Ceny Ochranného svazu autorského ovládli Kabát a Petr Janda

Janda
Spevák kapely Olympic Petr Janda pri preberaní ceny. Foto: Facebook.com/Ochrannysvazautorsky

BRATISLAVA 20. júna (WEBNOVINY) – Udeľovanie cien Ochranného svazu autorského (OSA) za rok 2013 ovládli s dvoma trofejami kapela Kabát a hudobník Petr Janda. Basgitarista spomínanej skupiny Milan Špalek sa stal najúspešnejším textárom roka a gitarista Tomáš Krulich zas bodoval ako najúspešnejší skladateľ populárnej hudby.

Túto cenu si okrem neho na konto pripísal aj líder formácie Olympic Petr Janda. Sedemdesiatdvaročný spevák a gitarista tiež vďaka piesni Jasná zpráva vstúpil do Zlatého fondu OSA (najvýznamnejší autori a dlhodobo najhranejšie skladby), a to spoločne s už zosnulým spoluautorom piesne Pavlom Vrbom. Rovnako ocenili taktiež zosnulého textára Zdeňka Rytířa.

Video: Olympic – Jasná zpráva

V kategórii Populárna skladba roka zvíťazil hit Cesta, ktorý nahrali kapela Kryštof a Tomáš Klus. Pieseň bolo vlani z českého televízneho a rozhlasového éteru počuť 15 467 ráz. Najúspešnejšou vážnou skladbou roka je Koncert pro varhany a orchestr č. 3 od Jiřího Temla. Za najúspešnejšieho skladateľa vážnej hudby vyhlásili Jiřího Kabáta, Lucie Vítková zvíťazila v tomto žánri medzi mladými autorkami či autormi.

Video: Kryštof – Cesta ft. Tomáš Klus

V kategórii Najúspešnejší mladý autor populárnej hudby triumfoval Štěpán Petrů. Najúspešnejším autorom v zahraniční sa stal Petr Skoumal, najúspešnejšou skladbou medzi žánrami je Hlasy světla od Roberta Jíšu a cenu pre najúspešnejšieho skladateľa medzi žánrami si na konto pripísal Jiří Pavlica. Ocenenie za propagáciu a šírenie českej hudby udelili Jiřímu Černému. Zlatú cenu OSA za prínos českej hudbe získal Luboš Sluka.

Krajco
Foto: Facebook.com/Ochrannysvazautorsky

Deviaty ročník odovzdávania cien OSA, ktoré udeľujú na základe rozhlasových a televíznych štatistík, sa uskutočnil v pražskom Divadle Hybernia. O program sa postarali The Tap Tap, Iva Bittová, Jan Haubert, Xindl X, Oskar Petr, Miloň Čepelka alebo Michal Prokop, ktorý tiež sprevádzal večerom.

Informácie pochádzajú z webstránky www.osa.cz.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Iva BittováPetr JandaTomáš KlusXindl X