Černobyľ a Fukušimu budú monitorovať z vesmíru

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Fukušima
Jadrová elektráreň vo Fukušime. Foto: SITA/AP

KYJEV 27. augusta (WEBNOVINY) – Ukrajinská a japonská vláda sa v pondelok dohodli na spoločnom projekte, ktorého cieľom bude z vesmíru sledovať okolie a priestory vážne poškodených jadrových elektrární v Černobyle a Fukušime.

Dohodu potvrdili ministri zahraničných vecí oboch krajín – Fumio Kišida a Leonid Kožara. Projekt ráta s budúcoročným vyslaním ôsmich miniatúrnych satelitov na obežnú dráhu Zeme.

Ich úlohou bude zbierať informácie o situácii v kriticky poškodených zariadeniach.

Kým tokijská univerzita dodá osem 60-kilogramových satelitov s priemerom 50 centimetrov, ukrajinská vesmírna agentúra prispeje raketovými zariadeniami.

Úlohou satelitov bude z výšky 600 kilometrov každé dve hodiny zhotovovať zábery a taktiež vyhodnocovať signály zo senzorov umiestnených na Zemi pre prípadné prekročenie úrovne radiácie.

Kým jadrová katastrofa v Černobyle z apríla 1986 sa stala počas neúspešného testu, keď došlo k prehriatiu a výbuchu jedného z reaktorov, fukušimské reaktory v marci 2011 tvrdo doplatili na výpadok chladiacich systémov po zásahu ničivými vlnami tsunami, ktoré vyvolalo silné podmorské zemetrasenie. Udalosti v ukrajinskom Černobyle a japonskej Fukušime sa považujú za najväčšie jadrové katastrofy v histórii ľudstva.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia