Celulitída je zdravotný problém, nielen kozmetický

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
ženy, erotika, nohy
Foto: SITA, AP
Nohy
Foto: paraestarenforma.com

BRATISLAVA 9. júla (WEBNOVINY) – Takzvaná pomarančová koža alebo odborne nazývaná celulitída, je stav pokožky, o ktorom sa lekári vyjadrujú ako o dermopanniculose – degeneratívnej zmene podkožného tukového väziva. Laicky to možno preložiť ako nahromadenie tukových častíc v spojivovom tkanive, ktoré sa na povrchu pokožky prejavuje typickými hrbolčekmi a jamkami.

Celulitída netrápi len staršie ženy

Na vznik celulitídy vplýva predovšetkým vrodená dispozícia, životný štýl, nedostatok pohybu, zlá životospráva, fajčenie a stres.

Zo zdravotných príčin sú to najmä zlý obehový systém, narušená látková výmena a hormonálne zmeny, ktoré majú vplyv na veľkosť tukových ložísk. Ochorenie sa môže objaviť aj u dievčat, nie je len problémom starších žien. Nie raz potrápi dokonca aj štíhle a športujúce ženy dodržiavajúce pravidlá zdravého životného štýlu. Pravdou však je, že nadváha ochorenie zhoršuje.

Vzniká postupne

Celulitída nevzniká naraz, ale objavuje sa postupne na bruchu, zadku, stehnách a ramenách. Podľa prejavov sa zaraďuje do niekoľkých štádií: najľahšia forma sa objavuje iba pri stlačení pokožky medzi dvoma prstami, druhé štádium sa dá spoznať podľa nerovností kože, ktoré sú viditeľné aj pri napnutí svalov a sedení . Tretie štádium je typické v každom prípade viditeľnými nerovnosťami. Štvrté, najhoršie štádium celulitídy, sprevádzajú opuchy, výrazné nerovnosti pokožky, výrazné, viditeľné zväčšenie tukového tkaniva a toto štádium už môže byť bolestivé.

Ako ju liečiť?

Nohy, zadok, stehná, sexi, fitness, chudnutie
Foto: healthful.tumblr.com

Dobrou správou je, že celulitídu možno liečiť a pokožka môže opäť vyzerať hladko. Základom úspešnej liečby je predovšetkým zmena životného štýlu, dostatok pohybu a rôzne metódy ošetrenia a starostlivosti.

Čo sa týka pohybu, vhodné sú aktivity, pri ktorých sa spaľujú tuky ako bicyklovanie, aerobik, rýchla chôdza,plávanie ale aj tanec. Dôležitá je tiež zmena stravovacieho režimu, dostatočný príjem tekutín (voda a nesladené nápoje). Vyhýbať sa treba alkoholu, fajčeniu ale aj káve.

Pri liečbe celulitídy môžu pomôcť aj rôzne anticelulitídne programy na klinikách krásy ako sú lymfatické drenáže, vákuové masáže, bankovanie, hĺbkové ultrazvukové ošetrenie, anticelulitídne zábaly a masáže s rôznymi účinnými prípravkami.

Takéto masáže však možno aplikovať aj doma. Zvyšujú prekrvenie, stimulujú lymfatický systém, pomáhajú odbúravať tukové zásoby, posilňujú väzivo a zlepšujú vzhľad kože.

Domáca starostlivosť nemusí byť zložitá, stačí špeciálna kozmetika proti celulitíde, ktorá sa predáva vo forme krémov, gélov alebo mliek a sér. Pri pravidelnej aplikácii raz až dvakrát denne bude pokožka hladšia, pevnejšia a postava štíhlejšia a bez celulitídy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia