Ceny komodít sa šplhajú nahor, zdražela ropa i zlato

Ropa
Foto: Shutterstock

NEW YORK 3. októbra (WEBNOVINY) – Ceny ropy v stredu posilnili najvýraznejšie za dva týždne. Americký Federálny úrad pre energetiku (EIA) informoval, že zásoby v ropnom centre Cushing v Oklahome sa za posledných 13 týždňov znížili o takmer 17 mil. barelov.

Cenu ropy podporil aj slabší dolár, keďže komodity, za ktoré sa platí dolármi, sa stali lacnejšími pre držiteľov iných mien. Dolár bol pod tlakom, pretože činnosť americkej vlády bola pre spor o rozpočet už druhý deň obmedzená a riešenie nebolo na dohľad. Ľahká americká ropa uzavrela vyššie o 2,06 USD čiže o 2,02 % na úroveň 104,10 USD za barel. Londýnska ropa Brent si pripísala 1,25 USD čiže 1,16 % a zdražela na 109,19 USD za barel.

Zlato v stredu zdraželo o viac ako o 2 %. Oslabenie dolára a amerického akciového trhu vyvolali snahu o výhodné nákupy zlata. Vykompenzovala sa tak väčšina utorkového zlacnenia žltého kovu. Rast ceny zlata sa zrýchlil po správe, ktorá ukázala, že súkromní zamestnávatelia v USA v septembri vytvorili menej nových pracovných miest, ako sa očakávalo. Spotová cena zlata do 18:44 GMT stúpla o 2,4 % na 1 316,41 USD za uncu. Decembrové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy uzavreli vyššie o 34,60 USD na 1 320,70 USD za uncu.

Kurz: (1 EUR = 1,3554 USD)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom