Ceny ropy môžu vzrásť o 30 percent, ak Irán stopne jej vývoz

WASHINGTON 26. januára (WEBNOVINY) – Ceny ropy by mohli vzrásť o 20 až 30 %, ak Irán v dôsledku sankcií Európskej únie a USA zastaví export čierneho zlata.

Varuje Medzinárodný menový fond (MMF) v komentároch určených skupine najväčších svetových ekonomík G20. Európska únia v pondelok prijala celý súbor nových sankcií voči Iránu, ktorého súčasťou je aj zákaz dovozu iránskej ropy.

Takéto opatrenie v uplynulých mesiacoch presadzovali Spojené štáty, ktoré sa snažia prekaziť jadrové ambície Teheránu. Ten na druhej strane hrozí, že zablokuje Hormuzský prieliv, cez ktorý sa prepravuje 20 % globálnych dodávok ropy.

Sankcie proti Iránu, ktorý je piatym najväčším producentom ropy na svete, je podľa fondu možné prirovnať k ropnému embargu, ktoré by znamenalo zníženie dodávok ropy na trh o 1,5 mil. barelov denne. Dopady prerušenia exportu iránskej ropy by ešte vystupňoval podpriemerný stav zásob čierneho zlata v mnohých krajinách, ktorý je výsledkom napätých podmienok na trhu s ropou počas prevažnej časti minulého roka, uvádza ďalej MMF.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom