Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Narodna banka slovenska.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Národná banka Slovenska Foto: ilustračné, SITA/Nina Bednáriková.

Centrálne banky sa musia sústrediť okrem cenovej aj na finančnú stabilitu

BRATISLAVA 5. júna (WebNoviny.sk) – Centrálne banky v posledných rokoch plnia nové úlohy. Okrem ich základného poslania, teda vykonávania menovej politiky a udržiavania cenovej stability, sa totiž čoraz viac sústredia aj na udržiavanie finančnej stability.

Menovú politiku nemožno aplikovať na lokálne problémy

Význam tejto úlohy vzrástol po poslednej finančnej kríze a dotýka sa aj bánk v eurozóne, teda aj Národnej banky Slovenska. Práve téma, ako riadiť túto dvojakú úlohu centrálnych bánk, bola na programe utorňajšej konferencie pri príležitosti 25. výročia vzniku Národnej banky Slovenska v Bratislave, ktorej sa okrem guvernéra NBS Jozefa Makúcha zúčastnili aj guvernéri centrálnych bánk z Českej republiky, Rakúska či Švajčiarska.

Prerodom z tradičnej centrálnej banky zameranej primárne na riešenie monetárnej politiky a sledovania cenovej stability prešla aj Európska centrálna banka (ECB). Ako uviedol generálny riaditeľ ECB pre ekonomiku Frank Smets, v súčasnosti aktívne rieši aj stabilitu finančného sektora.

Makroprudenciálna politika zameraná práve na posilňovanie finančnej stability v eurozóne je pritom podľa neho dôležitá aj z toho pohľadu, že menová politika sa nedá aplikovať na riešenie lokálnych problémov.

Opatrenia na finančnú stabilitu

Rastúci význam opatrení zameraných na finančnú stabilitu v Európskej únii po poslednej finančnej kríze potvrdzuje aj vznik Európskeho výboru pre systémové riziká (ESRB), ktorý bol zriadený koncom roka 2010. Ten síce nemá priamy dosah na vykonávanie makroprudenciálnej politiky, vydáva však výstrahy a odporúčania pre relevantné inštitúcie.

Tuomas Peltonen z vedenia sekretariátu výboru rovnako upriamuje pozornosť na skutočnosť, že opatrenia zamerané na stabilitu finančného sektora sú národnými nástrojmi a dokážu tak riešiť niektoré problémy, ktoré spoločná menová politika ovplyvniť nedokáže. Dôležité je však podľa neho najmä načasovanie opatrení a taktiež výber vhodných a efektívnych nástrojov.

Potreba stabilného finančného sektora sa potvrdila v minulosti. Naznačil to aj viceguvernér NBS Ľudovít Ódor. Vývoj v uplynulých rokoch totiž ukázal, že strednodobá cenová a hospodárska stabilita nezaručuje aj finančnú stabilitu. Navyše finančná kríza má zvyčajne výrazný a dlhodobejší dosah na reálnu ekonomickú aktivitu.

Ako doplnil guvernér Českej národnej banky Jiří Rusnok, význam makroprudenciálnej politiky stúpa aj kvôli súčasnému prostrediu nízkych úrokových sadzieb.

Odporúčané články

Banka UniCredit má zvažovať fúziu so Société Générale, diskusie komplikuje situácia v Taliansku Turecká líra klesla na historické minimum voči doláru, môžu zato obavy z ekonomickej nestability

Neprehliadnite

Prekvapením pre Danka je Šeliga, „ktorý sa tváril ako aktivista“, nie Kiskova strana Aktualizované: Bývalý zamestnanec vo firme v Dubnici nad Váhom zastrelil nadriadeného Stále mi znie v ušiach ohromujúci aplauz fanúšikov, Chára je vďačný a hrdý na Boston Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X