Ceny potravín naďalej rastú, šetriť musí pri nákupe čoraz viac Slovákov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Setrenie pri nakupoch.jpg
Foto: Pixabay

Rok 2022 si pripravil pre naše peňaženky viacero nepríjemných prekvapení. Jedným z nich je aj suma, ktorú necháme v obchode pri nákupe nevyhnutných potravín. Ceny väčšiny potravín sa totiž od začiatku roka šplhajú stále vyššie a vyššie.

Ako šetriť pri nákupe potravín

Historicky najvyššia inflácia za dlhé roky tento rok naozaj skúša našu odolnosť. Bez toho, aby sme k nej pristupovali rozumne a v niektorých oblastiach si aj utiahli opasok, ju mnohí z nás zvládnu len ťažko.

Potraviny nie sú jediná oblasť, ktorej ceny enormne rastú. Vysoká inflácia aj celosvetový vývoj (pandémia, vojna…) ovplyvňujú ceny väčšiny oblastí. Všetci preto musíme vynakladať čoraz väčšiu časť svojho príjmu na zabezpečenie základných potrieb. Kým prv mali problém s rodinným rozpočtom najmä nízkopríjmové skupiny, dnes robí problém udržať vyvážený rodinný rozpočet aj mnohým ľuďom z tzv. strednej vrstvy.

Ako prvé pri šetrení nasleduje škrtnutie nadštandardných výdavkov. No mnohým dnes už len to nestačí. A tak prichádza na rad šetrenie pri nákupoch, ktoré si odpustiť nemôžeme. Jedným z nich je nákup potravín.

Úplne základným krokom šetrenia pri nákupe potravín je premyslené nakupovanie, vďaka zoznamu potrebných potravín. Sadnite si raz týždenne a naplánujte si jedálniček na celý týždeň. Využite v ňom potraviny, ktoré už máte doma a skombinujte ich s akciovými potravinami z aktuálnych letákov.

Pozor však, nikdy nechoďte do obchodu kvôli jednej akciovej potravine. Aby bol nákup naozaj výhodný, do úvahy musíte zobrať aj náklady spojené s návštevou obchodu.

Prelistujte si postupne akciové letáky všetkých obchodov a vyberte si jeden/dva také, kde viete tento týždeň toho nakúpiť v akcii čo najviac. Aktuálny týždeň môžete nájsť výhodnú ponuku v Billa letáku, ďalší týždeň to môže byť zase v inom obchode. Preto je dobré pozerať ponuky pravidelne.

Ak je niektorá akcia naozaj výhodná, nebojte sa kúpiť potraviny aj do zásoby. Všetko ale len v takom množstve, aké viete kvalitne skladovať a minúť skôr, ako sa dané potraviny skazia.

Riešením pre najslabšiu vrstvu môže byť potravinová banka. Toto občianske združenie zhromažďuje potraviny, ktoré prideľuje humanitárnym a charitatívnym organizáciám. Cez ne sa k nim následne môžu dostať ľudia, ktorí si nemôžu dovoliť nákup životne dôležitých potravín. Do potravinovej banky napríklad pravidelne prispieva aj už spomínaná Billa.

Najviac zdražel olej a pečivo

Najviac, až o 52,4 % medziročne narástli ceny oleja a tukov. Kým liter oleja sme minulý rok kupovali za cenu niečo tesne pod 2 €, dnes sa jeho cena šplhá až k 4 €.

Na druhom mieste, s nárastom o 23,4 % sa umiestnil chlieb a pečivo. Trojicu oblastí potravín s najvyšším nárastom cien uzatvárajú produkty ako je mlieko, syr a vajcia. Ich cena sa medziročne zvýšila v priemere o 21,8 %.

No o viac ako 10 % medziročne narástli aj ceny mäsa, kávy, čaju, kakaa, zeleniny, rýb a morských plodov, cukru, čokolády a rôznych cukroviniek.

Nárast cien potravín sa podľa odborníkov nezastaví ani v najbližších mesiacoch.

Zastropovanie cien potravín

V marci 2022 prinieslo Ministerstvo pôdohospodárstva deklaráciu o udržaní cenovej stability základných potravín. Základom tejto dohody medzi ministerstvom a obchodníkmi je dohoda o nezvyšovaní marže pri vybraných druhoch potravín. Cieľom má byť spomalenie nárastu cien určených potravín.

Deklarácia sa týka nasledujúcich 13 potravín: bravčová dusená šunka, pitvané kura, bravčové párky, biely rožok, ovocný jogurt, chlieb, čerstvé maslo, kuracie prsia, syr, slepačie vajcia veľkosti M, bravčové karé, trvanlivé polotučné mlieko a pšeničná múka. Povôdne bola v zozname zaradená aj saláma a smotana na šlahanie, ale tie nakoniec zo zoznamu vypadli.

Samozrejme, podpísanie deklarácie neznamená, že dané potraviny nebudú zdražovať v dôsledku vývoja trhovej situácie a aj zdražejú. Obchodné reťazce sa len pri týchto potravinách vzdajú dodatočného zisku.

Vývoj cien komodít naznačuje, že rast cien potravín by sa mohol spomaliť na prelome rokov 2022 až 2023. Všetko sú to však zatiaľ len predpoklady.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia