Centrálne banky sa musia sústrediť okrem cenovej aj na finančnú stabilitu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
NBS
Foto: SITA/Tomáš Benedikovč

O aktuálnej situácii centrálnych bánk na konferencii v Bratislave k 25. výročiu vzniku Národnej banky Slovenska diskutovali aj guvernéri centrálnych bánk Slovenska, Českej republiky, Rakúska a Švajčiarska.

Centrálne banky v posledných rokoch plnia nové úlohy. Okrem ich základného poslania, teda vykonávania menovej politiky a udržiavania cenovej stability, sa totiž čoraz viac sústredia aj na udržiavanie finančnej stability. Význam tejto úlohy vzrástol po poslednej finančnej kríze a dotýka sa aj bánk v eurozóne, teda ja Národnej banky Slovenska. Práve téma, ako riadiť túto dvojakú úlohu centrálnych bánk bola na programe utorňajšej konferencie pri príležitosti 25. výročia vzniku Národnej banky Slovenska v Bratislave, ktorej sa okrem guvernéra NBS Jozefa Makúcha zúčastnili aj guvernéri centrálnych bánk z Českej republiky, Rakúska či Švajčiarska.

Zmeny nastali aj v ECB

Prerodom z tradičnej centrálnej banky zameranej primárne na riešenie monetárnej politiky a sledovania cenovej stability prešla aj Európska centrálna banka (ECB). Ako uviedol generálny riaditeľ ECB pre ekonomiku Frank Smets, v súčasnosti aktívne rieši aj stabilitu finančného sektora. Makroprudenciálna politika zameraná práve na posilňovanie finančnej stability v eurozóne je pritom podľa neho dôležitá aj z toho pohľadu, že menová politika sa nedá aplikovať na riešenie lokálnych problémov.

Rastúci význam opatrení zameraných na finančnú stabilitu v Európskej únii po poslednej finančnej kríze potvrdzuje aj vznik Európskeho výboru pre systémové riziká (ESRB), ktorý bol zriadený koncom roka 2010. Ten síce nemá priamy dosah na vykonávanie makroprudenciálnej politiky, vydáva však výstrahy a odporúčania pre relevantné inštitúcie.

Tuomas Peltonen z vedenia sekretariátu výboru rovnako upriamuje pozornosť na skutočnosť, že opatrenia zamerané na stabilitu finančného sektora sú národnými nástrojmi a dokážu tak riešiť niektoré problémy, ktoré spoločná menová politika ovplyvniť nedokáže. Dôležité je však podľa neho najmä načasovanie opatrení a taktiež výber vhodných a efektívnych nástrojov.

O finančnú stabilitu je potrebné bojovať

Potreba stabilného finančného sektora sa potvrdila v minulosti. Naznačil to aj viceguvernér NBS Ľudovít Ódor. Vývoj v uplynulých rokoch totiž ukázal, že strednodobá cenová a hospodárska stabilita nezaručuje aj finančnú stabilitu. Navyše finančná kríza má zvyčajne výrazný a dlhodobejší dopad na reálnu ekonomickú aktivitu. Ako doplnil guvernér Českej národnej banky Jiří Rusnok, význam makroprudenciálnej politiky stúpa aj kvôli súčasnému prostrediu nízkych úrokových sadzieb.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie ECB Európska centrálna bankaNBS Národná banka Slovenska