> Odberné miesta v Banskej Bystrici

Jedna mobilná jednotka zabezpečí testovanie obyvateľov v sobotu v mestskej časti Iliaš a v nedeľu sa presunie na testovanie takmer 600 zahraničných študentov Univerzity Mateja Bela ubytovaných na internátoch na Tajovského ulici.

Druhá mobilná odberná jednotka v sobotu zabezpečí odbery v lokalite Senica, kde žijú marginalizované komunity, a v nedeľu bude k dispozícii v centre tejto mestskej časti.

9:36 V Bratislave sa na niektorých miestach komplikuje doprava, konkrétne na Budatínskej, Panónskej, Karloveskej, Botanickej, Miletičovej a v okolí Zlatých Pieskov. Na miestach, kde si to situácia vyžaduje, polícia vodičov usmerňujeme.

9:33 Polícia na odberných miestach usmerňuje ľudí, dohliada na verejný poriadok, bezpečnosť a plynulosť v cestnej premávke. V tlačovej správe o tom informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. Situácia je zatiaľ pokojná, bez narušenia verejného poriadku. V Žilinskom kraji boli pred nástupom do služby štyria policajti pozitívne testovaní na koronavírus. „Slúžiť však môžu len v prípade negatívneho testu, preto ich nahradili,“ dodal Slivka.

9:30 Mestská časť Petržalka avizuje chýbajúci personál.

>>>> Odberné miesta v Petržalke

„Aktuálne informácie z odberových miest, ktoré máme momentálne k dispozícii – ZŠ Holíčska namiesto troch pôvodne plánovaných miest sú otvorené iba dve pre nedostatok personálu, Dostihová dráha – pre nedostatok personálu sa otvorenie tohto miesta predĺži,“ informuje mestská časť a dodáva, že na Pankúchovej a Strečnianskej sa otvorenie pre technické problémy oneskorilo.

Petržalka zároveň stále žiada zdravotníkov a dobrovoľníkov o pomoc pri testovaní.

COVID 19: Operácia Spoločná zodpovednosť
Petržalčania čakajúci na testovanie COVID-19 na Základnej škole Holíčska počas operácie Spoločná zodpovednosť, ktorá by mala zabezpečiť celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska antigénovým testom na COVID-19. Bratislava, 31. október 2020. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher.

9:21 Vo všetkých mestských častiach Košíc by už mali byt otvorene všetky odberne miesta, zápchy sa tvoria pri letisku na drive-in testovaní.

>>>> Odberné miesta v Košiciach

Agentúru SITA o tom informoval hovorca mesta Košice Vladimír Fabian. „V Košiciach sú podľa našich informácií v prevádzke už všetky odberné miesta. Príslušníci polície však od Pereša už nepúšťajú autá na drive-in pri košickom letisku, keďže sa tam tvoria zápchy,“ uviedol Fabian.

>>>> Čakacia doba pred odbernými miestami v Košiciach

Armáda pre Košice vyčlenila 138 odberových miest, z dôvodu ich nedostatku zriadilo mesto na vlastné náklady ďalších 10 drive-in odberových miest v areáli Aeroklubu na košickom letisku.

9:12 Plošné testovanie sa rozbehlo aj vo Zvolene.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:01 Bratislavské mestské časti hlásia enormný záujem o testovanie od skorých ranných hodín, pri drive-in odberových miestach sa tvoria kolóny. Na dlhé čakacie doby upozorňuje hlavné mesto na sociálnej sieti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

8:40 Košický primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) sa na sociálnej sieti Facebook pochválil, že majú najväčšie drive-in odberové miesto na Slovensku. „Dokázali sme to doslova z večera do rána. Veľká vďaka letisku, polícií, hasičom, dobrovoľníkom a všetkým čo priložili ruku k dielu. Zároveň prosím všetkých o trpezlivosť robíme, čo je v našich silách,“ napísal.

>>>> Odberné miesta v Košiciach

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

8:33 O ôsmej ráno bolo otvorených 91 percent odberných tímov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

8:31 Banskobystrický krízový štáb mesta je od rána v teréne a postupne kontroluje jednotlivé odberné miesta. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková, niekde to klape ako hodinky a testuje sa, ale na niektorých školách nastalo zdržanie, lebo vojakom nedošiel potrebný materiál a niekde sa otvorenie posunulo až na 8:00, ako napríklad na Hurbanovej ulici, kde neprišiel zdravotník.

>>>> Odberné miesta v Banskej Bystrici

Neskôr začala testovať aj mobilná jednotka v mestskej časti Iliaš, ako aj pracovníci na Gymnáziu Mikuláša Kováča na Mládežníckej ulici. Mesto prosí obyvateľov o trpezlivosť, keďže všade sa vytvárajú dlhé rady. „Meškanie zdravotníkov na odbernom mieste na Spojovej, ktorých zabezpečovala armáda, spôsobilo sklz,“ informuje aktuálne mesto na sociálnej sieti, kde priebežne oboznamujú obyvateľov so situáciou.

8:17 Aj mesto Nitra informuje online o čakacích dobách na odberných miestach, pred niektorými je aj 200 ľudí.

>>>> Odberné miesta v Nitre

>>>> Čakacia doba pred odbernými miestami v Nitre

8:13 V krajskom meste Žilina nezaznamenali na úvod testovania žiadne výraznejšie komplikácie a otvoriť sa podarilo všetkých 71 odberných miest. Informoval o tom hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

V Žiline sa bude testovať v 32 rôznych lokalitách, samospráva vytvorila odberné miesta predovšetkým v priestoroch základných a stredných škôl. Po šesť ich je napríklad v Základnej škole Námestie slobody na sídlisku Hájik a v budove Gymnázia Varšavská na sídlisku Vlčince. Vo viacerých mestských častiach poslúžia na odoberanie vzoriek kultúrne domy.

>>>> Odberné miesta v Žiline

„Počas testovacieho víkendu budú môcť využiť Žilinčania ktorúkoľvek miestnosť a prísť môžu kedykoľvek vo vymedzenom čase na odbery. Výnimkou je odberné miesto v Mojšovej Lúčke, ktoré bude otvorené iba v nedeľu 1. novembra,“ uviedol Miškovčík.

8:01 Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) úprimne prosí ľudí o trpezlivosť, ústretovosť a disciplínu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:56 Situácia na odbernom mieste Danubiana v Bratislave

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:41 Kolóna automobilov pred Drive-in odberným miestom v bratislavskom Ružinove.

>>>> Odberné miesta v Ružinove

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:39 Antigénové (Ag) rýchlotesty na COVID-19 patria k efektívnym metódam, ktoré môžu odhaliť potenciálne najinfekčnejších šíriteľov koronavírusu v populácii. Ich použitie si však vyžaduje prax aj vhodné podmienky.

>>>> Ako antigénové testy na COVID-19 fungujú a kedy odhalia najviac nakazených?

7:26 Po víkendovom testovaní bude naďalej platiť zákaz vychádzania, a to od pondelka 2. novembra do nedele 8. novembra, v čase od 5:00 do 1:00 nasledujúceho dňa.

Ľudia, ktorí sa zúčastnia na celoplošnom testovaní a budú mať potvrdenie o negatívnom výsledku, budú môcť od pondelka 2. novembra podľa premiéra Igora Matoviča žiť relatívne slobodne.

Negatívni ľudia s certifikátom si budú môcť ísť nakúpiť napríklad do obuvi. V prípade pozitívneho výsledku odchádzajú ľudia do desaťdňovej karantény. Ľudia, ktorí sa na testovaní nezúčastnia, môžu z domu vychádzať napríklad na nákup potravín, drogérie, ísť k lekárovi či postarať sa o blízku osobu.

Bez negatívneho testu však nemôžu ísť do práce, do banky či na poštu. Zoznam výnimiek zverejnila vláda SR v uznesení, ktoré schválila na svojom rokovaní 28. októbra.

>>>> Na Slovensku platí zákaz vychádzania. Aké sú výnimky a čo robiť, ak mám negatívny a pozitívny test?

7:20 Na celoplošnom testovaní na ochorenie COVID-19 sa nemusia zúčastniť deti do desať rokov, autisti, onkologickí pacienti a iné skupiny, ktoré definuje Ministerstvo zdravotníctva SR.

>>>> Kto nemusí ísť na antigénový test (výnimky), musím sa otestovať v mieste bydliska? Celoplošné testovanie – otázky a odpovede

7:16 Ľudia od skorého rána čakajú pred odbernými miestami v dlhých radoch.

COVID 19: Operácia Spoločná zodpovednosť
Obyvatelia v meste Stará Turá pred budovou Domu kultúry Javorina počas operácie Spoločná zodpovednosť, ktorá by mala zabezpečiť celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska, antigénovým testom na COVID-19. Stará Turá, 31. október 2020. Foto: SITA/Martin Medňanský.

7:09 Cieľom celoplošného testovania je nájsť infekčných ľudí nakazených koronavírusom, izolovať ich v domácej karanténe a spomaliť tak šírenie vírusu, znížiť tlak na nemocnice, lekárov a zdravotníkov.

7:03 Celkovo by malo byť na testovanie vytvorených 4 901 odberných tímov a viac ako päťtisíc odberných miest.

7:00 Vitajte pri online prenose (minúta po minúte) z prvého dňa celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 na Slovensku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom