Čepelovej senzácia, na Wimbledone zdolala svetovú trojku

Najkrajšie momenty z druhého dňa na Wimbledone
Slovenská tenistka Jana Čepelová odvracia loptičku počas zápasu prvého kola na Wimbledone, v ktorom zdolala Rumunku Simonu Halepovú. Londýn, 30. jún 2015. Foto: SITA/AP

LONDÝN 30. júna (WEBNOVINY) – Slovenská tenistka Jana Čepelová senzačne zvíťazila v utorňajšom stretnutí 1. kola dvojhry žien na treťom grandslamovom turnaji sezóny Wimbledone v Londýne (29. júna – 12. júla, celková dotácia 26,75 milióna libier, tráva) nad jasne favorizovanou rumunskou trojkou svetového rebríčka WTA Simonou Halepovou za 135 minút 5:7, 6:4, 6:3.

Na dvorci č. 1 predviedla sympaticky nebojácny a výsostne kvalitný tenis, dokázala naplno profitovať zo značne nesúrodého prejavu finalistky vlaňajšieho rovnako hodnoteného parížskeho antukového Roland Garros.

„Je to fakt pekný pocit. Koncentrovala som sa na vlastnú hru a snažila som sa dať do toho všetko,“ citoval Čepelovú web podujatia.

Obrazom: Najkrajšie momenty z druhého dňa na Wimbledone

V druhom kole čaká Čepelovú ďalšia Rumunka

„Som veľmi šťastná, je to pre mňa veľký úspech. Čakala som, že to už musí prísť. Som rada, že sa mi to podarilo zlomiť práve na tomto turnaji po období, ktoré ani trochu nebolo dobré. Boli sme s mojím herným koučom Martinom Zathureckým aj kondičnými trénermi Ladislavom a Dávidom Olaszovcami veľmi smutní, že mi to síce na tréningoch znova ide, ale nedarilo sa mi to prenášať do zápasov. Až teraz… Teší ma, že to vyšlo práve na Wimbledone,“ povedala Jana Čepelová pre agentúru SITA.

Dvadsaťdvaročná Košičanka Čepelová, 106. v renkingu (už bola aj v Top 50), sa revanšovala 23-ročnej rodáčke z Konstance Halepovej za prehru 2:6, 1:6 z 2. kola vlaňajších newyorských US Open: „Vtedy som zahrala zle. Až príliš som si pripúšťala, kto stojí na druhej strane siete, mala som priveľký rešpekt. Pred dneškom som si povedala, že aj na tých US Open sa s ňou dalo hrať. Teraz som išla na dvorec s tým, že nemám čo stratiť. Chcela som ukázať to, čo som predvádzala v príprave.“

V 2. kole bude hrať s ďalšou Rumunkou Monicou Niculescovou. Dvadsaťsedemročnej 48. hráčke počítačového poradia skúsi odplatiť debakel 0:6, 1:6, ktorý inkasovala vlani v máji na antuke v Madride. „Je to dosť nepríjemná hráčka, asi nielen moja neobľúbená. V jedinom doterajšom vzájomnom zápase som získala len gem. Je mi teda jasné, že to bude veľmi náročné. Ona hrá netypický tenis s množstvom slajzov, na tráve je to účinné. Pokúsim sa na ňu čo najlepšie pripraviť.“

Už má istotu 70 bodov do hodnotenia a prémie 47 000 libier brutto. Bude sa usilovať vyhrať dva duely v rade prvý raz od septembra 2014.

Miestnym maximom Čepelovej je 3. kolo

Pre zverenkyňu Martina Zathureckého Čepelovú zatiaľ stále je miestnym maximom a zároveň absolútnym osobným rekordom na veľkej štvorke 3. kolo, ktorého dosiahla už v sezóne 2012 pri svojom debute v All England Lawn Tennis and Croquet Clube. Ako kvalifikantka vtedy nestačila na Bielorusku Viktoriu Azarenkovú.

Už pred súbojom s Halepovou bolo jasné, že Čepelová si nemôže zlepšiť osobák podľa renkingu prekonanej súperky. Vlani v apríli na zelenej antuke v Charlestone totiž v 2. kole senzačne vyradila líderku hodnotenia Serenu Williamsovú z USA, napokon bola až vo finále, dosiaľ svojom jedinom singlovom na hlavnom profesionálnom okruhu.

Proti členkám Top 3 teraz má lichotivé skóre 2:2 (s hráčkami Top 30 nazbierala 5 víťazstiev, druhým najcennejším je to utorňajšie, tretím prekonanie Samanthy Stosurovej vlani v katarskej Dauhe, Austrálčanka vtedy bola 16. v systéme).

Najkrajšie momenty z druhého dňa na Wimbledone
Foto: SITA/AP

Halepová urobila sedem dvojchýb

Čepelová na konci mala pomer „winnerov“ a nevynútených chýb 16:20, Halepová 24:34. Rumunka si príliš neprospela siedmimi dvojchybami. Slovenka premenila 8 z 12 brejkbalov, Rumunka 7 zo 17. Postupujúca zvládla 11 z 18 zákrokov pri sieti, zdolaná 8 z 12.

Slovenská fedcupová reprezentantka Čepelová v tejto sezóne absentovala od polovice januára so polovice marca pre zápal pľúc, ktorý dostala na prahu melbournských Australian Open. Na štyroch z piatich predchádzajúcich Majors sa lúčila už v 1. kole. Teraz má v otváracích dueloch na veľkej štvorke skóre 6:4.

Semifinalistka vlaňajších medzinárodných otvorených majstrovstiev Anglicka Halepová sa krátko pred Wimbledonom rozišla s koučom Victorom Ionitom, aktuálne pracuje s krajanom Danielom Dobrem a Austrálčanom Darrenom Cahillom.

Halepová do utorka naposledy prehrala v grandslamovom 1. kole na RG 2013. Hráčke mimo Top 100 podľahla na grandslamovej scéne prvý raz od nezdaru proti Chorvátke Mirjane Lučičovej-Baroniovej (v tej chvíli 121.) v 2. kole US Open 2014.

Najkrajšie momenty z druhého dňa na Wimbledone
Foto: SITA/AP
Dvojhra žien – 1. kolo:

Jana Čepelová (SR) – Simona Halepová (Rum.-3) 5:7, 6:4, 6:3 za 135 minút

Hlasy osobností po víťazstve Jany Čepelovej:

Tibor Macko (prezident Slovenského tenisového zväzu): „Je to super, na diaľku posielam veľkú gratuláciu k tomu, ako to Janka zvládla – všetka česť! Zahrala neskutočne kvalitne. Predviedla skvelý výkon po technickej aj taktickej stránke. Vzhľadom na jej nie príliš priaznivé výsledky z ostatného obdobia po tej zdravotnej prestávke sa na to mimoriadne príjemne pozeralo. Samozrejme, všetci sme si vedomí toho, že ona má na taký pekný tenis, aký dnes ukázala. Veľmi sa teším aj z dôvodu, že potrebovala takýto výsledok na povzbudenie do ďalšej práce po neľahkom období.“

Igor Moška (generálny sekretár STZ): „Z Jankinho víťazstva sa veľmi teším. Mala ťažký prvý polrok, zotavovala sa zo zápalu pľúc, v rebríčku dosť klesla. Som rád, že sa takýmto skvelým úspechom chytila práve na grandslamovom turnaji, potvrdila svoj talent. Je to výborný odrazový mostík do druhej polovice sezóny a verím, že ani na Wimbledone ešte nepovedala posledné slovo. Bolo úžasné sledovať takýto jej výkon v priamom prenose z dvorca číslo jeden v hlavnom vysielacom čase spolu s miliónmi divákov po celom svete. Pre slovenský tenis aj šport celkovo je to obrovský úspech.“

Martin Zathurecký (tréner Jany Čepelovej): „Je to veľké povzbudenie po trápení, ktoré prežívame od začiatku roka. Sme šťastní, že sa to podarilo práve na Wimbledone. Janka sa v podstate už dala kondične dokopy, za čo ďakujeme tímu Olaszovcov. Dnes vydržala hrať s Halepovou dlhé výmeny a bola v nich tvorivejšia aj agresívnejšia. Pomerne dobre aj podávala a robila minimum chýb.“

Brad Gilbert (bývalý kouč Agassiho, Roddicka, Murraya či Nišikoriho, zdroj: Twitter): „Wow, ´Halepeno´ vonku, postarala sa o to 106. hráčka renkingu Čepelová.“

Ben Rothenberg (publicista, New York Times, zdroj: Twitter): „Čepelová dokáže hrať skvelé lopty. Vlani v Charlestone zaskočila Serenu a dostala sa tam až do finále. Toto však prišlo akoby z ničoho.“

Čepelová rýchlo strácala

Čepelová rýchlo mala manko 0:2, ale už vtedy rozpútala sympatický odpor. Čoskoro viedla 3:2 (Halepová pod ťarchou brejkbalu vo štvrtej hre urobila dvojchybu) a dokonca mohla aj 4:2. Rumunka však včas zastavila nápor súperky postavený aj na množstve zlyhaní z rakety favoritky (napríklad štyri dvojchyby v prvých troch „podávacích“ gemoch).

Halepová napokon nielen vyrovnala na 3:3, ale aj išla do brejkového náskoku 4:3, keď pri druhej šanci doplachtil bekhendový slajz Slovenky tesne vedľa, potvrdilo to Jastrabie oko.

Rumunka sa postupne predsa len dostala do rytmu a pohody, cez 30:30 išla na 5:3. Čepelová však na podaní takisto obstála pri mentálne náročnej výzve v podobe skóre 30:30, znížila na 4:5 a následne zabrala na returne. Za stavu 40:0 z jej pohľadu sa len prizerala famóznej bekhendovej kontre popri čiare, potom však nachytala súperku, ktorá si nestihla obehnúť forhend – 5:5.

Keď sa zdalo, že Slovenka môže riadne zdramatizovať minimálne prvé dejstvo, vôbec nezvládla jedenásty gem, počínala si unáhlene a neisto – 5:6. Halepová si pred opätovným podávaním na set nechala privolať fyzioterapeuta, ošetrili jej ľavé chodidlo. Po pauze dala hladko – na 15 – na 7:5. V prvej časti mala pomer „winnerov“ a nevynútených chýb 15:17, protivníčka 4:5.

Slovenka sa postupne osmelila

V otváracom geme druhého setu Rumunka neťažila z náskoku 40:15, ale premenila tretí brejkbal: Slovenkina bekhendová odpoveď na return zaletela mimo. Halepovej výkon však stále zďaleka nebol bez výkyvov – pustila Čepelovú na 1:1 bez zisku čo i len fiftínu. Slovenka odvtedy čoraz citeľnejšie držala krok. Definitívne sa osmelila, presvedčivo išla na 2:1, 3:2 aj 4:3 a v ôsmej hre predviedla brejk z 0:30.

Pri skóre 30:30 poslala Rumunka forhend v dlhej výmene do siete a potom ďalší forhend za základnú čiaru. Čepelová však „divokým“ forhendom klesla na 0:40 a pri druhom brejkbale nemala odpoveď na razantný return. K setbalu ju posunula až Halepovej bekhendová chyba za stavu 15:30 v desiatom geme. Slovenka dosť zbytočne pokazila forhend, vzápätí však detto urobila Rumunka.

Najkrajšie momenty z druhého dňa na Wimbledone
Foto: SITA/AP

Publikum podporovalo slovenskú outsiderku

Čepelová sa ani na začiatku tretieho setu nevyhla brejku. Za stavu 0:40 k nej dvakrát bola milosrdná páska (najprv pustila jej úder, potom zastavila Rumunkin), ale smelý forhend inside out dopadol vedľa, ako ukázal kontrolný systém Hawk Eye – 0:1. Slovenka ani náhodou nekapitulovala. Z 0:30 na príjme si utvorila brejkbal, ktorý Rumunka vymazala presvedčivou ofenzívou, ale neskôr znova spáchala dvojchybu – 1:1.

Čepelová, ktorú ako outsiderku čoraz počuteľnejšie podporovalo publikum, sa následne jasne posunula na 2:1 a oslavne zdvihla pravú ruku po premení brejkbalu na 3:1, keď Halepová neodolala tlaku. Ruka nahor sa zopakovala po piatej hre, v ktorej sa Rumunka na returne vyškriabala z 15:40 na dve zhody, nie však ďalej. Tentoraz ľavá ruka pumpovala vo vzduchu po loptičke na 40:30 (z 0:30) za stavu 4:2, lenže Halepová sa prebojovala k brejkbalu a vynútila si Čepelovej forhendovú kontru do siete.

Čepelová v závere cítila nervozitu

Slovenka už viedla iba 4:3, ale rezolútnym krížnym forhendovým returnom si vypracovala náskok 40:0 a Rumunka poslala vstúpený bekhend do siete. Čepelová podávala na postup. Ani sa nenazdala a Halepová ju precíznou aktivitou dostala do úzkych – 0:40. Pri prvých dvoch brejkbaloch pokazila Rumunka hrateľné returny, potom prepálila forhendový kros z pohybu. „Jastrab“ ju nevytrhol – zhoda. Po Čepelovej bravúrnom forhendovom stop-voleji dokonca mečbal. Slovenka začala vyskakovať do vzduchu, keď protivníčka nezvládla forhend popri čiare.

„Bojovala som, nevzdávala som sa. Keď som na začiatku toho tretieho setu prišla ľahkými chybami o servis, uvedomila som si, že ak budem takto kaziť, ona si to ani nemusí uhrať sama. Následne som to hneď dala na 4:1 a potom už som si to v podstate ustrážila. Posledný gem bol veľmi ťažký. Cítila som už nervozitu z možnosti postupu. Veľmi mi pomohla tá skúsenosť proti Serene. Opakovala som si, že ak som to dokázala proti nej, môžem aj teraz. Uvoľnila som sa a zvládla som to,“ zhodnotila priebeh tretieho setu zápasu Jana Čepelová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana ČepelováSimona Halepová