Kandidáti na generálneho prokurátora sú siedmi: Čentéš, Kliment, Šanta, Remeta, Žilinka, Honz a Hrivnák

Jozef Čentéš
Kandidát na generálneho prokurátora Jozef Čentéš. Foto: SITA/Tibor Zmak
  • aktualizované 9. októbra, 17:46

Uchádzačmi o post generálneho prokurátora sú Jozef Čentéš, Ján Šanta, Rastislav Remeta, Juraj Kliment, Maroš Žilinka, Ján Hrivnák a Tomáš Honz. Na tlačovej besede to v piatok potvrdil predseda ústavnoprávneho výboru NR SR Milan Vetrák (OĽaNO).

Poslanci Národnej rady SR by mali voliť nového generálneho prokurátora na parlamentnej schôdzi, ktorá sa začína 24. novembra.

Čentéša navrhli viacerí

Rada prokurátorov SR, Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, viaceré vysoké školy a aj Slovenská komora exekútorov navrhli na post generálneho prokurátora Jozefa Čentéša.

Zástupcovia komory exekútorov sú presvedčení, že na čele generálnej prokuratúry by mal stáť človek, ktorý je prokurátorom. V tlačovej správe to oznámila hovorkyňa organizácie Stanislava Kolesárová.

„Profesora Čentéša vnímame ako nespochybniteľnú morálnu a profesionálnu autoritu. Jeho dlhoročný spoľahlivý výkon funkcie prokurátora, ale aj jeho niekdajšie zvolenie do funkcie generálneho prokurátora v parlamente sú pre nás predpokladmi, že na túto mimoriadne dôležitú funkciu má dostatočné dispozície a je pripravený zastať ju čestne, odborne a poctivo,“ uviedol prezident Slovenskej komory exekútorov Miroslav Paller.

Ústav SAV navrhol sudcu

Komora právomoc navrhnúť kandidátov do verejných funkcií využila aj v minulosti, napríklad pri voľbe sudcov ústavného súdu. Národnej rade Slovenskej republiky v roku 2019 predložila návrhy na zvolenie Petra Molnára, Ladislava Duditša a Ľuboša Szigetiho, ktorí sa po získaní dôvery poslancov i prezidentky stali sudcami Ústavného súdu.

Kandidátom na funkciu Generálneho prokurátora SR bude aj sudca Najvyššieho súdu SR Juraj Kliment. Pre agentúru SITA to potvrdil riaditeľ Ústav štátu a práva Slovenskej akadémie vied Jozef Vozár. Kliment je momentálne po Jozefovi Čentéšovi a Jánovi Šantovi tretím oficiálnym kandidátom na funkciu šéfa prokuratúry.

OĽaNO má vlastného kandidáta

Svojho kandidáta na post generálneho prokurátora navrhli aj poslanci vládneho hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Hus a Ján Krošlák navrhujú na funkciu Generálneho prokurátora SR prokurátora Rastislava Remetu.

Ako ďalej hnutie informovalo v tlačovej správe, kandidát podľa navrhovateľov disponuje odbornými vedomosťami, viac ako 20-ročnými praktickými skúsenosťami na všetkých stupňoch prokuratúry, morálnymi a osobnostnými predpokladmi potrebnými pre zvládnutie týchto požiadaviek ako aj samotný výkon funkcie generálneho prokurátora SR.

Slovenská advokátska komora (SAK) navrhla prokurátora Maroša Žilinku ako kandidáta na funkciu generálneho prokurátora SR. Pre agentúru SITA to potvrdila hovorkyňa SAK Alexandra Donevová. „Domnievame sa, že generálnym prokurátorom by mal byť kandidát, ktorý fungovaniu prokuratúry rozumie a zároveň má vysoký morálny aj odborný kredit,” povedala Donevová. Nomináciu Žilinku podporila aj poslankyňa za hnutie Sme rodina Petra Hajšelová.

Zemanová nominovala Honza

Ďalším kandidátom na generálneho prokurátora SR je Tomáš Honz z úradu špeciálnej prokuratúry. Pre agentúru SITA to potvrdila šéfka poslaneckého klubu strany SaS Anna Zemanová, ktorá ho nominovala.

„Ide o kandidáta, ktorý spĺňa základné podmienky, pričom jeho morálne vlastnosti a doterajší život dávajú záruku, že bude funkciu generálneho prokurátora vykonávať riadne a čestne. Taktiež preukázal potrebnú odvahu a vo svojej minulosti nemá nič, čo by ho mohli skompromitovať a čím by bol vydierateľný, ako sme toho boli svedkami v minulosti,“ povedala.

Právnická fakulta Trnavskej univerzity navrhla ako kandidáta na Generálneho prokurátora SR Jána Hrivnáka. Pre agentúru SITA to potvrdil dekanát fakulty.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor HusJán HrivnákJán KrošlákJán ŠantaJozef ČentéšJozef VozárJuraj KlimentLadislav DuditšMiroslav PallerPeter MolnárRastislav RemetaStanislava KolesárováTomáš Honz
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSAV Slovenská akadémia viedSKE Slovenská komora exekútorov