Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock
7. 07. 2016 13:31 Ekonomika od SITASITA Diskusia

Čerpanie eurofondov koncom mája dosiahlo takmer 96 percent

BRATISLAVA 7. júla (WebNoviny.sk) – Čerpanie finančných prostriedkov Európskej únie v jedenástich operačných programoch Národného strategického referenčného rámca (NSRR) v programovom období 2007 – 2013 dosiahlo k 31. máju tohto roka 10,978 mld. eur. Predstavuje to 95,61 % z celkovej alokácie európskych zdrojov v objeme 11,483 mld. eur.

Nárast čerpania finančných prostriedkov v rámci NSRR od 1. 1. 2015 do 31. 5. 2016 dosiahol 32,37 percentuálneho bodu, čo predstavuje najvyššiu akceleráciu čerpania od začiatku implementácie programového obdobia 2007 – 2013,“ vyplýva to zo správy o implementácii a čerpaní štrukturálnych fondov a Kohézneho fondu v rámci operačných programov NSRR od 1. januára 2015 do 31. mája tohto roka. V absolútnom vyjadrení predstavuje nárast čerpania za sledované obdobie 3,716 mld. eur. Materiál podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu a ministra financií vo štvrtok schválila vláda.

Výrazná akcelerácia čerpania v roku 2015 bola dosiahnutá hlavne vďaka zintenzívneniu spolupráce Slovenskej republiky s Európskou komisiou a aplikovaniu rôznych flexibilít ako je fázovanie veľkých projektov, účinnejšie využitie finančných nástrojov a v neposlednom rade aj revízie operačných programov,“ uvádza správa. Pre vyčerpanie zostávajúcej alokácie programového obdobia 2007 – 2013 je potrebné v priebehu tohto roka na certifikačnom orgáne, teda ministerstve financií, schváliť oprávnené výdavky v minimálnej výške 504,6 mil. eur.

Kontrahovanie finančných prostriedkov EÚ v rámci NSRR k 31. máju predstavovalo 12,555 mld. eur, čiže 109,34 % alokácie na programové obdobie 2007 – 2013. Všetky operačné programy v NSRR s výnimkou Regionálneho operačného programu dosiahli úroveň kontrahovania nad 100 %.

Do konca minulého roka bolo potrebné dočerpať celú zvyšnú alokáciu v rámci operačných programov programového obdobia 2007 – 2013 na úrovni prijímateľov. V tomto roku pokračovala administrácia výdavkov na úrovni riadiacich orgánov a certifikačného orgánu, pričom záverečná dokumentácia k uzatváraniu operačných programov bude predložená Európskej komisii na schválenie do 31. marca 2017.

Odporúčané články

Na stavbu D3 na Kysuciach pôjde ďalších 87 miliónov eur Slovenskí farmári môžu prísť o stovky miliónov eur

Neprehliadnite

Voľba kandidátov na ústavných sudcov: Poslanci zvolili iba Radoslava Procházku (aktualizované) Nezamestnanosť na Slovensku sa drží pod piatimi percentami a opäť dosiahla nový rekord Foto: Prvá cesta prezidentky Čaputovej viedla do Česka, rokovala so Zemanom (aktualizované) Skončí Pellegrini na poste premiéra? Vraj má záujem o významný post v Bruseli (aktualizované) Ak ste si odložili daňové priznanie, blíži sa termín na jeho podanie Kiskova strana Za ľudí, Most-Híd aj kollárovci sú na hranici zvoliteľnosti. Smer-SD je pod 19 percentami Rusi volali prezidentovi Putinovi, sťažovali sa na nízke mzdy, plné nemocnice a zničené cesty

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X