Centrom Kábulu otriasol silný výbuch, útočil Taliban

Kábul
Foto: SITA/AP

KÁBUL 19. apríla (WebNoviny.sk) – Centrom afganskej metropoly Kábul otriasla v utorok silná explózia. K útoku došlo v obytnej štvrti neďaleko budovy ministerstva obrany.

Podľa miestnych médií samovražedný útočník odpálil bombu v aute a výbuch údajne zasiahol 10. riaditeľstvo NDS, zaisťujúce bezpečnosť vysokopostavených afganských predstaviteľov. Po explózii vypukla prestrelka medzi militantmi a bezpečnostnými silami.

Hovorca ministerstva vnútra Sádik Sádikí uviedol, že v oblasti operuje špeciálna policajná jednotka „a ak sú ešte nejakí teroristi nažive, naše sily ich čoskoro pošlú do pekla“

K zodpovednosti za útok sa prostredníctvom svojho hovorcu Zabiulláha Mudžáhida prihlásilo militantné hnutie Taliban.

„Po prvom výbuchu množstvo mudžahedínov vniklo na riaditeľstvo, pokračujú ťažké boje, otrokársky nepriateľ má ťažké straty,“ napísal Mudžáhid na Twitteri.

Taliban pred niekoľkými dňami oznámil spustenie „jarnej ofenzívy“ a v niekoľkých provinciách aj koordinovane zaútočil. Dnešný útok v Kábule bol prvý od oznámenia ofenzívy. .

https://www.youtube.com/watch?v=dDb5PkhivkM

Niekoľko hodín po teroristickom útoku, ktorý si vyžiadal desiatky mŕtvych, bolo v utorok v centre mesta počuť ďalší mohutný výbuch, podľa vyhlásenia hovorcu afganského ministerstva vnútra Sedíka Sedíkkího však nespôsobil nikomu vážnejšie zranenia. Jeho zdrojom bolo „improvizované zariadenie“, informuje agentúra Reuters.

Oficiálna bilancia predošlého samovražedného bombového útoku a streľby pri budove afganskej spravodajskej služby je podľa Reuters najmenej 28 mŕtvych a vyše 320 zranených. Podľa údajov agentúry DPA však mohlo pri tejto udalosti zahynúť až 40 ľudí vrátane 15 pracovníkov NDS.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom