Ceny ropy sú pod tlakom, može za to Čína, Európa aj Irán

Ropa
Ťažba ropy. Foto: SITA/AP

NEW YORK 22. júla (WEBNOVINY) – Ceny ropy v utorok rástli. Pod rast cien sa podpísal slabší dolár. Americká mena v utorok klesla voči euru aj menovému košu.

V skoršom obchodovaní mena profitovala z rastúcich očakávaní, že americká centrálna banka (Fed) čoskoro zvýši úrokové sadzby. Sprísnenie menovej politiky podporil šéf pobočky Fed-u v St. Louis James Bullard, ktorý v pondelok uviedol, že sadzby sa zo súčasných rekordných miním zdvihnú pravdepodobne už v septembri.

Septembrové dodávky ropy Brent vzrástli o 39 centov na 57,04 USD za barel. Končiace augustové dodávky americkej ropy stúpli o 21 centov na 50,36 USD za barel a septembrové dodávky vzrástli o 42 centov na 50,86 USD za barel.

Tento mesiac sú ceny ropy pod tlakom. Dôvodom sú obavy, že ekonomická situácia v Číne a v Európe nepriaznivo ovplyvní dopyt. Tlak na ropu spôsobuje aj dohoda o iránskom jadrovom programe.

Obchodovanie so zlatom bolo v utorok zmiešané. Stalo sa tak po výraznom pondelkovom poklese cien tohto kovu. Pondelkový prepad spôsobili investori na komoditných burzách v Šanghaji a New Yorku, keď predali zlato v hodnote 1,3 miliardy USD. V utorok sa spotová cena zlata do 19:00 GMT zvýšila o 0,2 percenta na 1098,58 USD za uncu. Augustové dodávky zlata na newyorskej komoditnej burze zlacneli o 0,3 percenta na 1103,50 USD za uncu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe James Bullard