Centrálne obstarávanie má zefektívniť samostatné riadenie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ministerstvo financií SR

BRATISLAVA 19. januára (WEBNOVINY) – Centrálne verejné obstarávanie v rámci štátnej správy by mala zastrešovať samostatná organizačná jednotka. Vyplýva to z konceptu rezortu financií, ktorý v stredu vzal na vedomie vládny kabinet. V prvej fáze by malo ísť o špecializovanú jednotku v rámci Ministerstva financií SR s využitím existujúcich rozpočtových a personálnych kapacít odboru pre centrálne verejné obstarávanie rezortu financií. V druhej etape by mal byť vytvorený samostatný subjekt, teda centrálna obstarávacia agentúra. Po schválení konceptu by malo ministerstvo financií vypracovať konkrétnu zmenu legislatívy. „Termín na napísanie zákona, spripomienkovanie a predloženie na vládu je do konca marca,“ uviedol hovorca ministerstva financií Martin Jaroš.

Doterajšie fungovanie centrálneho verejného obstarávania v obmedzenom rozsahu v rámci odboru na ministerstve financií totiž podľa rezortu neplní dostatočne cieľ dosiahnutia úspor. Jeho výsledkom bolo doteraz uzavretie iba niekoľkých rámcových dohôd napríklad na nákup kancelárskeho papiera, obálok, pneumatík či osobných automobilov. „Vzhľadom na nízku zapojenosť jednotlivých ústredných orgánov štátnej správy a ďalších inštitúcií do centrálneho verejného obstarávania, nastavenie podmienok vo verejnom obstarávaní spôsobom, ktorý nezaručoval dosiahnutie maximálneho ekonomického efektu, ako aj absenciu využívania elektronických nástrojov verejného obstarávania, neboli v praxi preukázané reálne finančné úspory v takom rozsahu, v akom boli očakávané,“ konštatuje ministerstvo financií.

Hlavnými výhodami špecializovaného verejného obstarávania cez samostatnú organizačnú jednotku majú byť podľa ministerstva financií napríklad hospodárnejší a efektívnejší proces verejného obstarávania z hľadiska časových, finančných, personálnych a administratívnych úspor. Ďalšími výhodami majú byť profesionalizácia, vyššia transparentnosť vo verejnom obstarávaní, hospodárnejšie a efektívnejšie vynakladanie verejných zdrojov, možnosť efektívneho dohľadu a výkonu kontroly na jednom mieste či štandardizácia.

Koncept centrálneho verejného obstarávania podporuje aj bývalý štátny tajomník rezortu financií a súčasný šéf Inštitútu hospodárskej politiky František Palko. Ani súčasné vedenie ministerstva to však podľa neho nebude mať s dôsledným presadzovaním zámeru v rámci celej štátnej správy jednoduché. „Je to cesta k efektívnemu hospodáreniu s verejnými zdrojmi. Už za predchádzajúcich vlád však táto myšlienka narážala na záujmy jednotlivých ministerstiev. Ani táto vláda to v tomto smere nebude mať jednoduché,“ uviedol Palko.

Ako dodal, výsledkom podľa neho bude určitý kompromis, kedy sa centrálne verejné obstarávanie bude aplikovať len na niektoré položky. „Ministerstvá, ktoré sú politicky riadené, sa totiž len tak ľahko nevzdajú svojich kompetencií pri verejnom obstarávaní,“ myslí si Palko. Nová nie je podľa neho ani myšlienka centrálnej kontraktačnej jednotky. Dôležité však bude, aby nebola výdavkovo náročná. Podľa Palka by mala fungovať už v rámci existujúcich štruktúr rezortu financií.

Vláda súhlasila s návrhom novely na sprísnenie verejného obstarávania

Vláda na stredajšom zasadnutí vyslovila súhlas s návrhom poslancov všetkých štyroch koaličných strán na sprísnenie a sprehľadnenie priebehu verejného obstarávania. Umožniť to má od 1. marca tohto roka novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorú parlament v decembri už posunul do druhého čítania. Zmeny, ktoré iniciovala vlani v novembri skupina šiestich koaličných poslancov, by mali zároveň zvýšiť efektívnosť verejných financií, transparentnosť a obmedziť priestor pre korupciu a klientelizmus. Návrh novely počíta s povinným používaním elektronických aukcií pri nadlimitných zákazkách a od 1. januára 2012 aj pri podlimitných zákazkách, vychádza pritom z programového vyhlásenia súčasnej vlády.

Vláda podľa premiérky Ivety Radičovej víta každý návrh, ktorý zvýši transparentnosť pri narábaní s verejnými financiami. Poslancov, ktorí uvedenú novelu predložili, však kabinet požiadal, aby ho ešte sprísnili. „Žiadne navyšovanie dohodnutej ceny, ani žiadne dodatky k zmluvám, ani zmeny podmienok. Tak ako v normálnom obchode platí, že si raz tovar kúpite za dohodnutú cenu, tak za vami ešte neprídu, že musíte doplatiť toľko a toľko preto lebo,“ povedala po rokovaní vlády Radičová.

Elektronická aukcia má byť podľa návrhu poslancov povinná pri zákazkách na dodanie tovaru a používať by sa mala aj pri zákazkách na poskytnutie služieb a uskutočnenie stavebných prác, ak možno presne určiť technické požiadavky. Jej použitie by nemalo byť povinné pri podprahových zákazkách, obstarávatelia však budú musieť štvrťročne zverejňovať správu o zákazkách s nízkou hodnotou nad 1 000 eur.

Vyhodnocovanie ponúk komisiou má byť verejné s výnimkou dôverných informácií týkajúcich sa obchodného tajomstva a dôverných aspektov ponúk. Obstarávatelia nebudú môcť bezdôvodne vylúčiť mimoriadne nízku ponuku, pričom tá má nahradiť nepresne uvádzanú podobu neobvykle nízkej ceny. Lehota na predkladanie ponúk nesmie byť kratšia ako 20 dní od odoslania výzvy obstarávateľom Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Ak zmluvy a dodatky k nim budú uzavreté v rozpore so zákonom, ÚVO alebo prokurátor majú dostať opäť možnosť v lehote jedného roka od ich uzavretia podať na súde návrh na určenie ich neplatnosti.

Ďalším zámerom návrhu novely zákona je aktívne presadzovanie rovnosti šancí uchádzačov o zákazky. Mnohí uchádzači boli totiž vylučovaní zo zvláštnych a ťažko preskúmateľných dôvodov. Obmedzený bude priestor pre špekulatívne vylučovanie ponúk nepohodlných uchádzačov, napríklad manipuláciou s cenou či dodatkami zvyšujúcimi hodnotu zákaziek. „Ďalším opatrením je zavedenie stropu pre navyšovanie víťazných cien v zákazkách formou dodatkov. Zákon dodatkovanie doteraz nijak neupravoval, nelimitoval,“ uviedol jeden z predkladateľov poslanec Kamil Krnáč (SaS). Zmluvná cena by mala byť podľa návrhu zvýšená dodatkami najviac o 15 %. Návrh bude znamenať zrušenie možnosti tzv. nástenkových tendrov, povedal ďalší predkladateľ, poslanec Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS). Súčasný zákon o obstarávaní totiž umožňuje pre určité skupiny služieb používanie nesúťažných zjednodušených postupov. Povinnosť riadiť sa týmto zákonom má byť rozšírená aj na verejné podnikateľské subjekty, na ktoré sa doteraz nevzťahovala.

Nesplnenie formálnych podmienok už nemá byť dôvodom na vylúčenie uchádzača zo súťaže. Odstránené majú byť aj podmienky zjavne určené na mieru konkrétnemu dodávateľovi. Obstarávatelia budú môcť používať užšiu súťaž iba v prípade, ak zdôvodnia, prečo nemôžu použiť verejnú súťaž. Tento princíp by sa mal podľa poslanca Ondreja Dostála (Most-Híd) perspektívne uplatniť na celé verejné obstarávanie.

Vláda vlani v septembri odmietla prijať rýchlu novelu zákona o verejnom obstarávaní s navrhovanou účinnosťou 1. januára 2011, ktorú predložil predseda ÚVO Roman Šipoš, nominant Smeru-SD. Zdôvodnila to tým, že ministerstvo spravodlivosti vypracuje do júna tohto roka kompletný návrh nového zákona o verejnom obstarávaní. Šipoš mal k poslaneckému návrhu novely dve hlavné výhrady. Podľa neho návrh obmedzuje povinné používanie elektronickej aukcie len pre väčšie nadlimitné zákazky, pričom návrh úradu počítal s elektronickými aukciami pri nakupovaní tovarov pre nadlimitné i malé podprahové zákazky. Poslanci koalície vo svojom návrhu rozšírili možnosť elektronickej aukcie aj na poskytovanie služieb a uskutočňovanie stavebných prác, ak to technické možnosti dovolia. Predseda ÚVO v tom vidí riziká. „Pokým nebudú stanovené štandardy kvality, nebudú vytvorené podmienky pre kvalitné zadávacie podklady v súťažiach, ťažko sa bude elektronická aukcia robiť,“ povedal vlani v novembri Šipoš.

Nepozdáva sa mu ani to, že by zmluvné ceny zákaziek mohli byť navýšené dodatkami o 15 %. Chýba mu v ňom pritom definovanie obstarávateľov. Šipoš napriek tomu vyzval poslancov Smeru, aby v parlamente podporili akýkoľvek návrh, ktorý sprehľadní verejné obstarávanie, vytvorí tvrdšie kritériá a aby svojimi pripomienkami zlepšili poslanecký návrh novely zákona. Šéf ÚVO podporuje všetky opatrenia na vylepšenie prostredia verejného obstarávania, vedúce k jeho sprísneniu, bezkorupčnosti a sprehľadneniu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe František PalkoIveta RadičováKamil KrnáčMiroslav BeblavýRoman Šipoš
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SR