Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SPP CNG
Ilustračné foto sppcng.sk
31. 05. 2013 16:52 Ekonomika od Webnoviny.skSITA Diskusia

Ceny plynu sa meniť nebudú

BRATISLAVA 31. mája (WBN/PR) – Spoločnosť SPP – distribúcia, a.s., sa ako prevádzkovateľ distribučnej plynárenskej siete na Slovensku zúčastnila štandardného pripomienkovacieho konania k novej Vyhláške ÚRSO o cenovej regulácii. Pripomienky a návrh SPP – distribúcia, a.s., sa týkal iba zmeny metodiky výpočtu tarify tak, aby viac reflektovala štruktúru nákladov spoločnosti na prevádzku distribučnej plynárenskej siete a údržbu odberného miesta. Zmena metodiky výpočtu tarify by však nemala dopad na cenu plynu.

Náklady SPP – distribúcia, a .s., na výstavbu a údržbu prípojky a plynovodov, z ktorých je aktívne odoberaný zemný plyn, sú totiž rovnaké ako tie, z ktorých nie je významný odber (napr. varenie).

Prevádzkovateľ distribučnej siete, spoločnosť SPP – distribúcia, a.s., navrhla zmenu štruktúry tarify za distribúciu plynu, teda zmenu pomeru fixnej a variabilnej časti ceny.

V súčasnosti platí maximálny limit 60% pre fixnú časť, pričom na variabilnú ostáva 40%. SPP – distribúcia, a.s., navrhla tento pomer upraviť v prospech fixnej časti tarify na 80% (fixná časť) k 20% (variabilná časť), pričom táto zmena by nemala dopad na cenu plynu.

Modelový príklad:

V súčasnosti domácnosť, ktorá používa plyn iba na varenie, platí ročne 30 € za distribúciu plynu.

V tomto režime je fixnou časťou suma 18 € a variabilnou suma 12 €. Fixná čiastka v tarife sa platí vždy bez ohľadu na odber a variabilná časť sa platí podľa skutočnej spotreby.

Podľa nového návrhu by z faktúry v celkovej výške 30 € na fixnú časť smerovalo 24 € a variabilná suma by bola 6 €. Z uvedených čísiel vyplýva, že by sa výška ročnej faktúry, ktorú dostáva domácnosť, ktorá používa plyn iba na varenie, vôbec nemenila. Inými slovami domácnosti po zmene metodiky výpočtu tarify budú platiť za plyn stále rovnako.

SPP – distribúcia, a.s. (www.spp-distribucia.sk) začala svoju činnosť 1. júla 2006 právnym odčlenením všetkých činností súvisiacich s distribúciou zemného plynu a distribučných aktív ako 100 % dcérska spoločnosť SPP (Slovenský plynárenský priemysel, a.s.). Spoločnosť zabezpečuje distribúciu zemného plynu pre viac ako 1,5 milióna odberateľov na Slovensku.

K téme

Nový iPhone 11: Cena, farebné prevedenie, vylepšený fotoaparát a šok pri funkcii 3D Touch (video) Zatkli expremiéra Abbásího, Pakistan vyšetruje jeho úlohu v kauze dovozu zemného plynu z Kataru

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X