Ceny Brit Awards 2014 ovládli Arctic Monkeys a One Direction

Udeľovanie cien Brit Awards ovládli Arctic Monkeys
Britská kapela Arctic Monkeys na odovzdávaní cien BRIT Awards 2014 v Londýne. Veľká Británia, Londýn, 19. februára 2014. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 20. februára (WEBNOVINY) – Britská kapela Arctic Monkeys a anglicko-írska chlapčenská skupina One Direction získali na stredajšom odovzdávaní Brit Awards zhodne po dve ceny.

Arctic Monkeys vyhlásili za najlepšiu britskú skupinu a ich štúdiovku AM za britský album roka. V druhej menovanej kategórii pritom uspeli už po tretí raz, čo sa doteraz žiadnemu interpretovi nepodarilo. One Direction zas druhý rok po sebe dostali cenu za globálny úspech a okrem toho triumfovali aj medzi videoklipmi, kde zvíťazili s videom k piesni Best Song Ever.

Obrazom: Udeľovanie cien Brit Awards ovládli Arctic Monkeys

Medzi britskými interpretmi dominoval David Bowie, ktorý sa vo veku 67 rokov stal vôbec najstarším držiteľom Brit Award v histórii týchto ocenení. Zopakoval tak víťazstvo z roku 1984, keď triumfoval v rovnakej kategórii. Na ceremoniáli v londýnskej O2 Arene sa však nezúčastnil a cenu zaňho prevzala modelka Kate Moss.

Britskou interpretkou sa stala Ellie Goulding a nováčikom zas kapela Bastille, ktorá mala spolu s formáciou Disclosure zhodne po štyri nominácie. Bastille však získali nakoniec iba jednu cenu, zatiaľ čo Disclosure žiadnu. Cenu pre producenta roka si odniesli Flood a Alan Moulder a za britský singel roka vyhlásili Waiting All Night od Rudimental s hosťujúcou Ellou Eyre.

Video: Bastille – Bad Blood

Medzinárodnou skupinou sa stalo francúzske duo Daft Punk, medzi interpretmi zvíťazil americký spevák Bruno Mars a medzi interpretkami zas novozélandská speváčka Lorde. Critics‘ Choice Award si odniesol Sam Smith, ktorého za víťaza v tejto kategórii vyhlásili ešte v decembri. Udeľovanie Brit Awards moderoval štvrtý rok po sebe herec James Corden. Na podujatí vystúpili napríklad Ellie Goulding, Beyoncé, Katy Perry, Arctic Monkeys, Bruno Mars, Bastille a Pharrell Williams s Nileom Rodgersom.

Video: Ellie Goulding – Starry Eyed
Prehľad víťazov a víťaziek Brit Awards za rok 2013:

Britská interpretka: Ellie Goulding

Britský interpret: David Bowie

Britská skupina: Arctic Monkeys

Britský nováčik: Bastille

Najlepší producent: Flood a Alan Moulder

Britský album: Arctic Monkeys – AM

Britský singel: Rudimental feat. Ella Eyre – Waiting All Night

Britské video roka: One Direction – Best Song Ever

Medzinárodná skupina: Daft Punk

Medzinárodná interpretka: Lorde

Medzinárodný interpret: Bruno Mars

Critics‘ Choice Award: Sam Smith

Brits Global Success: One Direction

Informácie pochádzajú z webstránok www.brits.co.uk a www.bbc.co.uk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bruno MarsDavid BowieElla EyreEllie GouldingJames CordenKate MossKaty PerryPharrell WilliamsSam Smith