Jana Čepelová: Zdolať Serenu Williamsovú, to je sen každej hráčky

Čepelová prehrala vo finále v Charlestone s Petkovicovou

Janka, gratulujeme vám k tej svetovej senzácii, ktorú ste na turnaji WTA v americkom Charlestone spôsobili. Poraziť aktuálnu svetovú jednotku Serenu Williamsovú v domácom prostredí je fantázia! Ako sa vám to vlastne podarilo?

Ako sa mi to podarilo? (krátka odmlka). Sama neviem (smiech). Keď som išla na kurt, vôbec som sa nepozerala, kto je na druhej strane. Zamerala som sa najmä na seba. Na svoju hru. Každú loptu v tomto zápase som sa snažila vybojovať. Húževnato som bojovala o každú loptu. Hrala som svoju hru.

Doteraz sa vám podarilo presadiť sa v súboji s hráčkou v Top dvadsať. Vaše maximum bol skalp šestnástej hráčky z okruhu WTA Samathy Stosurovej. Teraz na vašom štíte šokujúco zostala úradujúca svetová jednotka, momentálne najlepšia hráčka sveta! Ako vnímate tieto fakty, túto senzačnú skutočnosť?

Tak je to určite súper. Vôbec som to nečakala. Lebo zdolať Serenu, to je sen každej hráčky. Vôbec som to nečakala. Pred zápasom 2. kola som bola dosť nervózna. Ale ako som prišla na kurt, moja nervozita opadla. Už sa mi hralo dobre. Takže toto víťazstvo nad Serenou považujem za veľký úspech.

Spôsobili ste senzáciu nie iba celkovým triumfom 6:4, 6:4, ale aj tým, že prvý set ste už po 18 minútach neuveriteľne vyhrávali už 5:0! Možno, že Serena Williamsová vo svojej hviezdnej kariére nikdy nebola tak blízko k tomu, že jej súperka uštedrí zahanbujúceho „kanára“ 0:6. Uvedomovali ste si tento svoj neuveriteľný náskok v prvom sete?

Aby som bola úprimná, skôr som čakala 0:5, nie 5:0 (smiech). Bola som z toho prekvapená. Ale ja som hrala stále to isté. Ona až za stavu 0:5 pridala na dôraze. Robila menej chýb a začala hrať svoju hru. Môj náskok stiahla až na 4:5. A mala šancu vyrovnať stav na 5:5. Ale ja som veľmi rada, že sa mi z tej nevýhody podarilo dostať späť do setu. Dostala som sa opäť do hry – a prvý set som nakoniec vyhrala 6:4. Pokiaľ ide o toho ´kanára´ (krátka odmlka). Nepozerala som sa na to, či jej dám ´kanára´, alebo nie. Ja som chcela predovšetkým vyhrať set. Nie jej dať kanára… Na to som vôbec nemyslela. Ja som sa sústredila na dotiahnutie setu do víťazného konca (krátka odmlka). Chcela som vyhrať prvý set, čo sa mi aj podarilo.

Ako sme už hovorili, z vášho senzačného náskoku 5:0 bolo zrazu 5:4. Nebáli ste sa, že Serena „vstane z mŕtvých“ a otočí skóre prvého setu vo svoj prospech? Nehrozil takýto scenár?

Dôležité pre vývoj prvého setu bolo, že som si stále verila. Vedela som, že mám servis. Samozrejme, hrozilo, že to môže dotiahnuť na 5:5. Bol tam ten vážny moment (krátka odmlka). Mala šancu ´urobiť´ set na 5:5. Ale ja som si stále verila (krátka odmlka). Vôbec som si nepripúšťala, že by som ten prvý set mohla stratiť. A podľa toho som aj hrala (smiech).

Určite ste po tomto fantastickom výsledku dostali obrovské množstvo gratulácií a blahoželaní. Od koho bola tá gratulácia taká nevšedná, alebo kto vám poslal nejaké kuriózne a nevšedné blahoželanie k čerstvému skalpu svetovej jednotky?

Máte pravdu, bolo toho veľmi veľa (smiech). Veľmi veľa ľudí mi k tomuto úspechu gratulovalo (krátka odmlka). Ešte som si to nestihla prečítať. Teraz nie je na to čas (smiech). Určite ma veľmi potešila gratulácia od môjho trénera. Tak isto od rodičov, ako aj od mojej blízkej rodiny.

Čepelová prehrala vo finále v Charlestone s Petkovicovou

Ste štvrtou Slovenkou, ktorá v kariére dokázala v dvojhre žien zdolať aktuálnu svetovú jednotku na turnaji WTA. Snívali ste niekedy o takomto veľkom úspechu na medzinárodnej scéne?

Ako to povedať (krátka odmlka). Poraziť Serenu je fakt super výsledok! Proste ona ako by ani nehrala na tejto planéte! Čiže ja fakt ešte stále nemôžem tomu uveriť, že som ju porazila (krátka odmlka). Fakt nie (smiech). Verte mi, že nie. Ešte sa mi to v podstate dobre nerozležalo v hlave (smiech). Je to super pocit. Pritom netreba zabúdať, že Serena je svetová jednotka! Teraz nedávno vyhrala dvojhru na veľkom turnaji WTA v Miami. Tento turnaj na zelenej antuke (v Charlestone, pozn.) vyhrala už trikrát, k tomu dva razy po sebe. Takže je to určite super hráčka. Veľká postava svetového ženského tenisu.

Kedy vám v tomto vašom životnom zápase v rámci okruhu WTA bolo najťažšie? Kedy ste počas neho prežívali najkrušnejšie chvíle – a prečo?

Necítila som taký okamih. Aspoň si ho nepamätám (krátka odmlka). Ja som si užívala každú loptu, každý gem v tomto zápase. Tak isto som si veľmi dobre postrážila každú loptu, každý gen. Takže som v tomto súboji necítila nejaký zlom. Všetko išlo tak, ako malo (smiech). Bol to krásny zápas. Aspoň z mojej strany určite (smiech).

Celý víťazný zápas so Serenou, ktorý ste vyhrali 6:4 a 6:4, trval 85 minút. Počas neho vás však začalo bolieť koleno… Nebáli ste sa, že táto nečakaná zdravotná indispozícia vám zabráni v ceste k tomu veľkému životnému triumfu?

Mne sa to stalo v druhom sete. Musím sa však priznať, že ja som bola v takom ´laufe´, že vôbec neviem, kedy sa mi to vlastne stalo. Fakt si nepamätám, kedy sa mi to stalo. Zrazu som pocítila po jednom pohybe bolesť. Vedela som, že ma bolí koleno. Uvedomila som si to (krátka odmlka). Ale fakt neviem, čo sa stalo. Necítila som to… Alebo poviem to inak, cítila som to, ale nepripisovala som tomu nejakú dôležitosť. Nebrala som to vážne (smiech). Myslela som si, že mi to prejde. Až po zápase sa koleno opäť ozvalo. Vo chvíli, keď oddychujem, trochu viac ma to bolí. Ale počas zápasu som tomu nevenovala pozornosť. Úplne som sa koncentrovala na svoju hru a na svoj pohyb na kurte. Boľavé koleno muselo vydržať (smiech).

Čo všetko vás v zámorí okrem tohto turnaja WTA na „zelenej antuke“ ešte čaká? Aký máte ďalší program na najbližšie dni a týždne?

Po tomto turnaji sa vraciam domov. Verím, že budem stopercentne zdravá, aby som mohla ísť na Pohár federácie. Po návrate zo zámoria sa budem pripravovať najmä doma, v domácich podmienkach. Potom poletíme s´babami´ do Kanady, kde nás čaká Pohár federácie.

Zhováral sa Štefan Žilka

Jana Čepelová sa narodila 29. mája 1993 v Košiciach. Tenis začala hrať už ako štvorročná po vzore svojho staršieho brata Romana. Prvýkrát dala o sebe vedieť v roku 2009, keď spolu s Chantal Škamlovou postúpili do semifinále štvorhry junioriek na grandslamovom turnaji US Open. Dvojnásobná juniorská majsterka Európy hráčok do 18 rokov z roku 2010 Jana Čepelová svoj prvý väčší úspech zaznamenala v januári 2010, keď na turnaji Australian Open zvíťazila spolu s Chantal Škamlovou vo štvorhre junioriek. V finále porazili pár Babosová – Dabrowská 7:6 a 6:2. Ďalší spoločný úspech so Chantal Škamlovou dosiahli v tom istom roku na Letných olympijských hrách mládeže 2010 v Singapúre, kde získali striebornú medailu vo štvorhre dievčat. Jana Čepelová pridala v Singapúre ešte aj bronzovú medailu vo dvojhre. Jej najlepším doterajším umiestnením v rebríčku WTA je 61. miesto ( 17. júna 2013). Doteraz vyhrala päť turnajov ITF (druhá najvyššia kategória po WTA Tour, pozn.), pričom z prvého triumfu v dvojhre žien na podujatí ITF sa tešila 25. októbra 2010 v Monastire (Tunis.). Ďalšiu dvojhru na turnaj ITF vyhrala 23. januára 2011 v Nemecku (Stuttgart-Stammheim), tretí primát tejto úrovne získala 25. júna 2011 v Kristinehamne (Švéd.). Na turnaji ITF nenašla premožiteľku v dvojhre ani na turnaji v Prahe, kde sa 28. augusta 2011 tešila zo štvrtého celkového úspechu. A z celkového víťazstva na turnaji ITF sa naposledy radovala pred rokom v Dubaji (SAE). Okrem toho dvakrát bola vo finále podujatia ITF (Izrael /8. február 2010/ a Tunisko / 18. október 2010 ). Do jej zbierky patria aj celkové tri víťazstvá na medzinárodných akciách ITF vo štvorhre žien (Španielsko 2011 /Barcelona/, Maroko 2012 /Rabat/, Mexiko 2012 /Roza Rica/).

Najväčší úspech Jany Čepelovej na turnajoch prestížneho Grand Slamu je 3. kolo dvojhry vo Wimbledone, kde ju zastavila až vtedajšia druhá hráčka WTA Tour Viktoria Azarenková z Bieloruska. Do tretieho kola tohto turnaja sa prebojovala sitom trojkolovej kvalifikácie. Vo Wimbledone vtedy vyhrala päť zápasov za sebou. Na Australian Open a Roland Garros postúpila v roku 2013 do 2. kola dvojhry. Jej najcennejším úspechom na medzinárodných turnajoch je čerstvý triumf 6:4, 6:4 nad svetovou jednotkou Serenou Willamsovou na podujatí Premier Family Circle Cup v Charlestone (USA). Jej osobným trénerom je Martin Zathurecký. Do 1. apríla 2014 trikrát zdolala niektorú z hráčok Top 30, jej renkingovým osobným rekordom do prvého apríla 2014 bolo víťazstvo nad Samanthou Stosurovou v katarskej Dauhe. Austrálska grandslamová šampiónka sa vtedy nachádzala na 16. stupienku v hodnotení WTA Tour. V Pohári federácie debutovala vo februári 2011, keď v domácom súboji s Českom ako 17-ročná odohrala víťaznú dvojhru proti Lucii Šafářovej a spolu s Magdalénou Rybárikovej zdolala aj pár Peschkeová –Záhlavová- Strýcová. Ďalší výrazný úspech v Pohári federácie dosiahla 10. februára 2013 v súboji so Srbskom, v ktorom ako náhradníčka za chorú Dominiku Cibulkovú porazila srbskú jednotku Bojanu Jovanovskú po veľkom boji za 197 minút 5:7, 7:5 a 11:9, vďaka čomu získala pre Slovensko rozhodujúci druhý bod. Slovenky tento duel vyhrali 3:1 a po jedenástich rokoch opäť postúpili do semifinále tento ženskej tímovej súťaže.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana ČepelováSerena WilliamsováViktoria Azarenková