Cena zlata klesla najnižšie za päť a pol roka

Foto: Thinkstock

NEW YORK 24. júla (WEBNOVINY) – Ceny ropy vo štvrtok klesli, aj keď ich najprv podporil slabší dolár. Americká mena však obmedzila straty po správach z amerického trhu práce. Počet nových nezamestnaných Američanov, ktorí požiadali o podporu v nezamestnanosti, minulý týždeň klesol na najnižšiu úroveň za vyše 41,5 roka.

Predpokladá sa však, že minulotýždňový pokles pravdepodobne zveličuje silu amerického trhu práce, keďže počet žiadostí o dávky v nezamestnanosti je počas leta volatilný. Septembrové dodávky ropy Brent klesli o 86 centov na 55,27 amerického dolára (1 EUR = 1,0999 USD) za barel, najnižšiu úroveň od druhého apríla. Septembrové dodávky americkej ropy klesli o 74 centov na 48,45 USD za barel, čo bola najnižšia úroveň od 31. marca.

Zlato sa ocitlo na päťročnom minime

Ceny zlata v piatok opäť klesli a zaznamenali 5,5-ročné minimum. Vzácny kov je pod tlakom rastúcich očakávaní, že centrálna banka (Fed) v USA čoskoro zvýši úrokové sadzby. Zlato už tento týždeň stratilo vyše štyri percentá a smeruje k najhlbšiemu týždňovému prepadu od vlaňajšieho októbra.

Spotová cena zlata v ázijskom obchodovaní klesla o 1,2 percenta na 1077 USD za uncu, čo bolo najmenej od februára 2010. O 8:10 SELČ sa cena pohybovala na úrovni 1084,80 USD so stratou 0,5 percenta. Augustové dodávky zlata na newyorskej komoditnej burze zlacneli o 0,9 percenta na 1083,90 USD za uncu. Prechodne sa ocitli na úrovni 1072,30 USD za uncu, teda najnižšie od októbra 2009.

Zlepšenie hodnoty zlata sa neočakáva

„Neočakávam žiadne významné zlepšenie dovtedy, kým sa nedostaneme na úroveň 1040 USD a myslím si, že aj niektorí predávajúci si to uvedomujú,“ uviedol Victor Thianpiriya, analytik spoločnosti ANZ Bank.

Väčšina analytikov podľa agentúry Reuters predpokladá, že Federálny rezervný systém zvýši úrokové sadzby prvýkrát za takmer dekádu už v septembri. V prospech vyšších úrokov hovorí aj aktuálna štatistika z trhu práce USA, kde počet nových nezamestnaných minulý týždeň klesol najnižšie od novembra 1973. Základnú úrokovú sadzbu stlačil Fed na rekordné minimum 0 až 0,25 percenta v decembri 2008 v snahe podporiť hospodársky rast.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom