Ceny ropy klesli pre problémy v eurozóne, zlato posilnilo

Zlato
Foto: SITA/AP

NEW YORK 12. júna (WEBNOVINY) – Ľahká americká ropa v pondelok zlacnela už tretí obchodovací deň po sebe. Najprv síce jej cena stúpla v reakcii na záchranný plán pre španielske banky zo strany eurozóny.

Neskôr však ustúpila, keďže investori začali o záchrannom balíčku pochybovať a sústredili sa na iné problémové štáty eurozóny, ako je napríklad Grécko.

Pesimistickú náladu na trhu s ropou posilnilo aj to, že Saudská Arábia vyzvala na zvýšenie ťažobných kvót kartelu OPEC napriek klesajúcim cenám.

Júlové dodávky ľahkej americkej ropy zlacneli o 1,40 USD čiže o 1,66 % a uzavreli na úrovni 82,70 USD za barel. Júlové dodávky londýnskej ropy Brent klesli o 1,47 USD čiže o 1,48 % na 98 USD za barel.

Zlato v pondelok mierne posilnilo, a to vďaka nákupom bezpečných aktív, keď sa vytratilo nadšenie investorov z európskej pomoci pre španielske banky. Spotová cena zlata do 21:04 GMT stúpla o 0,2 % na 1 595,69 USD za uncu. Augustové dodávky žltého kovu na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zdraželi o 5,40 USD na 1 596,80 USD za uncu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie OPEC Organizácia krajín vyvážajúcich ropu