Čentéš a Matovič si robia z ľudí dobrý deň, tvrdí Paška

Čentéš
Jozef Čentéš Foto: Ilustračné foto SITA/Michal Svítok

BRATISLAVA 2. augusta (WEBNOVINY) – Jozef Čentéš by mal podľa podpredsedu Smeru-SD Pavla Pašku zvážiť svoju rezignáciu z pozície kandidáta na post generálneho prokurátora.

Ako kandidáta ho zvolila vládna koalícia, prezident SR ho však zatiaľ do funkcie nevymenoval. Ako uviedol Paška dnes na tlačovej besede, koalícia by mala zvážiť, či tento človek by mal garantovať odbornosť a politickú nezávislosť.

„Vyzývam koalíciu, aby sme si spolu sadli a začali hľadať nového spôsobilého kandidáta, ktorému sa nebudú strácať výpovede z počítača a nebude musieť skartovávať výpovede. Čentéš nie je vhodnou osobou,“ vyhlásil dnes Paška v súvislosti so stratou a skartovaním výpovede poslanca NR SR Igora Matoviča na generálnej prokuratúre. Matoviča vypočúval práve Čentéš.

„Hračka zlepenca“

Meno Čentéša bude podľa Pašku jedno z najkontroverznejších v histórii slovenského právneho systému. Nutnosť jeho voľby bola totiž spájaná s tými najnedemokratickejšími zmenami vo volebnom poriadku. „Bol zvolený hlasmi koalície, napriek predbežnému opatreniu ústavného súdu, pričom koalícia využila právne vákuum,“ konštatoval Paška.

Podľa Smeru-SD Čentéš spĺňa teoretické a odborné predpoklady, ale niekoľkomesačný maratón voľby z neho robí politickú figúrku a stal sa hračkou zlepenca. „Ani sme nevedeli, že život potvrdí naše vyjadrenia. Po tom ako Matovič prišiel vypovedať o korupcii v radoch koalície, stalo sa to, že výpoveď, ktorá trvala viac ako dve hodiny zmizla. Musel prísť Matovič znovu. Čentéš a Matovič si robia z ľudí dobrý deň. Myslíte si, že sa môže niečo také stať len tak? Že zmizne elektronická i písomná podoba výpovede? Také niečo sa normálne nemôže stať,“ vyhlásil Paška.

Paška upozornil, že sa potvrdzuje, že Čentéš je politickou figúrkou a Matovič narozprával pri výpovedi také veci, ktoré by spôsobili veľa vrások koalícii. Ak v budúcich voľbách Smer-SD vyhrá a zostaví vládu, bude okamžite voliť nového generálneho prokurátora tajnou voľbou.

MATOVIČ: „Stala sa ľudská chyba“

Nezaradený poslanec NR SR Igor Matovič si nemyslí, že by chcel s jeho výpoveďou na Generálnej prokuratúre (GP) SR niekto manipulovať a preto došlo k jej skartácii. „Stala sa ľudská chyba,“ uviedol pred novinármi. Matovič dnes popísal, ako prebiehal jeho výsluch. Trval približne od štvrť na jedenásť do pol jednej. Po výsluchu Jozef Čentéš povedal sekretárke, aby zápisnicu z výsluchu z počítača vytlačila a vymazala, aby sa niekde neobjavila.
Poslanci
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Približne o druhej Čentéš volal Matovičovi, či by sa mohol vrátiť na prokuratúru, lebo jeho výpoveď omylom skartovali. Poslanec prišiel o pol tretej na GP.

Najskôr sa snažili nainštalovať programy na obnovu vymazaného súboru na počítači riaditeľa trestného odboru GP Tibora Šumichrasta, pretože práve v jeho kancelárii prebiehal pôvodne výsluch. Dnes Matovič Šumichrastu označil za blízkeho námestníkovi GP Dobroslavovi Trnkovi. Obnova súboru sa však nepodarila, preto sa výsluch opakoval, ale tentoraz v kancelárii Čentéša.

Matovič sa snažil i druhýkrát zopakovať svoju výpoveď tak, ako to spravil prvý raz. „Moja výpoveď bola nepríjemná politickým stranám, ale nemyslím, že sa s tým chcelo manipulovať. Snažil som sa povedať všetko, čo aj predtým. Nemal som pocit, že by chcel niekto niečo manipulovať. Stala sa ľudská chyba,“ uviedol. Igor Matovič vypovedal o údajnej korupcii medzi politikmi v piatok 29. júla, pričom povedal, že musel vypovedať dvakrát, pretože jeho prvú výpoveď sekretárka omylom skartovala.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičJozef Čentéš
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SR