Ceny elektriny a plynu stúpajú. Majú sa Slováci obávať vyšších nákladov za teplo?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Radiátor, teplo
Foto: ilustračné, Thinkstock.
Banner, SPP

BRATISLAVA 26. apríla (WebNoviny.sk) – Slovenské domácnosti, ktoré sú vykurované prostredníctvom veľkých teplárenských spoločností, sa nemusia obávať rapídneho zvyšovania nákladov na teplo. A to aj napriek tomu, že sa od nového roka zvýšili ceny zemného plynu, elektriny a ďalších komodít potrebných pre výrobu tepla a teplej vody.

Nadpriemerne teplá zima

Ako pre agentúru SITA uviedol predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT) Stanislav Janiš, je za tým nadpriemerne teplá tohtoročná zima.

„Napriek tomu, že začiatkom tohto roka v niektorých lokalitách sneh prekvapil obyvateľov svojou intenzitou, bola celkovo zima nadpriemerne teplá, a to približne o 1,6 celziových stupňov. V Bratislave sa vo februári dokonca teplota šplhala až k 20 celziovým stupňom, čo je na toto ročné obdobie nezvyčajné. Marcové teploty boli tiež vyššie oproti dlhodobým priemerom, vďaka čomu ľudia prestali vykurovať svoje domácnosti,“ uviedol Janiš.

Tieto skutočnosti sa premietnu aj do vyúčtovania tepla, ktoré môžu domácnosti očakávať koncom mája budúceho roka. Do vyúčtovania za tohtoročnú vykurovaciu sezónu sa premietne aj záver tohto kalendárneho roka, čiže náklady za teplo počas mesiacov september až december.

Preplatky a nedoplatky závisia od záloh

„Ak jeseň neprekvapí skorým nástupom a nadpriemerne nízkymi teplotami, tak podľa doterajšieho vývoja sa obyvatelia nemusia obávať o výšku platieb za dodané teplo. To, či budú mať preplatky alebo nedoplatky, bude závisieť najmä od nastavenia výšky zálohových platieb. Ak mali zálohové platby nastavené rovnako ako minulý rok , tak môžu očakávať približne rovnaké preplatky, respektíve nedoplatky,“ konštatoval Janiš.

Podľa zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov je bytový správca povinný doručiť odberateľom vyúčtovanie najneskôr do 31. mája. Vo vyúčtovaní sa nachádza aj položka o nákladoch za dodané teplo na vykurovanie a prípravu teplej vody.

Vykurovacie obdobie sa na Slovensku podľa vyhlášky ministerstva hospodárstva začína 1. septembra a končí sa 31. mája nasledujúceho roka. Dodávatelia tepla môžu prerušiť vykurovanie aj skôr, ale len ak teplota vzduchu stúpne nad 13 celziových stupňov počas dvoch za sebou nasledujúcich dní a zároveň nie je predpoklad opätovného poklesu teploty podľa predpovede počasia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie SZVT Slovenský zväz výrobcov tepla