Ceny zemiakov vzrástli o 71 percent

Zemiaky
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 24. novembra (WEBNOVINY) – Nákupné aj spotrebiteľské ceny zemiakov sú oproti minulému roku mimoriadne vysoké, keď nákupné ceny v októbri medziročne vzrástli o 150 % a spotrebiteľské o 70,6 %.

V desiatom mesiaci boli nákupné ceny konzumných zemiakov v priemere o 16,86 eur za 100 kilogramov vyššie ako v rovnakom období minulého roku, keď sa ich priemerná cena pohybovala na úrovni 28,10 eur za 100 kilogramov. Vyplýva to z informácií odboru Agrárnych trhových informácií Slovenska Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA-ATIS). V medzimesačnom porovnaní nákupná cena zemiakov v októbri tohto roku stúpla o 3,6 % na 28,10 eur za 100 kilogramov. Spotrebiteľské ceny naopak klesli o 3,3 % na 0,58 eur za kilogram.

Podľa prognózy PPA-ATIS by mala nákupná cena zemiakov v druhej polovici novembra stagnovať. Na začiatku decembra sa očakáva mierny nárast cien, ktorý je typický pre predvianočné obdobie.

Na výrazný nárast cien zemiakov mal najväčší vplyv ich nedostatok na trhu, keď domáca ponuka nestíhala pokrývať dopyt. Na domácom trhu sa predávalo viac zemiakov z dovozu. Francúzsko, najväčší exportér komodity v Európskej únii, zverejnilo obchodnú štatistiku, podľa ktorej sa priemerná exportná cena konzumných zemiakov v tomto roku zvýšila až na 261 eur za tonu. Hoci exportné ceny boli zatiaľ najvyššie v hospodárskom roku 2007/08, očakáva sa, že v nadchádzajúcej sezóne 2010/11 budú ešte vyššie

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom