Ceny ropy vyhnal nahor konflikt v Pásme Gazy

Ropa
Foto: SITA/AP

NEW YORK 18. novembra (WEBNOVINY) – Ceny ropy v piatok posilnili, keď správa o požiari na ťažobnej plošine v Mexickom zálive a eskalácia konfliktu na Blízkom východe vyvolala obavy z ohrozenia dodávok.

Izraelské ozbrojené sily pokračovali v útokoch na palestínske ciele po tom, čo militanti prvýkrát za desaťročia takmer zasiahli Jeruzalem.

Končiace decembrové dodávky ľahkej americkej ropy zdraželi o 1,22 USD na 86,67 USD za barel. Januárové dodávky britskej ropy Brent zdraželi o 94 centov na 108,95 USD za barel.

Ceny zlata v piatok oslabili a týždeň ukončili s výraznou stratou. Dopyt po zlate ako poistke voči inflácii negatívne zasiahli obavy zo spomalenia globálnej ekonomiky po tom, čo Európska komisia informovala, že eurozóna sa v treťom kvartáli prepadla do recesie.

Spotová cena bola o 20:04 GMT na úrovni 1 712,60 USD za uncu, čo bolo o 0,2 % menej ako štvrtková záverečná hodnota. Decembrové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zdraželi o 90 centov na 1 714,70 USD za uncu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom