Ceny na Slovensku naďalej rastú, najvýraznejšie zdraželi potraviny a nealkoholické nápoje

Potraviny; ekonomika; ceny
Foto: ilustračné; thinkstock.com

BRATISLAVA 13. novembra (WebNoviny.sk) – Rast cien na Slovensku sa naďalej zrýchľuje. V októbri dosiahla medziročná inflácia meraná národnou metodikou 1,7 %, čo oproti septembru znamenalo zrýchlenie o 0,1 percentuálneho bodu.

Dynamika rastu cien sa pritom zvyšuje už štvrtý mesiac v poradí. V priemere za desať mesiacov roka tak ceny na Slovensku medziročne stúpli o 1,2 %. Medzimesačne sa ceny v októbri oproti septembru zvýšili o 0,3 %, kým v septembri oproti augustu rástli o 0,2 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR (ŠÚ).

Za bývanie platíme menej

Na medziročnej báze sa najvýraznejšie zvýšili ceny potravín a nealkoholických nápojov. Tie boli totiž oproti vlaňajšiemu októbru vyššie až o 6,2 %.

Zvyšujú sa však aj ceny dopravy o 2,6 %, ceny v reštauráciách a hoteloch medziročne stúpli o 2,5 %, ceny alkoholických nápojov a tabaku a zdravotníctva zhodne o 2,4 %, rekreácie a kultúry o 2,1 %, rozličných tovarov a služieb o 1,6 %, vzdelávania o 1,1 % a odevov a obuvi o 0,4 %.

Naopak klesli ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a ostatné palivá o 1 % a ceny nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domácnosti o 0,6 %. Na úrovni vlaňajška zostali ceny pôšt a spojov.

Medzimesačne najviac zdraželi odevy a obuv

V porovnaní so septembrom sa v októbri zvýšili najmä ceny za odevy a obuv o 1,6 %. Zdraželi však aj potraviny a nealkoholické nápoje o 1,1 %, alkoholické nápoje a tabak o 0,5 %, zdravotníctvo a rekreácia a kultúra zhodne o 0,4 %, reštaurácie a hotely o 0,2 % a napokon aj bývanie, voda, elektrina, plyn a ostatné palivá a vzdelávanie zhodne o 0,1 %.

Medzimesačný pokles na druhej strane vykázali ceny v doprave o 0,3 %, rozličných tovarov a služieb o 0,2 %, za nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domácnosti o 0,1 %. Na septembrovej úrovni zostali ceny za pošty a spoje.

Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, v októbri dosiahla 2,5 %, kým v septembri predstavovala 2,3 %.

Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, dosiahla v októbri 1,4 %. V septembri bola na úrovni 1,5 %. V medzimesačnom porovnaní bola jadrová inflácia v októbri vo výške 0,4 % a čistá inflácia bola na úrovni 0,2 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom