Ceny ropy aj zlata ovplyvnili slová šéfky Fed-u

Zlato si prilepšilo o 17,20 USD, čiže o 1,5 percenta a uzavrelo na úrovni 1 158,10 USD za uncu. Foto: ilustračné, Thinkstock

NEW YORK 30. marca (WebNoviny.sk) – Ceny ropy v utorok stratili zhruba 3 % pod tlakom obáv z ďalšieho rastu prebytkov komodity na globálnych trhoch. Výpredaje nasledovali po správe, že Kuvajt a Saudská Arábia obnovia ťažbu na spoločnom ropnom poli Chafdží s kapacitou zhruba 300 tis. barelov denne.

Ceny sa krátkodobo zotavili, keď šéfka americkej centrálnej banky (Fed) Janet Yellenová vyhlásila, že Federálny rezervný systém má pri zvyšovaní úrokových sadzieb vzhľadom na riziká v globálnej ekonomike postupovať „opatrne“. Ceny ropy Brent klesli o 1,13 USD na 39,14 USD za barel. Ľahká americká ropa zlacnela o 1,11 USD na 38,28 USD za barel.

Ceny zlata v utorok posilnili o takmer 2 % po tom, čo šéfka Fed-u naznačila, že tvorcovia menovej politiky v USA pri zvyšovaní úrokových sadzieb zvolia opatrné tempo. Vyššie sadzby Fed-u pomáhajú americkému doláru a naopak obmedzujú dopyt po zlate ako bezpečnej investícii.

Za uplynulý týždeň vzácny kov stratil zhruba 3 % hodnoty. Prispeli k tomu viacerí predstavitelia Fed-u, ktorí sa vyjadrili v prospech razantnejšieho sprísnenia menovej politiky. Spotová cena zlata bola o 18:46 GMT na úrovni 1 242,60 USD za uncu, čo bolo o 1,8 % viac ako záverečná hodnota z pondelka. Aprílové dodávky zlata na newyorskej komoditnej burze zdraželi o 1,3 % na 1 235,80 USD za uncu.

(1 EUR = 1,1194 USD)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Janet Yellenová
Firmy a inštitúcie FED Americká centrálna banka